Sopocianie przegrali w czwartej kwarcie

18 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl przez większość spotkania w Słupsku kontrolował jego przebieg, ale błędy z ostatniej kwarty kosztowały Filipa Dylewicza i jego kolegów zwycięstwo. Trefl przez większość spotkania w Słupsku kontrolował jego przebieg, ale błędy z ostatniej kwarty kosztowały Filipa Dylewicza i jego kolegów zwycięstwo.

Trefl Sopot przegrał w Słupsku z Energą Czarnymi 72:78 (22:16, 16:19, 17:19, 17:24), choć jeszcze w trzeciej kwarcie prowadził różnicą 10 punktów. Dla podopiecznych Żana Tabaka to druga porażka w Tauron Basket Lidze i druga z rzędu licząc przegraną w Pucharze Europy. Rywali do wygranej poprowadził duet Yemi Gadri-Nicholson i Todd Abernethy. W tabeli TBL Czarni zrównali się z wicemistrzami kraju, obie ekipy mają po 14 punktów i znajdują się na czele rozgrywek.

TREFL: Turner 18, Dylewicz 10, Looby 6 (7 zb.), Waczyński 9, Dąbrowski 0 - Zamojski 11, Spralja 9, Michalak 7, Harrington 2, Stefański 0.

ENERGA CZARNI: Abernethy 15 (9 as.), Gadri-Nicholson 14 (11 zb.), Knutson 14, Tomaszek 11, Kostrzewski 5 - Dutkiewicz 9, Dabkus 9, Brandwein 1.

18 listopada 2012, godz. 18:00
Energa Czarni Słupsk

29% 103 typowania Energa Czarni Słupsk
1% 3 typowania REMIS
70% 253 typowania TREFL Sopot

Spotkanie efektownie rozpoczęli wicemistrzowie Polski, a konkretnie Frank TurnerKurt Looby zagraniem alley-oop skutecznie wykończonym przez podkoszowego. Z kolei rozgrywający już w pierwszych czterech minutach zanotował trzy asysty w tym jedną po podaniu do Filipa Dylewicza, który rzutem zza łuku dał sopocianom prowadzenie 9:4. "Trójką" odpowiedział Levi Knutson na co udaną penetracją pod kosz i trzypunktową akcją zripostował Turner.

Nie najlepiej na boisko wprowadził się Sime Spralja, którego rzut został zablokowany przez Mateusza Kostrzewskiego. Piłkę zebrał jednak Turner, ale tradycyjnie już ochoczo rzucający zza łuku Spralja chybił, co zresztą zdarzyło mu się po raz kolejny w jednej z następnych akcji. Po wsadzie Dylewicza i nareszcie celnym rzucie Sprali, ale przede wszystkim dzięki świetnie obsługującemu kolegów i bezbłędnemu z linii rzutów wolnych Turnerowi Trefl skończył otwierającą mecz kwartę sześciopunktowym prowadzeniu.

Drugą partię od wymiany celnych "trójek" rozpoczęli Kostrzewski i Spralja, a kolejną wkrótce dorzucił Michał Michalak (30:23 dla Trefla). Sopocianie chyba poczuli się zbyt pewnie zza łuku, bo kolejne, lecz niecelne rzuty oddawali Lorinza Harrington i Michalak, gdy w tym czasie czołowy blokujący ligi Yemi Gadri-NicholsonMarcin Dutkiewicz doprowadzili niemalże do remisu.

Przez chwilę sytuację udało się opanować, ale na minutę przed przerwą Trefl prowadził już tylko jednym punktem (36:35), a o czas poprosił trener Żan Tabak. W kolejnej akcji punkty zdobył aktywny pod koszem Looby, który zebrał niecelny rzut Dylewicza i przed zmianą stron żółto-czarni prowadzili 38:35.

W trzeciej kwarcie sopocianie potrzebowali nieco ponad dwóch minut by zarzucić rywali aż trzema "trójkami" i odskoczyć z wynikiem. Po stracie Valdasa Dabkusa i kontrze Trefla zakończonej punktami Turnera (51:40) o czas poprosił trener Czarnych , Marius Linartas. Jego uwagi poskutkowały, bo do końca kwarty słupszczanie zanotowali serię 14:4 po raz kolejny niwelując straty do jednego punktu (54:55). Spora w tym jednak zasługa sopocian, którzy oddali pięć niecelnych rzutów z rzędu.

W ostatniej kwarcie swój pierwszy celny rzut oddał Przemysław Zamojski, który chwilę później przechwycił podanie Dutkiewicza i ruszył z indywidualną kontrą zakończoną wsadem. Po niesportowym faulu Michalaka dwa rzuty wolne wykorzystał jednak Knutson, który trafiając zza łuku kilka sekund później po raz pierwszy wyprowadził Czarnych na prowadzenie (62:61). Sopocianie odbili je tylko na chwilę po trafieniu Harringtona po czym zaczęli mieć wielkie problemy z odnalezieniem drogi do kosza.

Na niespełna pięć minut przed końcem gry za piąty faul z boiska wyleciał Robert Tomaszek, ale pod koszem słupszczanie wciąż mieli rządzącego na tablicach Gadri-Nicholsona. Podczas gdy z uporem maniaka zza łuku pudłował Spralja, za trzy "ukąsił" Todd Abernethy, a chwilę później Dabkus. Pomiędzy tymi rzutami za dwa trafił jeszcze Dutkiewicz i na dwie i pół minuty do końca meczu Trefl przegrywał 63:72!

O czas poprosił trener Tabak, a po chwili z linii rzutów dwukrotnie zapunktował faulowany po przechwycie Zamojski. Reprezentacyjny obrońca trafił jeszcze zza łuku, a sopocianie mieli 48 sekund na odrobienie czterech punktów straty. Przerwę na żądanie wzięli gospodarze, a po niej z dystansu trafił Dutkiewicz ostatecznie przekreślając szanse żółto-czarnych na zwycięstwo. Szybkim atakiem za dwa punkty odpowiedział jeszcze Zamojski, ale na odrobienie straty było już za późno.

Trefl przegrał spotkanie w Słupsku właściwie w ostatnich pięciu minutach gry. Po dobrej pierwszej połowie z tonu wyraźnie spuścił Turner, któremu kompletnie siadł "celownik" (6/16 w rzutach z gry w całym spotkaniu) a Spralja nie po raz pierwszy w tym sezonie zamiast skupić się na skutecznej grze pod koszem (ani jednej zbiórki w całym spotkaniu!) urządził sobie wątpliwej jakości festiwal rzutów z dystansu (1/7 za trzy!). Podopiecznym Tabaka nie pomógł niestety zryw Zamojskiego i po raz drugi w tym sezonie musieli przełknąć gorycz porażki w krajowych rozgrywkach.

Wyniki 8 kolejki

• START GDYNIA - Rosa Radom 63:61 (18:15, 17:12, 19:22, 9:12)
  • Energa Czarni Słupsk - TREFL SOPOT 78:72 (16:22, 19:16, 19:17, 24:17)
  • ASSECO PROKOM GDYNIA - Anwil Włocławek 72:75 (20:20, 17:24, 17:15, 18:16)
  • Polpharma Starogard Gd. - Jezioro Tarnobrzeg 79:68 (26:20, 15:13, 19:19, 19:16)
  • AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 85:79 (23:11, 27:34, 17:15, 18:19)
  • Kotwica Kołobrzeg - Stelmet Zielona Góra 85:73 (29:17, 20:24, 20:17, 16:15)
  • Mecz 14. kolejki Energa Czarni Słupsk - Rosa Radom 83:74 (18:18, 21:21, 26:16, 18:19)został rozegrany awansem 20 listopada.

Opinie (33) 1 zablokowana

• Pilne zmiany pod koszem są nieuniknione!!! (1)

Brawo Słupsk za wiarę w zwycięstwo i za doping!

• 29 0

• Szparalje trzeba wysłać do domu. Tylko rzucać cegłami za 3 umie, nic innego nie wnosi. Nie broni, nie zbiera, nie punktuje spod kosza.

• 12 2

• :(((((

ogladalem mecz i.....oprocz pierwszej kwarty masakra.czarni naprawde nie graja wielkiej koszykowki a mimo to wygrali zasluzenie;(
    dylu i turner w drugiej polowie nagle zgasli(cala masa strat i brak pomyslu na atak) zamojski jest cieniem samego siebie!
    harington tak jak wczesniej pisalem to jedna wielka porazka! jedynie looby zagral dobrzei jesli chodzi podkoszowych to spralja albo trener go tak ustawia albo sam gra jak ciotka!:( co to za zawodnik podkoszowy co ma w meczu 7 prob za 3 a zadnej zbiorki??????????
    tak daleko nie zajedziemy
    hej TREFL

• 20 0

• dalej jestesmy liderem ;)

ale tak na powaznie mam wrazenie, ze niektorzy zawodnicy nie wiedza jaką powinnni pelnic role na parkiecie ..

cieszy przebudzenie Turnera!

• 16 0

• zmiany ! (1)

potrzeba nowych zawodników ... za Harringtona i Spiralje

• 21 1

• Potrzebne są zmiany konieczne są zmiany .....

• 2 1

• Na własne życzenie ;(

Tabak kolejny mecz przespał na ławce tym razem w IV kw.
    Sprajla to nie zmiennik dla Kurta. Rzuca za 3 i nie zbiera piłek i te głupie faule - nadal mentalnie chyba nie wpasował się w drużynę.
    Turner już chyba bez efektu świeżości i rozszyfrowany przez innych szkoleniowców ze słabym rzutem z dystansu - za to wkręcanie pod kosz fakt nie ziemskie. CO NAJGORSZE bez zmiennika :(.
    Zamoj oby to syndrom bliźniaczek - ale ewidentie brakuje Łukasza w tym układzie i systemie jakim preferuje Tabak. Tym bardziej, że Michalak i Dąbrowski dobrze sobie radzą. Dylu i Stefan na swoim poziomie a nawet ciut lepiej.
    Kurt dziwą faule jakby pierwszy rok grał w Europie. Ale odnoszę wrażenie jakby w ataku bez opcji gry na centra - co może dziwić przy Tabaku.
    Ogólnie jak nie siedzi na obwodzie to bez pomysłu w ataku. Bez centra i bez obrony wtedy bo wcześniej nałapane faule i ustaje rotacja składem i branie czasu.
    Jarmakowicz po co go 3mają na ławce.

Ciekawe czy Tabak ma coś jeszcze w obwodzie w zasięgu budżetu Kwiatka.

Takie mecze jak dziś dają argumenty niestety zwolennikom fuzji :(

Grać na całego i walczyć do upadłego. HEJ TREFL.

• 20 0

• Czarni

Brawo Czarni, kibicowalem Wam od meczu z Asseco i zostaje z Wami,

• 7 20

• tak jak mówiłem:)

Czarni 8-0! chociaż Trefl trochę na własne życzenie, od stanu 62-63 przez kilka minut nic nie rzucili.

• miazga

O ile ciężko ocenić mecz, śledząc jego przebieg tylko i wyłącznie na necie jako transmisja live ze statystykami i "akcja po akcji", nasuwa mi się kilka bardzo smutnych pytań i wniosków:

1. Nie rozumiem jednej rzeczy - jak zespół chcący walczyć o medale, przez ponad 5 minut w IV kwarcie (!!!) nie potrafi rzucić punktów??? Od 7:06 min IV kw do 01:53 min Trefl nie rzucił ani jednego punktu!! Dopiero ma 01:53 min Zamoj trafia dwa osobiste!

2. Od wyniku 54-57 dla Trefla na początku IV kw wynik zmienia się na 72:64 na 01:53 min dla Czarnych, w tym "run" Czarnych 10:0! - czy w tym momencie nasi koszykarze udali się na poobiednią drzemkę??
    Nie wspominając już, że w III kw Trefl prowadził 10pkt.... Czy tak ciężko profesjonalnym koszykarzom utrzymać koncentrację przez 40 minut?

3. Co się dzieje z Zamojem, oprócz oczywiście narodzin bliźniaczek :)
    Niby rzucił 11pkt przy niezłej skuteczności ale 3/4 meczu był bodajże bez punktu, czy z 2 punktami na koncie. I tutaj mam pierwszy zarzut do trenera Tabaka: Zamoj to bardzo atletyczny, szybki, dynamiczny zawodnik z ogromnym ciągiem na kosz. Byc może po kontuzjach już trochę bardziej zwraca uwagę na zdrowie. Ale czy to jako młody zawodnik Trefla parę lat temu, czy jeszcze 2 sezony temu w Asseco, miał taki ciąg na kosz, że mało kto był w stanie w PLK go powstrzymać. Ustawianie Zamoja tylko na rzuty za 3pkt ze skrzydła to bardzo duże ograniczenie tego zawodnika i strata 70% potencjału i energi jakie wniósłby swoimi wejściami na kosz i wsadami.

4. Nie wiem po jaką chole..ę trzymać na ławce Jarmakowicza??? Skoro siedzi na ławie i pobiera wypłatę, można go wpuścić na 5-7 min w meczu, będzie kaleczył ale da odpocząć wysokim zawodnikom, tym bardziej, że teraz maraton wyjazdowych meczy. Nie chcecie (trener/klub) żeby Jarmak grał, dajcie mu zielone światlo niech szuka klubu i dalej się rozwija, bo od siedzenia na ławce nabawi się tylko pęcherzy na tyłku!

5. Dalej nie popieram zamiany Ackera na Harringtona. Harrington z Czarnymi: 1/5 z gry i 1 asysta w 10 min vs 10,5 pkt i 1,8as Ackera w ciągu 14:44 min w 4 meczach. Lorinza NIC NIE WNOSI w ataku, a lepsza obrona od Ackera nie przekłada się na większą przydatność dla zespołu.

6. Spralja chłop jak dąb - center w 21 min nie uzbierał choćby jednej zbiórki, tercet Stefan/Dąbrowski/Harrington zdobył łącznie 2pkt!! na skuteczności 1/7 z gry - ok, to może nie są ofenywni gracze, ale chyba stać każdego na te kilka punktów w meczu?

7. Asysty - aż 9 asyst całego zespołu... coś tu jest chyba nie tak??

• 23 0

• Sposób gry Zamoja zupełnie nie pasuje do preferencji Tabaka. (1)

Ale tak to jest jak kontraktuje się gwiazdora za nim pojawi się w klubie trener. A jego kosztem pozbywa się wartościowego rozgrywającego. Mówiło się, że młodzież będzie dostawać więcej min. niż u Karlisa, a oprócz Michalaka żaden z nich nie wącha już piłki w meczu. Jeżeli Sprajla gra silnego skrzydłowego to puśćmy Jarmaka i poszukajmy drugiego centra (Turek którego też w dziwnych okoliczonściach przespaliśmy w okienku transferowym). W sumie dziwne bo Tabak powinnien najlepiej dogadywać się z Sime.
    Tabak zdecydowanie oczekuje od Zamoja i Adama rzucania tylko za 3 pkt - i widać, że nie pochwala ich penetracji pod kosz. Brakuje zmiennika na rozegraniu do obrony i rzutem z dystansu. I pomysłu na grę w ataku na Centra.
    Z meczu na mecz trudno o widoczny progres mimo, że chłopaki ostro trenują w tygodniu. Jestem cierpliwy i wierzę, że efekty jeszcze przyjdą, ale kadrowo przydałoby się jeszcze coś choć ciut zmienić.