Atom Trefl lepszy od drużyny Grabowskiego

Marcin Dajos
26 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Zuzanna Efimienko zdobyła w meczu z Beef Master Budowlanymi Łódź 14 pkt, z czego 7 blokiem. Dzięki temu zdobyła tytuł MVP spotkania. Zuzanna Efimienko zdobyła w meczu z Beef Master Budowlanymi Łódź 14 pkt, z czego 7 blokiem. Dzięki temu zdobyła tytuł MVP spotkania.

Atom Trefl spotkał w niedzielę po drugiej stronie siatki kilku starych znajomych, którzy reprezentują barwy Beef Master Budowlanych Łódź. Nie byli oni jednak w stanie powstrzymać mistrzyń Polski, które wygrały 3:0 (25:16, 25:23, 25:19). W starciu nie wystąpiła z powodu urazu kolana Julia Szeluchina, ale także bez podstawowej środkowej sopocki blok funkcjonował na najwyższym poziomie. Dał on aż 18 punktów.

ATOM TREFL: Bełcik 6, Leys 9, Efimienko 14, Pietersen 16, Hill 8, Łukasik 5, Zenik (libero) oraz Gajewska, Kaczorowska

Beef Master: Śliwa 3, Nuszel 3, Pycia 5, Kwiatkowska 10, Trach 4, Ściurka 6, Grajber (libero) oraz Cabajewska, Cabrera, Love 8

Adam Grabowski na ławce trenerskiej, Magdalena Śliwa, Natalia NuszelAnita Kwiatkowska w pierwszym składzie oraz Naoris Cabrera wchodząca do gry z kwadratu dla rezerwowych. Wszyscy w przeszłości reprezentowali barwy Atomu Trefla, a obecnie grają w drużynie z Łodzi. W Sopocie nie zrobili wielkiej kariery, choć część zachowała z tych czasów tytuły mistrza Polski. W niedzielę nie byli jednak w stanie zrobić krzywdy sopockiej ekipie.

Atom Trefl przystąpił do meczu z Beef Master osłabiony. W składzie brakowało środkowej Julii Szeluchiny. Zawodniczka, która ma najwyższą średnią punktów blokiem na set (1,17) w Orlen Lidze, doznała podczas ostatniego meczu Ligi Mistrzyń urazu kolana. Klub nie ogłosił jednak jak długa przerwa czeka Szeluchinę. Już w niedzielę, ze względu na brak środkowej w składzie, potwierdziły się przypuszczenia, że czeka ją kilka meczów pauzy.

JULIA SZELUCHINA NOMINOWANA DO TYTUŁU LIGOWCA ROKU 2013 - ZAGŁOSUJ

W wyjściowym ustawieniu Szeluchinę zastąpiła naturalnie Justyna Łukasik, czyli jedyna rezerwowa środkowa Atomu Trefla. W zeszłym sezonie była ona jedną z głównych postaci w złotej drużynie. W tym sezonie trener Teun Buijs postanowił schować ją w rezerwie. Na szczęście nie wpłynęło to negatywnie na Łukasik. Niedzielne starcie rozpoczęła w polu zagrywki. Jej serwis pomógł Atomówkom prowadzić 2:0. Gdy mistrzynie Polski ustawiły pierwszy szczelny blok, było już 5:1. Rywalki rozkręciły się dzięki Nuszel. Zdołały nawet doprowadzić do remisu (5:5), ale dwa bloki oraz as serwisowy Charlotte Leys pozwoliły sopociankom odzyskać bezpieczne prowadzenie.

Przed meczem trener Grabowski za największy atut Atomu Trefla uważał wysoki skład, a co za tym idzie, obawiał się bloku. Jego siłę było widać wyraźnie podczas pierwszego seta. Przyjezdne często odbijały się od niego, a mistrzynie Polski budowały przewagę. Po dwóch z rzędu podwójnych blokach Leys z Łukasik i Izabeli BełcikZuzanną Efimienko sopocianki prowadziły 19:11 i jasnym było, że pierwsza partia padnie ich łupem.

Druga zaczęła się bardzo podobnie, jak wcześniejsza. Atomówki przycisnęły na początku i po asie serwisowym Efimienko wygrywały 5:2. Grabowski był zmuszony poprosić o przerwę, a po niej jego podopieczne szybo doprowadziły do wyrównania 7:7. Kiwka Bełcik, as Łukasik i punktowy blok wróciły prowadzenie Atomówkom. Co do Bełcik, to ponownie, pomimo zmiany środkowej, nie wychodziła jej gra z siatkarkami właśnie na tej pozycji. Ani Efimienko, ani Łukasik nie mogły dostać dobrej piłki do ataku. A to zdecydowanie ułatwia rywalkom ustawianie bloku. Na szczęście Judith Pietersen, Leys czy Kimberly Hill atakowały na tyle mocno, że często przełamywał ręce łodzianek. A kiedy te zaczęły omijać sopocki blok i posyłać piłki w aut przegrywały 12:18.

Nieco emocji w końcówce partii dało pojawienie się na zagrywce Śliwy. Najpierw zdobyła punkt, następnie dała możliwość skutecznego ataku Kwiatkowskiej. Kiedy Pietersen posłała piłkę w aut (22:20) Buijs prosił o czas. Po nim Atomówki na chwilę opanowały sytuację i miały pierwszą piłkę meczową. Drugą z nich, z zagrywki popsuła im Sylwia Pycia (24:23). Buijs poprosił o kolejny czas, a ostatnią akcję seta zakończyła atakiem po bloku Hill. Trener Grabowski nie mógł jednak uwierzyć, że sędziowie nie widzieli podwójnego odbicia u Bełcik.

- Jak atakowaliśmy i powodowaliśmy to, że sopocianki się broniły, to mogliśmy grać z rywalkami na równi. A jak przebijaliśmy piłki za darmo, to nie mieliśmy antidotum na ataki Atomu Trefla. Rywal ustawiał nas sobie zagrywką i odskakiwał na 2-3 punkty, a my nie mogliśmy go dogonić. Nic więcej nie mogę dodać - stwierdził Grabowski.

Ostatni set miał bardzo podobny przebieg do dwóch pierwszych. Po przekroczeniu przez oba zespoły dwucyfrowego wyniku do wytężonej pracy zabrał się sopocki blok. Bardzo pozytywnie wypadały w nim Efimienko i Pietersen. Po dwóch blokach z rzędu sopocianki prowadziły 18:11 i spokojnie mogły myśleć o zakończeniu spotkania. Łodzianki co prawda starały się jeszcze poderwać, ale poza odrobieniem maksymalnie trzech punktów nic więcej nie mogły zrobić.

Wyniki 16 kolejki

• ATOM TREFL Sopot - Beef Master Budowlani Łódź 3:0 (25:16, 25:23, 25:19)
  • Chemik Police - Aluprof Bielsko-Biała 3:1 (25:21, 25:17, 22:25, 25:12)
  • Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - PGNiG Nafta Piła 3:0 (25:16, 25:16, 25:21)
  • Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS - Impel Wrocław 1:3 (15:25, 25:23, 14:25, 19:25)
  • Siódemka SK Bank Legionovia Legionowo - Pałac Bydgoszcz 3:0 (25:23, 29:27, 25:21)
  • Mecz zaległy z 12. kolejki
  • ATOM TREFL - Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS 1:3 (23:25, 25:22, 12:25, 18:25)

Opinie (3)

• Dzepetto strugał strugał i wystrugał MVP , więc trzeba tym do których były pretensje łącznie z trenerem dać szanse bo powoli ,powoli na pewien poziom wchodzą , Brawo .

• 7 6

• Sopociak

Zenik zapomniała jak sie przyjmuje, taki % przyjęcia uwłacza kadrowiczce, nie mówiac o tym że w obronie broni tylko piłki które wpadaja na jej ręce