Trefl Gdańsk wygrał w Sopocie z Chemikiem Bydgoszcz za trzy punkty

Karol Żebrowski
4 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Trefl Gdańsk

Maciej Olenderek był pewnym punktem swojego zespołu i zasłużenie otrzymał nagrodę MVP spotkania. Maciej Olenderek był pewnym punktem swojego zespołu i zasłużenie otrzymał nagrodę MVP spotkania.

Trefl Gdańsk zwyciężył Chemika Bydgoszcz 3:1 (23:25, 25:17, 26:24, 25:21). Tytuł MVP otrzymał libero gospodarzy - Maciej Olenderek. Mecz rozgrywany wyjątkowo w hali 100-lecia Sopotu przyniósł siatkarzom Andrei Anastasiego pierwsze zwycięstwo za trzy punkty w tym sezonie PlusLigi.

TREFL: Janusz, Niemiec 4, Mijailović 17, Muzaj 19, Schott 14, Nowakowski 8, Olenderek (libero) oraz Kozłowski 1, Jakubiszak 3, Grzyb 2

Chemik: Margarido 1, Kovacević 5, Szalacha 8, Filipiak 21, Morozau 13, Lipiński 11, Kowalski (libero) oraz Lesiuk, Gryc 6, Sieńko, Siwicki

Spotkanie bardzo dobrze zainaugurowała drużyna przyjezdnych, która wyszła na prowadzenie 4:1. Strata punktowa utrzymywała się. Nawet jeśli gdańszczanie podbijali piłki, to nie potrafili wykorzystać kontrataków. Reagować próbował trener Andrea Anastasi, lecz ani przerwy na żądanie, ani zmiana Marcina Janusza na Michała Kozłowskiego na rozegraniu nie przyniosła oczekiwanych efektów.

Również mocna zagrywka nie funkcjonowała, jak powinna, zaś bydgoszczanie konsekwentnie powiększali swój dorobek punktowy. Dopiero pod koniec pierwszej partii dzięki błędom bydgoszczan oraz sprytnemu zagraniu Macieja Muzaja udało się dojść rywali na jeden punkt różnicy. Przy wyniku 23:24 siatkarze Trefla mieli piłkę w górze, ale autowy atak Muzaja zniweczył plany o odwróceniu losów tego seta, który padł łupem zawodników z Bydgoszczy.

Drugi część gry rozpoczęła się od wymiany punkt za punkt. Dopiero przy rezultacie 7:7 gospodarzom udało się wygrać trzy akcje z rzędu i po raz pierwszy wyjść na prowadzenie w spotkaniu. Dodatkowo kontuzji doznał jeden z kluczowych zawodników Chemika Nicola Kovacević i goście znaleźli się w tarapatach.

Siatkarze Trefla wyczuli swój moment i powiększali przewagę. Na parkiecie brylował Nikola Mijailović, pewnie kończąc ataki, a dodatkowo zaczął funkcjonować element bloku. Gdańszczanie do końca seta kontrolowali przebieg boiskowych zdarzeń i doprowadzili do meczowego remisu, zwyciężając set 25:17.

Pierwsze punkty w trzeciej partii charakteryzowały się długimi akcjami, a obie drużyny prezentowały dobry poziom siatkówki, przez co wynik oscylował w okolicach remisu. Dopiero przy rezultacie 16:15 dzięki dwóm skutecznym akcjom w kontrataku Mijailovicia Trefl odskoczył na trzy punkty, co spotkało się z szybką reakcją trenera Chemika Jakuba Bednaruka, który poprosił o czas. Przerwa skutecznie podziałała na zawodników z Bydgoszczy, którzy wrócili na parkiet i od razu doprowadzili do remisu, a co więcej, po chwili potrafili wyjść na dwupunktowe prowadzenie.

Przy takim obrocie spraw trener Anastasi postanowił wprowadzić na parkiet Szymona Jakubiszaka oraz Wojciecha Grzyba. Zmiany okazały się kapitalnym posunięciem. Obaj zawodnicy mieli spory udział przy czteropunktowej serii, dzięki której Trefl miał pierwszą piłkę setową w trzecim secie. To nie był jednak koniec emocji w tej partii. Dobry atak Maksima Morozau i błąd przy rozegraniu Kozłowskiego sprawiły, że o losach tej części meczu miała zadecydować gra na przewagi. Trefl był w opałach, ale z pomocą przyszli goście, którzy w kolejnych dwóch akcjach popełnili błędy. Rezultat 26:24 dał triumf gospodarzom oraz prowadzenie 2:1 w całym meczu.

W czwartym secie ponownie mogliśmy obserwować wyrównany pojedynek. Żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na więcej niż dwa punkty przewagi. Rozstrzygający był fragment, kiedy na zagrywce pojawili się najpierw Muzaj, a później Ruben Schott. Zawodnicy Trefla dzięki dobrze wykonaniu tego elementu gry dali swojej drużynie czteropunktową przewagę, którą gdański zespół utrzymał do końca seta i w efekcie spotkania. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Maciej Olenderek, libero Trefla.

Wyniki 5 kolejki

• TREFL GDAŃSK - Chemik Bydgoszcz 3:1 (23:25, 25:17, 26:24, 25:21)
  • Indykpol AZS Olsztyn - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (22:25, 28:30, 25:23, 16:25)
  • Jastrzębski Węgiel - PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:22, 17:25, 27:25, 25:21)
  • Asseco Resovia Rzeszów - MKS Będzin 0:3 (33:35, 14:25, 22:25)
  • Cuprum Lubin - Stocznia Szczecin 0:3 (21:25, 10:25, 23:25)
  • Aluron Virtu Warta Zawiercie - Cerrad Czarni Radom 0:3 (13:25, 23:25, 19:25)
  • Onico Warszawa - GKS Katowice (przełożony na 3.12)

Opinie (11)

• Brawo gdańskie lwy!

• 19 0

• (2)

Brawo. Kozacy, pokonali arcysilną ekipę z Bydgoszczy.
    Ile kosztuje utrzymanie ekipy z Bydzi, a ile supertrenejro i zawodnicy + prezes prezesów ?
    Jak dotąd podobne miejsca w tabeli...

• 3 20

• Spytaj tatę

• 2 2

• Janusz... Zjedz Snickersa.

• 8 0

• Zespół z tak dużego Gdańska tuła się po innych miastach! (1)

Ładnie to wyrzucać sopocką młodzież koszykarską z ich hali!. Mogli zagrać na Kołobrzeskiej!!!

• 4 12

• Kierownik Rybak nie ogarnal na czas.

• 4 2

• Piękny wieczór: Trefl wygrał, Lechia wygrała .........

• 23 0

• Mateusz Mika (1)

Gdzie jest teraz Mika co nie chcial w Treflu zostac oj oj ostatnie miejsce z Resowia :)
    Resowia zawsze przegrywa w srode tez od Lechii becki :)