Spacer PGE Atomu na koniec rundy

28 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Anna Miros odebrała w sobotę tytuł najlepszej siatkarki meczu z PGNiG Naftą Piła. Anna Miros odebrała w sobotę tytuł najlepszej siatkarki meczu z PGNiG Naftą Piła.

Na zakończenie rundy zasadniczej Orlen Ligi trener PGE Atomu Trefla, Lorenzo Micelli dał pograć głównie siatkarkom, które w tym sezonie stanowią opcję rezerwową. A te w meczu z PGNiG Naftą Piła pokazały, że szkoleniowiec może na nie liczyć. Pokonały pewnie przyjezdne 3:0 (25:13, 25:14, 25:17), a zespół może skupić się już na przygotowaniach do ćwierćfinału Pucharu CEV i finału Pucharu Polski. Ligowy play-off wystartuje bowiem 18 marca, a rywalem sopockich siatkarek, w pierwszej rundzie granej do dwóch zwycięstw będą Budowlane Łódź.

ZOBACZ, GDZIE I O CO GRAJĄ W TEN WEEKEND TRÓJMIEJSKIE ZESPOŁY SIATKARSKIE

PGE ATOM TREFL: Kaczmar 3, McClendon 11, Efimienko 9, Miros 17, Fonoimoana 14, Tokarska 4, Durajczyk (libero) oraz Łukasik 1, Kulig (libero)

PGNiG Nafta: Konieczna, Krawulska 4, Milović 8, Sobczak 12, Raczyńska 2, Stencel 3, Pawljukowskaja (libero) oraz Nadziałek, Wawrzyniak

Amerykańska para przyjmujących: Falyn FonoimoanaDeja McClendon oraz atakująca Anna Miros, a także rozgrywająca, Anna Kaczmar, na takie zmiany w wyjściowym składzie zdecydował się przed ostatnim meczem rundy zasadniczej trener Lorezo Micelli. W podstawowej szóstce zabrakło jeszcze Brittnee Cooper, ale tak Zuzanna Efimienko, jak i Maja Tokarska grają w niej na zmianę, dlatego trudno nazwać je rezerwowymi. A amerykańskiej środkowej, podobnie jak Charlotte Leys nie było nawet w składzie meczowym.

Wskoczyła za to do niego Justyna Łukasik. Pojawiła się także 18-letnia libero, Klaudia Kulig, która mogła liczyć na debiut w seniorskiej drużynie PGE Atomu Trefla. Obie młode siatkarki jako jedyne znajdowały się w kwadracie dla rezerwowych po sopockiej stronie w pierwszy dwóch setach. Z ławki nie podniosły się Katarzyna Zaroślińska, Izabela BełcikKlaudia Kaczorowska. One stanowiły jedynie wypełnienie meczowego składu.

Szkoleniowiec przyjezdnych Łukasz Przybylak także dokonał korekt w składzie. Rezerwową uczył swoją najskuteczniejszą siatkarkę, Magdalenę Wawrzyniak - 200 punktów przed sobotnim starciem.

Od początku meczu tempo gry dyktował amerykański duet przyjmujących. Obie siatkarki prezentowały ciekawą zagrywkę i potężnie atakowały. Do tego rywalki popełniały mnóstwo błędów. Na pierwszą przerwę techniczną sopocianki schodziły z prowadzeniem 8:2. Po ataku Miros wygrywały już 12:2 i można było zacząć zastanawiać się, czy pilanki ugrają dwucyfrowy wynik w pierwszej partii. Coraz dalej od tego było po akcji Fonoimoany (19:6). Wtedy jednak w szeregi Atomówek wkradło się rozluźnienie, a przyjezdne wykorzystały ten moment kończąc kilka akcji w ataku. Tym samym zmniejszyły straty, które po akcji środkiem Efimienko wyniosły na koniec seta 12 pkt (25:13).

Druga partia miała niemal identyczny scenariusz jak pierwsza. Na przerwę techniczną siatkarki zeszły przy prowadzeniu Atomówek 8:2. Różnica polegała na tym, że Micelli zdecydował się w nim na zmiany. Przy stanie 18:8 Łukasik zastąpiła Efimienko, a akcję później Kulig weszła za Agatę Durajczyk. Koleżanki dały pograć młodym siatkarkom, a ich postawa sprawiła, że także drugi set sopocianki zakończyły pewnym zwycięstwem.

Więcej emocji mieliśmy w ostatniej partii. Po wymianach cios za cios, z lekką przewagą Atomówek, w polu zagrywki znalazła się Natalia Krawulska. Przyjmująca posłała asa, a Nafta wyszła na prowadzenie 6:5. Sopocianki odebrały je po ataku Miros (9:8), ale po dwóch kolejnych akcjach odzyskała je dla przyjezdnych Marija Milović. Środkowa, po bloku na Fonoimoanie zmusiła także trenera Micelliego do wzięcia czasu (9:11).

Pilankom trudno było jednak utrzymać odpowiednie skupienie. Po ich błędach Atomówki ponownie przejęły prowadzenie (12:11). Czas dla Przybylaka sprawił, że o dobrej grze przypomniała sobie... Fonoimoana. Amerykanka najpierw skutecznie zaatakowała, a następnie posłała dwa asy (15:11). W kolejnej akcji skuteczną akcją z lewego skrzydła popisała się McClendon, czym zaprosiła drużyny na drugą przerwę techniczną (16:11). A Fonoimoana zeszła z zagrywki dopiero przy stanie 19:12. Wtedy wiadomym było, że także w tym secie nie będzie niespodzianki.

- Tak Amerykanki, jak i Kulig oraz Łukasik pokazały się z dobrej strony. Udowodniły, że są gotowe do gry, choć wcale nie musiały tego robić, ponieważ zadaję sobie sprawę, że mój zespół zbudowany jest z wartościowych siatkarek. Najważniejszym było, aby poczuły warunki meczowe. Dotychczas ich koleżanki prezentowały się dobrze, dlatego nie było potrzeby zmian. A przez to nie dostawały wielu minut gry. W sobotę stworzyła się szansa, aby wreszcie przećwiczyć inne ustawienie. W tym roku nie było nam to wcześniej dane, ponieważ każdy mecz był o stawkę, a ryzyko zmian wydawało się nierozsądne - uważa Micelli.

- Mogę być jedynie zadowolony z tego, co zobaczyłem na boisku. Graliśmy naszym podstawowym systemem i gładko wygraliśmy. Dziewczyny zdają sobie sprawę z własnej wartości. Wystarczy, że odpowiednio wejdą w mecz, a wtedy prezentują się tak, jak w starciu z Naftą. Postawa żadnej z nich mnie dzisiaj nie zaskoczyła - dodaje włoski szkoleniowiec.

Wyniki 22 kolejki

• PGE ATOM TREFL Sopot - PGNiG Nafta Piła 3:0 (25:13, 25:14, 25:17)
  • Aluprof Bielsko-Biała - Budowlani Łódź 1:3 (23:25, 25:19, 21:25, 23:25)
  • Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza - SK bank Legionovia Legionowo 3:1 (28:26, 29:27, 31:33, 25:23)
  • Chemik Police - Pałac Bydgoszcz 3:0 (25:14, 25:18, 25:15)
  • Developres SkyRes Rzeszów - Polski Cukier Muszynianka 1:3 (25:23, 14:25, 16:25, 13:25)
  • Impel Wrocław - KSZO Ostrowiec 3:0 (25:13, 25:22, 26:24)

Opinie (8) 1 zablokowana

• Dlaczego MVP nie dostała Fonoimoana? (3)

• 17 2

• Świetne pytanie... Zdecydowanie zasługiwała,

• 9 1

• nie tylko siła

rzeczywiście dynamikę na taką że głowy urywa ale Ania Mirios wszystko bardziej z głową ja tam bym obstawił Zuzę bo gdzie atak tam ona w bloku a w trzecim secie to chyba Piła wprost jej się bała

• 6 1

• Prawdopodobnie przez dość średni procent przyjęcia. Atak był fenomenalny, ale nominalnie jest przyjmującą. Dla mnie też FF to MVP.

• 6 0

• Kulig i pozostałe... (1)

Klaudia Kulig miała wielką tremę, ale przywitaliśmy ją hucznymi oklaskami, którymi była również nagradzana po każdym pozytywnym odbiorze piłki. Justynie brakuje ogrania; szkoda, bo to wielki talent i ten sezon jest dla niej stracony. Postawa całego zespołu była bardzo dobra, było też niewiele błędów własnych.

• 10 1

• Może i miała na początku.

Ale czemu się dziwić. Przecież to był dla niej debiut, a starsze koleżanki jej trochę na początku wchodziły w drogę. Natomiast z czasem się rozkręcała i było tylko lepiej. Miała kilka fajnych obron, gdzie zachowała się jak klasowa libero. Moje zdanie jest takie, aby szlifować ten diamencik. Będzie wspaniały brylant. Jeszcze raz brawo !

• 12 0

• Playoff (1)

Cos czuję że starcia z Budowlanymi będą cięzkie. Mam wraznie że zespół z Łodzi prezentuje się lepiej niż BKS czy Tauron. Trochę to się pechowo ułożyło. No ale jak chce sie grać finał z chemikiem to trzeba, wszystkich innych pokonać...

• 1 2

• Na tyle lepiej, ze dostały srogie baty w ERGO. No, ale jak zawsze - cudze potrafimy chwalić, a swojego nie dostrzegamy. Do zobaczenia na meczu!