Smutne pożeganie z Euroligą w Gdyni

Krzysztof Klinkosz
19 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Meczem Rivas Ecopolis koszykarki Lotosu pożegnały się z Euroligą. Dzisiejszy pojedynek - jak i cały sezon w wykonaniu gdyńskich koszykarek - miał kiepski finał. Mistrzynie Polski, mimo że w trzeciej kwarcie prowadziły różnicą 20 punktów, zeszły z parkietu pokonane 69:73 (26:7, 14:20, 22:27, 7:19). Równie słaby rok w 13-letniej historii występów w Eurolidze klubowi zdarzył się wcześniej tylko raz.

LOTOS: Wright 18, Bjelica 15, Babkina 14, Jujka 8, Mieloszyńska 8 - Swanier 6, Tomiałowicz 0.

RIVAS ECOOPOLIS: Valdemoro 25, Aguillar 14, Paris 6, Cruz 9, Bonner 3 - Nicholls 7, Gimeno 7, Bernejo Moreno 2, Liljestrand 0, Herrera 0.

Początek meczu z lekkim wskazaniem na gospodynie. Lotos po 4 punktach Moniki Wright i 2 Eliny Babkiny w 3 minucie objął prowadzenie 6:3. W Hiszpanii Lotos przegrał m.in przez to, że dał zagrać zespołowi Rivas Ecopolis jego ulubioną koszykówkę - krótkie, szybkie, czasami trwające mniej niż 10 sekund akcje. Tymczasem w Gdyni w 4 minucie meczu gospodynie zaczęły nękać Hiszpanki ich własną bronią.

Najpierw za 3 punkty trafiła Milka Bjelica, później skontrowała Babkina i w 4 minucie było 11:3 dla Lotosu. Ofensywa Lotosu trwała nadal, w 5 minucie było 16:3 dla mistrzyń Polski, które grały z niezwykłą zaciętością, pod koszem rywalek, kiedy już nie miały szans oddać celnego rzutu pozwalały się faulować.

Trener zespołu z Hiszpanii próbował rozmaitych ustawień swojego zespołu, gdynianki jednak oprócz szybkich i skutecznych ataków były wręcz nie do przejścia w defensywie i w 9 minucie prowadziły 24:5.

Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 26:7 dla Lotosu a Hiszpanki trafiły w niej tylko 3 rzuty z gry.

W drugiej kwarcie gospodynie nie zwalniały tempa gry, wykorzystując fatalną skuteczność rywalek i ich słabą grę na tablicach częściej przebywały przy piłce i mogły rozgrywać akcje według swoich schematów.

Zespół Rivas Ecopolis dopiero w 13 minucie osiągnął dwucyfrowy dorobek punktowy (28:10). Za chwilę jednak przewaga gdynianek sięgnęła 20 punktów (30:10).

W ciągu nieco ponad minuty Rivas Ecopolis odrobił aż 7 punktów straty (30:17) i w 15 minucie trener Lotosu wziął czas. Gospodyniom udało się powstrzymać ofensywę rywalek i po powrocie na parkiet utrzymywała się około 13-punktowa przewaga gdynianek. Ostatecznie po 20 minutach gry było 40:27 dla Lotosu.

Drugą połowę celnym rzutem za 3 punkty otworzyła Daria Mieloszyńska, gdynianki znów zaczęły być skuteczniejsze i szybsze od rywalek, podobnie jak w pierwszej kwarcie. Dało to prowadzenie w 24 minucie 49:29.

Wysoka przewaga znów jednak zbyt uspokoiła gdynianki, Rivas ponownie zmniejszył straty do 13 punktów a po "trójce" Amayi Valdemoro w 25 minucie nawet do 9 (49:40).

Teraz gdynianki nie mogły zatrzymać rywalek mimo zmian stylu obrony ordynowanych przez trenera Lotosu. Po kolejnych punktach Valdemoro i punktach z wolnych Anny Cruz było tylko 49:44 dla gdynianek w 27 minucie meczu.

Później było jeszcze 51:46 ale wówczas Ketia Swanier trafiła "trójkę" i gdynianki odskoczyły na 54:46. Takim samym rzutem odpowiedziała jednak Valdemoro (54:49). Gdyniankom udało się jednak nieco przełamać rywalki głownie dzięki poprawieniu gry obronnej. Po 30 minutach meczu było 62:54 dla gospodyń.

Początkowe minuty ostatniej odsłony przebiegały pod znakiem walki "kosz za kosz". W 34 minucie meczu było 65:57 dla Lotosu. Hiszpanki w ciągu niespełna minuty zdobyły 6 punktów po rzutach Elisy Aguillar i w połowie ostatniej kwarty było 65:63 dla mistrzyń Polski.

Kolejnych kilka akcji zakończyło się niecelnymi rzutami jednej i drugiej ekipy, dopiero Wright zdobyła punkty na 67:63 ale nie wykorzystała dodatkowego rzutu wolnego.

Hiszpanki nadal goniły zespół z Gdyni i na 2 minuty przed końcem meczu dopięły swego, po "trójce" Aguillar było 70:69 dla Rivas Ecopolis. Gdynianki nie potrafiły zakończyć swojej akcji celnym rzutem. Za to na niespełna minutę przed końcem prowadzenie gości powiększyła Cruz (72:69).

Trener gdynianek wziął czas ale jego podopieczne po powrocie na parkiet wcale nie zaczęły grać lepiej, nie wykańczały swoich akcji celnymi rzutami i na pożegnanie Euroligi przegrały 69:73.

Lotos zakończył rozgrywki z jedną wygraną w dziesięciu meczach. Wcześniej równie kiepski bilans gdynianki miały tylko raz. W sezonie 2006/2007 również zadowoliły się tylko jednym zwycięstwem w grupie.

Natomiast hiszpański zespół do końca walczył o korzystny rezultat, gdyż sukces pozwolił mu awansować na trzecie miejsce w grupie, a to oznacza, że w 1/8 finału będzie miał lepsze rozstawienie.

- Gratuluję rywalom. Graliśmy dobrze w pierwszej połowie ale pod koniec byliśmy zbyt zmęczeni. Na naszą porażkę złozyło się aż 20 strat wymuszonych agresywną obroną rywalek. Z kolei gdy sami zaczęliśmy grać agresywniej w obronie przebudziła się Aguillar, rażąc nas celnymi rzutami. Było widać też różnicę na naszą niekorzyść na pozycji centra, nie posiadamy tak klasowych graczy jak Rivas - powiedział Georgios Dikaioulakos, trener Lotosu.

Pozostałe mecze ostatniej kolejki rozgrywek grupy B Euroligi:
Gospić Croatia - MKB Euroleasing Sopron 81:78 (23:19, 21:21, 14:17, 23:21), Fenerbahce Stambuł - UMMC Jekaterinburg 82:75 (21:13, 19:24, 25:16, 17:22).

Opinie (28) 6 zablokowanych

• Z cyklu Jak przegrać wygrane spotkanie.