Lotos Trefl przegrał, ale jest trzeci

mad, jag.
21 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Trefl Gdańsk

Damian Schulz zdobył w Warszawie 19 pkt. Niestety nie uchronił Lotosu Trefla od porażki. Damian Schulz zdobył w Warszawie 19 pkt. Niestety nie uchronił Lotosu Trefla od porażki.

Eksperymenty w podstawowym składzie, które zaserwował w Warszawie trener Andrea Anastasi, nie pomogły Lotosowi Trefl w meczu wyjazdowym ostatniej kolejki sezonu zasadniczego. Gdańszczanie niespodziewanie przegrali z AZS Politechniką Warszawską 1:3 (25:22, 24:26, 22:25, 28:30), ale dzięki zwycięstwu Cuprum Lubin nad Jastrzębskim Węglem i tak zachowali 3. pozycję przed play-off. Nie oznacza to jednak łatwej drogi w drugiej części rozgrywek. W ćwierćfinale żółto-czarni zmierzą się z Transferem, a inauguracja rywalizacji do dwóch zwycięstw planowana jest 28 lutego w Bydgoszczy. Gdyby awansowali do półfinału - zagrają z lepszym w parze PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

AZS: Szalpuk 7, Świrydowicz 16, Mikołajczak 3, Śliwka 10, Lemański 6, Lipiński 2, Olenderek (libero) oraz Radomski 7, Depowski 5, Bieńkowski 1, Filip 7, Mordyl

LOTOS TREFL: Falaschi 2, Wierzbowski 10, Grzyb 5, Troy 10, Mika 8, Ratajczak 9, Gacek (libero) oraz Stępień 4, Stolc 5, Gawryszewski 2, Schulz 19, Ratajczak 9

ZOBACZ GDZIE GRAJĄ W TEN WEEKEND TRÓJMIEJSKIE ZESPOŁY

Lotos Trefl, aby utrzymać trzecią pozycję bez oglądania się na Jastrzębski Węgiel, musiał wygrać w Warszawie dwa sety. Ale nie tylko z tego względu spotkanie miało wyjątkową oprawę.

Starcie odbyło się na Torwarze. Przed nim kibice mogli podziwiać puchar mistrzów świata, który najpierw pojawił się na boisku, a następnie został przeniesiony do holu głównego hali Torwar. Właśnie tam - w specjalnie wydzielonej strefie - fani robili sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Specjalną oprawę, przy częściowo wygaszonych światłach miała również prezentacja wyjściowych składów. I także na niej doczekaliśmy się niespodzianek. Trener Andrea Anastasi przemeblował swoją żelazną szóstkę. Z niej do kwadratu dla rezerwowych powędrowali, kapitan Lotosu Trefla, Bartosz Gawryszewski oraz niemiecki przyjmujący, Sebastian Schwarz. Wydawało się również, że na boisku zobaczymy dwóch atakujących, którzy znajdują się w czołówce klasyfikacji najskuteczniejszych siatkarzy PlusLigi: lidera, Murphy'ego Troya (409 pkt) i czwartego Michała Filipa (390). Drugi z nich nie pojawił się jednak w pierwszym składzie, a zastąpił go były zawodnik żółto-czarnych, Paweł Mikołajczak.

Spotkanie od punktów rozpoczął jednak inny ze stałych rezerwowych, środkowy Lotosu Trefla, Artur Ratajczak. To właśnie on zastąpił Gawryszewskiego. A razem ze środkowym do wyjściowego składu wskoczył Krzysztof Wierzbowski.

Gdańszczanie zabrali się szybko do realizacji celu, jakim było ugranie dwóch setów. Po bloku na leworęcznym Mikołajczaku prowadzili 4:2. Gdy długą akcję potężnym atakiem skończył Troy było 6:3. Pierwszą przerwę techniczną zapewnił Wierzbowski, a tuż po niej kolejny punkt dołożył amerykański atakujący Lotosu Trefla (5:9). W okolicach takiej przewagi wynik oscylował już do końca partii.

Pierwszą piłkę setową zapewnił atak Wierzbowskiego (20:24). Gospodarze nie skapitulowali w dwóch kolejnych akcjach. Następnie otrzymanej szansy na skończenie partii nie zmarnował jednak Wierzbowski.

Drugi set był niezwykle wyrównany. Gdy obie drużyny zbliżyły się do granicy 20 punktów tempo gry podkręcili gdańszczanie. Wydawało się, że już po tej partii będą pewni 3. pozycji. Po przerwie na żądanie dla Anastasiego ataki wykańczali kolejno Mateusz Mika, Damian Schulz, Ratajczak i Wierzbowski. Na tablicy wyników pojawiło się 22:19 dla Lotosu Trefla. Gdańszczanie tak szybko jak odskoczyli, tak i zapomnieli jak skutecznie grać w siatkówkę i po trzech kolejnych akcjach był już remis 22:22.

Pierwszego setbola gospodarze wywalczyli po bloku na Wojciechu Grzybie (24:23). Następnie posłali piłkę w aut wiec mieliśmy grę na przewagi. Nie trwała ona długo, a seta zamknęły: skuteczny atak Mikołajczaka i nieskuteczny Schulza.

Punkt Mikołajczaka sprawił, że w trzecim secie gospodarze wygrywali 6:3. Takie prowadzenie AZS utrzymywał do momentu, gdy na wyżyny swoich umiejętności nie wznieśli się Schulz, Ratajczak i Sławomir Stolc. Po atakach ostatniego z nich Lotos Trefl dwukrotnie zbliżał się do rywala na odległość punktu: 20:19 i 22:21. To jednak nie zahamowało dobrze grających gospodarzy.

Gdańszczanie doprowadzili więc do sytuacji, w której musieli zacząć się martwić o trzecie miejsce. W czwartego seta weszli jednak bardzo pewnie, choć skład był już niemal zupełnie rezerwowy. Dwa skuteczne ataki Wierzbowskiego, sprytne zagranie Przemysława Stępnia i Lotos Trefl prowadził 7:4. Kiedy Schulz obił blok było już 10:5 dla przyjezdnych. Ale gospodarze zaczęli mozolnie odrabiać starty.

Zupełnie zniwelowali je przy stanie 19:19. Od tego momentu obie drużyny obdzielały się niemal cios za cios. A to sprawiło, że rozegrały najdłuższą partię meczu. Mecz skończyły: błąd odbicia po stronie Lotosu Trefla oraz blok na Stolcu.

Wyniki 26 kolejki

• AZS Politechnika Warszawska - LOTOS TREFL Gdańsk 3:1 (22:25, 26:24, 25:22, 30:28)
  • Jastrzębski Węgiel - Cuprum Lubin 2:3 (28:30, 25:19, 20:25, 28:26, 14:16)
  • Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów 3:1 (23:25, 37:35, 25:23, 25:15)
  • Indykpol AZS Olsztyn - AZS Częstochowa 3:2 (22:25, 24:26, 25:17, 25:22, 15:12)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:15, 25:19)
  • Effector Kielce - Banimex Będzin 3:2 (25:12, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11)
  • Cerrad Czarni Radom - Transfer Bydgoszcz 1:3 (25:17, 22:25, 23:25, 21:25)

Gdańszczanie rozgrywali mecz w tym samym terminie co Jastrzębski Węgiel, a obie drużyny znały jednocześnie rozstrzygnięcie w spotkaniu na szczycie, w którym Asseco Resovia pokonała PGE Skrę Bełchatów. Tym samym było wiadomo, że 3. miejsce w ewentualnym półfinale oznaczać może starcie z bełchatowianami, a czwarte z rzeszowską drużyną.

Jednocześnie w Jastrzębskim Zdroju rozegrała się walka o 5. miejsce. Cuprum, dzięki dwóm punktom zdobytym w sobotę, sprawił, że bez względu na wynik niedzielnego pojedynku Transferu Bydgoszcz to on przystąpi do play-off z 5. pozycji.

Dla Lotosu Trefla te rozstrzygnięcia oznaczają następujących przeciwników w kolejnej fazie rozgrywek. W ćwierćfinale play-off (do 2 zwycięstw, pierwszy mecz u niżej notowanego w tabeli) zagrają z Transferem. Pierwsze spotkanie wstępnie jest zaplanowane 28 lutego w Bydgoszczy, a w Ergo Arenie zespoły miałyby zagrać 3 marca i jeśli byłaby potrzeba także dzień później.

W drugiej rundzie play-off w przypadku awansu do półfinałów gdańszczanie mierzyliby się (do trzech zwycięstw) z lepszym w parze PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a w przypadku niepowodzenia pozostałaby im walka o pozycje 5-12 (trzy rundy dwumeczy).