PGE Atom Trefl wygrał po horrorze z MKS

Atom Trefl Sopot S.A.

Niepotrzebny horror zgotowały sobie w Dąbrowie Górniczej siatkarki PGE Atomu Trefla. Mogły spokojnie wygrać za trzy punkty, ale dały rywalkom doprowadzić do tie-breaka. W nim to MKS miał w górze piłkę meczową, ale wypadła ona w aut. Dwa kolejne ataki skończyła Maret Balkestein-Grothues i sopocianki wygrały 3:2 (25:27, 25:23, 25:13, 19:25, 16:14). Tym samym są one na prostej po drugie miejsce w sezonie zasadniczym Orlen Ligi.

Tauron MKS: Hancock 7 punktów, Różycka 10, Dziękiewicz 9, Popović 19, McClendon 12, Ganszczyk 9, Urban (libero) oraz Staniucha-Szczurek, Piekarczyk, Kaliszuk 1, Pavan 9, Drabek (libero)

PGE ATOM TREFL SOPOT: Radenković 2, Balkestein-Grothues 11, Tokarska 1, Zaroślińska 28, Kaczorowska 12, Cooper 9, Durajczyk (libero) oraz Kaczmar 1, Efimienko 5, Damaske 6, Djerisilo 2, Łukasik

Atomówki pojechały do Dąbrowy Górniczej po porażce u siebie z Chemikiem Police. W większości były niezadowolone z wyniku 2:3. Głównie dlatego, że spokojnie mogły pokonać mistrzynie Polski. Punkty w poprzedniej kolejce stracił jednak także czwarty w tabeli Impel Wrocław. Dlatego też mecz z trzecim MKS decydował o tym, kto będzie miał prostą drogę do drugiego miejsca w tabeli - wszystkie drużyny aspirujące do niego zagrały już ze sobą i z Chemikiem.

W meczu pierwszej rundy PGE Atom Trefl spotkał się z MKS wyjątkowo w hali w Elblągu. Obiekty w Trójmieście były zajęte, a klub zamiast przenieść spotkanie na inny termin - o co było bardzo trudno - postawił na promocję w innym mieście. Nie wyszło to na dobre siatkarkom z Sopotu, które przegrały 1:3. Dlatego też ważnym było, aby na wyjeździe pokonać MKS.

Dobra gra przy siatce Brittnee Cooper, a następnie w ataku Katarzyny Zaroślińskiej, która w Dąbrowie Górniczej spędziła aż 3 lata kariery, zapewniły przyjezdnym prowadzenie 9:5. Niestety dla nich cztery kolejne punkty padły łupem rywalek i set stał się wyrównany. Mało tego, w jego końcówce zaczęły przeważać zawodniczki MKS. Po bloku na Zaroślińskiej wygrywały 22:20. Atomówki odpowiedziały trzema punktami z rzędu. Dobra gra byłej siatkarki klubu z Sopotu Deji McClendon oraz wygrana przepychanka na siatce w wykonaniu Micha'y Hancock dały MKS wygraną 27:25.

W kolejnego seta atomówki weszły odpalając swoją najmocniejszą broń, czyli zagrywkę. Dała im ona prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Koncert gry Sanji Popović sprawił, że MKS odrobił straty. Od stanu 12:12 problemy z rozegraniem miała Danica Radenković, a przy siatce rządziły kolejna, była atomówka Eleonora Dziękiewicz oraz Popović. I nagle zrobiło się 17:12 dla MKS. Wtedy na boisku pojawiła się następna z byłych siatkarek drużyny z Dąbrowy Górniczej w składzie PGE Atomu Trefla, Anna Kaczmar. To pomogło jej koleżankom. Do tego dobrą zagrywkę dołożyła Zuzanna Efimienko i szybko zrobił się remis 18:18. Choć MKS wyszedł ponownie na bezpieczne prowadzenie 22:19, to wtedy na zagrywce pojawiła się Magdalena Damaske. Przyjmująca PGE Atomu Trefla upatrzyła sobie po drugiej stronie siatki McClendon, a gdy w ataku pomyliła się Dziękiewicz sopocianki miały piłkę setową (22:24). Na wygraną partię zamieniła ją Zaroślińska.

Zwycięstwo w takim stylu podbudowało podopieczne Lorenzo Micelliego. W trzeciej partii zmiażdżyły rywalki w każdym elemencie gry. Udany atak Zaroślińskiej dał prowadzenie 3:0, zagrywka Klaudii Kaczorowskiej 7:2, a serwis Zaroślińskiej 16:7. Później z pola zagrywki dobiła rywalki Efimienko (9:19) i obie drużyny mogły myśleć o kolejnej partii.

Sopocianki poszły za ciosem na początku czwartego seta. Pomogły im w tym rywalki. Po dotknięciu siatki przez jedną z nich przyjezdne prowadziły 10:6. Atomówki zdobyły także kolejny punkt i wydawało się, że rozbiły tym drużynę z Dąbrowy Górniczej. Kiedy jednak na zagrywkę weszła Hancock ich strata zaczęła topnieć. Od staniu 11:15 MKS zdobył trzy punkty z rzędu. Do remisu jednak nie doprowadził, ponieważ Amerykanka trafiła zagrywką w siatkę (14:16). Atomówki straciły całą przewagę chwilę później, po podwójnym bloku McClendon i Dziękiewicz (17:17). Nagle posypała się gra sopocianek. Nie pomógł czas wzięty przez Micelliego, czy kilka dobrych interwencji w obronie. Po trzecim skutecznym ataku Karoliny Różyckiej mieliśmy tie-breaka.

Finezyjne ataki - najpierw Kaczorowskiej na 3:1, a następnie Zaroślińskiej na 6:3 - wydawało się, że ustawiły tie-breaka pod dyktando sopocianek. W kolejnej akcji w siatkę trafiła Rebbeca Pavan, w ataku pomyliła się również Różycka i atomówki prowadziły 8:4. Po dwóch punktach z rzędu dla rywalek (7:9) Micelli poprosił o czas. W kolejnej akcji Zaroślińska pomyliła się w ataku i tie-break stał się wyrównany (8:9). Następne punkty zdobyły Pavan i Dziękiewicz czym zmusiły Micelliego do wzięcia ostatniego w meczu czasu. Po nim ponownie punkty zdobyły siatkarki MKS (11:9). Serię rywalek przerwała Cooper, a po ataku w aut McClendon ponownie mieliśmy remis (11:11). Siatkarki MKS jako pierwsze doszły do piłki meczowej (14:13) i choć miały ją w górze, to w aut przebiła Pavan. Atak Maret Balkestein-Grothues odebrał im inicjatywę, a gdy Holenderka dostała szansę na skończenie meczu nie zawahała się, aby to zrobić (14:16).

Wyniki 17 kolejki:

• Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - PGE ATOM TREFL Sopot 2:3 (27:25, 23:25, 13:25, 25:19, 14:16)
  • Legionovia Legionowo - Chemik Police 0:3 (12:25, 19:25, 18:25)
  • Aluprof Bielsko-Biała - PTPS Piła 1:3 (25:19, 14:25, 11:25, 19:25)
  • Impel Wrocław - Polski Cukier Muszynianka Enea 3:0 (26:24, 25:21, 25:15)
  • KSZO Ostrowiec - Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:23, 19:25, 25:19, 27:25)
  • Budowlani Łódź - Developres SkyRes Rzeszów 3:2 (25:16, 23:25, 25:21, 24:26, 15:11)

Opinie (13) 1 zablokowana

• Brawo, brawo :) (5)

Mamy te dwa punkty z trudnego terenu.
    Ale niepokojące jest kolejny raz to jak łatwo tracimy ciężko wypracowaną przewagę. W 4 secie było 5 pkt do przodu, a skończyło się 6 w plecy. I jeden duży punkt przez to uciekł. W 5 secie też z 9-5 dla nas było nagle 11-9 dla Dąbrowy. Na szczęście w końcówce gospodynie się pogubiły.
    Tak czy owak tylko jakiś kataklizm mógłby nam odebrać drugie miejsce przed tym szczątkowym tegorocznym playoffem.

• 18 2

• Ciekawostka z tej kolejki - Chemik pojechał do Legionowa w siedem zawodniczek (2)

Czyli bez możliwości zmiany poza libero.

W 7 pojechały, zagrały i wygrały 3-0.
        Zobacz w necie na orlenliga albo sportowefakty.

• 8 1

• (1)

Faktycznie patrząc na zmieniający sie wynik to rollercoster. Dobrze że wyciągnęły tego tiebreak'a

• 3 1

• No nie tyle wyciągnęły co uratowały, bo i tu prowadziły wyraźnie i dały się dogonić.
        Jest to jakiś problem, któryś z
        kolei set gdzie mamy wyraźne prowadzenie i trwonimy je w prosty sposób.