• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Siostry Łyczbińskie na chwałę Gdańska

jag.
15 października 2009 (artykuł sprzed 13 lat) 

Sietom AZS AWFiS pozyskał najzdolniejsze florecistki młodego pokolenia z Budowlanych Toruń. Siostry Łyczbińskie nie kazały długo czekać na sukcesy w nowych barwach. W zawodach Pucharu Świata do lat 20 w Bratysławie Hanna zajęła trzecie, a Marta piąte miejsce. Obie nie znalazły recepty jedynie na Anastazję Iwanową z Rosji.Hanna i Marta szermierki nauczyły się w Toruniu pod okiem Aleksandra Borkowskiego. Na ich koncie jest wiele medali mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych do juniorek włącznie oraz sukcesy międzynarodowe z tytułem drużynowych mistrzyń świata juniorek z ubiegłego roku. W tym miesiącu siostry podjęły studia w Gdańsku i jednocześnie zdecydowały się na zmianę klubu. Ich trenerem został szkoleniowiec kadry narodowej, Longin Szmit.

Przypomnijmy, że kilka lat temu podobny szlak przetarł Radosław Glonek. Florecista wychowany w Toruniu, a trenujący w Gdańsku jest obecnie najlepszym zawodnikiem tej broni w Polsce i czołowym na świecie. Siostry Łyczińskie również będą mogły w najbliższych miesiącach zaatakować odważnie seniorską kadrę, bo wyniki w dwóch ostatnich sezonach zwłaszcza w konkurencji drużynowej pokazuje, że w teamie florecistek potrzeba świeżej krwi.

Siostry Łyczbińskie na razie udanie zadebiutowały w nowych barwach w konkurencji juniorek do lat 20. W XXXIV Memoriale Ferdynanda De Martinengo, w którym startowało 111 florecistek, ich pech polegał tylko na tym, że znalazły się w tej samej części drabinki co Iwanowa. Rosjanka w ćwierćfinale pokonała Martę 12:9, a w półfinale pokonała Hannę 15:11.

Na Anastazję dopiero w finale receptę znalazła Olga Rachele Calissi. Włoszka triumfowała 15:6 i to ona została zwyciężczynią zawodów Pucharu Świata.

W rywalizacji mężczyzn triumfował jej rodak Tommaso Lari, a trzeci był Maciej Włosek z Budowlanych Toruń. Jednego trafienia do ćwierćfinału zabrakło Filipowi Płocharskiemu. Gdańszczanin przegrał z Igorem Rewuckim (Ukraina) 11:12 po dogrywce i w stawce 124 rywali zamknął pierwszą "10".

Oczywiście Gdańsk nie stawia wyłącznie na transfery, ale przede wszystkim stara się szkolić własną młodzież. Odnotujmy sukcesy najmłodszych. W Otwartych Mistrzostwach Bydgoszczy w kategorii 10-13 lat uczniowie ZKPiG nr 26 i jednocześnie członkowie UKS Atena czterokrotnie stawali na podium. Na drugich miejscach uplasowali się Maciej Podralski (kategoria młodzików, trenerzy Katarzyna Zakrzewska i Adam Kaszubowski) oraz Wiktor Olszewski (kategoria dzieci, trener Katarzyna Zakrzewska). Na trzecim stopniu podium znaleźli się z kolei Amadeusz Skrzypkowski (kategoria młodzików, trener Andrzej Witkowski) i Mikołaj Rudnicki (kategoria dzieci, trener Krzysztof Walka).
jag.

Opinie (3)

 • no ładnie (1)

  to z Gdańskiej jest bardzo źle
  faceci opierają się na Glonku z torunia a teraz to samo czeka kobitki
  tylko po co to pitolenie o szkolenie,...
  potwierdza się czym lepsze warunki (czytaj nowa hala) tym gorsze wyniki

  • 3 6

  • bzdura

   hala działa pełną parą od niedawna, więc na porównywanie poziomu szkolenia do nowych warunków jest zdecydowanie za wcześnie

   • 1 0

 • sbyszek

  jestes w tej hali woznym czy trenerem a moze masz inne boki
  ze jej bronisz???

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Świata w Katarze!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane