Śląsk Wrocław - Arka Gdynia 1:2. Gol 17-latka

20 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Maciej Jankowski (nr 22) zapewnił zwycięstwo Arce Gdynia we Wrocławiu, ale na podkreślenie zasługuje także gol 17-letniego Mateusza Młyńskiego. Maciej Jankowski (nr 22) zapewnił zwycięstwo Arce Gdynia we Wrocławiu, ale na podkreślenie zasługuje także gol 17-letniego Mateusza Młyńskiego.

Arka Gdynia wygrała ze Śląskiem we Wrocławiu 2:1 (1:1). Trwała doskonała passa żółto-niebieskich, którzy wygrali trzeci mecz w czterech ostatnich kolejkach ekstraklasy. Wysoką skuteczność utrzymuje Maciej Jankowski, który zaliczył 4. trafienie w trzech kolejnych spotkaniach. Na pochwałę zasłużył także ten, który otworzył wynik pojedynku. 17-letni Mateusz Młyński po raz pierwszy wystąpił w krajowej elicie w "11", a popisał się akcją, którą chciałby mieć w cv każdy zawodnik nawet z wieloletnim, ligowym stażem.

Śląsk Wrocław Śląsk Wrocław
27 Słowik - 28 Broź, 3 Celeban, 14 Golla, 4 Cotra - 16 Pich, 5 Augusto, 31 Pałaszewski, 6 Chrapek, 11 Cholewiak - 9 Robak
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Kupsik
Widzów: 9188
1 Steinbors - 33 Zbozień, 3 Maghoma, 6 Helstrup, 17 Marciniak - 16 Deja, 22 Janota, 6 Nalepa - 35 Młyński, 92 Kolew, 7 Jankowski
  • 63' 6 Chrapek Zmiany 10 Farshad
  • 74' 11 Cholewiak Zmiany 25 Gąska
  • 76' 31 Pałaszewski Zmiany 23 Radecki
  • 60' 35 Młyński Zmiany 11 Siemaszko
  • 73' 33 Zbozień Zmiany 2 Socha
  • 81' 14 Nalepa Zmiany 26 Danch
  • 45+1 Robak karny
  • 39' Młyński
  • 48' Jankowski
  • 21' Augusto
  • 59' Broź
  • 76' Pich
  • 24' Młyński

Arka dzięki 7 punktom zdobytym w trzem ostatnich meczach nie tylko podwoiła dorobek w tym sezonie, ale także awansowała o jedną pozycję w tabeli wszech czasów ekstraklasy

SPRAWDŹ, NA KTÓRE MIEJSCE AWANSOWAŁA ARKA I KOGO WYPRZEDZIŁA

przerwa w lidze była poświęcona nie tylko na przygotowania, ale także na leczenie urazów u niektórych zawodników
wrócili do zdrowia Deja (ARKA Gdynia) i Kolew (ARKA Gdynia), ale nadal leczy się Marić, a nie w pełni sił z kadry wrócił Zarandia
Po raz pierwszy zatem w tym sezonie ligowym dochodzi do zmiany w obronie. Debiutuje Maghoma (ARKA Gdynia). Tym większa odpowiedzialność spada na środku defensywny na Helstrupa
(ARKA Gdynia)

SPRAWDŹ, CZY FREDERIK HELSTRUP LUBI LIDEROWAĆ OBRONIE ARKI GDYNIA
Zarandię zastępuje zaś junior Młyński (ARKA Gdynia)
łącznie aż 4 zmiany w porównaniu z "11", która zaczynała zwycięski mecz z Zagłębiem Lubin 3:1

PRZYPOMNIJ SOBIE, W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH ARKA WYGRAŁA OSTATNI MECZ W EKSTRAKLASIE

Z piłkarzy, którzy byli zagrożeni kartkami w Arce, przeciwko Śląskowi zagra tylko Janota

PRZECZYTAJ WYWIAD Z MICHAŁEM JANOTĄ
ławka rezerwowych Arki: 30 Krzepisz, 2 Socha, 4 Sołdecki, 9 Aankour, 11 Siemaszko, 20 Cvijanović, 26 Danch

PRZECZYTAJ WYWIAD Z RAFAŁEM SIEMASZKO
Śląsk w ostatniej kolejce przegrał z Legią 0:1, ale w składzie poczynione tylko dwie zmiany, w tym jedna wymuszona czerwoną kartką Piecha
nowe twarze w "11" w stosunku do ostatniego meczu są: Augusto (Śląsk Wrocław) i Pałaszewski (Śląsk Wrocław)
ławka rezerwowych Śląska: 1 Wrąbel, 10 Farshad, 23 Radecki, 24 Samiec-Talar, 25 Gąska, 26 Łuczak, 32 Tarasovs
stawką meczu dla Śląska jest 9. miejsce, a Arka w przypadku wygranej może wskoczyć nawet na 7. pozycję, choć to także zależałoby od późniejszych wyników Zagłębia L. i Lecha
w pierwszym dzisiejszym meczu Zagłębie Sosnowiec pokonało u siebie Miedź Legnica 3:1
piłkarze na prezentacji. Arka na żółto-niebiesko, a Śląsk w zielonych strojach
1'
od środka rozpoczęła Arka
2'
z trybun skandowanie "Lechia Gdańsk"
2'
piłkarze Arki mają zatem przedsmak derbów
2'
gdyńscy kibice nie mogą odpowiedzieć, gdyż do końca roku ciąży na nich zakaz wyjazdowy
3'
dwie piłki na boisku, ale sędzia nie przerwał gry
4'
po zagraniu w pole karne Arki Picha (Śląsk Wrocław) dobrze zastawił się Młyński (ARKA Gdynia) i został sfaulowany przez Cholewiaka (Śląsk Wrocław)
5'
niecelny strzał z dystansu Chrapka
6'
indywidualna akcja zakończona niecelnym strzałem Picha (Śląsk Wrocław)
7'
Śląsk ustawia pressing już na połowie Arki
8'
kolejny strzał Śląska, ale znów niecelny. Tym razem uderzał Robak (Śląsk Wrocław)
10'
Młyński (ARKA Gdynia) walczył z Gollą (Śląsk Wrocław) pod polem karnym rywali. Obaj znaleźli się w parterze. Od bramki zacznie Śląsk
11'
teraz i Arka zaczyna ustawiać pressing na połowie Śląska. Gospodarze już tak łatwo nie przedostają się pod bramkę gdynian
15'
bardzo dobry przerzut Deji (ARKA Gdynia) ze środka boiska do wbiegającego w pole karne Janoty (ARKA Gdynia), ale Michała zablokował Broź (Śląsk Wrocław)
17'
Pałaszewski (Śląsk Wrocław) zabrał piłkę Deji (ARKA Gdynia) 30 metrów od bramki Arki. Dobrze, że w polu karnym został zablokowany strzał Picha (Śląsk Wrocław)
19'
ryzykowne zagranie głową Marciniaka (ARKA Gdynia), który wygrał pojedynek z Robakiem (Śląsk Wrocław), ale skierował piłkę w kierunku własnej bramki, ale Steinbors (ARKA Gdynia) nie pozwolił się zaskoczyć
21'
Żółtą kartką został ukarany Augusto (Śląsk Wrocław), który faulował Jankowskiego
22'
na razie sporo niecelny podań z obu stron, których liczba rośnie, czym bliżej bramki przeciwnika
23'
po dośrodkowaniu Cholewiaka (Śląsk Wrocław) piłkę na róg wybił Zbozień (ARKA Gdynia)
23'
zamieszanie w polu karnym Arki po dośrodkowaniu z rogu Augusto (Śląsk Wrocław). Śląsk domagał się nawet karnego, bo Cholewiak padł w "16", ale faulu nie było
24'
Żółtą kartką został ukarany Młyński (ARKA Gdynia) po faulu na Pałaszewskim
25'
Maghoma (ARKA Gdynia) wybił piłkę na róg
26'
kolejne zamieszanie w "16" Arki po rozegraniu rogu przez Augusto (Śląsk Wrocław). Helstrup wyręczył Steinborsa po strzale Pałaszewskiego. Ostatecznie akcja zakończona po niecelnym strzale Cholewiaka (Śląsk Wrocław)
27'
Steinbors (ARKA Gdynia) naprawił błąd Maghomy (ARKA Gdynia), ale też szczęście przy gościach, gdyż nie zorientował się w tym Robak
29'
optyczna przewaga Śląska. Arka po przejęciu piłki ma za mało piłkarzy w ofensywie, aby skonstruować groźną akcję
30'
Deja (ARKA Gdynia) zablokował dośrodkowanie Cotry (Śląsk Wrocław). Róg dla gospodarzy
30'
tym razem bez zagrożenia dla Arki po rogu Augusto (Śląsk Wrocław)
31'
atak Młyńskiego (ARKA Gdynia), ale wyszedł za linię boczną z piłką
32'
Arka jeszcze bez żadnej próby strzału w kierunku bramki Śląska
32'
Śląsk strzelał 5 razy, ale ani razu celnie
34'
wreszcie akcja Arki, do której pobiegło sześciu piłkarzy. Słowik (Śląsk Wrocław) z trudem odbił piłkę po strzale głową Jankowskiego (ARKA Gdynia), do którego dośrodkował Marciniak (ARKA Gdynia)
34'
to był jednocześnie pierwszy celny strzał w tym meczu
37'
wolny po faulu na Młyńskim (ARKA Gdynia). Dobra okazja do dośrodkowania
38'
z wolnego dośrodkował Janota (ARKA Gdynia), do odbitej piłki doszedł Deja (ARKA Gdynia), ale strzelił nad bramką
39'
[0:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Młyński. Kapitalna akcja Mateusza. w polu karnym minął Cotrę i Gollę, a gdy dobiegł do pola bramkowego posłał piłkę między nogami bramkarza do siatki
39'
trener Smółka złapał się aż za głowa po tej akcji juniora
41'
niecelny strzał Robaka (Śląsk Wrocław)
43'
Zbozień (ARKA Gdynia) zablokował dośrodkowanie Cotry (Śląsk Wrocław) w polu karnym, ale sędzia sprawdzać będzie w systemie VAR, czy nie było zagrania ręką obrońcy Arki
45'
karny dla Śląska. Sędzia podjął taką decyzję po analizie VAR
45+1
[1:1] Śląsk Wrocław STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Robak z karnego. Piłka w jednym rogu, Steinbors w drugim
45+1
kołyska drużyny Śląska dla synka strzelca gola - Franka
45+1
2 minuty doliczone
45+2
Steinbors (ARKA Gdynia) odbił piłkę przed siebie po dośrodkowaniu Chrapka. Szczęście Arki, że nie było nikogo na dobitkę
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA REMISUJE WE WROCŁAWIU 1:1
Przez pół godziny drużyny realizowały założenia taktyczne głównie dotyczące ustawienia i organizacji gry defensywnej. Dlatego niewiele ciekawego działo się pod obiema bramkami. Dopiero złamanie schematów otworzyło ten mecz. Niesamowitą akcję przeprowadził Młyński (ARKA Gdynia). 17-latek strzelił debiutanckiego gola w ekstraklasie. Szkoda, że w końcówce tej połowy Zbozień (ARKA Gdynia) zagrał ręką, bo z karnego Robak (Śląsk Wrocław) wyrównał.
Śląsk był częściej przy piłce, ale to Arka miała jeszcze jedną dogodną okazje na gola. Po szybkiej kontrze dobrze strzelał Jankowski (ARKA Gdynia), ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Słowik (Śląsk Wrocław).
Z przebiegu gry na razie jednak remis nie krzywdzi żadnej drużyny
46'
drugą połowę rozpoczął Śląsk. Obie drużyny bez zmian w składach
46'
W pole karne Arki przedarł się Broź (Śląsk Wrocław), mijając Marciniaka i Deję oraz wyłożył piłkę na strzał Pichowi (Śląsk Wrocław). Uderzenie skrzydłowego Śląska zostało zablokowane przez Maghomę
48'
[1:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jankowski. Doskonała kontra. Nalepa zagrał do Kolewa, który wrzucił do Jankowskiego. Maciek był 6 metrów od bramki. Spokojnie przyjął piłkę na klatkę piersiową, a następnie uderzył nie do obrony
48'
w 4. gol Jankowskiego (ARKA Gdynia) w 3 ostatnich spotkaniach
53'
róg dla Arki, ale bez zagrożenia pod bramką Śląska
58'
niecelny strzał głową Cholewiaka (Śląsk Wrocław)
59'
Żółtą kartką został ukarany Broź (Śląsk Wrocław), który faulował Młyńskiego
60'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Młyński, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
63'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chrapek, w jego miejsce wchodzi Farshad.
64'
po dośrodkowaniu Farshada (Śląsk Wrocław) do strzału głową nie zdołał się złożyć Cholewiak (Śląsk Wrocław)
67'
od zdobycia prowadzenia przez Arkę niewiele ciekawego dzieje się na boisku. Gra głównie w środku boiska
67'
Słowik (Śląsk Wrocław) wybił piłkę na róg po strzale sprzed "16" Kolewa (ARKA Gdynia)
68'
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu z rogu Nalepy (ARKA Gdynia)
68'
po dośrodkowaniu Zbozienia (ARKA Gdynia) do piłki doszedł Jankowski (ARKA Gdynia), ale tym razem strzelił niecelnie
69'
po wejściu Siemaszki (ARKA Gdynia) Jankowski (ARKA Gdynia) przeniósł się z lewego na prawe skrzydło
70'
nieźle wyglądała kontra Arki, ale Nalepa (ARKA Gdynia) za bardzo wypuścił sobie piłkę i ją stracił
70'
niecelny strzał z dystansu Cotry (Śląsk Wrocław)
71'
pomocy medycznej potrzebuje Zbozień (ARKA Gdynia)
71'
rozgrzewa się natychmiast Socha
72'
Socha to wychowanek Śląska, który we Wrocławiu zdobył medale ligowe we wszystkich trzech kolorach. Od trzech sezonów gra dla Arki
73'
ARKA Gdynia przeprowadza wymuszoną zmianę. Boisko opuszcza Zbozień, w jego miejsce wchodzi Socha.
74'
ŚLĄSK Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cholewiak, w jego miejsce wchodzi Gąska.
75'
Oficjalna frekwencja 9188 kibiców
76'
Żółtą kartką został ukarany Pich (Śląsk Wrocław), który próbował wymusić karnego, symulując faul Deji
76'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pałaszewski, w jego miejsce wchodzi Radecki.
77'
bardzo dobre podanie Janoty (ARKA Gdynia) do Kolewa (ARKA Gdynia). Strzał Bułgara broni jednak Słowik (Śląsk Wrocław)
79'
Robak (Śląsk Wrocław) na spalonym po dośrodkowaniu Brozia (Śląsk Wrocław)
81'
róg dla Śląska
81'
po rogu Gąski (Śląsk Wrocław) niecelnie sprzed pola karnego strzelał Augusto (Śląsk Wrocław)
81'
ARKA Gdynia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Danch.
87'
Steinbors (ARKA Gdynia) łapie piłkę po strzale głową Gąski (Śląsk Wrocław)
89'
Śląsk atakuje. Stara się głownie wstrzeliwać piłki w pole karne Arki, ale jest w tym niedokładny
89'
na spalonym Janota (ARKA Gdynia)
89'
niepotrzebnie Michał kopnął piłkę po gwizdku, gdyż przypomnijmy, że grozi mu pauza w następnym meczu, gdy dostanie kartkę
90'
4 minuty doliczone
90+2
na spalonym Robak (Śląsk Wrocław)
90+2
kontra Arki. Janota (ARKA Gdynia) znalazł podaniem Kolewa (ARKA Gdynia), ale ten zamiast przyjmować piłkę zdecydował się od razu główkować. Słowik (Śląsk Wrocław) bez problemu obronił
90+4
Broź (Śląsk Wrocław) pada w polu karnym po starciu z Marciniakiem (ARKA Gdynia). Sędzia nakazuje grać dalej
90+4
Sędzia jeszcze słucha podpowiedzi z VAR, ale utwierdza sie tylko w tym, że karnego nie było
90+5
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA WE WROCŁAWIU 2:1
Tak jak przypominaliśmy w przedmeczowej zapowiedzi, Arka potrafi grać we Wrocławiu w sezonie zasadniczym. Wygrała tutaj po raz trzeci z rzędu.
Sukces jest zasłużony, bo gdynianie, choć rzadziej byli przy piłce, to byli bardziej konkretni pod bramką rywali. Dobra dyspozycję strzelecką potwierdził Jankowski (ARKA Gdynia), który w trzech ostatnich kolejkach zdobył 4 bramki.
Jeszcze lepsza jest ostatnia passa Arki: 4 mecze i aż 10 punktów.

• Śląsk Wrocław - ARKA GDYNIA 1:2 (1:1)
  • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 1:1 (1:0)
  • Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:1 (0:0)
  • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 3:1 (2:1)
  • Lech Poznań - Korona Kielce 2:1 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 3:3 (1:2)
  • Legia Warszawa - Wisła Kraków 3:3 (2:0)
  • Cracovia - Górnik Zabrze 2:0 (0:0)

• (1)

Milcz kibicu Lechii/Olimpii/Polonii Gdańsk.