Udany sezon kung fu w Gdyni

7 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Maksymilian Murszewski (z lewej) w tym roku debiutował w konkurencji walk. Został mistrzem Polski juniorów, a także otarł się o podium mistrzostw Europy. Na koniec sezonu zdominował zawody Pucharu Polski. Maksymilian Murszewski (z lewej) w tym roku debiutował w konkurencji walk. Został mistrzem Polski juniorów, a także otarł się o podium mistrzostw Europy. Na koniec sezonu zdominował zawody Pucharu Polski.

Sześć złotych, po jednym srebrnym oraz brązowym zdobyli wojownicy Shaolin Kung Fu Gdynia podczas zawodów Pucharu Polski Wushu Tradycyjnego. Turniej w Krakowie zakończył udany sezon podopiecznych Krzysztofa Brzozowskiego, którzy zdobyli w tym roku 38 krążków. Klub zaprasza na treningi dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 9 w Gdyni przy ul. Chylońskiej 227.

Blisko 250 zawodników wzięło udział w XXI międzynarodowym Pucharu Polski Wushu Tradycyjnego. W Krakowie zaprezentowali się reprezentanci 24 klubów z Polski, Czech i Słowacji. Wśród nich znaleźli się czteroosobowa reprezentacja Shaolin Kung Fu - Sekcji chińskich Sztuk Walki z Gdyni. Z ostatnich zawodów w tym sezonie podopieczni Krzysztofa Brozowskiego przywieźli w sumie 8 medali, w tym 6 złotych.

Wśród juniorów konkurencje form zdominował Maksymilian Murszewski, który wygrał w formach ręcznych północnych, południowych, w formach z szablą oraz w formach z mieczem. Do tego dorzucił złoto w walkach w kategorii do 70 kilogramów.

SPORT TALENT: MAKSYMILIAN MURSZEWSKI

Cztery medale w walkach dorzucili gdyńscy seniorzy. Maciej Strągowski wygrał w kategorii do 75 kg, Marta Łosińska była druga w kategorii do 65 kg, a Dominik Teske zdobył brąz w kategorii do 70 kg.

- Impreza zamknęła bardzo intensywny sezon treningowy obfitujący w wiele startów oraz pokazów. Mijający rok był można powiedzieć najbardziej intensywnym pod względem sportowym - mówi trener Brzozowski.
Wushu to chińska sztuka walki, rozpowszechniona na zachodzie jako kung fu. Jej korzeni upatruje się w walkach ludzi pierwotnych. Walki między plemienne, o pożywienie lub polowania wymuszały opracowywanie coraz to nowych strategii. Pomimo tego, że walka towarzyszyła człowiekowi niemal od jego początków, za początek systematyzacji wushu uważa się przybycie do klasztoru Shaolin hinduskiego mnicha imieniem Bodhidharma. Wprowadzane przez niego praktyki buddyzmu polegały na długotrwałej medytacji w pozycji siedzącej. Odrętwiali mnisi często zasypiali dlatego też Bodhidharma wprowadził do praktyki zestawy ćwiczeń fizycznych. Takie były początki obecnego kung fu/wushu
.

W sumie podczas tegorocznych startów zawodnicy gdyńskiego klubu zdobyli 38 medali na turniejach w całym kraju, a także z Gruzji, gdzie odbyły się mistrzostwa Europy.

- Na mistrzostwach Europy Maks dosłownie otarł się o brązowy medal. Dla nas jest to informacja, że reprezentuje poziom europejskiej czołówki i jest szansa na kolejnych zawodach powalczyć o podium. Ja na tych zawodach pełniłem rolę sędziego ze strony Polski. Podniosłem również posiadaną klasę sędziego międzynarodowego. Warto również zaznaczyć, że Polska zajęła 6 miejsce w klasyfikacji generalnej - mówi Brzozowski.
Murszewski został także mistrzem Polski juniorów w formach ręcznych oraz z mieczem, szablą i bronią długą. Triumfował również w walkach, w których był to dla niego debiutancki sezon. Wicemistrzem kraju w kategorii 9-11 lat form ręcznych północnych został 10-letni Adrian Budziński, który dotychczas każde zawody kończy z wynikiem medalowym.

Z kolei Maciej Strągowski zdobył w tym roku mistrzostwo Polski seniorów w walkach do 75 kg i jest na najlepszej drodze do zakwalifikowania się do reprezentacji na kolejne mistrzostwa Europy, które odbędą się za dwa lata w Moskwie. W walkach do 70 kg brąz mistrzostw Polski zdobył natomiast debiutujący w tej konkurencji Jędrzej Charłamapowicz.

Gdyński klub w minionym już sezonie zdał też test jakim była organizacja VIII Otwartego Turniej Tradycyjnego Wushu. Zawody uzyskały status rankingu PZWS i stanowiły okazję do walki o punkty przed mistrzostwami Europy.

- Coraz trudniej jest utrzymać poziom, który wytyczyliśmy. Cieszy również fakt, że nasza obecność w środowisku polskiego wushu jest wyraźnie zaznaczona - mówi Brzozowski.
Shaolin Kung Fu w Gdyni założone zostało przez Krzysztofa Brzozowskiego, na co dzień pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, dra nauk chemicznych. Brzozowski sztukami walki zajmuje się od 1991 roku. W wushu szkolił się pod okiem najlepszych ekspertów: Sławomira Pawłowskiego, mnichów Shi Su Gang, Shi De Qiang, Shi De Qi, Shi Xing Shen, Shi De Hong oraz u trenera kadry narodowej Chin w sanda Wang Lining. W 2009 roku w Warszawie wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy, a w 2010 w Chinach sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata.

Sekcja zaprasza na treningi dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 9 w Gdyni przy ul. Chylońskiej 227. Zapisy i informacje na ich temat pod numerem telefonu 608-707-362 oraz na stronie internetowej.

• Maciej Strągowski jest na dobrej drodze, aby zakwalifikować się na mistrzostwa Europy w 2019 roku w Moskwie.
  • Trener Krzysztof Brzozowski (w środku) ze swoimi zawodnikami.