Koszykarze Trefla triumfowali w Radomiu

mad, ras.
15 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Yemi Gadri-Nicholson poprowadził Trefla do wygranej nad Rosą. Środkowemu sopocian zabrakło jednej zbiórki do uzyskania double-double. Yemi Gadri-Nicholson poprowadził Trefla do wygranej nad Rosą. Środkowemu sopocian zabrakło jednej zbiórki do uzyskania double-double.

Koszykarze Trefla Sopot wygrali na wyjeździe z Rosą Radom 83:81 (26:24, 18:17, 24:20, 15:20) i zachowali kontakt z czołową dwójką Tauron Basket Ligi. Żółto-czarnym wygrana nie przyszła łatwo. W ostatnich minutach gry niemal roztrwonili bowiem prowadzenie, które wcześniej wynosiło nawet 9 punktów. Najskuteczniejszym zawodnikiem sopocian był Yemi Gadri-Nicholson, który otarł się o double-double, zdobywając 24 punkty i 9 zbiórek.

ROSA: Dłoniak 19 (5x3), Archibeque 17 (12 zb.), Lucious 14 (1x3, 5 as.), Majewski 14 (5 zb.), Witka 6 oraz Łączyński 9, Zalewski 2, Adams 0 (7 zb.), Jeszke 0.

TREFL: Gadri-Nicholson 24 (9 zb.), Leończyk 12 (8 zb.), Waczyński 12 (2x3), Michalak 8, Vasiliauskas 2 oraz Majstorović 9 (1x3), Jeter 7 (5 zb.), Stefański 4 (5 zb.), Buterlevicius 3 (1x3), Brembly 2

Do Radomia Trefl pojechał zrealizować dwa cele. Pierwszym było odzyskanie zagubionej ostatnio formy, która została utracona przez koszykarzy Dariusa Maskoliunasa podczas dwutygodniowej przerwy na polsko-czeski Mecz Gwiazd. Po powrocie na ligowe boiska, w poprzedniej kolejce żółto-czarni wypadli fatalnie we Wrocławiu. Trener Maskoliunas stwierdził wówczas, że nie było elementu, w którym sopocianie byli lepsi od Śląska.

Po drugie żółto-czarni, jeśli chcieli utrzymać kontakt z mistrzem i wicemistrzem Polski, którzy przewodzą ligowej tabeli, musieli w Radomiu wygrać. PGE Turów rozegrał bowiem swój mecz już w czwartek i pokonał Śląsk. Porażka Trefla sprawiłaby, że sopocianie mieliby już dwa punkty straty do wicemistrza kraju.

Na początku starcia z Rosą żółto-czarni pokazali nad czym najbardziej pracowali przez ostatni tydzień. Ponownie, na bardzo wysokim poziomie, funkcjonował ich atak. Dominowała w nim trójka: Adam Waczyński, Michał MichalakYemi Gadri-Nicholson. Lider punktowy sopocian straszył rywali zarówno spod kosza, jak i na obwodzie. Strefa trzech sekund należała do Gadri-Nicholsona. Obaj po pierwszej kwarcie mieli po 8 pkt. Dwa mniej dołożył Michalak.

Żółto-czarni nie mogli jednak zbudować przewagi, gdyż mieli problemy w defensywie. Pierwszą linię obrony z łatwością mijał Korie Lucious, a pod deską sopocian dominował Kirk Archibeque. Co ciekawe, razem ze środkowym Trefla, lepiej radzili sobie w ataku niż w defensywie. Z drugiej strony parkietu trójki dokładał również Jakub Dłoniak. I tak, przy dobrej ofensywie z obu stron, wynik oscylował w okolicach remisu. Już po 10 min. gry obie drużyny zdobyły aż 50 pkt.

Po krótkiej przerwie Trefl i Rosa równocześnie wzmocniły obronę. A kiedy już koszykarze obu drużyn zaczęli trafiać, to... na przemian. Sytuacja zmieniła się nieco w 16 min. Po trójce Milana Majstorovicia i rzucie "hakiem" Gadri-Nicholsona, przyjezdni prowadzili 38:32. Trójka Łukasza Majewskiego i wolne Archibeque'a sprawiły, że radomianie szybko doprowadzili do kolejnego remisu.

O dobrej ofensywie świadczy też fakt, że już po pierwszej połowie, aż trzech zawodników miało podwójną zdobycz punktową - po 10 pkt. W Treflu uzyskał ją Gadri-Nicholson, a w Rosie Dłoniak i Archibeque.

Po przerwie Rosa zdołała najpierw zmniejszyć stratę do jednego punktu, a następnie po celnym rzucie zza łuku Dłoniaka doprowadzić do remisu po 50. Trefl odzyskał przewagę po rzutach wolnych Leończyka oraz wsadzie Gadri-Nicholsona. Ponownie dystans zmniejszył Dłoniak, trafiając za 3 punkty. Serię 6:0, podczas której dwie asysty i 2 punkty zapisał na swoim koncie Michalak, zanotowali jednak sopocianie (64:57).

Na 10 minut przed końcem gry Trefl prowadził różnicą 7 "oczek", a po wznowieniu gry zdołał powiększyć ją o kolejne 2 punkty. W połowie ostatniej kwarty sygnał do ataku dał gospodarzom Korie Lucious, zdobywając 7 punktów w zaledwie minutę. Przewaga sopocian stopniała do dwóch punktów, ale zapędy Rosy zdołał na chwilę przytemperować Gadri-Nicholson. Akcję dwa plus jeden wykorzystał jednak Łukasz Majewski i radomianie przegrywali już tylko 78:79.

To zapewniło kibicom emocjonującą końcówkę, w której goście zdołali znów odskoczyć. Ich 5-punktową przewagę zniwelował jednak kolejną "trójką" Dłoniak i na 18 sekund przed końcem gry o czas poprosił trener Maskoliunas. W ostatniej akcji piłkę stracił Leończyk i na sekundę przed końcową syreną rzut oddał Lucious, ale Amerykanin nie zdołał doprowadzić do remisu.

Wyniki 21 kolejki

• ASSECO Gdynia - Stelmet Zielona Góra 80:72 (23:25, 21:8, 21:20, 15:19)
  • Rosa Radom - TREFL Sopot 81:83 (24:26, 17:18, 20:24, 20:15)
  • Polpharma Starogard Gdański - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 71:81 (14:17, 21:26, 18:11, 14:13, d. 4:14)
  • Śląsk Wrocław - PGE Turów Zgorzelec 91:97 (18:24, 24:21, 29:30, 20:22)
  • Kotwica Kołobrzeg - Anwil Włocławek 68:84 (13:22, 21:20, 13:19, 21:23)
  • Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 71:63 (20:14, 18:16, 14:16, 19:17)
mad, ras.

Opinie (7) 2 zablokowane

• taka wygrana to żenada.... (1)

weźcie sie do roboty

• 11 20

• Zenada to Twoja wypowiedz i tyle w temacie.

• 14 7

• Ledwo ledwo ze średniakami.

• 9 12

• Super mecz,emocje do konca i brawo Yemi!!!!!!!

• Waca

Adaś kompletnie bez obrony ale wreszcie Moska zareagował i go posadził. Bez niego drużyna zrobiła przewagę.