8 medali młodych pływaków

Rafał Sumowski
16 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Zuzanna Herasimowicz (z lewej) i Klaudia Skibiak (z prawej) przywiozły z Olsztyna trzy tytuły mistrzyń Polski. Zuzanna Herasimowicz (z lewej) i Klaudia Skibiak (z prawej) przywiozły z Olsztyna trzy tytuły mistrzyń Polski.

Trzy złote medale, jeden srebrny i cztery brązowe przywieźli trójmiejscy pływacy z Olsztyna, gdzie odbyły się letnie mistrzostwa Polski juniorów młodszych na długim basenie. Mistrzynią kraju do lat 14 na 200 i 400 m stylem dowolnym została Klaudia Skibiak z Dwójki Morena, a po na 200 m stylem grzbietowym triumfowała jej klubowa koleżanka Zuzanna Herasimowicz.

DWIE GDAŃSKIE PŁYWACZKI W KADRZE NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W RIO DE JANEIRO. TUTAJ PEŁNY SKŁAD

W Olsztynie wystartowało ponad 600 zawodników reprezentujących 150 klubów z całej Polski w tym reprezentanci Trójmiasta. Znakomicie spisała się Klaudia Skibiak z Dwójki Morena. Zawodniczka gdańskiego klubu sięgnęła w sumie po cztery medale.

Z mistrzowskich tytułów cieszyła się na 200 i 400 m stylem dowolnym. W tej pierwszej konkurencji triumfowała z rewelacyjnym czasem 2.09.71. Druga na podium Patrycja Szymczak z Manty Kochłowice Ruda Śląska uzyskała wynik 2.11.19. Zwycięstwo gdańszczanki było więc niepodważalne. Podobnie było na dwa razy dłuższym dystansie, gdzie z czasem 4:31.07 miała blisko 4 sekundy przewagi nad Zuzanną Trambowicz z Bydgoszczy i ustanowiła nowy rekord okręgu pomorskiego.

Ponadto Klaudia zdobyła brązowe krążki na 100 m stylem dowolnym. Choć nie ma dużego doświadczenia w sprincie, a do finału dostała się dopiero z piątym czasem, zabrakło jej zaledwie 0.02 sek do srebra. Na najniższym stopniu podium stanęła także na dystansie 800 m osiągając czas 9.28.49. To o 9 sekund lepiej niż podczas ostatnich, majowych startów.

DWA MEDALE GDYŃSKIEGO PŁYWAKA W MISTRZOSTWACH EUROPY JUNIORÓW

Po mistrzowski tytuł na 200 m stylem grzbietowym sięgnęła klubowa koleżanka Klaudii Zuzanna Herasimowicz. Z czasem 2.20.90 o ponad 2 sek wyprzedziła drugą najlepszą zawodniczkę Magdalenę Modrzejewską z Victorii Racibórz. Odwrotna kolejność była na podium tej samej konkurencji, ale na 100 m. Tam triumfowała Modrzejewska, a Herasimowicz (31.44) miała do niej 0.54 straty.

To nie koniec medalowego dorobku podopiecznych Jarosława Chrościelewskiego. Na najniższym stopniu podium stanął jeszcze jeden reprezentant Dwójki Morena Aleksander Jarecki. Na 200 m stylem zmiennym popłynął z czasem 2.18.02.

Dwójka zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej, ale nie była jedynym klubem, który przywiózł medalową zdobycz do Trójmiasta. Po brązowy krążek sięgnęła także Nikola Pyżalska. Zawodniczka Delfina Gdynia zdobyła brąz na 100 m stylem klasycznym uzyskując czas 1:16.39. Do wicemistrzostwa kraju zabrakło jej zaledwie 0.22 sek.

O podium otarła się natomiast Agnieszka Bylińska z Żabianki Gdańsk, która uplasowała się na czwartym miejscu w konkurencji 200 m stylem 200 motylkowym.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW W OLSZTYNIE (.PDF)

• Aleksander Jarecki - brązowy medalista na dystansie 200 m stylem zmiennym.