Koszykarze Trefla wygrali w Zgorzelcu

27 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Adam Waczyński (z piłką) rozegrał doskonały mecz w Zgorzelcu. Koszykarz Trefla zdobył 24 punkty, trafiając 7 z 9 rzutów za dwa, 2 z 3 za trzy punkty oraz 4 na 4 z wolnych. Ponadto miał pięć zbiórek i dwie asysty. Jego notę obniża jedynie 7 strat. Adam Waczyński (z piłką) rozegrał doskonały mecz w Zgorzelcu. Koszykarz Trefla zdobył 24 punkty, trafiając 7 z 9 rzutów za dwa, 2 z 3 za trzy punkty oraz 4 na 4 z wolnych. Ponadto miał pięć zbiórek i dwie asysty. Jego notę obniża jedynie 7 strat.

Już na inaugurację rywalizacji w grupie 1-6 koszykarze Trefla udowodnili, że nie zamierzają jedynie "dowieźć" 3. miejsce z rundy zasadniczej do play-off, ale są zdolni powalczyć o jeszcze wyższe cele. W 23. kolejce sopocianie pokonali na wyjeździe PGE Turów Zgorzelec 77:74 (24:23, 19:15, 19:27, 15:9). Na uwagę niemal perfekcyjna dyspozycja podopiecznych Dariusa Maskoliunasa na linii rzutów wolnych. Trafili 29 z 30 prób! Kapitalnie zagrał także Adam Waczyński, który 24 punkty poparł 75-procentową skutecznością z gry. Dzięki tym elementom udało się "zatuszować" aż 23 straty. W niedzielę o 18:00, w Hali 100-lecia żółto-czarni ugoszczą Stelmet Zielona Góra.

PGE TURÓW: Prince 11, Żigeranović 9, Dylewicz 9 (1x3), Taylor 5, Karolak 3 (1x3) oraz Kulig 16 (6 zb.), Jaramaz 11 (2x3), Chyliński 8 (2x3), Krestinin 2

TREFL: Waczyński 24 (2x3, 5 zb., 7 st.), Vasiliauskas 11 (1x3), Leończyk 8 (7 zb.), Gadri-Nicholson 4, Michalak 2 oraz Jeter 11 (1x3), Buterlevicius 8 (5 zb.), Majstorović 8, Stefański 1 ( zb.), Brembly, Jaśkiewicz

Trefl wszedł doskonale w mecz dzięki Adamowi Waczyńskiemu. Po dwóch akcja skrzydłowego w ciągu 34 sekund było 4:0, a po jego "trójce" prowadzenie wzrosło do 7:2. Popisy sopocianina przedzielił bowiem celny rzut ekskoszykarza żółto-czarnych, Filipa Dylewicza. Goście dyktowali warunki gry do 3. minuty, gdy po trafieniu Yemiego Gadri-Nicholsona była 9:4.

Jednak wystarczyło 60 sekund, a z tej przewagi nic nie zostało. Jakub Karolak przymierzył zza łuku i było 11:11. Co więcej miejscowi nie zamierzali na tym poprzestać. Strata zdarzyła się nawet Waczyńskiemu, dwukrotnie niecelnie rzucił Paweł Leończyk, a PGE Turów na pierwsze prowadzenie tego dnia wyprowadził J.P. Prince. Amerykanin w ciągu kilkunastu sekund popisał się wsadem i punktami po zbiórce na tablicy atakowanej. Gospodarze odskoczyli na 15:11.

Jednak gra na tablicach do przerwy była atutem Trefla. W tym elemencie wygrał pierwszą połowę 23:16. Natomiast drugim kluczowym atutem były rzutu wolne. W dwóch pierwszych kwartach sopocianie trafili 18 na 18 prób!

To właśnie wolne Simas Buterleviciusa dały gościom jednopunktowe prowadzenie (24:23) po 10 minutach gry. Natomiast po kwadransie od rozpoczęcia spotkania Sarunas Vasiliauskas stawał na linii wolnych pięciokrotnie i z zimną krwią powiększał przewagę żółto-czarnych do 35:29.

W drugiej kwarcie Trefl nie uniknął kryzysu, tak jak w pierwszej, choć tym razem przyszedł on nieco później. Jeszcze w 16. minucie po akcji Waczyńskiego goście prowadzili 38:31, ale dwie minuty później po dwóch celnych rzutach Damiana Kuliga ta przewaga stopniała do 40:38.

Ostatecznie sopocianie zeszli na przerwę z przewagą pięciu punktów (43:38), gdyż w ostatnich sekundach rywali "trójką" zaskoczył Vasiliauskas.

Dla odmiany w trzeciej kwarcie podopieczni Dariusa Maskoliunasa jak gdyby byli jeszcze w szatni, gdy gra już rozpoczęła się w najlepsze. "Trójką" tę odsłonę otworzył Muchał Chyliński, a po chwili pięć punktów z rzędu dołożył Dylewicz.

Turów prowadził 46:43, a po zaledwie 77 sekundach drugiej połowy o czas poprosił sopocki szkoleniowiec. Dopiero podczas tej przerwy jego podopieczni "przebudzili się".

W 28. minucie Lance'owi Jeterowi i Waczyńskiemu udało się zniwelowali wynik do 58:59. Natomiast po pół godzinie gry Trefl przegrywał 62:65. Było to następstwo licznych strat gości. W ciągu trzech kwart mieli ich aż 18! Rywale o 10 mniej.

W trzecich 10 minutach Turów zdobył aż 27 punktów. Najwyraźniej miejscowi "wystrzelali się". W ostatniej odsłonie potrzebowali aż 5 minut i 31 sekund, aby zdobyć punkt. Niemoc rzutową "trójką" przełamał Nemanja Jaramaz.

Szkoda, że wówczas Trefl nie miał drugiego poza Waczyńskim koszykarza, który potrafi punktować, gdyż już wówczas można było rozstrzygnąć mecz. W tym okresie jedynie Adam dwukrotnie sforsował defensywę gospodarzy, dając prowadzenie żółto-czarnym 66:65.

Na niespełna 4 minuty przed końcem za pięć przewinień "spadł" z parkietu Milan Majstorović. Ale sopocianie nie dali sobie odebrać zwycięstwa. Waczyński "ciągnął" wynik do 71:70.

Dwie kolejne akcje żółto-czarni w ofensywie rozegrali na Leończyka, który punktował na 73:72 i 75:74. Natomiast zwycięstwo gościom zapewnił Buterlevicius. Na 14 sekund przed końcową syreną Litwin wykorzystał oba wolne.

W tym elemencie zresztą Trefl w Zgorzelcu zaimponował. Z 30 wolnych aż 29 zostało zamienionych na punkty. Jedyne pudło przydarzyło się Marcinowi Stefańskiemu w 37. minucie przy wyniku 69:70.

• o miejsca 1-6:
  • PGE Turów Zgorzelec - TREFL Sopot 74:77 (23:24, 15:19, 27:19, 9:15)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Zielona Góra 68:77 (16:24, 13:16, 20:19, 19:18)
  • Energa Czarni Słupsk - Rosa Radom 76:83 (22:8, 22:25, 15:16, 12:22, d. 5:12)
  • o miejsca 7-12:
  • AZS Koszalin - ASSECO Gdynia 68:66 (11:17, 14:13, 12:13, 25:19, d.6:4)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 67:68 (23:19, 18:15, 8:15, 18:19)
  • Kotwica Kołobrzeg - Śląsk Wrocław 62:81 (14:19, 14:20, 16:22, 18:20)
  • awansem z 29. kolejki
  • Śląsk Wrocław - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 90:89 (16:17, 21:22, 24:20, 17:19, d. 12:11)

Opinie (24) 1 zablokowana

• :)

szacun panowie!!!!!!
    swietna odpowiedz po derbach!
    a tak sobie sasiedzi szydzili z wacy i co ???????:):):)
    hej TREFL

• 41 0

• gratulacje z gdyni!

• 22 4

• GRATKI. Lepiej w górniej szóstce lidera zwalcować niż drużynie z d..ą w nazwie kibicować.