Sopocianki udanie zadebiutowały w Lidze Mistrzyń

30 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Sopockie siatkarki na wielką próbę nerwów wystawiły swych sympatyków. Atom Trefl rozpoczął debiutancki mecz w Lidze Mistrzyń fatalnie, przegrywając wyraźnie dwa sety. Jednak potem z każdą kolejną piłką legia cudzoziemska wicemistrzyń Polski spisywała się coraz lepiej. W nagrodę ze Szwajcarii wróci z dwoma punktami. Podopieczne Alessandro Chappiniego pokonały Volero Zurych 3:2 (19:25, 14:25, 25:14, 25:15, 15:9).

VOLERO: Onyejekwe, Zivković, Saszina, Alajberg, Petrović, Mihajlović, Rosić (libero) oraz Malesević, Tabunscić, Ninković

ATOM TREFL: Glass, Ozsoy, Ssuschke-Voigt, Kożuch, Hodge, Navarro Fernandez, Maj (libero) oraz Sieczka, Bełcik, Świeniewicz, Saad

Przy pierwszej nadarzającej się okazji Alessandro Chappini wystawił szóstkę złożoną wyłącznie z zagranicznych siatkarek. Na inauguracyjne spotkanie Atomu Trefla w Lidze Mistrzyń wyszły po dwie reprezentantki USA i Niemiec oraz Turczynka i Hiszpanka. Jedyną Polką w tym towarzystwie była libero Paulina Maj.

Debiutancką rozgrywkę w tych rozgrywkach wykonała Neriman Ozsoy, a pierwszy punkt, na 1:1 dla naszej drużyny zdobyła Małgorzata Kożuch. Niestety, potem były kłopoty w przyjęciu zagrywki, którą ostrzeliwana była głównie Megan Hodge oraz niebiesko-zielone rozbijały się o blok drużyny szwajcarskiej.

Włoski szkoleniowiec wicemistrzyń Polski musiał interweniować, gdy jego podopieczne przegrywały 4:10. Okres lepszej gry nastąpił przy zagrywce Ozsoy. Z 6:12 sopocianki zbliżyły się na 10:12. Niestety, ten zryw był krótkotrwały. Przy 13:18 trener Chappinii wykorzystał drugą przysługującą mu przerwę, a seta Volero zakończyło już przy pierwszej okazji, bo w antenkę zaatakowała Hodge. Gra trwała 23 minuty.

Na początku drugiego seta sopocianki mogły objąć pierwsze prowadzenie w tym meczu, ale Amerykanki zdecydowały się zagrać między sobą. Alisha Glass wystawiła piłkę na drugą linię do Hodge, a ta została zablokowana. Dopiero błędy po stronie gospodyń dały korzystny rezultat dla Atomu Trefla. Po autowym zbiciu Jeleny Alajberg nasz zespół miał przewagę 4:3.

Niestety, znów lepsza gra trwała tylko chwilę. Przy 5:7 Chappini brał czas, a przerwa techniczna miała miejsce przy 5:8. Wówczas za Hodge weszła Ewelina Sieczka. Przy 9:14 parkiet opuścił również druga Amerykanka. Alisha Glass nie potrafiła zgubić bloku rywalek i ataki sopocianek odbijały się od niego jak od muru. Druga przerwa techniczna była już przy 9:16.

Trener Chappini zaczął się "miotać". Przy 9:18 wziął czas i zdjął Bełcik. Wróciła Glass na wystawę, a punkty nadal zdobywały rywalki! Sopociankom nic nie wychodziło. Dopiero przy 9:21 dziesiąty punkt zdobyła Corina Ssuchke-Vogt. Na końcówkę weszła jeszcze Dorota Świeniewicz, ale pogromu nie dało się uniknąć.

W trzecim secie Atom Trefl wrócił do wyjściowego ustawienia. Rozpoczęło się dobrze, od zdobycia dwóch punktów z rzędu, a po zagrywce punktowej Ssuchke-Voigt było 4:1. Szkoda, że przy 3-punktowej przewadze dwa błędy z rzędu przydarzyły się Kożuch, bo można było od razu gospodynie zniechęcić do walki. Ale i tak nie było źle. Przerwa techniczna przy 8:5 dla sopocianek, a przy 12:6 trener Volero wykorzystała drugi przysługujący jej w tej partii czas.

Nic nie dało, bo Ozsoy "pogoniła" szwajcarską drużynę zagrywką. Druga przerwa techniczna była przy wysokim prowadzeniu Atomu Trefla 16:7. Potem kilka wątpliwych piłek zaliczono na korzyść gospodyń, ale i to nie wybiło z uderzenia sopocianek. Na 23:14 Kożuch potężnym atakiem niemal znokautowała Aleksandrę Petrović, która przy próbie bloku dostała piłką w twarz. Dwa ostatnie punkty na wagę wygranej zdobyła Hodge.

Czwarta część gry rozpoczęła się od prowadzenia sopocianek 2:0. Na 4:3 asem serwisowym popisała się Ozsoy. Pierwsza przerwa techniczna miała miejsce przy trzech punktach w zapasie Atomu Trefla (8:5). Natomiast po bardzo dobrych zagrywkach Amarety Navarro Fernandez przy 12:7 był czas dla rywalek.

Druga przerwa techniczna była przy korzystnym wyniku dla Atomu Trefla 16:9. Gdy przewaga stopniała do 20:15 trener Chappini zaprosił swoją podopieczne na rozmowę. Po powrocie do gry Hodge atakowała trzy razy, ale za trzecim podejściem zdobyła 21. punkt. Ta Amerykanka zdobyła także piłkę setową, tym razem zagrywką. Natomiast do tie-breaka doprowadził atak w siatkę rywalek.

Tym samym jak przed rokiem, gdy te drużyny grały w turnieju towarzyskim Top Women's Volley International decydował piąty set. Wówczas górą były rywalki 15:13. Tym razem nasza drużyna wzięła rewanż, choć na początku nie obyło się bez kłopotów.

Tie-break rozpoczął się od punktu dla sopocianek, ale potem była seria doskonałych zagrywek rywalek i ich prowadzenie 5:2 oraz czas dla Chappiniego. Sopocianki zaczęły lepiej ustawiać blok i wyrównały na 5:5. Po chwili kapitalnymi akcjami w obronie popisała się Maj, a Hodge poprawiła w kontrze na 6:5.

Zmiana stron boiska nastąpiła przy prowadzeniu Atomu Trefla 8:6 po dwóch atakach z rzędu Hodge. Przy 10:8 Swietłana Ilić, trener Volero poprosiła o przerwę. Ale gospodynie były bardzo zdenerwowane. Zepsuły zagrywkę, a po chwili dotknęły siatki. Sopocianki odskoczyły na 11:8.

Dwa kolejne punkty były autorstwa Ssuchke-Vogt. Mecz asem serwisowym zakończyła Ozsoy.

W drugim meczu "sopockiej" grupy Dynamo Kazań pokonało Modranską Prostejov 3:2 (23:25, 20:25, 25:18, 25:15, 15:11). 7 grudnia o godzinie 18.00 właśnie Dynamo będzie pierwszym rywalem Atomu Trefla w tych rozgrywkach w Ergo Areny.