Sopocianie doprowadzili do remisu w wyścigu o brąz

Krzysztof Klinkosz
25 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

W sobotę do wyłonienia zwycięzcy pierwszego meczu o brązowy medal TBL potrzeba było aż dwóch dogrywek. We wtorek drużyny Trefla Sopot i Polpharmy Starogard Gdański spotkały się w sopockiej Hali 100-lecia. Tym razem gospodarze wygrali pewnie, 84:61 (17:14, 25:14, 24:15, 18:18) momentami ich przewaga przekraczała 30 punktów. Trzeci decydujący mecz o brąz zaplanowano na piątek, na 18.00 w Starogardzie Gdańskim.

TREFL: Kinnard 22, Kowalczuk 10, Hawkins 10, Stefański 6, Kitzinger 6 - Kadziulis 20, Malesa 9, Kietliński 1, Makander 0, Ratajczak 0.

POLPHARMA: Wiśniewski 14, Weeden 11, Mirković 10, Okafor 7, Majewski 6 - Ochońko 8, Dąbrowski 4, Rabe 1, Michałek 0.

Nieprzebrane tłumy przybyły pod sopocką halę, na długo po rozpoczęciu meczu do kasy stała ogromna ilość fanów basketu, wewnątrz hali zajęte były niemal wszystkie miejsca siedzące i stojące.

Gospodarze zaczęli niezwykle skutecznie, podobnie jak w meczu sobotnim. W pierwszych minutach gry, punkty zdobywał głównie Lewrance Kinnard w 5 minucie gry było 5:0 dla sopocian, w chwilę później już 8:2.

Gospodarze dyktowali warunki gry, choć przy lepszej skuteczności mogli wyjść na większe prowadzenie, Polpharma starała się uprzykrzyć życie sopocianom na własnej tablicy ale i tak w 8 minucie było 13:5 dla gospodarzy.

Starogardzianie postanowili gonić gospodarzy rzutami za 3 punkty, przyniosło to spodziewany skutek, na nieco ponad pół minuty przed końcem pierwszej kwarty po takim rzucie Urosa Mirkovicia było tylko 15:14 dla Trefla. Ostatecznie jednak pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 17:14 dla sopocian.

Oprócz koszykarzy na parkiecie, rywalizują też kibice, co trzeba podkreślić, na sportowych zasadach. Pod względem dopingu również w pierwszej kwarcie był niemal remis choć z lekkim wskazaniem na gości.

Po rzutach wolnych Tomasza Ochońki w 12 min. meczu było 19:18 dla Trefla. 2 minuty później po trafieniach Kinnarda i Gintarasa Kadziulisa gospodarze prowadzili 25:20. Przy fatalnej skuteczności w tej części kwarty koszykarzy gości sopocianie za sprawą Pawła Malesy wyszli na prowadzenie 27:20.

Gospodarze ustawili skuteczną zaporę w obronie łapiąc rywali na faulach ofensywnych, po kontrach zdobywali punkty i w 18 minucie meczu było 31:23 dla Trefla a po "trójce" Kadziulisa oraz wykorzystanym wolnym za faul już 35:23.

Za moment gorąco było pod koszem sopockim, coś do wyjaśnienia mieli sobie Kowalczuk z Okaforem, na szczęście jednak tylko spojrzeli sobie w oczy niczym bokserzy przed walką i wymienili kilka zdań. Sopocianie nadal powiększali przewagę, kolejną "trójkę" wykorzystał Kadziulis i było 38:24 dla gospodarzy.

W ostatniej minucie pierwszej połowy starogardzianie za sprawą Tony'ego Weedena doprowadzili do stanu 38:28 dla Trefla ale momentalnie "trójkę" trafił Hawkins i było 41:28. W ostatnich sekundach drugiej kwarty Kadziulis wykorzystał jednego z dwóch wolnych i ustalił wynik meczu po 20 minutach na 42:28 dla gospodarzy.

W pierwszej połowie 12 punktów dla Trefla zdobył Kadziulis, 11 Kinnard, dla Polpharmy 8 punktów zdobył Łukasz Wiśniewski. Gospodarze zdominowali walkę na tablicach, po 20 minutach prowadzili w statystyce zbiórek 28:12.

Drugą połowę lepiej ropoczęli gospodarze, którzy w 23 minucie po 5 punktach z rzędu Hawkinsa prowadzili już 52:30. Po kolejnych punktach Kowalczuka było 54:30, sopocianie wygrali otwarcie drugiej połowy 12:2.

Wysokie prowadzenie dało gospodarzom pewność prowadzenia akcji i dokładnośc podań, nie było u nich rzutów z nieprzygotowanych pozycji, po "trójce" Kadziulisa w 27 minucie Trefl prowadził 59:36.

Minutę późnej znów punkty dla gospodarzy zdobył Litwin, który wyrabia "normę" za siebie i swojego nieobecnego rodaka Sauliusa Kuzminskasa po jego akcji 2+1 było 62:41 dla Trefla.

W końcówce trzeciej kwarty sopocianie "dorzucili" jeszcze 4 punkty i po 30 minutach prowadzili 66:43.

Po punktach Kinnarda w pierwszych minutach ostatniej odsłony Trefl prowadził już 70:43, na punkty gospodarzy "trójką" odpowiedział jedynie Weeden. Starogardzianie już na początku ostatniej odsłony sprawiali wrażenie zrezygnowanych i pogodzonych z porażką. Jak inaczej nazwać "puszczenie" pod kosz Kinnarda mimo asysty graczy z Kociewia. Po efektownym wsadzie sopocianina było już 74:46 dla gospodarzy.

Kolejne trafienie, tym razem Iwo Kitzingera dało gospodarzom już 30-punktowe prowadzenie (76:46 w 34 minucie gry).

Wysokie prowadzenie Trefla przełożyło się też na trybuny, gdzie zdecydowanie głośniejsi zrobili się fani ekipy z Sopotu. W 38 minucie goście zeszli z poziomu 30 punktów straty i po punktach Wiśniewskiego i Mirkovicia było 79:53 dla gospodarzy.

W końcówce meczu szkoleniowiec gospodarzy desygnował na parkiet graczy, którzy zazwyczaj rzadziej występują w meczach. Swoją szansę otrzymali Jakub Kietliński i Marcin Makander.

Na początku ostatniej minuty meczu Trefl prowadził 83:60 a ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem sopocian 84:61.

Opinie (66) 6 zablokowanych

• trefl (3)

Trefl! będzie brązowy medal

• 55 9

• Dlaczego? (2)

Dlaczego kibice ze Starogardu krzyczeli cały czas PKS, PKS, PKS, PKS.....?

• 2 0

• hehe

krzyczeli SKS - starogardzki klub sportowy ;)
        ale zachowanie kibicow z kociewia zenujace..