Siatkówka: półfinał Uniwersjady, zwycięstwo w Final Six Ligi Narodów

10 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 17:14 (11 lipca 2019)

Trefl Gdańsk

Marcin Janusz (z lewej) i Maciej Muzaj w poprzednim sezonie grali razem w Trefl Gdańsk. Od 10 lipca rywalizować będą z reprezentacją Polski w Final Six Ligi Narodów. Marcin Janusz (z lewej) i Maciej Muzaj w poprzednim sezonie grali razem w Trefl Gdańsk. Od 10 lipca rywalizować będą z reprezentacją Polski w Final Six Ligi Narodów.

Trwa zwycięska seria polskich siatkarzy. Na inaugurację Final Six Ligi Narodów w Chicago, mimo teoretycznie drugiego zestawienia, biało-czerwoni pokonali Brazylię, grającą w najsilniejszym składzie - 3:2. Udział w tym sukcesie miał Marcin Janusz, rozgrywający Trefla Gdańsk. Natomiast trzej jego koledzy klubie występują na 30. Letniej Uniwersjadzie. W Neapolu nasza drużyna jest już w półfinale. Dotychczas wszystkie pięć spotkań wygrała po 3:0. 12 lipca o godzinie 12 zagra z Rosją o finał.

Liga Narodów 2019 siatkarzy - pełna tabela i terminarz

Polska - Brazylia 3:2 (25:23, 23:25, 25:21, 21:25, 15:9)
POLSKA:
Komenda 1 punkt, Bednorz 18, Kłos 15, Kaczmarek 10, Kwolek 12, Huber 11, Popiwczak (libero) oraz Muzaj 14, Janusz 1, Łukasik 1

Brazylia: Bruno 3, Wallace 21, Leal 14, Flavio 11, Lucarelli 18, Lucas 7, Thales (libero) oraz Maique (libero), Isac 5, Fernando 1.

Vital Heynen w Final Six Ligi Narodów wystawił diametralnie inny skład w porównaniu z tym, który niespełna rok temu sięgnął po tytuł mistrzów świata. Z tamtej ekipy został tylko Bartosz Kwolek. Natomiast jest dwóch złotych medalistów z 2014 roku: Karol KłosAndrzej Wrona.

Ta duża rotacja w składzie, którą od początku rozgrywek stosuje selekcjoner biało-czerwonych, jest spowodowana tym, że głównym celem drużyny na ten rok jest awans na igrzyska olimpijskie. Przypomnijmy, że turniej o prawo gry w Tokio w 2020 roku rozegrany zostanie w Ergo Arenie od 9 do 11 sierpnia. Natomiast we wrześniu będą jeszcze mistrzostwa Europy.

Mimo składu dalekiego od optymalnego w turniejach grupowych Ligi Narodów Polacy wygrali aż 11 z 15 meczów i dzięki temu zakwalifikowali się do najlepszej szóstki rozgrywek. W Chicago również zaczęli znakomicie, wygrywając z Brazylią po tie-breaku. W czwartek o północy naszego czasu zagrają o półfinał z Iranem.

Jeśli zajmą 1. miejsce w grupie zagrają następnie z 2. zespołem drugiej grupy lub na odwrót. Najsłabsze ekipy po eliminacjach wrócą do domu. W drugiej grupie USA pokonały Francję 3:1 (25:15, 25:22, 23:25 25:21, a jest w niej jeszcze Rosja.

Przypomnij sobie, jak polscy siatkarze zdobyli awans do Final Six Ligi Narodów. Miał w nim udział m.in. Marcin Janusz

MECZE POLSKI W FAZIE GRUPOWEJ FINAL SIX LIGI NARODÓW
10 lipca, godzina 23:30 czasu polskiego: Polska - Brazylia 3:2
11 lipca, godzina 24 Polska - Iran
ewentualnie
półfinał 13 lipca, godzina 24 lub 14 lipca, godzina 3
finał 15 lipca, godzina 1 lub mecz o 3. miejsce 14 lipca, godzina 22

Marcin Janusz grał w reprezentacji Polski w Lidze Narodów w Iranie. Przeczytaj relację z tego turnieju

W składzie Polaków w Chicago jest Marcin Janusz, rozgrywający Trefla Gdańsk, a także Maciej Muzaj, który występował w poprzednim sezonie w żółto-czarnych barwach.

Przeciwko Brazylii we wszystkich setach Janusz wchodził na zmiany, a Muzaj od 3. seta awansował do "6". Wejście do gry gdańskiego rozgrywającego było cenne zwłaszcza w 1. i 3. partii.

Przy pierwszym jego pobycie n boisku Polacy przezwyciężyli kryzys, gdyż od prowadzenia 5:1 na drugą przerwę techniczną zeszli przy 14:16. Janusz wszedł przy tym drugim wyniku, a opuszczał boisko przy remisie 19:19.

Natomiast w 3. secie przyczynił się, że wyciągnęliśmy z 11:16, po czerwonej kartce dla trenera Heynena - na 19:19.

Jeden punkt zyskaliśmy, gdy Marcin grał w 2. secie (z 5:7 na 8:9), a neutralne to było wejście w 4., gdyż różnica pozostała bez zmian (z 18:20 na 20:22). Ta roszada nie udała się tylko w tie-breaku. Wówczas straciliśmy prowadzenie 6:3 i zrobiło się 6:6.

Jednak po zmianie stron Brazylijczyków zupełnie rozbiła zagrywka Kwolka i bloki Polaków. Z 9:8 zrobiło się 14:8. Mecz przy drugiej piłce setowej zakończył atak Bartosza Bednorza.

Przeczytaj więcej o sportowcach z Trójmiasta w 30. Letniej Uniwersjadzie

W Neapolu to polscy siatkarze są faworytami. Na razie na 30. Letniej Uniwersjadzie nie zawodzą. Jak burza przeszli przez fazę grupową oraz pojedynek w ćwierćfinale.

Przypomnijmy, że w ekipie Pawła Woickiego jest aż trzech zawodników, których w nowym sezonie oglądać będziemy w Treflu: Paweł Halaba, Łukasz KozubBartosz Filipiak. Ten ostatni w tym roku zaliczył debiut w pierwszej reprezentacji w Lidze Narodów.

Ponadto w kadrze występuje były środkowy Trefla - Patryk Niemiec, który od nowego sezonu zagra w Onico Warszawa.

Trefl Gdańsk przebudował drużynę. Sprawdź obecną kadrę siatkarzy

WYNIKI MECZÓW POLSKI NA 30. LETNIEJ UNIWERSJADZIE
Ćwierćfinał

Polska - Tajwan 3:0 (25:17, 25:18, 25:9)
Polska: Nowakowski 6, Kędzierski 1, Lemański 8, Filipiak 1, Semeniuk 8, Halaba 12, Masłowski (libero) oraz Niemiec 3

Rozgrywki grupowe
Polska - Kanada 3:0 (25:20, 25:16, 25:18)
Kędzierski, Lipiński 12 punktów, Lemański 7, Niemiec 8, Filipiak 11, Semeniuk 10, Masłowski (libero) oraz Nowakowski 4, Kozub, Halaba 8, Domagała 3

Polska - Iran 3:0 (25:10, 25:21, 25:21)
Nowakowski 4, Kozub 4, Lemański 7, Filipiak 17, Semeniuk 11, Halaba 9, Masłowski (libero) oraz Lipiński 1, Niemiec 5, Gruszczyński

Polska - Francja 3:0 (25:14, 25:22, 25:19)
Nowakowski 9, Kozub 4, Lemański 6, Semeniuk 10, Filipiak 9, Halaba 10, Masłowski (libero) oraz Niemiec

Polska - Brazylia 3:0 (25:22, 25:11, 25:23)
Nowakowski 4, Kozub, Lemański 7, Filipiak 12, Semeniuk 11, Halaba 10, Masłowski (libero)

Komplet wyników 30. Letniej Uniwersjady - turniej siatkarzy

W turnieju siatkówki mężczyzn na 30. Letniej Uniwersjadzie gra 20 drużyn. Po pierwszym etapie rozgrywek z każdej z czterech grup do ćwierćfinałów awansowały po dwie najlepsze zespoły. Od tej fazy obowiązuje system pucharowy.

11 lipca Polacy podtrzymali dobrą dyspozycję z fazy grupowej. Zmierzyli się z Tajwanem, który w swojej grupie zajął 2. miejsce po zwycięstwach nad Ukrainą 3:2, Chile 3:1 i Hongkongiem 3:0 oraz porażce z Czechami 1:3. Biało-czerwoni wygrali z tym rywalem bez straty seta.

Pozostałe mecze ćwierćfinałowe:
Rosja - Japonia 3:1, Francja - Czechy 3:1, Włochy - Portugalia 3:0.

12 lipca o godzinie 12 Polacy o finał zagrają z Rosją. Ta drużyna na Uniwersjadzie jest również niepokonana. Nim rozprawiła się w ćwierćfinale z Japonią, w grupie wygrywała kolejno z: Portugalią 3:1, Koreą Południową 3:0, Chinami 3:0 i USA 3:0.

Opinie (6)

• I jest pięknie

Brawo młodzi ! Widać że dają radę, w tej dyscyplinie nie musimy się martwić o przyszłość

• 16 0

• ten Trefl nie musi być taki słaby (2)

jak się wydaje na papierze

• 14 1

• Czasami lepiej 3 średnio-dobrych niż jedna gwiazdeczka :)

• 9 0

• Rewelacyjny mecz z Brazylią brawo

• 8 0

• warto było zarwać noc by obejrzeć mecz z Brazylią

dziś trzeba kolejną
    byłe ugrać 2 sety z tym Iranem aby w ostatnim meczu rywale się nie ułożyli by nas wyrzucić z turnieju

grupa na 3 zespołu jest niesprawiedliwa bo w ostatnim meczu często można wybrać wynik których obu zadowoli