Sopocianie awansowali do ćwierćfinału play-off

7 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarze Trefla odnieśli wielki sukces, bo tak należy ocenić czwarte miejsce po sezonie zasadniczym i bezpośredni awans do ćwierćfinałów drużyny, która powstała niespełna przed rokiem. Jednak w ostatnim występie przed play-off sopocianie nie zachwycili. Na własnym parkiecie po wielkich mękach wygrali z Kotwicą Kołobrzeg 71:69 (12:15, 19:10, 19:25, 21:19). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z z Hali 100-lecia.

TREFL: Kitzinger 15 (2x3), Kuzminskas 14, Hawkins 13, Kinnard 8, Hlebowicki 2 oraz Kadziulis 13 (3), Malesa 4, Kowalczuk 2, Ratajczak, Makander.

KOTWICA: Smith 26 (2), Harris 12, Wichniarz 8 (2), Harrington 6 (1), Stelmach 5 (1) oraz Brown 5, Rduch 4, Bręk 3 (1), Freeman.

Mecz miał znaczenie przede wszystkim dla Trefla. Sopocianie wygrywając bez oglądania się na wynik PGE Turowa Zgorzelec zapewniali sobie miejsce w ćwierćfinałach play-off. Natomiast Kotwica zrealizowała już swój podstawowy cel, bo było nim uniknięcie degradacji, a w przypadku dzisiejszego zwycięstwa mogła jedynie zamienić 12. miejsce na 11. przed pre play-off.

Gospodarze rozpoczęli bardzo dobrze. Po czterech punktach Cliffa Hawkinsa oraz trafieniu Sauliusa Kuzminskasa otworzyli wynik od 6:0. Nie wiedzieć czemu później gospodarze poszli na szaleńczą wymianę rzutów za trzy punkty, które przed przerwą nie były mocną stroną żadnej z drużyn.

Trefl trafił tylko 2 z 17, a Kotwica 2 z 15 rzutów zza łuku. Całe szczęście sopocianie mieli przewagę na tablicach (30:23) i lepiej trafiali za dwa, gdyż cel osiągał ich co drugi rzut, gdy rywali tylko co czwarty, co pozwoliło im uporządkować grę w drugiej kwarcie.

W pierwszej bowiem od 0:6 siedem kolejnych punktów zapisano na korzyść drużyny z Kołobrzegu. Trefl stanął na dobre przy 10:9. Wówczas akcją 2+1, a po chwili "trójką" popisał się Omni Smith. Dopiero w 10. minucie straty w tej kwarcie na 12:15 zmniejszył Michał Hlebowicki.

Drugą odsłonę żółto-czarni otworzyli od 10:2. Do wyrównania doprowadził Iwo Kitzinger, a na 20:17 rzutem zza linii 6,25 poprawił Gintaras Kadziulis. Następnie Treflowi udało się odskoczyć z 22:20 na 28:22. W ostatniej minucie przed przerwą "trójką" popisał się Kitzinger, a wynik pierwszej połowy na 31:25 ustalił Smith.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli goście, którzy zbliżyli się na 39:36. Na więcej nie pozwolili im Kuzminskas i Kitzinger. Przez kolejne trzy minuty tylko oni punktowali. Rezultat został poprawiony na 49:36 dla Trefla.

Mimo to przed ostatnią kwartą goście zdołali wyrównać na 50:50! Żółto-czarni rozegrali fatalnie ostatnią minutą trzeciej kwarty. Kotwica kończyła ją dwoma udanymi rzutami za trzy punkty autorstwa Smitha i Dawida Bręka.

Co gorsza również czwarta kwarta rozpoczęła się po myśli Kotwicy. Smith (dwa celne rzuty) i Szymon Rduch wyprowadzili gości na prowadzenie 56:50 w 33. minucie. Niemoc rzutową gospodarzy przerwał Kuzminskas, ale trafił tylko jednego wolnego.

W odpowiedzi Harris i Brown się nie mylili i straty miejscowych wzrosły do 51:60! W 35. minucie było zaś już 52:62, gdyż Trefl wzbogacił konto znów tylko po jednym wolnym, tym razem Kitzingera.

Dopiero w szóstej minucie ostatniej kwarty kosz rywali odczarował Hawkins. A że przy rzucie Amerykanin był jeszcze faulowany przez Bręka wyszła akcja 2+1 na 55:62.

Hawkins wcale nie zamierzał zwalniać tempa. Po jego dwóch udanych akcjach z rzędu w 37. minucie gospodarze zdobyli kontaktowy punkt (61:62). Natomiast na dwie minuty przed końcem "trójka" Kadziulisa dała miejscowym przewagę 64:62.

Jednak na 96 sekund przed końcem gry był znów remis (66:66), gdyż Łukasz Wichniarz trafił za trzy. Gdy rozpoczęła się ostatnia minuta tym samym odpowiedziała Kadziulis. Zdobyta po tym rzucie przewaga 69:66 okazała się kluczowa.

W odpowiedzi nie trafił Harris, ale po chwili po przeciwnej stronie kosza ten koszykarz odzyskał piłkę, stawiając blok na Kinnardzie. Następnie "trójkami" nie trafili zarówno Smith, jak i Kinnard. Wreszcie są wolne, bo Harris sfaulował Kadziulisa. Litwin wykorzystał tylko jedną próbę, podnosząc rezultat na 70:66.

Goście ustawili akcje na Wichniarza, który choć wcześnie spudłował zza linii 6,25 trzykrotnie, w końcówce nie pomylił się ponownie. Na 12 sekund przed końcem, przewaga Trefla zmalała do 70:69.

Znów był faul na Kadziulisie i ponownie Gintaras z wolnych zdobył tylko jeden punkt na 71:69. Goście mogli jeszcze doprowadzić po dogrywki, a nawet wygrać w regulaminowym czasie, ale rzut Piotra Stelmacha był niecelny, a piłkę z tablicy zebrał Kitzinger.

Pozostałe wyniki ostatniej kolejki sezonu zasadniczego:
Asseco Prokom Gdynia - PGE Turów Zgorzelec 95:75 (38:16, 29:12, 20:25, 8:22)
; Polonia 2011 Warszawa - Energa Czarni Słupsk 70:98 (24:29, 15:24, 14:28, 17:17); PBG Basket Poznań - Polpharma Starogard Gdański 82:78 (11:13, 17:23, 29:20, 25:22); Sportino Inowrocław - Polonia Azbud Warszawa 70:80 (23:22, 15:19, 14:16, 18:23), Stal Stalowa Wola - Anwil Włocławek 78:107 (23:22, 18:25, 22:35, 15:25); Znicz Jarosław - AZS Koszalin 95:96 po dogrywce (22:20, 14:19, 18:21, 27:21 d.14:15).

Cztery pierwsze drużyny sezonu zasadniczego - Asseco Prokom, Anwil, Polpharma, Trefl - awansowały do ćwierćfinałów play-off. Drużyny z miejsc 5-12 zagrają w pre play-off (do dwóch zwycięstw) 10, 13 i ewentualnie 16 kwietnia. W tej fazie zmierzą się: PGE Turów (5. miejsce) z Kotwicą (12), AZS (6) ze Stalą (11), Polonia Azbud (7) ze Zniczem (10) i Energa Czarni (8) z PBG Basketem (9).

Opinie (25) 3 zablokowane

• gites majonez (2)

2 druzyny koszykówki mężczyzn z 3city w 4ce przed play offami
    co na to władcy północy I i władcy północy II

• 19 3

• 3 z województwa

Jest nawet lepiej, bo w czwórce zmieściła się jeszcze Polpharma. Czarni też bardzo dobrze, bo w pre play-off mają przewagę własnego parkietu. Dodatkowy plus jest taki, że we właściwym play-offie być może asseco się spacjalnie daleko nie najeździ. Na początek najprawdopodobniej Słupsk i Sopot. Mam cichą nadzieję, że finał też będzie wewnętrzną sprawą województwa, trzymam kciuki za Starogard Gd.

• 2 0

• władcy północy 2 umoczyli

• 0 0

• gratulacje od Fana AP

• 16 4

• TREFL SOPOT- SZEŚCIOKROTNY MISTRZ POLSKI!!!!!!!!!!!!!!!!!! (10)

• 25 6

• stokrotny całego świata ;)

• 4 3

• i wtedy się obudziłeś

• 1 6

• obecny trefl sopot nie zdobył jeszcze żadnego mistrzostwa (7)

j.w.

• 3 10

• (5)

skoro panowie decydenci przy stoliku "uzgodnili", że Trefl ma prawo do 5 tytułów a APG 6 tytułów, to dlaczego piszesz takie bzdury? Sorki, ale ja nie pamietam, żeby gdyński zespół zdobył jakiekolwiek mistrzostwo w męskiej koszykówce, ba, nie pamietam, żeby grali w zeszłym sezonie...ostatnio grali chyba dwa lata temu, był to Kager Gdynia.... Więc nie pisz proszę B Z D U R ! ! ! !
        Tak na marginesie - w Treflu powinno zostać 5 tytułów (Prokom Trefl Sopot) a w APG tylko i wyłącznie jeden (ostatni) kiedy asseco dołączyło jako sponsor

• 9 2

• polac mu bo dobrze prawi ! ;D

• 6 1

• (2)

nie wiedzialem, ze przyznano treflowi 5 tytulow. dziwne skoro jest to zupelnie nowa druzyna.

A co do podziału, przy ASG powinno pozostać tyle tytułów ile zdobył PROKOM a nie tylko ASSECO. Jak byś nie wiedział, firma ASSECO wykupiła PROKOM pozostając sponsorem, a nie doszła jako nowy sponsor.

Tym samym, przy Treflu powinny zostać te tytuły, które zdobył TREFL SOPOT. Logiczne. Czyli ile? :)

• 2 8

• nie, nie logiczne. Pieniądze to nie wszystko. Odkąd asseco weszlo do klubu, zaczeli zarządzać klubem inni ludzie, nie mający nic wspólnego z poprzednimi sukcesami Prokomu Trefla Sopot - oprócz osoby pana Ryszarda, a tak na prawdę jego pieniędzy. Nie "przyznano" Treflowi 5 tytułów, to Trefl je zdobył! Nie zgodzę się z Tobą, że asseco wykupując prokom pozostała sponsorem - zostało nowym sponsorem - jak staram Ci się wytlumaczyć - weszli nowi ludzie do klubu. Ale możesz nie wiedzieć, jakie zaszły zmiany w klubie, jako namiastkę przeczytaj sobie stary wywiad Dyla, co on - jako osoba wewnątrz - sądzi o tej całej przeprowadzce.

Piszesz, że przy Treflu powinny zostać te tytuły, które zdobyli jako Trefl Sopot - a ja Ci odpisuję - jako PROKOM TREFL SOPOT zdobyli PIĘĆ tytułów i na prawdę nie rozumiem, dlaczego na siłę próbujesz mi wmowić, że jest inaczej! Być może nie byłeś na tych meczach, ja byłem na wszystkich finałach/play-offach i na większości meczy od trzeciej ligi.

• 8 2

• do kibica

dla ciebie logiczny jest tylko prosty rachunek, kwestia finansowa, przejęcie prokomu przez asseco itp itd. Ok, w sporcie ważne są pieniądze, bez nich nie ma gwiazd, hal, widowisk, ale na szczęście dla wielu pieniądze to nie wszystko - sukces to oddani kibice, integrująca się z klubem społeczność lokalna (trójmiejska), miejsce/miasto, z którego klub sie wywodzi, tradycje, wspólne wyjazdy na mecze, emocje, doping od trzeciej ligi - bez tego wszystkiego pozostają TYLKO pieniądze, sportu bez całej reszty jak dla mnie nie ma...

• 4 2

• GKK arka ma prawo jedynie do 1 tytułu

POPRAWKA, zgodnie z umową o rozstaniu, GKK arka ma prawo jedynie do 1 tytułu i nie mowie tego jako fan jakieś drużyny , tylko czytałem umowę. Trefl ma prawo do 5, a z końcem tego sezonu również do 6ego.

• 2 0

• a i poprzedni też nie

mistrzem był
        PROKOM Trefl
        a potem ASSECO PROKOM!!!!!!!

• 5 1

• Zycze siódmego , ale mistrzem bedzie AP :)