Siatkarki Atomu Trefla o krok od MŚ

4 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Mariola Zenik wróciła do kadry po półtorarocznej przerwie, ale jak na razie nie miała na boisku zbyt dużo pracy. Mariola Zenik wróciła do kadry po półtorarocznej przerwie, ale jak na razie nie miała na boisku zbyt dużo pracy.

Siatkarki reprezentacji Polski gładko pokonały Hiszpanię 3:0 (25:13, 25:12, 25:18) podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw świata. W niedzielę o godzinie 20:30 biało-czerwone zmierzą się w Łodzi z Belgią, która również jest niepokonana. Zwycięzca zdobędzie bezpośredni awans na turniej finałowy. Po przeciwnych stronach siatki staną zawodniczki Atomu Trefla Sopot. Izabela Bełcik, Mariola Zenik i Klaudia Kaczorowska spróbują powstrzymać Charlotte Leys.

POLSKA: Bełcik 2, Werblińska 9, Dziękiewicz 9, Skowrońska-Dolata 12, Glinka-Mogentale 9, Tokarska 8, Zenik (libero) oraz Wołosz, Kaczorowska 1, Kowalińska, Mroczkowska 1

Mecz z Hiszpanią miał być spacerkiem dla reprezentacji Polski i tak też się stało. Co prawda początek pierwszego seta to wyrównana gra punkt za punkt, ale kiedy rywalki zaczęły posyłać piłki w aut, biało-czerwone szybko zbudowały przewagę. Doskonale spisywała się atakująca Katarzyna Skowrońska-Dolata, która kończyła niemal każdy atak. Do tego świetnie wykonywała zagrywkę. O wyniku tej partii przesądziła jednak rezerwowa, Klaudia Kaczorowska. Przyjmująca Atomu Trefla pojawiła się na boisku przy stanie 18:9 wchodząc na zagrywkę za Małgorzatę Glinkę-Mogentale. Zeszła z niej gdy Polki prowadziły 20:10. Trener Piotr Makowski postanowił jednak zatrzymać Kaczorowską na placu gry, a ta odwdzięczyła się blokiem, który dał zwycięstwo w partii.

Druga cześć meczu rozpoczęła się od 8 zagrywek Mai Tokarskiej. Środkowa zastąpiła w sobotę w wyjściowym składzie Katarzynę Gajgał-Anioł. I właśnie w polu zagrywki była najgroźniejsza. Precyzyjne piłki zaczęła do tego dogrywać Izabela Bełcik. Koleżanki, akcja po akcji unosiły kciuki do góry pokazując rozgrywającej Atomu Trefla, że maksymalnie ułatwiła im atak. Nieco dalej od siatki tylko czasami swoim kunsztem musiała wykazać się Mariola Zenik. Libero kadry i sopockiej drużyny najwięcej pracy miała w trzeciej partii, gdy pozostałe reprezentantki Polski nieco się rozluźniły. Pomimo tego ani przez moment ich zwycięstwo bez przegranego seta nie było zagrożone.

Przed meczem Polek, Belgijki rozprawiły się ze Szwajcarią 3:0 (25:11, 25:16, 25:12). Straciły więc jeden punkt więcej niż dzień wcześniej Polki.

POLSKIE SIATKARKI POKONAŁY SZWAJCARIĘ

W wyjściowym składzie brązowych medalistek mistrzostw Europy nie mogło zabraknąć przyjmującej Atomu Trefla Charlotte Leys. Siatkarka mistrzyń Polski zakończyła spotkanie z 13 pkt, co sprawiło, że była drugą najskuteczniejszą zawodniczką swojej kadry. Leys zagrała rewelacyjnie w przyjęciu - 88 proc. pozytywnego.

W niedzielę przyjmująca Atomu Trefla powalczy z trzema klubowymi koleżankami o pierwsze miejsce w grupie.

Tabela GRUPY K
miejsce, zespół, mecze, punkty, bilans, sety
1. POLSKA 2 6 2-0 6:0
2. Belgia 2 6 2-0 6:0
3. Hiszpania 2 0 0-2 0:6
4. Szwajcaria 2 0 0-2 0:6

Z pokonaniem kolejnego przeciwnika nie miały problemu także reprezentacje Serbii i Holandii. Pierwsza z nich rozprawiła się 3:0 (25:11, 25:16, 25:12) z Izraelem. W turnieju rozgrywanym w Baku po raz pierwszy pojawiła się na boisku Briżitka Molnar. Przyjmująca Atomu Trefla weszła do gry w trzeciej partii i sześciokrotnie przyjmowała zagrania rywalek.

Holandia pokonała 3:0 (25:9, 25:12, 25:20) Węgry. Judith Pietersen, która spędziła pierwszy mecz turnieju w chorwackim Rovinj w kwadracie dla rezerwowych, tym razem weszła na plac gry w drugim secie. Zawodniczka mistrzyń Polski zdobyła w nim 2 pkt, atakując ze stuprocentową skutecznością. Na tym jednak skończył się jej udział w meczu.

W niedzielę, na zakończenie eliminacji Serbia zmierzy się z Azerbejdżanem, a Holandia z Chorwacją. Przypomnijmy, że do mistrzostw świata, które na przełomie września i października odbędą się we Włoszech, awansują zwycięzcy turniejów oraz dwie drużyny z drugich miejsc z najlepszym bilansem.

Holandia - Francja 3:0, Chorwacja - Węgry 3:0
Holandia - Węgry 3:0, Francja - Chorwacja (godz. 20:15)

• Powiedzmy sobie szczerze!

Jak odejdzie kilka zawodniczek (i to już niebawem) z tego starszego pokolenia : Bełcik, Glinka, Skowrońska, Zenik, Gajgał czy też Dziękiewicz, to będziemy mogli tylko sobie pomarzyć o grze w finałach najważniejszych imprez!