Siatkarze zdobyli awans na igrzyska olimpijskie. Polska - Słowenia 3:1

Damian Konwent
11 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Przy wypełnionej po brzegi publiczności w Ergo Arenie, polska reprezentacja w siatkówce wywalczyła awans do igrzysk olimpijskich w Tokio 2020. Przy wypełnionej po brzegi publiczności w Ergo Arenie, polska reprezentacja w siatkówce wywalczyła awans do igrzysk olimpijskich w Tokio 2020.

Polscy siatkarze wygrali ze Słowenią 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21) i z kompletem zwycięstw zakończyli turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. Awans do Tokio 2020 biało-czerwoni zapewnili sobie już po wygraniu w niedzielę drugiego seta. Ich sukces w Ergo Arenie tego dnia oklaskiwało blisko 10 tysięcy kibiców.

POLSKA - Słowenia 3:1 (21:25, 25:23, 25:23, 25:21)

POLSKA: Drzyzga 1 punkt, Kubiak 7, Bieniek 12, Muzaj 4, Leon 10, Nowakowski 2 Zatorski, Wojtaszek (obaj libero) oraz Konarski 8, Łomacz, Śliwka 2, Kłos 7, Szalpuk 6, Kwolek 4

SŁOWENIA: Ropret 4, Urnaut 11, Pajenk 13, T. Stern 13, Čebulj 20, Kozamernik 9, Kovačić (libero) oraz Štalekar, Ż. Štern 1, Šket, Videčnik 1

Sędziowali: Cacador (Brazylia) i Fadili (Maroko). Widzów: 9800

Polska - Francja 3:0. Sprawdź relację z meczu w Ergo Arenie i zobacz galerię foto

Mecz ze Słowenią był ostatnim dla polskiej reprezentacji spotkaniem w walce o igrzyska olimpijskie, które w przyszłym roku odbędą się w Tokio. Po piątkowym zwycięstwie z Tunezją (3:0) oraz sobotnim z Francją (3:0), biało-czerwonym do upragnionego celu wystarczył jeden set lub zdobycie minimum 59 punktów.

Polscy reprezentanci zdobyli w pojedynku aż 11 punktów po zagrywkach, natomiast rywale tylko trzykrotnie kończyli akcję asem serwisowym. Bardzo wyrównanie było na płaszczyźnie bloków. Biało-czerwoni zablokowali 11 ataków, przy 10 Słoweńców. Cały mecz trwał 2 godziny i 10 minut.

W 2. meczu 11 sierpnia Francja pokonała Tunezję 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22)

TABELA PO TRZECH DNIACH TURNIEJU W ERGO ARENIE
kolejno zwycięstwa-porażki punkty sety

1. POLSKA 3-0 9 9:1 - awans
2. Francja 2-1 6 6:4
3. Słowenia 1-2 3 4:6
4. Tunezja 0-3 0 1:9

Polacy źle weszli w mecz. Nasi rywale od początku spotkania realizowali swój plan i szybko objęli prowadzenie po mocnych zagrywkach w Wilfredo Leona. Już nie tak dobrze, jak dzień wcześniej z Francją funkcjonował polski blok, przez który udawało się przedzierać Słoweńcom. Mimo, że pod koniec partii biało-czerwoni zaczęli odrabiać straty, to ostatecznie goście mogli cieszyć się z wygranego seta do 21. To była pierwsza przegrana partia przez Polaków na turnieju w Gdańsku.

Polska - Tunezja 3:0. Sprawdź relację z pierwszego meczu kwalifikacyjnego

BILANS MECZÓW POLSKICH SIATKARZY W ERGO ARENIE

• 16 zwycięstw
  • 4 porażki
  • bilans setów 53:26

Vital Heynen: Będzie dobrze. Przeczytaj wywiad z trenerem polskich siatkarzy sprzed turnieju

Druga odsłona była bardziej wyrównana. Słoweńcy chcąc iść za ciosem wykorzystywali nadarzające się okazje, ale z każdą minutą szala przechylała się na korzyść biało-czerwonych. Podopieczni Vitala Heynena grali lepiej, ale nie potrafili wypracować sobie przewagi większej niż dwa punkty. Interesująco zrobiło się w końcówce, gdy rywale wygrywali 20:19, ale wtedy kunszt zaprezentował Kubańczyk z polskim paszportem, który dwukrotnie zdobywał punkty po zagrywce. Przy drugiej piłce setowej Tine Urnaut nie trafił w pole, a Ergo Arena wybuchnęła, bowiem wygrana partia oznaczała awans do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Przeczytaj, co mówili siatkarze reprezentacji Polski przed turniejem kwalifikacyjnym na igrzysk olimpijskich Tokio 2020

Wynik dalszego przebiegu nie miał już wpływu na układ tabeli. Trener postanowił dać szansę Grzegorzowi Łomaczowi, Karolowi Kłosowi, Dawidowi Konarskiemu, Arturowi SzalpukowiAleksandrowi Śliwce. Dobrze zaprezentowała się szczególnie ostatnia dwójka, która doskonale spisywała się w ataku. Ten drugi zanotował w sumie pięć udanych prób.

Czwarty set ponownie lepiej zaczęli rywale, którzy wygrywali 5:1. Wtedy jednak do ataku ruszył Konarski, który cztery razy przebijał się przez mur Słoweńców, choć ogółem zaliczył 15 prób. Efektownie grał również Kłos, czterokrotnie zatrzymując rywali. W kolejnej fazie reprezentanci Słowenii popełniali jednak wiele błędów, w efekcie czego przegrali tę partię do 21 i cały mecz 1:3.

Komplet wyników wszystkich 6 turniejów interkontynentalnych

Turniej w Ergo Arenie był jednym z sześciu interkontynentalnych rozgrywek. Poza Polską awans na igrzyska w tej fazie rywalizacji zdobyły: Argentyna, Brazylia, Włochy, Rosja i Stany Zjednoczone. Pewny występu w igrzyskach olimpijskich jest także gospodarz - Japonia.

Pozostałe 5 miejsc zostanie rozdzielonych w turniejach kontynentalnych, osobno dla: Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej i Środkowej. Z każdego awans zdobędzie tylko zwycięzca.

Ostatni punkt w meczu Polska - Tunezja i radość publiczności oraz siatkarzy w Ergo Arenie

Zobacz jak trenuje reprezentacja Polski siatkarzy w Ergo Arenie oraz posłuchaj co mówią: Wilfredo Leon, Paweł Zatorski i Maciej Muzaj

Opinie (21)

• Gratulacje!!!! (2)

Horror... ale jesteśmy w Tokio

• 17 3

• jaki horror ?? (1)

gładko wygrane wszystkie trzy mecze, straciliśmy tylko jednego seta.

• 12 2

• Mecz

Dzisiaj był horror, wcześniej luz

• 3 2

• Na olimpiadzie w drodze do złota będą musieli sprostać Rosji, USA, i... grającej ostatnio w kratkę Brazylii. (3)