Skrzydłowy Lechii Gdańsk gra sercem. Sławomir Peszko tak nie strzelał od 10 lat

Jacek Główczyński
15 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Sławomir Peszko (nr 21) przyjmuje zaslużone gratulacje od kolegów. Takie serii strzeleckiej w ekstraklasie nie miał od sierpnia 2009 roku. Sławomir Peszko (nr 21) przyjmuje zaslużone gratulacje od kolegów. Takie serii strzeleckiej w ekstraklasie nie miał od sierpnia 2009 roku.

Sławomir Peszko strzelał gole w trzech kolejnych meczach w ekstraklasie dla Lechii Gdańsk. Wcześniej ta sztuka udała mu się tylko raz, w sierpniu 2009 roku, gdy był piłkarzem Lecha Poznań. Wówczas tę passę zwieńczył... czerwoną kartką. W sobotę również był tego bliski. - On gra sercem i było ono rozgrzane. Dlatego spieszyłem się mocno, aby zdążyć ze zmianą - przyznał Piotr Stokowiec, szkoleniowiec biało-zielonych. Natomiast trener Dariusz Żuraw ocenił, że miejscowy skrzydłowy zasłużył na drugą żółtą kartkę.

Lechia Gdańsk - Lech Poznań. Przeczytaj relację, zobacz video oraz wystaw noty piłkarzom i trenerowi

Lechia Gdańsk odniosła pierwsze zwycięstwo na własnym sezonie w bieżącym sezonie ekstraklasy. W 8. kolejce pokonała Lecha Poznań 2:1.

Co robią na osiedlu?

Najaktywniejszym piłkarzem gospodarzy w ofensywie był Sławomir Peszko, mimo że grał tylko do 55. minuty. Skrzydłowy zdążył oddać 5 z 12 wszystkich strzałów zespołu, a 3 z nich, przy łącznie 7 - były celne. Co więcej to 34-latek w 23. minucie otworzył wynik spotkania, a potem mógł mieć też asystę, gdyby koledzy lepiej korzystali z jego podań.

- Nie wiem, co oni tam na osiedlu robią, skoro strzela gola w trzecim meczu z rzędu? - ocenia pół żartem pół serio Daniel Łukasik.
- Na pewno ciężko na to pracuje. Jest jedną z ważnych postaci tej drużyny i od kilku kolejek pokazuje to na boisku - dodaje zupełnie poważnie pomocnik biało-zielonych.
Uznania dla Peszki nie kryje także ten, który obok niego wpisał się w sobotę na listę strzelców.

- Przechodzi drugą piłkarską młodość. Widać, że jest w formie. W przerwie dla reprezentacji na każdym treningu wszystko mu wychodziło. Czasami, jak nawet czegoś nie chciał, to też zrobił to dobrze. I to wszystko zwiastuje doskonałą dyspozycję - podkreśla Michał Nalepa.

RAPORT STATYSTYCZNY EKSTRAKLASY S.A. Z MECZU LECHIA - LECH (.PDF)
SPRAWDŹ, ILE PRZEBIEGLI PIŁKARZE W MECZU LECHIA - LECH (.PDF)

Zaczyna "żreć"

Peszko strzelał kolejno gole: Śląskowi Wrocław, Piastowi Gliwice i Lechowi. Lechia w tych spotkaniach zdobyła 7 punktów i mocno w górę odbiła się z 10. miejsca, które zajmowała nim Sławek "wystrzelił".

- Ja go nigdy nie krytykowałem za to, jakim jest piłkarzem. Relacje od początku były jasne i klarowne. Cieszę się, że Sławek gra dla drużyny i dla siebie. Strzelonymi bramkami pokazuje jakość, którą zawsze posiadał. Ale to jest dopiero początek sezonu. Dlatego bardzo spokojnie do tego podchodzę. Peszko jest tak samo ważny, jak każdy inny piłkarz w drużynie - deklaruje Piotr Stokowiec, który niemal przed rokiem skreślił tego zawodnika z pierwszej drużyny.
Peszko wrócił odmieniony po wiosennym wypożyczeniu do Wisły Kraków. Niegdyś podobnie było z Łukasikiem. Gdy nie spełniał pokładanych w nim nadziei na rok trafił do 2.Bundesligi, do SV Sandhausen, a teraz gra już trzeci kolejny sezon, w którym trudno wyobrazić sobie "11" biało-zielonych bez tego zawodnika.

- Czasami na dobre wychodzi przerwa od otoczenia. Później zastaje się bardziej sprzyjające warunki i wszystko zaczyna "żreć". I Sławkowi ewidentnie teraz żre - zauważa Daniel.

Daniel Łukasik: Musimy w Gdańsku odbudować twierdzę. Przeczytaj, co powiedział pomocnik Lechii Gdańsk przed meczem z Lechem Poznań

Nawiązanie do najlepszego sezonu

Peszko w ekstraklasie rozegrał 257 meczów, strzelił 31 goli, ale tylko raz miał taką serię jak obecnie. W sierpniu 2009 roku jako piłkarz Lecha Poznań otworzył sezon od goli w trzech pierwszych kolejkach, kolejno pokonując bramkarzy: Piasta Gliwice, Korony Kielce i Polonii Warszawa.

- Ma ciężki okres za sobą. Jednak w Wiśle już udowadniał, że jest dobrym piłkarzem, a teraz to potwierdza - dodaje Nalepa.

Przeczytaj wywiad z Maciejem Gajosem, który latem do Lechii przeszedł z Lecha

Sezon 2009/10 był najlepszym pod względem liczby goli strzelonych w ekstraklasie przez Sławka. Zdobył ich 8. Natomiast, gdy doliczony do tego trafienia zaliczone również w eliminacjach Ligi Europy, to wówczas Peszko zdobywał bramki w 5 kolejnych spotkaniach, gdyż trafiał także do siatki: Fredrikstad FK i Club Brugge KV.

Czy należała się czerwona kartka?

W lidze bramkowa seria skrzydłowego została przerwana po tym jak w meczu z Polonią Warszawa w 71. minucie po dwóch żółtych kartkach musiał przedwcześnie opuścić boisko. Niewiele brakowało, aby sytuacja powtórzyła się i w sobotę.

- Nie wiem, czy było to przewinienie na czerwoną kartkę, ale na pewno na żółtą. Byłaby to druga - przypomina Dariusz Żuraw zdarzenie z 55. minuty meczu Lechia - Lech.

Zobacz jak kibice Lechii Gdańsk cieszyli się po golu Sławomira Peszki w meczu z Lechem Poznań

Wówczas Peszko faulował Wołodymyra Kostewycza. 3 minuty wcześniej otrzymał zaś żółtą kartkę za przewinienie na innym poznańskim obrońcy - Djordje Crnomarkoviciu.

- Sławek bardzo fajnie wygląda sportowo. Widać, że jest bardziej zdyscyplinowany i  opanowany, mimo tej kartki i gorącej sytuacji. Ale Sławek taki jest. Gra sercem i ja to rozumiem, nie mam pretensji - zapewnia trener Stokowiec.
Jednak zmiana została zrobiona szybciej niż planowano, by skrzydłowego uchronić od czerwonej kartki.

- Peszko przez kilka dni nie trenował, miał problemy zdrowotne. Fizjoterapeuci postawili go na nogi, a my zdecydowaliśmy, że zagra od początku, aby było pole manewru ze zmianą. W przerwie Sławek zgłosił, że jeszcze 10-15 minut da radę. Ostatecznie zszedł o 5 minut wcześniej. On gra sercem i było ono rozgrzane. Dlatego spieszyłem się mocno, aby zdążyć ze zmianą - dodał Piotr Stokowiec.

W Lechii agresja musi być

Lechia ukończyła mecz w "11", a w doliczonym czasie gry drugi żółty kartonik otrzymał wspomniany Crnomarković i to Lech kończył w osłabieniu. Jednak te sytuacje na pewno nie wpłyną na zmianę stylu gry Lechii, a zapewne i Peszki.

- Sławek jest agresywny. Tak gra nie tylko w meczach, ale także na treningach. Każdy z naszych piłkarzy musi być agresywny, jeśli chce grać w pierwszym składzie Lechii Gdańsk - podkreśla Michał Nalepa.

Wyniki 8 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Lech Poznań, 2:1 (2:1)
  • Raków Częstochowa - ARKA GDYNIA 2:0 (1:0)
  • Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 0:0
  • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 5:0 (3:0)
  • Korona Kielce - Wisła Kraków 1:1 (0:1)
  • Pogoń Szczecin - ŁKS Łódź 1:0 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 0:0
  • Cracovia - Piast Gliwice 2:0 (1:0)
  • Zaległy mecz z 4. kolejki
  • Wisła Płock - Legia Warszawa 1:0 (1:0)

• Gdyby wiosną (8)

Stekowiec się nie obraził Lechia miałaby Mistrza Polski

• 40 87

• co sie odwlecze, to..taka była wtedy potrzeba chwili..nie ma co teraz tak myśleć (4)

• 31 2

• taka prawda (3)

stokowiec zawalił sprawę

• 5 43

• Gdyby był kto inny trenerem, (2)

nie było by może nawet pierwszej ósemki. Jak jesteś taki mądrala, to dlaczego w szkole masz jedynki

• 37 3

• bo tu jedynka jest najlepszą oceną?

• 2 10

• pajacujesz

a kiblowales 5 lat w pierwszej klasie.

• 2 0

• To jest dla ciebie ćwoku Pan Trener (1)

Cała drużyna gra i walczy do końca, a nie jeden zawodnik.

• 33 4

• Kto cieć

• 0 9

• Wiosną to pisaliście,

że Sławek na Madagaskarze powinien grać xD

• 5 2

• od miasta do miasta, ze Sławkiem po Mistrzostwo i basta!

Lechia Duma Polski!

• 101 3

• Dziękujemy za wczorajszy Pana mecz

Dziękujemy za bramkę, za walkę i za zwycięstwo

• 103 2

• (2)

Dobrze,że wczoraj trener zdjął Sławka z boiska bo byśmy też w 10 kończyli. Co do formy piłkarskiej to prosimy o taką resztę chłopaków(choć większość gra bardzo dobrze) w szczególności naszą "gwiazdę" Haraslina.

• 83 3

• Nowa wróżka z ciebie (1)

Każdy zawodnik jest potencjalnie narażony na kartkę, a skąd ty wiesz, żeby Lechia kończyła w dziesiątkę. Karty ci tak pokazały, as pik

• 3 10

• Nie karty a oglądanie meczu na żywo i spoglądanie na naszego pozytywnego dzika Peszko!