Siatkarze Trefla Gdańsk wygrali z Jastrzębskim Węglem. W sobotę w Gdyni mogą wejść do półfinału

MR
18 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Trefl Gdańsk

Damian Schulz był nie do zatrzymania dla rywali i zdobył 26 punktów dla Trefla. Damian Schulz był nie do zatrzymania dla rywali i zdobył 26 punktów dla Trefla.

Siatkarze Trefla Gdańsk wygrali na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem 3:1 w pierwszym meczu pierwszej rundy play-off PlusLigi. W rywalizacji do dwóch zwycięstw prowadzą 1:0. Po przegranej w inauguracyjnej partii żółto-czarni zagrali dużo lepiej, pewnie ogrywając gospodarzy i notując 16. zwycięstwo z rzędu. Najlepszym graczem spotkania wybrano Damiana Schulza, zdobywcę 26 punktów. Drugie spotkanie rozegrane zostanie w sobotę o godz. 20 w Gdynia Arenie.

Jastrzębski Węgiel Jastrzębski Węgiel
Muzaj 15, Kosok 6, DeRocco 11, Kampa 3, Sobala 4, Oliva 20, Popiwczak (libero) oraz Quiroga 1, Ernastowicz, Boruch
Sędziowie: Burkiewicz, Kolendowski (Kraków)
Nowakowski 6, Grzyb 9, Sanders 1, Schulz 26, Szalpuk 13, Mika 10, Olenderek (libero) oraz Ferens, Jakubiszak, Niemiec, Majcherski (libero), Kozłowski
set 1 set 2 set 3 set 4 set 5 wynik
Jastrzębski Węgiel 25 21 23 14 1
TREFL Gdańsk 14 25 25 25 3

Trefl Gdańsk do meczu z Jastrzębskim Węglem przystępuje po serii 15 kolejnych zwycięstw - 13 ligowych i dwóch w Pucharze Polski.
Od kilku serii spotkań gdańszczanie byli pewni trzeciego miejsca po fazie regularnej i tylko czekali na rywala w pierwszej rundzie play-off. Mimo braku stawki, wygrywali kolejne spotkania, pokonując m.in. mistrzów Polski z Kędzierzyna-Koźla.
Jastrzębski Węgiel z kolei dopiero w ostatniej kolejce zapewnił sobie miejsce w szóstce. Gdyby Onico Warszawa wygrało z Cerradem Czarnymi Radom 3:1, a nie 3:2, to jastrzębianie dziś zamiast w fazie play-off graliby o siódmą lokatę.
W sezonie zasadniczym dwukrotnie wygrywał Trefl, ale w obu spotkaniach potrzebował do tego pięciu setów.

TAK RELACJONOWALIŚMY LUTOWE STARCIE OBU EKIP W ERGO ARENIE

Przypomnijmy, że zespół, który jako pierwszy wygra dwa mecze w tej parze, w półfinale zmierzy się z PGE Skrą Bełchatów.
Drugie spotkanie obu ekip rozegrane zostanie w sobotę o godz. 20 w Gdynia Arenie. Jeśli po dwóch meczach będzie remis 1:1, o wszystkim zdecyduje trzeci mecz - w niedzielę o godz. 20 w tym samym obiekcie.
Mecz rozpocznie się o godzinie 20.37.
Trefl rozpoczyna mecz w składzie: 1 Nowakowski (TREFL Gdańsk), 2 Grzyb (TREFL Gdańsk), 3 Sanders (TREFL Gdańsk), 7 Schulz (TREFL Gdańsk), 12 Szalpuk (TREFL Gdańsk), 15 Mika (TREFL Gdańsk), Olenderek (TREFL Gdańsk) (libero)
Wyjściowy skład gospodarzy: 2 Muzaj (Jastrzębski Węgiel), 4 Kosok (Jastrzębski Węgiel), 9 DeRocco (Jastrzębski Węgiel), 10 Kampa (Jastrzębski Węgiel), 11 Sobala (Jastrzębski Węgiel), 13 Oliva (Jastrzębski Węgiel), 3 Popiwczak (Jastrzębski Węgiel) (libero)
2:1
DeRocco (Jastrzębski Węgiel) z lewego skrzydła, świetne rozegranie Kampy (Jastrzębski Węgiel)
punkt
3:1
Autowy atak Schulza (TREFL Gdańsk) z prawego skrzydła
punkt
4:1
Szalpuk (TREFL Gdańsk) przyjmuje na palce, dostaje wystawę od Sandersa (TREFL Gdańsk) i bije mocno. Sędziowie pokazują aut, gdańszczanie sprawdzają, czy piłka nie dotknęła jastrzębskiego bloku, ale wideoweryfikacja potwierdza pierwotną decyzję arbitrów.
punkt
5:1
Ambitna walka po stronie gospodarzy, Szalpuk (TREFL Gdańsk) znów atakuje w aut.
blok
6:1
Kolejny raz nie najlepiej przyjmują gdańszczanie, Mika (TREFL Gdańsk) z sytuacyjnej piłki wbija się w blok.
czas
6:1
Andrea Anastasi prosi o przerwę dla Trefla. Na razie jest jedna podstawowa uwaga - trzeba lepiej przyjąć serwis Kampy (Jastrzębski Węgiel). Może przerwa wybije Niemca z rytmu?
punkt
6:2
Wreszcie skuteczny atak gości - punktuje Schulz (TREFL Gdańsk)
punkt
7:2
DeRocco (Jastrzębski Węgiel) precyzyjnie po prostej
blok
7:3
Znów kiepskie przyjęcie w gdańskim zespole, ale Schulz (TREFL Gdańsk) z Nowakowskim (TREFL Gdańsk) stawiają dobry blok
9:3
Po ataku Szalpuk (TREFL Gdańsk) ląduje po drugiej stronie siatki, przez co ucierpiał Muzaj (Jastrzębski Węgiel)
10:6
Efektowna akcja z obu stron. Najpierw Oliva (Jastrzębski Węgiel) wykonuje szalony atak, który bronią gdańszczanie, a Grzyb (TREFL Gdańsk) kończy z przesuniętej krótkiej.
punkt
11:6
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) atakuje po rękach Miki (TREFL Gdańsk)
punkt
11:7
W siatkę serwuje Oliva (Jastrzębski Węgiel)
punkt
12:7
Efektownie z podwieszonej krótkiej Kosok (Jastrzębski Węgiel)
14:8
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) przebija z drugiej piłki, czym zupełnie zaskakuje Olenderka
14:8
TREFL Gdańsk przeprowadza zmianę na przyjęciu. Boisko opuszcza Szalpuk, wchodzi Ferens.
15:10
Kończy Nowakowski (TREFL Gdańsk). Środek w gdańskim zespole funkcjonuje na razie bardzo dobrze. Ale żyb móc nim pograć, Trefl musi najpierw zacząć zdecydowanie lepiej przyjmować...
punkt
16:10
Mogą żałować gdańszczanie. Najpierw przechodzącej nie kończy Nowakowski (TREFL Gdańsk), a później Schulz (TREFL Gdańsk) atakuje w aut na kontrze.
czas
16:10
O przerwę prosi wściekły Andrea Anastasi (TREFL Gdańsk).
punkt
17:10
Oliva (Jastrzębski Węgiel) sprytnie
punkt
17:11
Sanders (TREFL Gdańsk) co może, to gra przez środek. Słusznie, bo znów kończy Nowakowski (TREFL Gdańsk).
punkt
18:11
Na środku skuteczni też gospodarze. Ponownie punktuje Kosok (Jastrzębski Węgiel).
punkt
19:11
Gdańszczanie znów nie kończą pierwszego ataku, a na kontrze bezlitosny Oliva (Jastrzębski Węgiel). Majcherski (TREFL Gdańsk) zmienia Olenderka na libero.
punkt
20:11
Ale nie doskakuje do piłki młody libero po kiwce Kampy (Jastrzębski Węgiel).
20:11
Podwójna zmiana w zespole Trefla: Kozłowski i Jakubiszak za Sandersa i Schulza.
punkt
20:12
Zły serwis Muzaja (Jastrzębski Węgiel)
punkt
21:12
DeRocco (Jastrzębski Węgiel) trafia w stojącego w obronie Nowakowskiego (TREFL Gdańsk)
punkt
22:12
Mika (TREFL Gdańsk) na pojedynczym bloku atakuje w boisko, ale... zanim piłka dotknęła ziemi, on wpadł w siatkę.
punkt
22:13
Teraz Mika (TREFL Gdańsk) bez problemów
punkt
23:13
Jakubiszak (TREFL Gdańsk) źle wyrzuca sobie piłkę i zagrywa w aut.
23:13
Wracają na boisko Sanders i Schulz. Kozłowski i Jakubiszak nie wnieśli wiele do gry.
punkt
23:14
Punktuje Schulz (TREFL Gdańsk).
punkt
24:14
Radzą sobie jastrzębianie z mocnym serwisem Miki (TREFL Gdańsk), potężnie atakuje Muzaj (Jastrzębski Węgiel)
punkt
25:14
DeRocco (Jastrzębski Węgiel) kończy seta atakiem z lewego skrzydła.
koniec seta
25:14
Koniec seta - Jastrzębski Węgiel wygrywa 25:14. Bardzo jednostronna partia na korzyść gospodarzy.
  • 25
Trefl bardzo źle wszedł w to spotkanie. W gdańskim zespole szwankuje przyjęcie, przyjezdni popełniają też sporo błędów.
Rozpoczynamy drugiego seta. Do szóstki wrócili Szalpuk (TREFL Gdańsk) i Olenderek (TREFL Gdańsk).
punkt
1:0
Znów nieporozumienie w gdańskim zespole
blok
2:0
Zatrzymany na lewym skrzydle Mika (TREFL Gdańsk)
punkt
2:1
Psuje zagrywkę Oliva (Jastrzębski Węgiel)
punkt
2:2
Efektownie gdańszczanie! Sanders (TREFL Gdańsk) w asekuracji nagrywa piłkę nad trzeci metr, a z drugiej piłki kończy Szalpuk (TREFL Gdańsk)
punkt
3:2
Znów skuteczny Kosok (Jastrzębski Węgiel), jego trzeci punktowy atak w tym meczu
punkt
3:3
Sanders (TREFL Gdańsk) mocno wrzuca w siatkę Mikę (TREFL Gdańsk), ale ten znalazł dziurę w bloku
punkt
3:4
Oliva (Jastrzębski Węgiel) przebił się przez blok Grzyba (TREFL Gdańsk), ale po ataku przeszedł linię środkową. Sędziowie tego nie wyłapali, ale wideoweryfikacja przyznała punkt gdańszczanom.
5:5
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) znów znajduje niepilnowaną strefę po gdańskiej stronie boiska.
punkt
6:5
Oliva (Jastrzębski Węgiel) korzysta z przechodzącej piłki.
punkt
6:6
Potężnie Grzyb (TREFL Gdańsk)
punkt
7:6
Środek jest silną bronią obu ekip. Tym razem Sobala (Jastrzębski Węgiel).
punkt
8:6
DeRocco (Jastrzębski Węgiel) skopiował atak Szalpuka (TREFL Gdańsk) sprzed kilku minut - atakuje zza trzeciego metra z drugiej piłki
punkt
8:7
Punktuje Schulz (TREFL Gdańsk). Jastrzębianie atakują sędziów, domagając się odgwizdania piłki rzuconej, ale czystość odbicia nie podlega weryfikacji.
punkt z zagrywki
8:8
Damian Schulz posyła asa i doprowadza do remisu. Wideoweryfikacja potwierdza precyzję zagrywki atakującego Trefla.
blok
8:9
Oliva (Jastrzębski Węgiel) zbiega z lewego ataku, ale nie dali się zaskoczyć gdańszczanie. W bloku poczekał na niego Sanders (TREFL Gdańsk).
punkt
9:9
W siatkę tym razem Schulz (TREFL Gdańsk)
punkt
9:10
Schulz (TREFL Gdańsk) znów wyprowadza Trefla na prowadzenie
punkt
9:11
Dotyka siatki przy rozegraniu Kampa (Jastrzębski Węgiel)
blok
9:12
Gdański blok zatrzymuje Kosoka (Jastrzębski Węgiel)
czas
9:12
Przerwa na żądanie Ferdinando de Giorgiego (Jastrzębski Węgiel).
punkt
10:12
Po przerwie punktuje Muzaj (Jastrzębski Węgiel)
punkt
10:13
Schulz (TREFL Gdańsk) ustawił się jako czwarty w przyjęciu, odebrał serwis Olivy (Jastrzębski Węgiel), a później skutecznie zaatakował.
punkt
10:14
Mika (TREFL Gdańsk) w kontrze. Obudzili się gdańszczanie, a sporo powietrza uszło z graczy Jastrzębskiego Węgla.
12:16
Chcieli powtórzyć tę samą akcję gdańszczanie, ale tym razem Szalpuk (TREFL Gdańsk) dostał za niską piłkę i zaatakował w siatkę.
blok
13:16
Blokowany Mika (TREFL Gdańsk)
punkt
14:16
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) w kontrze. Sędziowie orzekają, że piłka była autowa, ale challenge wskazuje, że wylądowała zdecydowanie przed linią końcową.
czas
14:16
Andrea Anastasi (TREFL Gdańsk) poirytowany - nie wiadomo, czy na arbitrów, czy na swój zespół. Prosi o przerwę.
punkt
14:17
Gospodarze dotykają siatki
punkt
15:17
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) mocno o gdański blok, piłka ląduje 11 metrów za linią końcową boiska jastrzębian
17:19
Ponownie skuteczny Oliva (Jastrzębski Węgiel)
18:20
Oliva (Jastrzębski Węgiel) dziś przypomina samego siebie z poprzedniego sezonu. Jest dynamiczny, efektowny i - co najważniejsze dla jastrzębian - skuteczny.
punkt
18:21
Mika (TREFL Gdańsk) skuteczny na pojedynczym bloku
punkt
18:22
Nie radzą sobie gospodarze z zagrywką Nowakowskiego (TREFL Gdańsk)
czas
18:22
De Giorgi (Jastrzębski Węgiel) prosi o przerwę. Jak dotąd diametralnie inny obraz tego seta niż pierwszej partii.
blok
18:23
Potrójnym blokiem gdańszczanie zatrzymali DeRocco (Jastrzębski Węgiel)
18:23
Quiroga zmienia na przyjęciu DeRocco
punkt
19:23
W siatkę zagrywa Nowakowski (TREFL Gdańsk)
19:23
Wracają Sanders i Schulz. Kozłowski i Jakubiszak kończą udział w secie.
blok
20:23
Kampa (Jastrzębski Węgiel) na pojedynczym bloku zatrzymuje Mikę (TREFL Gdańsk)
punkt
20:24
Schulz (TREFL Gdańsk) atakuje do skosu ponad blokiem. Piłka setowa dla Trefla.
punkt
21:24
Sanders (TREFL Gdańsk) serwuje w siatkę.
punkt
21:25
Kampa (Jastrzębski Węgiel) zagrywa w aut i tak kończy się drugi set.
  • 25
W drugiej odsłonie Trefl prezentował się zdecydowanie lepiej niż pierwszej. To nie był już chaotyczny zespół, pogubiony w przyjęciu i asekuracji oraz niepewny w ataku, jaki oglądaliśmy w pierwszym secie.
"Gdańskie lwy" w drugim secie prezentowały się tak, jak przyzwyczaiły do tego w poprzednich spotkaniach. Aż 14 punktów na swoim koncie zgromadził do tej pory Damian Schulz (TREFL Gdańsk). Po pięć mają Mika (TREFL Gdańsk) i Grzyb (TREFL Gdańsk).
Jastrzębski Węgiel z kolei w pierwszym secie wyglądał równie dobrze co w poprzednim sezonie, który zakończył z brązowym medalem. W drugiej partii entuzjazm jastrzębian nieco opadł, ich akcje zaczęły być nieco bardziej schematyczne, co skwapliwie zaczęli wykorzystywać gdańszczanie. W ich szeregach atak rozkłada się równomiernie między trzy skrzydła - Oliva (Jastrzębski Węgiel), Muzaj (Jastrzębski Węgiel) i DeRocco (Jastrzębski Węgiel) mają po dziewięć punktów.
W Jastrzębiu-Zdroju trwa dziesięciominutowa przerwa.
Zaczynamy trzecią partię.
punkt
1:0
Seta otwiera atak Muzaja (Jastrzębski Węgiel)
3:1
Szalona, długa wymiana, intuicyjne obrony z obu stron. Gdańszczanom zabrakło sił do asekuracji ataku Muzaja (Jastrzębski Węgiel).
4:3
Tym samym odpowiada DeRocco (Jastrzębski Węgiel)
6:4
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) w aut, wideoweryfikacja potwierdza, że nie było bloku
8:6
Mika (TREFL Gdańsk) znów skuteczny, ponownie nic nie robi sobie z bloku rywali. Mamy jednak kontrowersję. Jastrzębianie wzburzeni, sprawdzają na challenge'u czy jeden z graczy Trefla nie utrudniał nieprzepisowo rozegrania Kampie (Jastrzębski Węgiel). Sędzia drugi, który oglądał to na ekranie, nie dostrzegł błędu środkowego z Gdańska. Ogłosił punkt dla przyjezdnych, po czym... poszedł do sędziego pierwszego i punkt został przyznany jastrzębianom. Dziwna, kontrowersyjna sytuacja.
punkt
8:7
Mika (TREFL Gdańsk) odpowiada z prawego skrzydła
punkt
8:8
Gdańszczanie podrażnieni niedawną sytuacją. Szalpuk (TREFL Gdańsk) potężnie z wykorzystaniem rąk bloku rywala.
punkt
9:8
Muzaj (Jastrzębski Węgiel) po skosie
punkt
9:9
Znów Szalpuk (TREFL Gdańsk). Po pierwszym secie odbudował swoją grę i teraz jest jednym z najsilniejszych punktów Trefla.
11:10
Kolejna zagrywka zepsuta przez graczy Trefla, tym razem pomylił się Schulz (TREFL Gdańsk)
12:12
Odpowiada Schulz (TREFL Gdańsk). Od kilku wymian obie drużyny bezbłędne w pierwszym ataku.
14:14
Oliva (Jastrzębski Węgiel) przez ramię. Trener Anastasi wymownie sugeruje, że sędziowie powinni odgwizdać piłkę rzuconą, ale wydaje się, że gracz gospodarzy atakował czysto.
14:16
Przerwa na żądanie (Jastrzębski Węgiel).
blok
14:17
Oliva (Jastrzębski Węgiel) blokowany przez Grzyba (TREFL Gdańsk)
16:18
W odpowiedniej rotacji na boisko wróci Grzyb. Niemiec wraca do kwadratu dla zmienników.
punkt
16:19
Znów świetnie Schulz (TREFL Gdańsk)
punkt
17:19
DeRocco (Jastrzębski Węgiel) punktuje po bloku. Wcześniej jednak kanadyjski przyjmujący zachował się bardzo nieelegancko. Sanders (TREFL Gdańsk) gonił piłkę, próbował ratować ją po drugiej stronie siatki, a jego rodak wyciągnął ręce w jego stronę, utrudniając mu interwencję. Sędziowie puścili jednak grę. Jest nerwowo na boisku i wokół niego.
blok
18:19
Blokowany Szalpuk (TREFL Gdańsk)
czas
18:19
O przerwę prosi trener Anastasi (TREFL Gdańsk).
punkt
18:20
Schulz (TREFL Gdańsk) przebija się przez blok
18:20
Jak w każdym secie - podwójna zmiana. Jakubiszak i Kozłowski za Sandersa i Schulza.
punkt
19:20
Oliva (Jastrzębski Węgiel) przedarł się przez blok złożony z dwóch graczy mierzących ponad 200 cm.
21:23
Mocno zagrywa Oliva (Jastrzębski Węgiel), ale w ataku radzi sobie Schulz (TREFL Gdańsk).
punkt
22:23
Efektowne obrony z obu stron, kończy Oliva (Jastrzębski Węgiel)
22:23
Ernastowicz za Kosoka na zagrywkę
blok
23:23
Nieporozumienie w gdańskim zespole przy asekuracji, ale i tak Trefl miał szansę na piłkę setową. Wpadł jednak w podwójny blok i mamy remis.
punkt
23:24
Fatalny serwis Ernastowicza (Jastrzębski Węgiel). Piłka setowa dla Trefla
punkt
23:25
Radzą sobie gospodarze z mocną zagrywką Grzyba (TREFL Gdańsk), atak kończy Muzaj (Jastrzębski Węgiel). Sprawdzają gdańszczanie, czy atakujący Jastrzębskiego Węgla nie przekroczył linii trzeciego metra i tak też się stało! Po wideoweryfikacji 25. punkt trafia na kontro gości i mamy koniec seta!
koniec seta
Trefl wychodzi na prowadzenie. Po wojnie nerwów w końcówce gdańszczanie wygrywają 25:23.