Sopocianki zdobyły Puchar Prezesa Grupy Azoty

16 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Mistrzynie Polski po zwycięstwie w turnieju rozgrywanym w Rosji tym razem okazały się najlepsze w Koszalinie. Co więcej, sopocianki nie przegrały jeszcze żadnego z dotychczasowych sześciu sparingów. Mistrzynie Polski po zwycięstwie w turnieju rozgrywanym w Rosji tym razem okazały się najlepsze w Koszalinie. Co więcej, sopocianki nie przegrały jeszcze żadnego z dotychczasowych sześciu sparingów.

Siatkarki Atomu Trefla z kompletem zwycięstw sięgnęły po Puchar Prezesa Grupy Azoty. Sopocianki wprawiają się w wygranych po pięciosetowych dreszczowcach. Dwa tygodnie temu po tie-breakach na swoją korzyść rozstrzygnęły wszystkie pojedynki w rosyjskim Tiumeniu, a w Koszalinie ograły Vakifbank Stambuł z Małgorzatą Glinką-Mogenteale w składzie.

Jak informowaliśmy podopieczne Jerzego Matlaka turniej rozpoczęły od sukcesu nad zdobywcą Pucharu Niemiec - Allianz MTV Stuttgart 3:1. W kolejnych spotkaniach "atomówki" poszły za ciosem. Z kwitkiem odprawiły I-ligowego Chemika, który w Koszalinie pełnił gospodarskie obowiązki oraz faworyzowaną drużynę z Turcji.

Atom Trefl Sopot 3:0 Chemik Police (25:16, 25:20, 25:14)
ATOM TREFL: Bełcik 4, Szeluchina 12, Wojcieska 5, Cabrera 9, Rourke 14, Kaczorowska 11, Zenik (libero) oraz Kuziak, Kwiatkowska, Łukasik, Wilk, Podolec, Pykosz.

Sparing z będącym faworytem do awansu do Orlen Ligi pierwszoligowcem z  Polic potwierdził dobrą dyspozycję sopocianek z turnieju w rosyjskim Tiumeniu, a także pierwszego meczu w Koszalinie przeciwko Allianz MTV Stuttgart. "Atomówki" wygrały piąty mecz z rzędu, a zarazem pierwszy, w którym nie oddały rywalkom nawet seta.

Jeszcze na początku premierowej partii wydawało się, że mecz będzie miał nieco inny przebieg, gdyż podopieczne Jerzego Matlaka na pierwszą przerwę techniczną schodziły z zaledwie 4 punktami. Straty zostały jednak szybko nadrobione i przy kolejnej przerwie sopocianki prowadziły 16:13.

W następnych setach Atom Trefl prowadził już od początku do końca, a formą imponowały szczególnie Julia Szeluchina i niemal bezbłędna Rachel Rourke. Chemik nie zawiesił jednak mistrzyniom Polski poprzeczki zbyt wysoko. Najlepsza zawodniczka tego zespołu, Veronika Hudima zdobyła zaledwie 7 punktów.

W drugim sobotnim meczu Vakifabank Stambuł pokonał Allianz MTV Stuttgart 1843 3:0 (25:15, 25:15, 25:13) i podobnie jak zespół z Sopotu po dwóch spotkaniach miał na koncie komplet zwycięstw.

Atom Trefl - Vakifbank Stambuł 3:2 (16:25, 25:21, 23:25, 25:22, 15:12)
ATOM TREFL: Bełcik, Szeluchina, Wojcieska, Cabrera, Rourke, Kaczorowska, Zenik (libero) oraz Kwiatkowska, Podolec, Kuziak, Wilk

To właśnie z tureckim potentatem przyszło zmierzyć się "Atomówkom" w niedzielę na zakończenie turnieju. Zespół grający z Małgorzatą Glinką-Mogenteale w składzie "zlał" sopocianki w pierwszym secie do 16, ale druga odsłona była bardziej wyrównana.

Mistrzynie Polski do pierwszej przerwy technicznej prowadziły jednym punktem i taka sama ich przewaga utrzymała się do kolejnej. Przy stanie 17:17 Atom Trefl zdobył 3 punkty z rzędu i "odskoczył" rywalkom wykorzystując następnie pierwszą piłkę setową i doprowadzając do remisu w całym spotkaniu.

Trzecią partię podopieczne trenera Matlaka rozpoczęły od straty 3 punktów z rzędu przy stanie 1:1, ale szybko zdołały wyjść na prowadzenie 6:5. Skuteczność sopocianek falowała, ale punkt przewagi zdołały obronić do przerwy technicznej. Turczynki zdołały jednak nie tylko odrobić tę stratę, ale nawet wyjść na 4-punktowe prowadzenie (18:14). "Atomówki" wybroniły wprawdzie aż trzy piłki setowe, ale ostatecznie uległy 23:25.

Mistrzynie Polski, "odgryzły" się w czwartym secie, choć ten nie rozpoczął się dla nich pomyślnie. Vakifbank prowadził 8:4, a następnie 13:9, ale sopocianki zdołały wyjść na 20:19. Po udanej pogoni wygrały tę partię, a to oznaczało, że o zwycięstwie w nie tylko w meczu, ale i w całym turnieju o Puchar Prezesa Grupy Azoty zadecyduje tie-break.

Sopocianki ruszyły w niej ostro do ataku już po chwili prowadząc 5:2. Turczynki doprowadziły jednak do remisu dzięki 3 punktom zdobytym pod rząd. Atom Trefl wytrzymał jednak grę nerwów i sięgnął po wygraną w kolejnym turnieju.

- Pokonaliśmy zespół na wysokim europejskim poziomie. Przed nami mecze w Lidze Mistrzyń, a to był rywal porównywalny, z najwyższej półki - powiedziała przyjmująca Klaudia Kaczorowska.

Ostatnią edycję Ligi Mistrzyń Vakifbank, który bronił tytułu z 2011 roku zakończył na ćwierćfinale rozgrywek. W tym roku zmierzy się w Grupie A z Volero Zurych, RC Cannes i Urałoczką Jekaterynburg. Z kolei Atom Trefl Sopot zagra w Grupie C z Asystelem Carnaghi Villa Cortese, Agelem Prostejov i Rabitą Baku (zobacz skład wszystkich grup LM).

Pozostałe przedsezonowe mecze Atomu Trefla:
31 sierpnia (Tiumeń) Iller Bankasi Ankara 3:2 (22:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:12) - przeczytaj relację
1 września (Tiumeń) Siewierodonczanka 3:2 (25:15, 22:25, 20:25, 25:18, 15:5) - przeczytaj relację
2 września (Tiumeń) Tiumeń TiumGu 3:2 (25:19, 23:25, 18:25, 26:24, 15:8) - przeczytaj relację

14 września (Koszalin) Allianz MTV Stuttgart 3:1 (24:26, 25:11, 25:21, 25:23) - przeczytaj relację

21-23 września: planowane mecze sparingowe z SC Schwerin

28 września(Szamotuły) godz. 18:00 BKS Aluprof Bielsko-Biała
29 września (Szamotuły) 16:00 PTPS Piła
30 września (Szamotuły) 14:30 Tauron MKS Dąbrowa Górnicza (mecz o Superpuchar Polski)