Lotos Trefl wiceliderem PlusLigi

Trefl Gdańsk

Murphy Troy poprowadził w sobotę Lotos Trefl do gładkiego zwycięstwa i został uznany najlepszych siatkarzem meczu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Siatkarze Lotosu Trefla wygrali czwarty mecz z rzędu, co jest ich najlepszym wynikiem w historii występów w PlusLidze. Dzięki temu są jedną z nielicznych drużyn bez porażki w sezonie 2014/2015 i wskoczyli na pozycję wicelidera. Gdańszczanie przystąpili do starcia z Effectorem Kielce bez Sebastiana Schwarza, który narzekał na lekki uraz. Dobrze zastąpił go Sławomir Stolc, a Lotos Trefl zwyciężył 3:0 (25:16, 25:15, 25:19). A pierwsze MVP w lidze polskiej zgarnął atakujący żółto-czarnych, Murphy Troy.

LOTOS TREFL: Falaschi 3, Stolc 11, Grzyb 4, Troy 17, Mika 10, Gawryszewski 6, Gacek (libero) oraz Stępień, Czunkiewicz, M'Baye 1, Schulz 1

Effectro: Janusz, Staszewski 8, Maćkowiak 2, Buchowski 3, Bieniek 4, Penchev 7, Kaczmarek (libero) oraz Pająk 1, Krzysiek 5

Niemiecki przyjmujący Sebastian Schwarz był ważnym siatkarzem Lotosu Trefla w poprzednich meczach. Co prawda, po mistrzostwach świata nie miał zbyt dużo czasu, aby wkomponować się w drużynę, ale świetnie odnalazł się w nowych warunkach. Przed starciem z Effectorem doznał jednak lekkiego urazu. Trener Andrea Anastasi uznał, że nie warto ryzykować pogłębienia się kontuzji i tak Niemiec znalazł się poza składem. W jego miejsce wskoczył za to Krzysztof Wierzbowski, który dopiero pod koniec okresu przygotowawczego dołączył do druzy po kolejnym zabiegu kontuzjowanej nogi.

A w pierwszym składzie Schwarza zastąpił Sławomir Stolc. Młody, polski przyjmujący, liczył w tym sezonie na więcej minut w PlusLidze. Świetna dyspozycja jego bardziej doświadczonych kolegów, którzy przywieźli medale z mistrzostw świata sprawiła, że wciąż jego miejscem był kwadrat dla rezerwowych. Także dzięki niemu gdańszczanie zaczęli uciekać rywalowi już na początku pierwszego seta. Stolc był widoczny tak w przyjęciu, jak i w bloku. A w ataku rządził Murphy Troy. Dobre piłki dogrywał mu Marco Falaschi. Gdy Amerykanin uaktywnił się w bloku, na pierwszej przerwie technicznej gdańszczanie prowadzili 8:5. Lotos Trefl grał już do końca seta spokojnie, wykorzystywał atuty i wygrał pewnie 25:16.

Gdańszczanie równie pewnie weszli w drugi set, w którym na pierwszą przerwę techniczną schodzili przy takim samym wyniku jak partię wcześniej. Po niej w pole zagrywki wszedł Falaschi i po asie Włocha było 9:5. Następnie zagrywką pomęczył rywali Mateusz Mika. Przy stanie 12:6 trener gości, Dariusz Daszkiewicz próbował ratować się czasem. Dało to niewiele i po raz kolejny naciskał przycisk przerwy na żądanie przy wyniku 15:6. Tym razem udało się mu ściągnąć Mikę z zagrywki. Goście mieli dalej ogromne problemy z przyjęciem, a piłka często wracała na stronę Lotosu Trefla. Gdańszczanie w większości korzystali z takich prezentów więc ich przewaga nie miała prawa stopnieć. Mało tego, dali rywalom zdobyć jeszcze mniej punktów niż set wcześniej, pokonując ich 25:15.

Przed ostatnią partią można było obawiać się jedynie o to, czy żółto-czarni nie stracą koncentracji. Pod względem siatkarskim przewyższali bowiem rywala co najmniej o dwie klasy. Jak się okazało mentalnie również byli odpowiednio przygotowani do starcia. Trzeci set, po udanych akcjach Stolca, Troya i zagrywającego Miki rozpoczęli od prowadzenia 5:0. Daszkiewicz ponownie musiał prosić o czas, aby choć trochę wybić Lotos Trefl z rytmu.

Gdańscy siatkarze nie przestawali walczyć ani na moment. Przy prowadzeniu 9:7 Falaschi z poświęceniem ratował piłkę przed wyjściem na aut po stronie gości, a to w rezultacie przyniosło żółto-czarnym punkt oraz zapoczątkowało serię, którą Effector zakończył przy stanie 13:8 dla Lotosu Trefla. Taka przewaga pozwoliła żółto-czarnym doprowadzić do czwartej wygranej w sezonie.

- Myślę, że wykorzystałem szansę, którą dostałem od trenera Anastasiego. Choć na początku było trochę nerwowo. Z biegiem czasu grałem jednak coraz lepiej, dlatego cieszy to, że mogłem przebywać na boisku. Co do rywala to nie postawił jakoś wysoko poprzeczki, a my go punktowaliśmy - podsumowuje Stolc.

- Jeśli w kolejnych meczach trener będzie na mnie stawiał, zrobię wszystko, aby zaprezentować się podobnie. Ja, jak i cały zespół, aby grać tak dobrze w pozostałych meczach, musimy jeszcze ciężej trenować i wciąż podnosić umiejętności. Terminarz jest bardzo napięty, mamy dużo wyjazdów, dlatego ważna jest forma fizyczna. Dysponujemy jednak szeroką ławką, jest na niej sporo młodych zawodników, którzy chcą się wypromować i to powinno procentować - dodaje.

Wyniki 4 kolejki:

• LOTOS TREFL Gdańsk - Effector Kielce 3:0 (25:16, 25:15, 25:19)
  • Banimex Będzin - Transfer Bydgoszcz 1:3 (16:25, 25:18, 17:25, 23:25)
  • AZS Częstochowa - Cerrad Czarni Radom 3:0 (25:21, 25:19, 25:22)
  • Cuprum Lubin - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:20)
  • Asseco Resovia Rzeszów - Jastrzębski Węgiel 3:2 (25:27, 25:15, 18:25, 25:22, 15:12)
  • PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:12, 25:21, 25:21)
  • BBTS Bielsko-Biała - AZS Politechnika Warszawska 3:2 (26:24, 24:26, 25:19, 26:28, 16:14)

Opinie (28) 9 zablokowanych

Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

21.03 (sob) godz.18:00 Asseco Resovia Rzeszów 0:0 mecz odwołany TREFL Gdańsk
14.03 (sob) godz.14:45 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:0 mecz odwołany TREFL Gdańsk
11.03 (śr) godz.20:30 TREFL Gdańsk 3:0 bez publiczności Aluron Virtu CMC Zawiercie LIVE!
08.03 (nd) godz.18:00 TREFL Gdańsk 3:0 Verva Warszawa Orlen Paliwa LIVE!
04.03 (śr) godz.20:30 TREFL Gdańsk 0:3 Ślepsk Malow Suwałki
29.02 (sob) godz.14:45 Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle 3:2 TREFL Gdańsk LIVE!
26.02 (śr) godz.18:30 TREFL Gdańsk 3:1 MKS Będzin LIVE!
23.02 (nd) godz.20:30 Visła Bydgoszcz 1:3 TREFL Gdańsk
14.02 (pt) godz.17:30 TREFL Gdańsk 3:0 Cuprum Lubin LIVE!
08.02 (sob) godz.14:45 Jastrzębski Węgiel 3:1 TREFL Gdańsk LIVE!