Trefl wygrał i liczy na przełamanie w TBL

5 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Zesłanie na ławkę rezerwowych dobrze zrobiło Michałowi Michalakowi, który po ośmiu meczach przerwy ponownie uzyskał podwójną zdobycz punktową. Zesłanie na ławkę rezerwowych dobrze zrobiło Michałowi Michalakowi, który po ośmiu meczach przerwy ponownie uzyskał podwójną zdobycz punktową.

Po dwóch meczach bez zwycięstwa koszykarze Trefla wreszcie mogą wrócić do domów z uśmiechem na ustach. Sopocianie, choć nie wyglądali rewelacyjnie w meczu we Włocławku, pokonali miejscowy Anwil 84:78 (22:19, 20:25, 17:17, 25:17). Żółto-czarni wykorzystali dziurę pod koszem rywali, spowodowaną brakiem odpowiednich koszykarzy, wygrali zbiórkę 37:24, a pięciu z nich skończyło mecz z podwójną zdobyczą punktową.

Anwil: Sokołowski 22, Hajrić 18 (12 zb.), Callahan 15 (3x3, 5 as.), Mijatović 9 (1x3), Graham 7 (1x3, 5 as.) oraz Witliński 5 (1x3), Pamuła 2, Kostrzewski 0

TREFL: Waczyński 18 (3x3, 5 as.), Leończyk 12, Gadri-Nicholson 10 (5 zb.), Vasiliauskas 6 (2x3), Buterlevicius 2 oraz Michalak 15 (3x3, 5 zb.), Jeter 12 (5 as.), Majstorović 5 (7 zb.), Roszyk 2, Stefański 2

Trefl jechał do Włocławka, aby odbudować się po słabym i przegranym meczu z Rosą Radom w Ergo Arenie. Kapitan żółto-czarnych, Marcin Stefański zapowiadał, że nikt w drużynie nie chciał zagrać tak słabo, więc w starciu z Anwilem zrobią wszystko, aby wrócić do Sopotu z uśmiechami na twarzy.

Żółto-czarni wyglądali jednak przez pewnien okres gry w Hali Mistrzów podobnie słabo jak w starciu z Rosą. Głównie chodzi o stronę fizyczną. Wolne powroty do obrony, straty i brak skutecznych kontr. To cechowało ich grę do połowy trzeciej kwarty. Wówczas rywale mieli na swoim koncie 17 punktów po stratach Trefla, a sopocianie, po błędach Anwilu - 0.

Trener Darius Maskoliunas już na początku meczu starał się zmienić coś w grze swojej drużyny. Na pozycję rzucającego obrońcy przesunął Adama Waczyńskiego, a role niskiego skrzydłowego pełnił w pierwszej piątce Simas Buterlevicius. Tym samy, na ławce rezerwowych znalazł się Michał Michalak. Taka roszada, patrząc na statystyki, okazała się bardzo dobra dla ostatniego z nich.

Już po czterech minutach gry litewski szkoleniowiec musiał ściągnąć z boiska rodaka, Sarunasa Vasiliauskasa, który szybko złapał dwa faule. Trefl, po jedynych punktach w meczu Buterleviciusa prowadził wówczas 7:4. I tak w kolejnej części kwarty wymieniał się cios za cios z rywalem, który w porównaniu z poprzednimi spotkaniami z żółto-czarnymi, stracił dwóch ważnych zawodników: Keitha Clantona i przede wszystkim, Deividasa Dulkysa. Te straty miały spowodować, że włocławianie staną się w górnej "szóstce" jedną z gorszych drużyn. Sopocianie nie potrafili jednak w sobotę w odpowiedni sposób wykorzystać braku tych graczy i szybko zdominować rywala.

Choć jeszcze w 12. min. wydawało się, że potrafią to robić. Po wsadzie Milana Majstorovicia i dodatkowym wolnym po faulu żółto-czarni prowadzili 27:22. Trójka Mikołaja Witlińskiego i punkty Seida Hajricia szybko dały wyrównanie. Anwil wyszedł na prowadzenie tuż przed ostatnią minutą pierwszej połowi. Trafienie Michała Sokołowskiego i trójka Danilo Mijatovicia dała gospodarzom wynik 44:40.

Włocławianie przecisnęli również na początku drugiej połowy. W 24. min. po trafieniu Hajricia prowadzili już 54:44. Do tego, jak w trasie grał Sokołowski, który za chwilę dołożył siódme trafienie za dwa punkty (na siedem prób - tak zostało do końca meczu). I wtedy wreszcie Trefl zaczął walczyć. Do tego gościom wpadały rzuty za trzy punkty. Po ostatnim w trzeciej kwarcie, w wykonaniu Vasiliauskasa, sopocianie przegrywali tylko 59:61.

Anwil próbował zrywu także na początku czwartej części gry, ale trójki Michalaka i Waczyńskiego przywróciły prowadzenie żółto-czarnym (65:67). Sopocianie budowali przewagę do 37. min. i trafienia Lancea Jetera (69:76). Następnie trójkami podzielili się Jordan Callahan oraz Michalak, za dwa trafił Hajrić, a dwa wolne wykorzystał Paul Graham (76:79). Na tym jednak skończyła się pogoń gospodarzy, a Trefl, skutecznie egzekwując rzuty wolne, przerwał passę dwóch meczów bez zwycięstwa.

• o miejsca 1-6:
  • Anwil Włocławek - TREFL Sopot 78:84 (19:22, 25:20, 17:17, 17:25)
  • Rosa Radom - Stelmet Zielona Góra 82:81 (16:14, 19:19, 26:20, 21:28)
  • Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 74:77 (27:16, 13:19, 21:20, 13:22)
  • o miejsca 7-12:
  • ASSECO Gdynia - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 76:68 (27:12, 17:23, 13:17, 19:16)
  • AZS Koszalin - Śląsk Wrocław 77:75 (26:23, 13:13, 15:24, 23:15)
  • Kotwica Kołobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 70:74 (25:19, 19:15, 17:13, 9:27)

Opinie (5)

• Brawo TREFL Sopot!

• 20 2

• Brawo za zwycięstwo (1)

Wygrana cieszy ale.. 18 strat w tym 5 Adama to masakra! Być może przełamanie Michała. Teraz czas na zwycięstwo w czwartek nad Czarnymi.