Atom Trefl ponownie bez Superpucharu

29 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Atom Trefl prowadzony przez Teuna Buijsa stracił pierwsze trofeum w sezonie 2013/2014. Jak pokazuje jednak historia Superpucharu Polski, ten, kto go wygrywa, nie zdobywa mistrzostwa kraju. Atom Trefl prowadzony przez Teuna Buijsa stracił pierwsze trofeum w sezonie 2013/2014. Jak pokazuje jednak historia Superpucharu Polski, ten, kto go wygrywa, nie zdobywa mistrzostwa kraju.

Drugi rok z rzędu Atom Trefl przegrywa spotkanie o Superpuchar Polski. Mistrzynie kraju uległy zdobywcy Pucharu Polski Tauronowi MKS Dąbrowa Górnicza 0:3 (19:25, 23:25, 15:25). Spotkanie odbyło się w ramach turnieju w Szamotułach, w którym sopocianki, z jednym zwycięstwem, zajęły ostatnie miejsce.

ATOM TREFL: Gajewska 1, Leys 7, Podolec 6, Szeluchina 3, Łukasik 7, Kaczorowska 6, Zenik (libero) oraz Pietersen 9, Bełcik 1, Hill

Od zeszłorocznego spotkania o Superpuchar Polski, o najważniejsze trofea w naszym kraju grają dwie drużyny - Atom Trefl oraz Tauron. Serię Atomówki rozpoczęły od porażki 0:3. Następnie był Puchar Polski, w którym także wygrały rywalki, tym razem 3:2. Oba zespoły spotkały się również w finale play-off. Starcie o złoty medal, od prowadzenia 2:0 zaczęła drużyna z Dąbrowy Górniczej. Kolejne trzy mecze wygrały jednak siatkarki Atomu Trefla i zdobyły drugie z rzędu mistrzostwo Polski. W niedzielę, w Szamotułach, oba zespoły spotkały się ponownie. Niestety dla sopocianek, mecz miał podobny przebieg jak ten przed rokiem, choć stawiły one rywalkom nieco mniejszy opór.

JAK ATOM TREFL GRAŁ O SUPERPUCHAR POLSKI W 2012 ROKU?

Rozgrywająca Atomu Trefla Izabela Bełcik nie ukrywała, że nikt w klubie nie napina się na zwycięstwo w Superpucharze. Drużyna jest bowiem wciąż w fazie "docierania się". Przed tygodniem pierwsze mecze w barwach sopockiej drużyny rozegrały Charlotte Leys (była siatkarka Tauronu), Zuzanna Efimienko, Judith Pietersen oraz Briżitka Molnar. W Szamotułach dołączyła do składu Kimberly Hill, która swój debiut zaliczyła w niedzielę. Ciężko więc wymagać od Atomówek zgrania. Do tego w pierwszym składzie w meczu z Tauronem pojawiła się nominalna rezerwowa rozgrywająca Natalia Gajewska, która właśnie podczas ostatnich trzech meczów przed ligą dostała szansę zaprezentowania swoich umiejętności.

- Zmiany Hill były tylko na zagrywkę. Takie taktyczne zaskoczenie postanowiłem wprowadzić w tym starciu. Rywale mogli mieć z tym trochę problemu - mówi Teun Buijs.

Początek meczu o Superpuchar, to od razu 4 pkt straty sopocianek. Odblokowały się one dopiero po zepsutej zagrywce rywalek. Ogólnie spotkanie wyglądało właśnie w ten sposób. Atom Trefl szanse na wyrównaną walkę z Tauronem dostawał głównie po błędach tej drużyny. Po ataku w siatkę Katarzyny Zaroślińskiej wyszedł nawet na prowadzenie 5:4. Grę na granicy remisu oglądaliśmy do stanu 12:12. Blok Zaroślińskiej sprawił, że za moment rywalki prowadziły 15:12. Buijs próbował ratować sytuację podczas czasów na żądanie, czy przerwy technicznej, ale to nic nie pomogło. Set zakończyła zepsutą zagrywką Klaudia Kaczorowska.

Druga partia także zaczęła się od szybkiego prowadzenia Tauronu. Na drugą przerwę techniczną sopocianki schodziły przegrywając 11:16. Wtedy zaczęła się ich pogoń. Gdy Kaczorowska obiła blok Tauronu, było już tylko 14:16. As serwisowy byłej siatkarki Atomu Eleonory Dziękiewicz dał rywalkom, tuż przed zakończeniem drugiego seta, 4-punktową przewagę (19:23). Koleżanki poderwała do walki Justyna Łukasik, która dwoma dobrymi zagraniami z rzędu doprowadziła do stanu 22:24. Kiedy atak w taśmę zaliczyła Rachael Adams wydawało się, że rywalki są na wyciągnięcie ręki. O przerwę na żądanie poprosił wówczas Waldemar Kawka. Po powrocie na boisku Atom Trefl miał jednak szansę na doprowadzenie do remisu, ale Pietersen została zablokowana przez Zaroślińską.

- Na nasz obraz gry mogła mieć wpływ pozycja rozgrywającej. Niestety Iza zmaga się z lekkim urazem i dlatego chciałem oszczędzić ją przed ligą. W drugim secie wprowadziłem ją jednak na boisko i być może dlatego miał on bardziej wyrównany przebieg. Na twarzy Izy widać było jednak grymas bólu. Natalia pokazała się także z dobrej strony, ale widać, że brak jej doświadczenia - uważa Buijs.

Ostatni set był najgorszym w wykonaniu Atomówek. Co prawda, to one były początkowo na prowadzeniu (9:8), ale później dominował już tylko Tauron. Najbardziej bolesna okazała się końcówka, kiedy sopocianki, od staniu 15:20, nie potrafiły zdobyć punktu.

Superpuchar pozostaje więc tym trofeum, którego wciąż brakuje w kolekcji Atomu Trefla.

- Pozytywną rzeczą podczas Superpucharu była możliwość sprawdzenia zagranicznych zawodniczek w grze. Leys i Pietersen szybko łapią założenia taktyczne. Do tego udało się nam w pewnym stopniu poprawić obronę - dodaje Buijs.

WYNIKI TURNIEJU W SZAMOTUŁACH
piątek
Atom Trefl Sopot - BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:1 (25:18, 25:21, 21:15, 26:24)
Chemik Police - Tauron Dąbrowa Górnicza MKS 0:3 (23:25, 23:25, 15:25)

sobota
Atom Trefl - Chemik 0:3 (24:26, 21:25, 19:25)
Aluprof - Tauron 3:2 (25:21, 20:25, 28:26, 20:25, 15:12)

niedziela
Aluprof - Chemik 3:1 (22:25, 25:19, 26:24, 25:22)
Superpuchar: Atom Trefl - Tauron 0:3 (19:25, 23:25, 15:25)

Karpacz
20 września, VK Agel Prostejov 3:2 (18:25, 22:25, 25:17, 25:23, 15:12)
21 września, Tauron MKS 2:3 (25:19, 22:25, 20:25, 25:23, 15:17)
22 września, SSC Schweriner 3:1 (25:12, 20:25, 25:20, 25:21) relacja

Szamotuły
27 września, BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:1 (25:18, 25:21, 21:25, 26:24)
28 września, Chemik Police 0:3 (24:26, 21:25, 19:25) relacja
29 września, Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 0:3 (19:25, 23:25, 15:25)

Opinie (20) 1 zablokowana

• Gratuluję Tauronowi Superpucharu Polski (4)

Wystarczyła nie wiele ponad godzinka , MKS nie odpuścił żadnej piłki a Atom chyba ani razu nawet nie prowadził ...W Holandii chyba jest inny system...

• 12 7

• po prostu

beznadzieja i tyle w temacie

• 9 6

• Cdn.. (1)

Teun ..powiedz prosto w twarz kibicom czy jesteście wstanie w tym sezonie rywalizować i wygrywać z takimi klubami i głównymi kandydatami do mistrzostwa jak Tauron , Gwardia, Chemik .., liga jest silna jak nigdy nie jeden fachowiec by się wylożył ...ta liga jest nagrodą dla miłego Holendra ale czy ona go nie przerośnie ?? ..bądźmy na czasie i weźmy Rosyjskiego trenera .

• 8 6

• a byłeś w Szamotułach?

• 7 2

• Prowadził w 2 secie.

• 0 2

• z taką grą to najwyżej w cybergaja a obrona mistrza

no cóż czas pokaże ale nie z tą gra po prostu na razie zenada i tyle.

• 12 7

• Można przegrać , OK

ale nie do cholery w takim stylu , żenada mało powiedziane

• 11 5

• Jeszcze zatęsknimy za trenerem Grabowskim (1)

a takiej zawodniczki jak Rachel Rourke to już nigdy nie będzie w Sopocie.

• 13 6

• Gadanie

Holenderka ma też parę w ręce.

Do tego pozostałe zawodniczki też dobrze grają, więc wreszcie nasza gra nie będzie tak czytelna.

• 3 2

• Wiem, że przegrana w Superpucharze

nie gwarantuje zdobycia mistrzostwa, ale poprzednim razem też Dąbrowa gładko wygrała w SP, a wiadomo jak sezon się skończył. Tak samo niektórzy biadolili wtedy, że takich zawodniczek jak Kożuch czy Hodge już w Atomie nie będzie. Przegrały, trudno. Gratulacje dla MKSu.
    Tymczasem, Atomówki do roboty, kibice na trybuny.

• 15 2

• To jest lekceważenie idei rozgrywek o Super puchar. (4)

• 4 4

• Skoro nawet działacze i tv je lekceważą...

• 3 0

• A jaka to jest idea (2)

Zatrudnia się sędziów nie ligowych, co nie mają pojęcia o sędziowaniu.

Telewizja ma głęboko ten puchar.

• 2 0

• słucham? (1)

Słucham? Byłeś w Szamotułach? Przecież przez wszystkie trzy dniu turnieju sędziowali Panowie, którzy na co dzień w OrlenLidze sędziują spotkania.

• 0 1

• Sędziują w OL

tak byłem.
          Liniowi na pewno nie sędziują w OL. Z sędziów co najwyżej jeden sędziuje w OL.

Sędziowanie było na bardzo niskim poziomie i nie mówię na kogo korzyść, bo sędziowali dla wszystkich źle często wypaczając wynik i potem próbowali oddawać punkty w jeszcze gorszych momentach.

Sędziowie ogólnie mecze potraktowali mocno ulgowo, co czasem u każdej drużyny budziło emocje.

• 0 0

• Karnowski i jego banda (1)

kolesie od klepania się po plecach za nie swoje pieniądze. Powoli wyjdzie sopockie bagienko

• 5 13

• fulek i jego klan

ten gościu to nawet nie wie jak wygląda siatka od siatkówki . A jaki z niego kibic to każdy wie . ... lub raczej nie wie Nie widać lidera i kolesi z kanapy kocham Sopot na meczach.