Sopocka Wiosna na 5. Pobiegli m.in. przez tunel i uczcili rocznicę

10 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
Można było pobiec tunelem pod ul. Monte Cassino, z którego na co dzień korzysta tylko ruch samochodowy. Można było pobiec tunelem pod ul. Monte Cassino, z którego na co dzień korzysta tylko ruch samochodowy.

Około 350 biegaczy wzięło udział w "Sopockiej Wiośnie na 5". Była to jedna z nielicznych okazji, gdy można było przebiec tunelem pod ul. Monte Cassino. W głównej konkurencji imprezy, rywalizacji na 5 km triumfowali: Michał Czapiński z Redy i Natalia Ruchlewicz ze Sztumu. Blisko jedną trzecią uczestników stanowiła młodzież w wieku od 3 do 15 lat, która mierzyła się z dystansami od 200 do 600 metrów.

- Bieg upamiętnił 8. rocznicę organizacji przez Sopot halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi w kategorii open i poszczególnych kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe, kosmetyki Ziaja oraz dodatkowo prezent z Poradni dietetycznej Mango Papaja i vouchery od Trefla Sopot. Imprezę wspólnie zorganizowali MOSiR, The North Event i Ergo Arena. Wchodzi ona do cyklu "Sopockich 4 Pór Roku" - mówi Józef Kamiński, wicedyrektor MOSiR Sopot.
Przypomnijmy, że od 7 do 9 marca 2014 roku w Ergo Arenie zaprezentowało się około 600 zawodniczek i zawodników ze 138 krajów. Teraz przy hali zajmowała się meta biegu na głównym dystansie. Trasa 5 km rozpoczynała się na ul. Grunwaldzkiej, u wlotu tunelu pod ul. Monte Cassino, a następnie wiodła przez: ul. Powstańców Warszawy, al Mamuszki, al. Wojska Polskiego, ul. Hestii i al. Dębową.

6. Gdańsk Maraton. Przeczytaj relację, zobacz wideo, sprawdź wyniki

Bieg na 5 km ukończyło 69 kobiet i 156 mężczyzn. Bieg na 5 km ukończyło 69 kobiet i 156 mężczyzn.
Szczególną atrakcją było przebiegnięcie przez tunel. Na co dzień udostępniony jest on tylko dla ruchu samochodowego.

Z 5-kilometrową trasę ukończyło 225 zawodniczek i zawodników. Klasyfikacja była prowadzona w grupie open osobno dla pan i panów oraz w 17 kategoriach wiekowych.

By stanąć na podium wśród mężczyzn wystarczyło pokonać dystans poniżej 17 minut. Z tą barierę uporało się dokładnie trzech zawodników. Zwyciężył Michał Czapińsk z Redy (16:03,83), a za nim finiszowali Michał Derdowski z Sopotu (16:11.24) i Sebastian Waśkiewicz z Gdańska (16:28.98).

Przeczytaj o biegach na ulicach Trójmiasta zaplanowanych na ten weekend

Michał Czaoiński (nr 34) wygrał "Sopocką Wiosnę na 5" Michał Czaoiński (nr 34) wygrał "Sopocką Wiosnę na 5"
W rywalizacji pań do zwycięstwa wystarczyło złamanie 20 minut. Ta sztuka udała się tylko Natalii Ruchlewicz ze Sztumu (19:59.36). Był to jednocześnie 28. czas dnia. Druga była Aleksandra Cichosz z Gdańska (20:05.22), a trzecia - Katarzyna Klahs z Połczyna (20:23.55).

Dla porównania, ostatnia sklasyfikowana osoba pokonała trasę w 28 minut i 45 sekund.

- Na mecie na każdego czekał nie tylko unikatowy medal, ale także ciepła herbata oraz słodki upominek od piekarni Szydłowski - dodaje wicedyrektor Kamiński.
Najmłodsi mieli do przebiegnięcia 200 metrów. Najmłodsi mieli do przebiegnięcia 200 metrów.
Wcześniej rywalizację rozegrali młodzi adepci biegania, startując kolejno w biegu: mini Malucha, Malucha i Młodzieżowym na dystansach od 200 do 600 metrów. Wystartowało ponad 100 dziewczynek i chłopców w 8 kategoriach wiekowych od 3 do 15 lat. Najmłodszym na trasie towarzyszyli rodzice.

Zwycięzcy
Mini maluch (3-5 lat):
Hanna Lewandowska i Antoni Waśkiewicz (oboje Gdańsk)
Maluch (6-8): Zuzanna Lic (Rokitki) i Krzysztof Kubiczek (Sopot)
Młodzież (9-12): Kinga Januszkiewicz i Ignacy Smołoński (oboje Gdańsk)
Młodzież (13-15): Natalia Paszka i Norbert Czarnecki (oboje Gdynia)

Sprawdź, jakie jeszcze imprezy dla aktywnych przewidziano w Trójmieście w ten weekend

W biegach dla najmłodszych wzięło udział ponad 100 dziewczynek i chłopców w wieku od 3 do 15 lat. W biegach dla najmłodszych wzięło udział ponad 100 dziewczynek i chłopców w wieku od 3 do 15 lat.