Trefl bez litości dla Kotwicy

24 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

W pierwszej połowie starcia z Kotwicą zawodnicy Trefla grali zespołową koszykówkę, która przyniosła im w tym czasie aż 16 asyst. W pierwszej połowie starcia z Kotwicą zawodnicy Trefla grali zespołową koszykówkę, która przyniosła im w tym czasie aż 16 asyst.

Trefl mógłby po 15 min. niedzielnego meczu z Kotwicą Kołobrzeg opuścić boisko, a i tak nie wiadomo, czy rywale zdołaliby wygrać spotkanie w Ergo Arenie. Sopocianie rozłożyli w tym czasie defensywę rywala na części pierwsze, co w rezultacie skończyło się pogromem 102:80 (29:17, 35:9, 27:28, 11:26). - Jestem zadowolony jedynie z dwóch pierwszych kwart - stwierdził trener sopockiej drużyny Darius Maskoliunas.

TREFL: Waczyński 27 (5x3), Michalak 19 (3x3, 6 zb, 5 as.), Leończyk 18 (2x3, 5 zb.), Gadri-Nicholson 13 (7 zb.), Vasiliauskas 10 (2x3, 5 as.) oraz Brembly 6, Jeter 5, Stefański 4 (7 zb.), Dzierżak 0, Roszyk 0, Majstorović 0

Kotwica: Callahan 19 (2x3), Arabas 19 (3x3), Parks 8 (12 zb.), Johnson 7 (1x3), Wichniarz 2 oraz Sapp 20 (2x3, 7 zb.), Djurić 5 (1x3, 6 zb.), Złoty 0

W poprzednim sezonie drużyna Trefla prowadzona przez Żana Tabaka rozbiła w Ergo Arenie Kotwicę 118:68. Pomimo iż w tym sezonie obie drużyny są w podobnej sytuacji co przed rokiem, to mało kto spodziewał się ponownego pogromu.

Jeszcze na początku 3. min. niedzielnego starcia, po punktach Jordana Callahama, przyjezdni prowadzili 7:6. Dwie trójki Sarunasa Vasiliauskasa nieco ostudziły zapędy gości jednak rzutem zza łuku popisał się Karron Johnson. W połowie pierwszej kwarty sopocianie prowadzili tylko 16:14. Tym samym odpowiedział Paweł Leończyk, który w pierwszych 10 min. zdobył aż 11 pkt. Po tej trójce Trefl przypuścił pierwsze uderzenie, które zaowocowało serią 10:0. Gdy na pół minuty przed końcem pierwszej kwarty za trzy trafił także Michał Michalak, gospodarze wygrywali już 29:17.

W drugiej części spotkania goście zupełnie oddali pole gry. Sopocianie prezentowali szybką koszykówkę, a zawodnicy Kotwicy zupełnie za nimi nie nadążali. To sprawiło, że na parkiecie przestali prezentować się jako zespół. A swoją frustrację potrafili wyładować jedynie poprzez faule. Tę część meczu trzema rzutami za trzy, trafianymi jeden po drugim, rozpoczął Adam Waczyński (38:17). Pierwszą połowę skrzydłowy Trefla zakończył ze skutecznością 8/8 z gry, w tym 3/3 za trzy punkty. Nie ważne było dla niego, czy rzucał ze środka, czy z prawej lub lewej strony. Kiedy Waczyński spuścił nieco z tonu, za napędzanie akcji zabrał się Michalak. Do tego trener Darius Maskoliunas posłał na boisko Davida Brembleya oraz Pawła Dzierżaka. Młodym koszykarzom Trefla bardzo zależało na tym, aby jakość gry ich drużyny nie spadła. I tak też się stało. Dobrze rozciągali defensywę Kotwicy, która nie nadążała przemieszczać się zgodnie z ich ruchami.

Postawa gości sprawiła, że już w drugiej kwarcie z rad i wskazówek dla swoich graczy zrezygnował trener Dariusz Szczubiał. Podczas jednej z przerw na żądanie, zamiast rozmawiać z podopiecznymi, wolał dyskutować z sędziami stolikowymi o postawie ich kolegów z parkietu. Do przerwy jego zespół przegrywał jednak aż 26:64.

Po zmianie stron ciężko było wymagać od koszykarzy Trefla takiego samego skupienia, jak w pierwszych 20 min. Widać było to zwłaszcza w defensywie. Atak, w którym na zawodnikach gospodarzy nie ciążyła już presja, dalej funkcjonował poprawnie. Wśród gości z wolnych pozycji korzystali głównie Grzegorz ArabasJessie Sapp. Oni uchronili przyjezdnych przed tym, aby ich dorobek punktowy uzyskany w Ergo Arenie nie został zdublowany przez Trefla.

- Przez wiele ostatnich lat mówiłbym, że taki wynik to tragedia, ale dzisiaj powiem, że druga połowa uratował nam twarz. Mieliśmy problemy w ostatnich 10 dniach i nie robiliśmy tego, co powinniśmy. To sprawiło, że mieliśmy też problemy z wejściem w mecz. Dobrze, że wyciągnęliśmy wynik ze straty ok. 50 punktów, dzięki czemu końcowy rezultat jest przyzwoity - mówi Szczubiał.

W drugiej połowie najciekawsze było ogrywanie przez trenera Maskoliunasa graczy, którzy w poprzednich starciach, na boisku nie spędzali zbyt wielu minut. Do składu, po drobnym urazie powrócił Milan Majstorović. Podkoszowy nawet w takim spotkaniu nie potrafił zaprezentować się z dobrej strony. Na boisku spędził łącznie 9 min, nie oddał rzutu, miał dwie zbiórki i 5 fauli, za które w 33. min. musiał na stałe opuścić parkiet. Bardziej pozytywnie wypadli Brembly i Dzierżak, którzy pokazali, że warto na nich stawiać w przyszłości.

- Jestem zadowolony tylko z dwóch pierwszych kwart. W nich zaprezentowaliśmy taką obronę, jaką chcemy grać. W takim kierunku ją budujemy. Cały czas agresja. Rozumiem chłopaków, że ciężko się gra, gdy prowadzisz różnicą 40 pkt. W czasie przerwy mówiłem im, że nie można patrzeć jaki jest wynik, gdyż jesteśmy zespołem, który ma nad czym pracować. Przyjdą mocniejsi przeciwnicy i nie będzie łatwo, jak dzisiaj. W pierwszych dwóch kwartach mieliśmy również super skuteczność, ale w drugiej połowie straciliśmy blisko 60 pkt. i nie mogę być z tego zadowolony - uważa Maskoliunas.

Wyniki 7 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Rosa Radom 84:78 (22:22, 15:16, 22:25, 25:15)
  • TREFL SOPOT - Kotwica Kołobrzeg 102:80 (29:17, 35:9, 27:28, 11:26)
  • AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gdański 97:72 (27:23, 26:16, 19:16, 25:17)
  • Anwil Włocławek - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 81:69 (26:15, 21:16, 17:15, 17:23)
  • PGE Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 85:81 (24:21, 24:19, 15:22, 22:19)
  • Śląsk Wrocław - Stelmet Zielona Góra 74:82 (20:22, 19:23, 17:21, 18:16)