Lotos Trefl o zwycięstwo od 10. miejsca

22 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Trefl Gdańsk

Przemysław Stępień i Artur Ratajczak zastąpili w Bielsku w wyjściowym składzie Grzegorza Łomacza i Macieja Zajdera. Razem zdobyli 13 pkt. Przemysław Stępień i Artur Ratajczak zastąpili w Bielsku w wyjściowym składzie Grzegorza Łomacza i Macieja Zajdera. Razem zdobyli 13 pkt.

Siatkarze Lotosu Trefla walkę o 10. miejsce w PlusLidze rozpoczęli bez Grzegorza Łomacza i Macieja Zajdera oraz z zawodnikami Młodej Ligi na ławce rezerwowych. Gdańszczanie pokonali na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:1 (20:25, 18:25, 24:26, 25:20), a wyróżnił się zdobywca 24 punktów Jakub Jarosz. Drugie spotkanie w rywalizacji do dwóch zwycięstw podopieczni Radosława Panasa rozegrają na własnym parkiecie 5 kwietnia, a ewentualnie trzecie - dzień później.

BBTS: Fijałek 2, Vlk 8, Kokociński 9, Gonzalez 16, Błoński 19, Buniak 11, Czauderna (libero) oraz Kwasowski, Bućko 2

LOTOS TREFL: Stępień 3, Żaliński 14, Gawryszewski 10, Jarosz 24, Milczarek 15, Ratajczak 10, Rusek (libero) oraz Wierzbowski 2

Obserwacja siatkarzy, którzy stanowią trzon gdańskiej drużyny w obecnym sezonie oraz danie szansy młodym. Ale przede wszystkim zwycięstwo, które miało przybliżyć Lotos Trefl do 10. miejsca w tabeli. Takie założenia stawiano sobie w gdańskim klubie przed podróżą do Bielska. Poza tradycyjną, meczową "12" wybrali się tam również trzej młodzi siatkarze: Sławomir Zemlik, Moustapha M'Baye i debiutujący Bartłomiej Kluth. I wszyscy znaleźli się w meczowym składzie, ale na boisku się nie pojawili.

Zabrakło w nim natomiast niezastąpionego dotychczas rozgrywającego, Grzegorza Łomacza, kolejnego siatkarza wyjściowego ustawienia, środkowego Macieja Zajdera oraz rezerwowego atakującego Pawła Mikołajczaka.

Tym samym trener Radosław Panas musiał także zdecydować się na roszady w szóstce, która od pierwszej piłki przebywała na boisku. Z nowych twarzy zobaczyliśmy w niej rozgrywającego, Przemysława Stępnia, środkowego Artura Ratajczaka, a także przyjmującego, Roberta Milczarka.

As serwisowy ostatniego z nich sprawił, że początek pierwszej partii należał do gdańszczan, którzy po sześciu zagrywkach prowadzili 4:2. Im dalej w set, tym bardziej wychodził jednak brak zgrania, a to pomagało gospodarzom w budowaniu przewagi. A zaczęli to czynić po pierwszej przerwie technicznej.

Pomyłka w ataku Jakuba Jarosza i BBTS wygrywał 11:9. Drugą przerwę techniczną zapewnił Jose Luis Gonzalez (16:13). Gdańszczanie starali się jeszcze poderwać do walki, ale im to nie wychodziło. Przed najważniejszą częścią seta z nieprzygotowanej pozycji źle zaatakował Jarosz (22:16) i żółto-czarni mogli już myśleć o kolejnej partii.

Rozpędzony BBTS także drugą cześć spotkania zaczął bardzo dobrze. Atak po skosie Gonzaleza przyniósł gospodarzom prowadzenie 3:1. I nagle gdańszczanie zaczęli pokazywać, że zależy im na tym, aby nie zająć ostatniego miejsca w tabeli PlusLigi. Także gospodarze, przyparci do muru, nie potrafili ustrzec się błędów.

W połowie seta Lotos Trefl prowadził 17:14, a po chwili 19:14. Nawet błędy po gdańskiej stronie boiska nie sprawiły, że rywale zaczęli odrabiać straty. Przyjezdni spokojnie dograli z przewagą do końca tej partii, choć trener Wiktor Krebok na różne możliwe sposoby starał się im to pokrzyżować.

4 pkt BBTS i tylko jeden Lotosu Trefla. Taki wynik widniał na tablicy na początku trzeciego seta. Pojawienie się na zagrywce Stępnia i dwa asy serwisowe szybko przyniosły jednak remis 4:4. Walka punkt za punkt trwała niemal przez całą długość seta. Lotos Trefl odskoczył jedynie przy drugiej przerwie technicznej (13:16), ale gospodarze zdołali dojść gdańszczan na 23:23.

Wtedy trener Panas poprosił o czas. Ostatni remis odnotowaliśmy przy 24:24. Dwa kolejne punkty zdobyli Jarosz i Bartosz Gawryszewski i żółto-czarni byli już o krok od wygranej.

Udało się go wykonać w czwartym secie, który do drugiej przerwy technicznej miał bardzo podobny przebieg do poprzednich. Najpierw to BBTS przeważał, ale później, na tablicy wyników było 16:13, ponownie dla Lotosu Trefla. Także końcówka przyniosła gdańszczanom radość. A brylował w niej nie kto inny, jak Jarosz.

Pierwszy mecz o 9. miejsce
AZS Częstochowa - Transfer Bydgoszcz 1:3 (25:13, 21:25, 18:25, 23:25)