Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 71:67. Za mała skuteczność w meczu z mistrzem Polski

10 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (18)

Trefl Sopot przegrał ze Śląskiem Wrocław 67:71 w meczu na szczycie 26. kolejki Energa Basket Ligi. Trefl Sopot przegrał ze Śląskiem Wrocław 67:71 w meczu na szczycie 26. kolejki Energa Basket Ligi.

Trefl Sopot przegrał na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 67:71 (22:22, 14:15, 12:13, 19:21) w meczu na szczycie w 26. kolejce Energa Basket Lidze. Podopieczni Żana Tabaka ustępowali mistrzowi Polski przede wszystkim skutecznością, przegrywając w tym elemencie tak w rzutach za trzy, dwa jak i nawet wolnych. Tego mankamentu nie zniwelowało nawet 11 zbiórek Wesleya Gordona. Spotkanie obfitowało w dużą liczbę błędów. Gospodarze mieli 20, a goście 17 strat.

ŚLĄSK: Nizioł 17 (2x3, 7 zb), Ł.Kolenda 17 (3x3), Ramljak 4 (5 zb., 5 st.), Parakhouski 2, Mindowicz oraz Dziewa 15 (1x3, 7 zb.), Gołębiowski 11 (1x3, 5 zb.), Wiśniewski 3 (1x3), Karolak 2, Tomczak

TREFL: Pluta 13 (3x3), Zyskowski 8 (1x3), Nevels 5 (1x3), Kulikowski 3 (1x3), Radić 2 oraz Jovanović 18 (2x3), M.Kolenda 6, Gordon 6 (11 zb.), Freimanis 3 (1x3), Moten 3 (1x3)

W pierwszej rundzie Energa Basket Ligi Śląsk wygrał w Sopocie 88:74, ale w lutym, w ćwierćfinale Pucharu Polski lepszy był Trefl, który triumfował 79:70. Bój w meczu na szczycie w 26. kolejce obie drużyny rozpoczęły dość niestabilnie, w obu też były kłopoty zdrowotne.

Jednak Śląsk był dobrze usposobiony rzutowo. Rozpoczął od 10:3, a w pierwszej kwarcie osiągnął 56-procentową skuteczność w rzutach za dwa. Natomiast w całym meczu miał w tym elemencie 45 procent przy tylko 35-procentowej skuteczności Trefla.

Trefl początkowo trafiał tylko za... trzy punkty. Andrzej Pluta w ten sposób dał pierwsze prowadzenie żółto-czarnym (3:2), a Błażej Kulikowski zasygnalizował, że czas zebrać się do pogoni przy tym niekorzystnym wyniku, o którym wspomnieliśmy.

Pierwsze punkty za dwa zdobył Michał Kolenda w 4. minucie. Potem to m.in. on śrubował przewagę Trefla. Na 15:12 poprawił wynik, gdy naprzeciw niego stanął brat. Łukasz próbował złapać sopockiego koszykarza na faul ofensywny, ale był jeszcze w ruchu, gdy Michał "przebiegł" po nim po punkty i tym samym o przewinieniu nie mogło być mowy.

Gdy Jarosław Zyskowski zaskoczył swój były klub rzutem dystansowy, Trefl odskoczył na 20:14 i... osiadł na laurach. Śląsk odpowiedział 7 punktami z rzędu.

Ostatnie fragmenty inauguracyjnej kwarty były bardzo nerwowe. Z wolnych pudłowali m.in. Wesley GordonStrahinja Jovanović, a po drugiej stronie Aleksander Dziewa. Skończyło się remisem 22:22.

Drugie 10 minut Trefl rozpoczął udaną akcją Jovanovicia i trójką Pluty. Jednak Śląsk szybko odpowiedział na 30:29 i znów oglądaliśmy mecz w pobliżu remisu. O tym, że gospodarze zeszli na przerwę z korzystnym rezultatem (37:36) przesądził rzut Daniela Gołębiowskiego. Złą wiadomością dla sopocian był także uraz Garretta Nevelsa.

Po zmianie stron Śląsk nadal popełniał straty, po pół godzinie gry miał ich aż 18, ale też od wyniku 44:43 cały czas prowadził. Trójka równo z końcem trzeciej karty Pluty pozwoliła zmniejszyć straty do 48:50.

Również rzutem dystansowym Trefl otworzył ostatnią odsłonę gry, a tym razem trafił
Roland Freimanis. Jednak potem pojawiły się kłopoty. Na niespełna 4 minuty przed końcem meczu piąte przewinienie otrzymał Darious Moten, a Śląsk odskoczył na 64:58. Żan Tabak poprosił o przerwę.

Po powrocie do gry sfaulowany został Gordon, ale spudłował oba rzuty wolne. Natomiast Łukasz Kolenda trafił za trzy. Jednak tych co myśleli, że jest już po meczu, z błędu wyprowadził Jovanović. Były koszykarz Śląska zdobył 9 punktów dla Trefla, trafiając dwukrotnie za trzy. Na 43 sekund przed końcem straty zostały zmniejszone do 67:69.

Śląsk zagrał akcję do końca 24 sekund, a po rzucie zdołał jeszcze zebrać piłkę. Dopiero wówczas M.Kolenda faulował Jakuba Nizioła. Wrocławianin wykorzystał oba rzuty wolne. Na odwrócenie losów meczu Treflowi pozostało 5,7 sekundy. Trener Tabak wziął czas. Ustawił akcję na Zyskowskiego, który jednak nie trafił za trzy.

16 Arriva Twarde Pierniki Toruń 26 6 20 2075:2269 32
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż).
Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off.
Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego.
Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-04-10

Wyniki 26 kolejki

• Śląsk Wrocław - TREFL SOPOT 71:67 (22:22, 15:14, 13:12, 21:19)
  • SUZUKI ARKA GDYNIA - Rawlplug Sokół Łańcut 84:81 (18:17, 27:21, 21:21, 18:22)
  • PGE Spójnia Stargard - Arriva Twarde Pierniki Toruń 92:82 (30:18, 14:27, 25:19, 23:18)
  • King Szczecin - Polski Cukier Start Lublin 86:78 (24:26, 23:22, 19:12, 20:18)
  • Tauron GTK Gliwice - Legia Warszawa 135:136 po czterech dogrywkach (26:27, 25:28, 20:19, 19:16; d: 10:10, d: 5:5, d: 13:13, d: 17:18)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - BM Stal Ostrów Wielkopolski 87:97 (17:31, 25:25, 18:18, 27:23)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - MKS Dąbrowa Górnicza 83:74 (10:15, 18:12, 22:26, 22:19)
  • Anwil Włocławek - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 97:81 (26:20, 21:27, 27:19, 23:15)