Spar Citylift Girona - Arka Gdynia 70:68 w Eurolidze. Hala w Hiszpanii zalana wodą

23 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat)

Zobacz jak na skutek gwałtownej ulewy i wylania rzeki wyglądała hala, w której pierwotnie miał odbyć się mecz koszykarek Arki w Eurolidze.

Koszykarki Arki Gdynia przegrały na wyjeździe z zespołem Spar Citylift Girona 68:70 (20:18, 18:15, 17:19, 13:18) w meczu Euroligi Kobiet. Spotkanie w Hiszpanii mogło w ogóle się nie odbyć, gdyż wyznaczona do niego hala znalazła się pod wodą po potężnej ulewie. Ostatecznie mecz przeniesiono na rezerwowy obiekt, a pojedynek trzymał w napięciu do ostatnich sekund. Niestety, porażka praktycznie przekreśla szanse gdynianek na awans do kolejnej fazy.

Spar: Coulibaly 19 (12 zb.), Vasic 17 (2x3), Elonu 11 (7 zb.), Mendy 7 (1x3), Palau 0 (5 as.) oraz Araujo 8 (2x3), Andusic 4, Bishop 4, Xargay 0 (5 as.)

ARKA: Allen 22 (5x3, 7 zb.), Balintova 18 (1x3, 7 as.), Kastanek 14 (1x3, 7 zb.), Greinacher 10, Misiek 0 oraz Rembiszewska 4, Slamova 0, Podgórna 0

Takiej historii jak przed czwartkowym meczem Euroligi, koszykarki Arki Gdynia jeszcze nie przeżyły. Zdobywczynie Pucharu Polski na kilka godzin przed spotkaniem w Gironie zastanawiały się czy pojedynek nie zostanie odwołany. Hala Pavelló Girona-Fontajau, w której miał rozegrać się pojedynek, została kompletnie zalana podczas gwałtownej ulewy.

Z koryta wylała rzeka Ter. Obiekt sportowy położony jest w terenie poniżej niej, więc pod wodą znalazł się cały parkiet, który dosłownie zaczął pływać.

Sytuacja przysporzyła sporo nerwów obu drużynom, ale ostatecznie po akceptacji komisarza z ramienia władz rozgrywek, błyskawicznie przeniesiono spotkanie do hali Municipal Palau, oddalonej nie o 10 minut drogi od hotelu, w którym zatrzymała się Arka, a o 25 minut jazdy.

Sonja Greinacher przed meczem Spar Citylift Girona - Arka Gdynia

Mecz rozpoczął się zgodnie z planem, a lepiej po tych wszystkich perturbacjach weszły w niego gospodynie, które po 5 minutach gry prowadziły już 11:5. O czas poprosił trener Gundars Vetra a jego podopieczne wzięły się za odrabianie strat. Po trafieniu Amalii Rembiszewskiej wyrównały na 13:13, a pierwsze prowadzenie dała Arce Barbora Balintova.

To ona wraz z Marissą Kastanek i świetnie dysponowaną w rzutach zza łuku Rebeccą Allen napędzały zespół, który zdołał nawet odskoczyć na 6 pkt. Hiszpanki w drugiej kwarcie odbiły prowadzenie i zaczęło się przysłowiowe przeciąganie liny.

• Hala, w której pierwotnie miał odbyć się czwartkowy mecz, została zalana wodą.
Do przerwy Arka prowadziła 38:33. Gospodynie po rzucie zza łuku Magali Mendy wyszły na 47:44, ale dwie "trójki" z rzędu trafiła Allen, a kolejną dorzuciła Kastanek (53:47). W ostatniej kwarcie Spar Citylift Girona dwukrotnie zbliżała się na punkt i za drugim razem zdołała dopiąć swego. Na 60:59 trafiła Naignouma Coulibaly.

Na 80 sekund przed końcem gry gdynianki uzyskały prowadzenie po rzucie Balintovej (66:65), ale dwa rzuty wolne wykorzystała Sonja Vasic. Jeden trafiła Mendy i na 32 sekundy przed końcem gry przy stanie 66:68, czas wziął trener Vetra. Po wznowieniu gry wyrównała Balintova i o czas poprosił szkoleniowiec Hiszpanek Eric Suris Sola.

Jego podopieczne długo rozgrywały ostatnią akcję i na niespełna sekundę przed końcem trafiła spod kosza równo z syreną Coulibaly. Arce została niespełna sekunda. Trener Vetra wziął czas, ale nawet przy wznowieniu z połowy boiska, nie udało się już odpowiedzieć.

Po 14 kolejkach Euroligi Kobiet, cztery najlepsze drużyny z grupy awansują dalej, a dwa kolejne zagrają w 1/8 finału rozgrywek Eurocup. Dla dwóch najsłabszych będzie to koniec sezonu na międzynarodowej arenie. Gdyniankom na dobrą sprawą pozostała już jedynie walka o Eurocup.

23 stycznia 2020, godz. 20:15
Spar Citylift Girona

83% 218 typowań Spar Citylift Girona
17% 44 typowania ARKA Gdynia

11. kolejka, grupa B
Spar Citylift Girona - ARKA GDYNIA 70:68 (18:20, 15:18, 19:17, 18:13)
Fenerbahce Stambuł - Dynamo Kursk 76:55 (23:15, 14:17, 24:12, 15:11)
Sopron Basket - Lyon Asvel 67:53 (18:14, 19:12, 14:12, 16:15)
BLMA Montpellier - Familia Schio 60:73 (19:12, 16:20, 19:22, 6:19)

• J

Dzień w którym wywalą Rembiszewską będzie największym wzmocnieniem.

• 8 5

• Nie grały bo mają urazy po Pucharze Polski... skąd w Was taka łatwość oceniania bez wiedzy ?

• 7 1

• Jakiej Arki??? (3)

To twor sztuczny ...nikt poważny nie nazywa tak tej drużyny. Kiedy w końcu skończy się ta farsa i kluby wrócą do historycznych nazw...obyśmy tego doczekali.

• 3 10

• (1)

Historycznych czyli?

• 3 4

• Czyli nazwy klubów

Będą pisane jedynie po łacinie i obowiązkowo majuskułą!

• 1 0

• ARKA to jest potega

• 1 1

• (4)

Bardzo dobry mecz Basketu, nadspodziewanie dobry biorąc pod uwagę zmęczenie po PP.
    Aż 4 punkty i trochę minut Polek.

Mecz przegrany niestety przez Cielebąka.
    Slamova grała 28:08, rzuty 0/8 w tym za 3 0/6. Czasami tak jest że nic nie wpada więc nie mam pretensji do zawodniczki. Trener główny w ferworze walki może nie zauważyć że jakaś zawodniczka ma dzień konia lub jak w tym przypadku dzień pudła.
    Od tego jest asystent który MUSI to zauważyć i zasygnalizować.

• 7 6

• Bez dwóch podstawowych zawodniczek nie miał za bardzo możliwości rotacji, warto to wziąć pod uwage

• 4 2

• Znawca hehe (2)

A kto miał grać zamiast Slamowej ? Może Podgórna ?

• 2 2

• (1)

Allen 5/7 za trzy
        Slamova 0/6 w sumie 0/8
        Sorry asystent widzi na bieżąco statystyki i musi reagować gdy widać wyraźnie że zawodniczka nie czuje hali.