Sopocianie po raz piąty mistrzami!!!

4 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Sopot po raz piąty z rzędu zdobył mistrzostwo Polski w koszykówce mężczyzn. Sopot po raz piąty z rzędu zdobył mistrzostwo Polski w koszykówce mężczyzn.

Milan Gurović poprowadził koszykarzy Prokomu Trefl do piątego z rzędu tytułu mistrzów Polski. Serbski kapitan sopocian zdobył w siódmym spotkaniu finałowym play-off aż 36 punktów! Podopieczni Tomasa Pacesasa wygrali na wyjeździe z PGE Turowem Zgorzelec 76:70 (24:14, 11:12, 21:22, 20:13) i tym samym triumfowali w całej rywalizacji 4-3! MVP wybrano Filipa Dylewicza.

Logan, Drobnjak, Witka, Kelati, Rodriguez, Ljubotina, Scekic, Kitzinger, Petrović, Skibniewski. Trener: Saso Filipovski.
Sow, Slanina, Serapinas, Milicić, Masiulis, Gurović, Dylewicz, Roszyk, Shakur, Stanojević, Kisner. Trener: Tomas Pacesas.

Portal trojmiasto.pl przeprowadził bezpośrednią transmisję ze Zgorzelca. Kliknij poniżej, aby zapoznać się z jej treścią.

0'
znamy wyjściowe piątki do decydującego meczu o mistrzostwo Polski. Trener Pacesas zmienił pierwszą piątki w stosunku do poprzedniego meczu, trener Filipovski zaproponował to samo ustawienie.
0'
Prokom Trefl: Milicic, Slanina, Gurović, Masiulis, Stanojević

Turów: Rodriguez, Logan, Kelati, Witka, Drobnjak
0'
nawet na ławce nie ma Roszyka, co oznacza, że poniedziałkowy uraz z siłowni okazał się groźniejszy niż przypuszczano
0'
minuta ciszy na cześć zmarłej dziś siatkarki Agaty Mróz
za 2 punkty
1'
[0:2] Stanojević po dobitce
za 2 punkty
1'
[2:2] wyrównał Logan
za 3 punkty
2'
[2:5] Gurović za trzy!
2'
w odpowiedzi pudło Kelatiego za trzy
za 2 punkty
2'
[2:7] Milicić powiększa przewagę
3'
niecelnie Drobnjak
za 2 punkty
3'
[4:7] pudło Stanojevica i w odpowiedzi trafia Drobnjak
za 3 punkty
4'
[4:10] druga trójka Gurovica
za 3 punkty
4'
[7:10] odpowiedź za trzy Kelatiego
za 2 punkty
5'
[7:12] Masiulis spod kosza
5'
Rodriguez nie trafia, a potem krzyczy na sędziów i dostaje przewinienie techniczne
za 2 punkty
5'
[7:14] wolne Gurović, oba celne i piłka z boku dla sopocian
6'
Slanina niecelnie
za 3 punkty
6'
[10:14] druga trójka Kelatiego
6'
Serapinas zaraz po wejściu na boisko faulowany i będą wolne
6'
dwa wolne Serapinasa niecelne!
za 3 punkty
7'
[10:17] kapitalna dyspozycja rzutowa Gurovica. Trzy na trzy za trzy punkty Serba
8'
niecelnie za trzy Witka
za 2 punkty
8'
[12:17] Witka zamarkował rzut, wbiegł pod kosz i zdobył punkty
8'
wolne Milicica po faulu Witki
za 2 punkty
8'
[12:19] dwa celne rzuty Milicica
za 3 punkty
9'
[12:22] Serapinas za trzy! Już 10 punktów przewagi Prokomu Trefl!
9'
czas dla Turowa
za 2 punkty
9'
[14:22] Logan solowa akcja
10'
dwie zbiórki w ataku w jednej akcji Prokomu, ale bez efektu punktowego
10'
na niespełna siedem sekund do końca kwarty faul Petrovica na Gurovicu
za 2 punkty
10'
[14:24] Gurovic trafia oba wolne. Milan ma już 13 zdobytych punktów!
10'
na 2 sekundy przed końcem kwarty strata Petrovica i czas dla Prokomu Trefl.
10'
niecelny rzut Shakura kończy kwartę
10'
Prokom Trefl wygrał inauguracyjną kwartę 24:14!
Gurović w pojedynkę zdobył tylko o jeden punkt mniej niż cała drużyna rywali!
za 3 punkty
11'
[17:24] "trójka" Logana rozpoczyna drugą kwartę
11'
w odpowiedzi pierwszy niecelny rzut za trzy Gurovica
12'
przechwyt Petrovica, kontra Kitzingera i faul na Ljubotinie
12'
Ljubotina pudłuje oba wolne!
za 2 punkty
12'
[19:24] po przechwycie Drobnjaka tym razem Ljubotina skutecznie
za 2 punkty
12'
[21:24] Logan zmniejsza straty
12'
czas dla Prokomu Trefl
13'
niecelnie Slanina, zbiórka Drobnjaka
13'
Ljubotina próbował wyrównać, ale przestrzelił "trójkę"
13'
niecelnie za trzy Masiulis, faul Milicica
za 3 punkty
14'
[24:24] remis. Petrović za trzy! W tej kwarcie 10:0 dla gospodarzy!
za 2 punkty
14'
[24:26] blisko czterech minut potrzebowali sopocianie, aby zdobyć pierwsze punkty w tej kwarcie, trafił Milicić
15'
niecelne "trójki" Slaniny i Logana
za 2 punkty
15'
[24:28] wolne Stanojević po faulu Ljubotiny, oba celne
za 3 punkty
16'
[27:28] Scekić za trzy!
16'
zbiórka Scekica po niecelnym rzucie Slaniny
16'
blok Dylewicza na Ljubotinie
za 2 punkty
17'
[27:30] Stanojević
za 2 punkty
17'
[29:30] Logan po solowej akcji w dodatku z faulem
za 2 punkty
17'
[30:30] Logan trafia i wyrównuje po akcji 2+1
za 2 punkty
18'
[30:32] wolne Gurović, oba celne
za 2 punkty
18'
[30:34] wolne Sow, oba celne
za 3 punkty
19'
[33:34] niesamowity Logan, znów za trzy!
za 2 punkty
19'
[33:35] wolne Serapinas, jeden celny
19'
niecelnie Nana
za 2 punkty
19'
[35:35] kapitalna akcja Logana przez całe boisko i znów remis
20'
Gurovic pudłuje za trzy, zbiera Nana
20'
41 sekund do końca pierwszej połowy, czas Turów
20'
Drobnjak zgubił piłkę. Prokom może grać aż do przerwy. 17 sekund na akcję
20'
Shakur pudłuje za trzy
za 2 punkty
20'
[35:35] Po pierwszej połowie remis w Zgorzelcu 35:35

Kapitalnie grają Logan i Gurović. Obaj mają po 17 punktów!
za 3 punkty
21'
[35:38] Gurovic na otwarcie drugiej połowy
za 3 punkty
21'
[38:38] Kelati też za trzy
za 2 punkty
22'
[38:40] punkty Gurovica po dwóch wolnych
za 2 punkty
22'
[38:42] Gurović akcja 2+1, jeśli trafi wolnego
za 2 punkty
22'
[38:43] trafia wolnego Gurovic. Ma już 25 punktów!
za 3 punkty
22'
[41:43] czwarta "trójka" Kelatiego
za 2 punkty
23'
[41:45] Stanojević spod kosza
za 2 punkty
23'
[43:45] Rodriguez pierwsze punkty dzisiaj
za 3 punkty
24'
[43:48] Shakur za trzy! pierwsze jego punkty w meczu
za 2 punkty
24'
[45:48] wolne Kelati po faulu Stanojevica, oba celne
25'
Dylewicz faulowany przez Witkę, już trzecie przewinienie rywala
za 2 punkty
25'
[45:49] wolne Dylewicz, jeden celny
25'
trzeci faul Stanojevica
25'
niecelnie za trzy Kelati
26'
Gurovic niecelnie za trzy
za 2 punkty
26'
[47:49] wolne Rodriguez po faulu Shakura, oba celne
26'
Shakur pudłuje po solowej akcji
za 2 punkty
26'
[49:49] remis po rzucie Kelatiego
za 3 punkty
27'
[49:52] kapitalnie Shakur, "trójka" w ostatniej sekundzie akcji!
za 2 punkty
27'
[51:52] Rodriguez po wymianie podań z Drobnjakiem
27'
faul w ataku Shakura na Witce
27'
czas Prokom Trefl
27'
pudło Rodrigueza za trzy
28'
Shakur nie trafia w kontrze, nieudany także wsad Dylewicza
28'
wolne Drobnjak, oba pudła!
28'
faul w ataku Slaniny, raczej błędna decyzja sędziów, bo przewinił Witka
za 2 punkty
28'
[53:52] Scekić po podaniu Logana. Pierwsze prowadzenie Turowa
28'
kroki Sow
29'
trzeci faul Shakura
za 2 punkty
29'
[55:52] wolne Logan, oba celne
za 2 punkty
29'
[55:54] Dylewicz trafia z faulem!
29'
czwarty faul Witki
29'
Dylewicz nie trafia wolnego
29'
Kitzinger pudłuje za trzy
30'
47 sekund do końca kwarty, Kelati fauluje na środku boiska Dylewicza, będą wolne
za 2 punkty
30'
[55:56] Prokom znów na prowadzeniu po dóch celnych wolnych Dylewicza
za 2 punkty
30'
[57:56] Scekić spod kosza po asyście Kitzingera
30'
Sow nie trafił wsadu!
30'
Po trzech kwartach prowadzi Turów 57:56
31'
Kelati nie trafia za trzy
za 2 punkty
31'
[57:58] solowa akcja Dylewicza i Sopot na prowadzeniu
32'
czwarty faul Serapinasa
za 2 punkty
32'
[59:58] wsad Nany, asysta Kitzinger
32'
Scekić blokuje Gurovica
za 2 punkty
33'
[61:58] Nana zbiera po rzucie Scekica i dobija
33'
nie trafia Dylewicza, a przy zbiórce fauluje Sow, po niespełna trzech minutach kwarty Prokom ma cztery przewinienia, każde następne będzie karane wolnymi dla Turowa
33'
kroki Nany
34'
czwarty faul Scekica
za 2 punkty
34'
[61:60] wsad Gurovica, kapitalna asysta Dylewicza
34'
faul w ataku Kitzingera, znów sopocianie mogą objąć prowadzenie
35'
Gurović nie trafia za trzy
35'
nie trafia Logan za trzy, ani Nana spod kosza, szkoda że Dylewicz wypadł z piłką poza boisko
35'
Nana pudłuje za trzy, czwarty faul Kelatiego
36'
Masiulis zebrał piłkę po niecelnej "trójce" Slaniny
za 2 punkty
36'
[61:61] remis, masiulis po faulu Kitzingera wykorzystał jednego wolnego
36'
Kitzinger ma cztery faule
36'
Scekić nie trafia, piłka dla Prokomu
za 3 punkty
36'
[61:64] Gurović za trzy! Milan zdobył już 30 punktów!
37'
czwarty faul Milicica
37'
czas Turów
za 2 punkty
37'
[63:64] wolne Kitzinger, oba celne
za 2 punkty
37'
[63:66] Gurović trafia po zbiórce rzutu Dylewicza
37'
błąd 24 sekund Turowa!
38'
Gurović niecelnie za trzy w ostatniej sekundzie akcji
38'
Drobnjak nie trafia, po raz kolejny zbiórka Masiulisa
za 3 punkty
38'
[63:69] Milicić za trzy!!!
39'
Rodriguez pudłuje za trzy
za 3 punkty
39'
[66:69] 85 sekund do końca Logan trafia za trzy w dodatku z faulem Slaniny!
39'
Logan nie trafia wolnego
39'
70 sekund do końca, piąty faul Witki!
za 2 punkty
39'
[66:71] wolne Slaniny, oba celne, pierwsze punkty Donatasa dzisiaj!
za 2 punkty
39'
[68:71] Logan trafia i rozpoczyna się ostatnia minuta
40'
piąty faul Kelatiego. On też już nie zagra w finale!
za 2 punkty
40'
[68:72] 55 sekund do końca, wolne Masiulis, jeden celny
40'
czas Turów
za 2 punkty
40'
[70:72] 50 sekund do końca, faul Slaniny, wolne Logan, oba celne
40'
Slanina nie trafia, ale zbiera Masiulis!
40'
14 sekund do końca, wolne Gurović, może ukoronować doskonały występ
za 2 punkty
40'
[70:74] oba wolne skuteczne Gurovica. 34 punkty Milana!
40'
na 14 sekund przed końcem ostatni czas dla Turowa
40'
Petrović nie trafia, zbiera Gurović!
za 2 punkty
40'
[70:76] Gurović trafia na koniec
40'
PROKOM TREFL PO RAZ PIĄTY Z RZĘDU MISTRZEM POLSKI!!!!

TURÓW: Logan 26 (3x1), Kelati 16 (4), Rodriguez 6, Drobnjak 2, Witka 2 oraz Scekić 7 (1), Nana 4, Petrović 3 (1), Kitzinger 2, Ljubotina 2.

PROKOM TREFL: Gurović 36 (5), Milicić 9 (1), Stanojević 6, Masiulis 4, Slanina 2 oraz Dylewicz 7, Shakur 6 (2), Serapinas 4 (1), Sow 2.

Sukces sopocian w ostatnim meczu był w pełni zasłużony. Na początku walczyli ze sobą na równi Gurović i David Logan (obaj mieli po 17 punktów), ale zespołowo lepszy był Prokom. Dość powiedzieć, że gospodarze pierwsze prowadzenie objęli dopiero w 28. minucie (53:52). Mistrzowie stracili nieco impet na początku drugiej połowy, w którą weszli z wynikiem 0:10 i stracili to co zyskali przed przerwą.

Czym bliżej końca, tym coraz bardziej grały nerwy. Dlatego skuteczność sopocian w rzutach za dwa punkty spadła do zaledwie 31 procent. Udało się jednak wygrać, gdyż Prokom Trefl częściej był przy piłce. Za dwa rzucała aż 10 razy więcej niż rywale (38:28). Tradycyjnie też zostały wygrane zbiórki (38:29).

W ostatnią kwartę z jednopunktowym prowadzeniem wchodził Turów (57:56). Trzy minuty później miejscowi odeszli na 61:58, ale na szczęście w kolejnej akcji zdarzyły im się kroki. I to był punkt zwrotny. Prokom z tego wyniku zdobył sześć punktów z rzędu, w tym pięć Gurović! Na 50 sekund przed końcem gospodarze zbliżyli się jeszcze na 70:72, ale w końcówce punktowali już tylko sopocianie.

Gurović na tytuł MVP szans nie miał, gdyż na jego ocenie zaciążyła dyskwalifikacja w jednym meczu i odsunięcie od drugiego w finale po bójce z Thomasem Kelatim. Tym razem nie liczyli się w tej walce triumfatorzy tego rankingu z 2006 (Donatas Slanina) i 2007 roku (Tomas Masiulis). Musiał zatem wygrać Dylewicz. To ukoronowanie kariery Filipa, który miał udział we wszystkich tytułach Prokomu Trefl, a do Sopotu trafił jako 16-latek z Bydgoszczy.

- Jestem wniebowzięty. Przed meczami czułem się wyśmienicie i dlatego liczyłem, że stać mnie powalczyć o tytuł MVP. Udowodniłem, że kiedy jestem w formie, to stać mnie na grę na bardzo wysokim poziomie - podkreślał najlepszy koszykarz MVP finałów.

Na czwartkowy wieczór prezydent Sopotu zaprasza kibiców do świętowania mistrzostwa do klubu Pick and Roll. Początek fety o godzinie 20.00.