Trener koszykarzy Trefla: Byliśmy głupi

10 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

W Treflu muszą popracować przede wszystkim nad komunikacją w ostatnich akcjach meczów. W Treflu muszą popracować przede wszystkim nad komunikacją w ostatnich akcjach meczów.

W Tauron Basket Lidze, po pięciu kolejkach jest tylko jeden zespół bez zwycięstwa - Trefl Sopot. Żółto-czarni jeszcze nigdy nie weszli w rozgrywki tak źle jak obecnie. Co gorsza spokojnie mogli mieć bilans z czterema zwycięstwami, ale... - Byliśmy głupi - podsumował ostatnią porażkę Zoran Martić, trener żółto-czarnych.

Co jest przyczyną czterech z rzędu fatalnych końcówek meczów w wykonaniu Trefla?

Grający w Sopocie zespół Prokomu Trefla w sezonie 1998/1999 wszedł w sezon ligowy czterema porażkami. W 5. kolejce doczekał się jednak zwycięstwa. Był to jak dotychczas najgorszy start drużyny koszykarskiej z tego miasta na najwyższym szczeblu rozgrywek. Nawet już po rozdziale na Trefla i Asseco Gdynia żółto-czarnym coś takie się nie przytrafiło.

PO WIZYCIE W STAROGARDZIE GDAŃSKIM TYLKO TREFL BEZ ZWYCIĘSTWA

Jak widać po ostatnim meczu w Starogardzie Gdańskim budzi to coraz większą frustrację w drużynie.

- Byliśmy głupi. Nic więcej nie mogę powiedzieć. Zagraliśmy fatalnie w pierwszej połowie. Przegrywaliśmy różnicą ponad 20 punktów, ale udało się to odrobić. Co do końcówki, to mieliśmy dwa faule do wykorzystania, powtarzałem to na dwóch czasach na żądanie, ale niestety nikt w drużynie mnie nie posłuchał i dopuściliśmy do dwóch rzutów za trzy punkty, a one przyniosły dogrywkę. - komentuje spotkanie Zoran Martić, trener Trefla.
- Po raz kolejny mieliśmy wygrany mecz, ale ponownie popełniliśmy fatalne błędy i przegraliśmy - dodaje Piotr Śmigielski, obrońca żółto-czarnych.
Trudno się im dziwić. W końcu Polpharma, tak jak oni, do niedzieli była bez zwycięstwa. Do tego jej skład wskazywał na to, że jest ona jedną z najgorszych ekip w TBL. A już w drugiej kwarcie prowadziła z Treflem 46:25. Po zmianie stron sopocianie zagrali jednak zupełnie inną koszykówkę. I na 31 sekund przed końcem prowadzili 76:70. Wtedy nastąpiło to, o czym wspomniał trener Martić. Zabrakło komunikacji pomiędzy nim a koszykarzami. Do tego ci drudzy pozwolili specjaliście od rzutów za trzy punktów, Michaelowi Hicksowi wykonać jedną z prób, a drugą jego rodakowi, J.T. Tillerowi. Obie były celne, a w międzyczasie dwa pudła z linii osobistych zaliczył najskuteczniejszy w Treflu Tyreek Duren.

Był to już czwarty mecz z rzędu oddany rywalom przez sopocian. Kolejkę wcześniej także grali z będącymi bez zwycięstwa King Wilkami Morskimi Szczecin. Na boisku rywala odrobili w czwartej kwarcie 10 punktów straty. W 38. min. Grzegorz Kulka dał prowadzenie Treflowi 75:73. Chwilę później na linii rzutów wolnych stanął Marcin Stefański i... spudłował obie próby. W następnych akcjach rywale wyrównali, wyszli na prowadzenie i ostatecznie wygrali 84:81.

BILINOVAĆ RZUCAŁ Z POŁOWY NA DOGRYWKĘ W SZCZECINIE

W meczu ze Śląskiem Wrocław w Hali 100-lecia sytuacja była jeszcze bardziej dramatyczna. Minutę przed końcem Trefl prowadził 64:58. Na 8,8 sekundy do ostatniej syreny Anthony Smith wbiegł za plecy Śmigielskiego i trafił łatwy rzut spod kosza (64:64). Następnie obrońca Trefla wyrzucał piłkę z autu na wysokości linii rzutów za trzy punkty na połowie rywala, ale podał w rękę Jarvisa Williamsa. Amerykanin zaliczył przechwyt i został sfaulowany. Do końca meczu pozostawało 7,5 sekundy. Trefił pierwszego wolnego, spudłował drugiego, ale piłkę zebrał jego klubowy kolega Rashad Madden i sopocianie przegrali 64:65.

BŁĘDY SOPOCIAN DAŁY WYGRANĄ ŚLĄSKOWI

Serię rozpoczął wyjazdowy mecz z AZS Koszalin. Tym razem w 37. min. Trefl prowadził 68:61. 120 sekund później tylko jednego wolnego trafił Stefański (64:69), a następnie sopocianie pozwolili rywalom zdobyć 5 pkt, w tym trafić za trzy. To dało dogrywkę. W niej Trefl przez ostatnie 2,5 min. nie umiał zdobyć punktów i przegrał 74:75.

TREFL BEZ PUNKTÓW W OSTATNICH 2 MINUTACH MECZU W KOSZALINIE

Takich końcówek, w których zawodzi zawsze ten sam zespół kibice TBL nie widzieli bardzo dawno, o ile w ogóle. Pozostaje pytanie, kto lub co za to odpowiada? Trefl potrafi grać ciekawe akcje, ale w końcówce to zupełnie nie wychodzi. Sam trener przyznał, że komunikacja nie jest na najwyższym poziomie. Z drugiej strony na boisku przebywają wówczas doświadczeni koszykarze, którzy powinni wiedzieć, jak dograć z przewagą do końcowej syreny.

Wyniki 5 kolejki

• Polpharma Starogard Gdański - TREFL SOPOT 92:80 (23:17, 26:16, 16:24, 11:19, d. 16:4)
  • Anwil Włocławek - ASSECO GDYNIA 82:76 (20:16, 17:20, 22:16, 23:24)
  • Polfarmex Kutno - Siarka Tarnobrzeg 77:60 (24:21, 16:18, 23:12, 14:9)
  • Start Lublin - AZS Koszalin 60:73 (10:19, 17:15, 24:13, 9:26)
  • Rosa Radom - MKS Dąbrowa Górnicza 91:67 (22:20, 25:19, 22:13, 22:15)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Energa Czarni Słupsk 91:68 (20:17, 21:22, 27:14, 23:15)
  • Polfarmex Kutno - King Wilki Morskie Szczecin 72:70 (26:11, 9:22, 12:18, 18:14, d. 7:5)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - PGE Turów Zgorzelec 95:92 (23:20, 18:22, 23:27, 19:14, d. 12:9)
  • Śląsk Wrocław - Polski Cukier Toruń 69:82 (24:20, 18:22, 12:26, 15:14)

Opinie (18)

• zbyt mała rotacja, zawodnicy w końcówkach grają na dużym zmęczeniu przez co szwankuje też skuteczność (1)

• 10 3

• dokładnie

• 3 1

• Brawo SKS Starogard

Mecz był rewelacyjny i te zwroty akcji ,wysokie prowadzeniie sksu pogoń trefla i te niesamowite trójki na dogrywke bajka. Czego brakuje treflikom ? Jaj ! Co do rotacji też się zgadzam ze slaba, bo stefan oddychal już rękawami a dalej był na boisku. Fajnie że to SKS rządzi !! Chwała SKS

• 8 7

• To w końcu zacznijcie być mądrzy....

I nie kontraktujcie już więcej Stefanów i innych wynalazków

• 19 2

• Brawo dla trenera za szczerość. Tylko czy przy kasie też się tak fair zachowa? (1)

I jego podopieczni "zawodowcy"?

• 9 0

• Stefan jako radny posiada immunitet i jest nie do ruszenia

• 5 3

• Odwroc tabele, zobaczysz Trefla na czele!!! (1)

;)

• 5 5

• pasuje ci śledziu.Niebawem zamiana ról buhaha !!!

• 3 4

• słabizna

kasy brak... i lipa na parkiecie

• 10 1

• A gdzie w ankiecie opcja "Zarząd nie potrafiący skompletować składu" ?

• 15 0

• Wilki Szczecin zapowiedzialy zwrot kasy za karnety jak nie wejda do osemki a Trefl zrobi zwroty jak nie wejda do 16!

• 8 0

• Pech, zawodnicy a może jednak trener

Jak się bierze czas w koncówce to się mowi kto za co odpowiada i co ma robic a nie mówi "walczcie i będzie fajnie"
    Trener nie rzucał osobistych w końcowce, ale w każdym meczu tych błedów było dużo więcej i nie popełniała ich młodzież,, więc to on odpowiada za końcowe wyniki