• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Smaczne potrawy rekompensują brak upałów

Krzysztof Klinkosz, jag.
26 grudnia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Rachel Rourke, mimo, że w święta tęskni za rodziną, bardzo lubi klimat polskich świąt i nasze świąteczne potrawy Rachel Rourke, mimo, że w święta tęskni za rodziną, bardzo lubi klimat polskich świąt i nasze świąteczne potrawy

Święta bez śniegu, a do tego z upałami i nad basenem - takie rzeczy tylko w Australii. Mimo tych nadzwyczajnych jak na nasze przyzwyczajenia okoliczności św. Mikołaj daje sobie radę nawet na Antypodach. O takich świętach opowiada Rachel Rourke, gwiazda Atomu Trefla Sopot.ZOBACZ I POSŁUCHAJ JAK SOPOCKIE SIATKARKI ŚPIEWAJĄ KOLĘDĘ

Bez Rachel Rourke trudno sobie wyobrazić Atomu Trefla w bieżącym sezonie. Australijska atakująca jest najlepiej punktującą siatkarką i niemal w każdym meczu, który wygrywają sopocianki, to do niej trafia tytuł MVP spotkania. Odległość między Polską a ojczyzną zawodniczki sprawia, że 24-latka spędza kolejne święta poza domem.

- Tęsknię za Australią, za rodziną, za przyjaciółmi, wiadomo, że każdy wolałby w takim gronie spędzać święta. Chciałabym być teraz ze swoją rodziną, z przyjaciółmi- przyznaje się przed nami Rachel.

Jednak do takich sytuacji zawodniczka zdążyła się przyzwyczaić. Z Australii wyemigrowała już w 2006 roku. Przez cztery kolejne sezony grała i uczyła się w amerykańskim Oregon State University. Tam nie było aż takie różnicy w świątecznych tradycji jak jest między Antypodami a Europą.

- W Australii świętuje się bardziej na kształt tego co jest w Stanach Zjednoczonych niż w Europie. Świąteczny dzień to 25 grudnia. Świąteczne śniadanie jedzą rodzice z dziećmi, po południu zbieramy się w szerszym gronie, dziadków, przyjaciół. 26 grudnie jest normalnym dniem pracy - mówi Rourke.

Na nasz kontynent siatkarka przeniosła się w 2010 roku. Przez sezon grała we włoskim Cedat 85 San Vito. W Polsce jest drugi rok. W minionych rozgrywkach była zawodniczką Banku BPS Muszynianka Fakro Muszyna. Największa różnica?

-To oczywiście temperatura. W Australii mamy teraz środek lata. Z tego też m.in. powodu świąteczne menu w Australii różni się od polskiego. Jest zbyt ciepło, by jeść gorące rzeczy, więc najczęściej ograniczamy się do owoców, najróżniejszych sałatek, czy zimnych mięs. Wolne chwile głównie spędzamy na zewnątrz, na przykład nad basenem - podkreśla atakująca Atomu Trefla.

Mimo tak odmiennych przyzwyczajeń świątecznych wyniesionych z rodzinnego domu, klimat polskich świąt zarówno ten w sensie dosłownym jak i bardziej metaforycznym również bardzo odpowiada Rourke.

- Nie przeszkadza mi zbytnio pogoda, która jest w Polsce. Wiadomo czasem jest bardzo zimno, ale również w Australii czasem jest zbyt gorąco, nie da się nic zrobić. W Polsce za to są cudowne białe święta, zupełnie inaczej niż w Australii. Tradycja polskich świąt to również jedzenie i dwanaście wigilijnych potraw, które bardzo mi smakują, zresztą ja bardzo lubię jeść - zdradza nam siatkarka.

Na Antypodach, jak przyznaje Rachel nie ma tak silnie ugruntowanej tradycji dotyczącej rodzaju potraw, które w Polsce różnią się niekiedy w zależności od regionu naszego kraju. - Nie mamy w Australii tak silnej tradycji świątecznych potraw jak w Polsce. Nasze święta są również szczególne, ale tak dużego wpływu tradycji nie ma. Oczywiście nie brakuje choinek. Nasze domy są odświętnie przyozdobione - podkreśla siatkarka.

W związku z upałami i brakiem śniegu australijski św. Mikołaj musi wybierać inne środki lokomocji. - Nie mamy śniegu, ba nie mamy także kominów, przez które w Europie św. Mikołaj dostaje się do domów. Zapewniam jednak, że również do nas dociera, daje sobie radę, ma swoje sposoby - kończy z uśmiechem Rachel.

Zawodnik

Rachel Rourke

Rachel Rourke

ur.
1988-10-01
waga
85 kg
wzrost
192 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Kluby sportowe

Opinie (6) ponad 10 zablokowanych

 • brawo Rachel za grę i postawę

  • 44 0

 • Najlepsze życzenia dla Rachel i pozostałych Atomówek:)

  • 39 0

 • Super dziewczyna

  Pełen profesjonalizm. Brawo !!!

  • 28 0

 • Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok , Rachel !!!

  No i medalu z Atomówkami :)

  ps - przepraszamy że śnieg nagle stopniał, ale to się zdarza w naszym "umiarkowanym" klimacie.

  fun

  • 26 0

 • Wszystkiego najlepszego w nadchodzacym Nowym Roku 2013

  Dziekujemy za wiele wspanialych meczow i zyczymy szczesliwego Nowego Roku

  • 10 0

 • Brawo Rachel, we love you :)

  ps - żadnego minusa w komentarzach, to chyba jakiś rekord.

  • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane