Sopocianie ograli drużynę Eugeniusza Kijewskiego

18 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Doskonale spisują się koszykarze Trefla. Nowicjusz w PLK wygrał czwarty mecz z rzędu. Tym razem sopocianie pokonali na wyjeździe PBG Basket Poznań 88:81 (24:26, 19:19, 22:14, 23:22). Żółto-czarni ograli zatem zespół, który prowadzi były szkoleniowiec mistrzów Polski znad morza, Eugeniusz Kijewski

.

PBG BASKET: Graves 19 (5x3), Białek 12 (2), Kliajević 12, Radke 6, Mowlik oraz Duvnjak 15 (1), Szawarski 13 (3), Semmler 3 (1), Bartosz 1.

TREFL: Kitzinger 20 (1), Kuzminskas 18, Kinnard 13 (3), Stefański 7, Hawkins 6 oraz Kadziulis 13 (2), Kowalczuk 7 (1), Ratajczak 4.

Długo był to niezwykle nerwowy mecz. Drużyny nie potrafiły utrzymać równej formy. Dlatego szala prowadzenie przechylała się raz na jedną, to na drugą stronę. Lepiej zaczęli miejscowi. W 3. minucie prowadzili 7:4. Wówczas nastąpił kontratak Trefla. Wyrównał "trójką" Lewrance Kinnard, a Saulius Kuzminskas trafił na 9:7, wyprowadzając sopocian na pierwszego tego dnia prowadzenie.

Potem mieliśmy pojedynek na rzuty zza linii 6,25. Kinnard trafił jeszcze dwukrotnie, ale trzykrotnie odpowiedział tym samym Adam Graves. Tym samym w 9. minucie było 19:19. Następnie trzy punkty z rzędu zdobył Kuzminskas, od razu celnym rzutem po wejściu z ławki popisał się Łukasz Ratajczak, ale inauguracyjną kwartę wygrali poznanianie. Przeważyła akcja Urosa Duvnjaka na 6 sekund przed ostatnią syreną.

Na otwarcie drugiej kwarty Graves poprawił na 28:24, ale akcja Ratajczaka oraz "trójka" Gintarasa Kadziulisa znów dały przewagę Treflowi (29:28). Nie na długo. Gospodarze znów odwołali się do "trójek". Ponownie celnie rzucił zza łuku Graves, a po udanej próbie Tomasza Semmlera w 16. minucie PBG Basket miał korzystny wynik dla siebie 38:33.

Iwo Kitzinger na minutę przed przerwą zdołał wyrównać na 43:43, ale w ostatnich sekundach nie trafił zza linii 6,25. Ta sama sztuka nie udała się po przeciwnej stronie boiska Zbigniewowi Białkowi, ale znów nerwy nie zawiodły Duvnjaka. To Serb zapewnił gospodarzom wygraną w pierwszej połowie 45:43.

Na nic zdało się opanowanie "deski" przez Trefla, który do przerwy prowadził w zbiórkach 20:11 (aż siedem miał Marcin Stefański), ale nasza drużyna miała mniejszą skuteczność z gry od rywali (15 trafionych z 37 do 17 z 31).

Druga połowa, która pozwoliła Treflowi wygrać w PLK po raz czwarty z rzędu, wcale nie rozpoczęła się dobrze. Sopocianie weszli w trzecią kwartę z wynikiem 3:10! Po "trójkach" Białka i Duvnjaka poznanianie w 23. minucie prowadzili 55:46.

Hasło do odrabiania strat dał celny rzut Kitzingera. Po chwili pięć punktów z rzędu zdobył Kadziulis, a na 57:57 po wolnym wyrównał Stefański. Potem rywali rozbijały akcje Pawła Kowalczuka. Kapitan żółto-czarny popisał się "trójką", a następnie przeprowadził dwa udane ataki, które poprawiły wynik u schyłku tej kwarty na 65:57 na korzyść Trefla.

W ostatniej odsłonie sopocianie koncertowo grali niespełna sześć minut. Przewaga naszej drużyny urosła do 13 punktów (79:66). Potem Stefański poprawił nawet na 81:66 i wówczas Trefl... stanął.

Na 52 sekundy przed końcową syreną PBG Basket zbliżył się na 78:82 po "trójce" Gravesa. Potem poznański rozgrywający, urodzony w kanadyjskim Toronto, jeszcze raz posłał piłkę do kosza zza linii 6,25, ale akcje Kitzingera i spokój przy wolnych Hawkins Cliff Hawkins zapewniły Treflowi zasłużone zwycięstwo.

Sopocianie są zatem nadal w listopadzie niepokonani. Ich zwycięska passa rozpoczęła się nawet w przededniu tego miesiąca sukcesem nad Stalą Stalowa Wola (81:57), a następnie był komplet punktów na wyjeździe nad Polonia 2011 (75:68) oraz wygrana nad Zniczem Jarosław (68:66).

Tabela wprowadzona: 2009-11-18

Pozostałe wyniki ósmej kolejki PLK: PBG Basket Poznań - Trefl Sopot 81:88 (26:24, 19:19, 14:22, 22:23), PGE Turów Zgorzelec - Polpharma Starogard Gd. 91:79 (18:21, 28:21, 20:14, 25:23), Anwil Włocławek - Kotwica Kołobrzeg 91:77 (32:14, 20:16, 22:24, 17:23), Stal Stalowa Wola - AZS Koszalin 84:76 (17:12, 30:18, 22:16, 15:30), Polonia 2011 Warszawa - Sportino Inowrocław 98:99 (21:21, 24:25, 30:21, 23:32), mecz Energa Czarni Słupsk - Znicz Jarosław odwołano z powodu epidemii grypy w słupskim zespole.