Wiadomości

Historyczny sparing Wybrzeża

Torus Wybrzeże Gdańsk

Zdaniem trenera Marcina Lijewskiego (na zdjęciu), nie ma dla jego podopiecznych lepszego sprawdzianu niż mecz z drużyną, o której niczego nie wiedzą. A tak będzie w przypadku środowego meczu z Norwegami.
Zdaniem trenera Marcina Lijewskiego (na zdjęciu), nie ma dla jego podopiecznych lepszego sprawdzianu niż mecz z drużyną, o której niczego nie wiedzą. A tak będzie w przypadku środowego meczu z Norwegami. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk po raz pierwszy w historii zagrają z zespołem z Norwegii. Podopieczni Marcina Lijewskiego w środę o godz. 18 zmierzą się w hali AWFiS z Kolstad Handball. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny. Będzie to dla gdańszczan ostatni sprawdzian przed memoriałem im. Leona Walleranda, którego gospodarzami będą od piątku do soboty.Przygotowujący się do rozgrywek Superligi szczypiorniści Wybrzeża mają już za sobą sparingi i gry wewnętrzne z Spójnią Gdynia i GKS Żukowo, a także Meblami Wójcik Elbląg i Orlen Wisłą Płock. Zajęli też drugie miejsce w Turnieju o Puchar Prezesa MMTS Kwidzyn.

WYBRZEŻE PRZEGRAŁO W PŁOCKU. NIEWRZAWA NAJLEPSZY, ALE WCIĄŻ BEZ KONTRAKTU

Kolejnym etapem miał być memoriał im. Leona Walleranda, który w hali AWFiS odbędzie się w piątek i sobotę. Zanim jednak Wybrzeże ugości zespoły z Gdyni, Szczecina i Elbląga, rozegra jeszcze jeden, nieplanowany wcześniej sparing. Gdańszczanie zmierzą się z siódmym zespołem norweskiej ekstraklasy, Kolstad Handball. Skandynawski zespół dla odmłodzonego Wybrzeża będzie ciekawym wyzwaniem. Do tej pory szczypiorniści z Gdańska jeszcze nigdy nie grali z drużyną z Norwegii.

- Otrzymałem informację od naszego kierownika, że przyjeżdża tu norweski zespół i wyraża chęć rozegrania sparingu z nami. Dla mnie jest to jak zbawienie, bo każde granie z przeciwnikiem, na temat którego nic nie wiemy jest dla nas bardzo dobrym doświadczeniem. Ze swojego zawodniczego doświadczenia wiem, że drużyny skandynawskie są bardzo mocne fizycznie, bardzo dobrze przygotowane technicznie i taktycznie, dlatego będzie to dla nas bardzo dobry sparingpartner. Na tym etapie przygotowań, na którym obecnie się znajdujemy rozgrywanie meczów tego typu jest jak najbardziej wskazane - wyjaśnia trener Marcin Lijewski.
SPRAWDŹ TERMINARZ SUPERLIGI. DERBY TRÓJMIASTA W GRUDNIU I KWIETNIU

- Na pewno będzie to bardzo ciekawa konfrontacja na tle fizycznym. Skandynawowie są znani ze swojego przygotowania fizycznego. Jestem bardzo ciekawy jak moi chłopcy po tych 3-4 tygodniach przygotowań będą wyglądali fizycznie. Druga sprawa: zależy mi na tym, żeby nie patrząc na wynik zawodnicy podjęli walkę i o ten aspekt gry mojego zespołu jestem spokojny - dodaje szkoleniowiec.
Gdańszczanie wciąż borykają się z problemami kadrowymi. Do pełnej sprawności po kontuzjach z zeszłego sezonu wciąż nie wróciło kilku graczy: Damian Kostrzewa, Ramon Oliveira, Paweł Salacz, Mateusz Wróbel, Marek PodobasMichał Skwierawski.

NOWY SYSTEM ROZGRYWEK W SUPERLIDZE

- Mam nadzieję, że w coraz większym wymiarze czasowym dołączy Michał Bednarek. Ostatnio zagrał w sparingu z Żukowem i sam powiedział, że wyglądało to nawet nieźle. Oczywiście, postęp należy robić małymi kroczkami, ale planujemy, żeby Michał grał możliwie jak najwięcej, bo nie ukrywam, potrzebujemy go w meczach ligowych - powiedział Lijewski.
Wstęp na mecz z Kolstad Handball będzie bezpłatny. Podobnie zresztą jak na memoriał Walleranda, który w piątek i sobotę również odbędzie się w hali AWFiS.

Ruchy kadrowe Wybrzeża przed sezonem 2017/18:
Przyszli: Krzysztof Komarzewski (skrzydłowy, SMS Gdańsk), Krzysztof Gądek (rozgrywający, SMS Gdańsk), Kamil Adamczyk (rozgrywający, z zespołu juniorów), Marek Marciniak (skrzydłowy, GKS Żukowo), Marcin Lijewski (trener, awansowany z asystenta)

Odeszli: Patryk Abram (skrzydłowy, SG VTB/Altjührden, Niemcy), Damian Wleklak (trener, został menedżerem drużyny)

Może odejść: Paweł Niewrzawa (rozgrywający, koniec kontraktu)

Opinie (18)

 • (1)

  Norwegowie to na pewno mocny zespół, skoro ma drugą obecnie reprezentacje świata.
  Dobrze też, że Wybrzeże nie tylko trenuje, ale sparuje z dobrymi drużynami.
  Wynik/i są obecnie NAJMNIEJ ważne.
  Podobna sytuacja, jak z reprezentacją, która weźmie udział w mocno obsadzonym:
  Dania, Norwegia, Francja turnieju. Nie ma lepszej szkoły, niż mecze z NAJlepszymi.
  ps.
  Na ogólnopolskim poraku, traktującym o sporcie, zostala poruszona kwestia kontraktów
  z zawodnikami, w tym - z Pawłem, który cały czas jest niepewny. Oczywiście kontrakt a nie Paweł.
  Jest to postawa godna naśladowania, dla innych klubów, czyli nie obiecywanie gruszek na wierzbie, jeśli nie ma podstaw, czyli innymi słowy podpisywanie wirtualnego kontraktu, z którego
  nic później nie wyniknie.
  Należy tylko trzymać kciuki, że Wybrzeżu uda się zatrzymać - nie tylko Pawła.

  • 8 4

  • Dajcie spokój z tym Niewrzawą !!! Piłka ręczna to gra zespołowa !!! A nie statyści i tylko Niewrzawa który tylko gwiazdorzy i oczekuje Bóg wie jakiego wynagrodzenia za swoje przeciętne usługi !!!

   • 2 0

 • (4)

  Drogi Panie. Z jednej strony to jest ok. jak sam piszesz ale z drugiej, jest to co najmniej niepoważne, żeby w superligowej drużynie nie było pieniędzy na podstawowego zawodnika, bądź co bądź reprezentanta kraju! Są za to pieniądze na zakontraktowanie 3-4 czy nawet 5 młodych, którzy nawet nie wiadomo czy będą mieli miejsce w składzie, kiedy wrócą wszyscy kontuzjowani?! Pomijam fakt, że Niewrzawa mimo, że to uznany gracz na krajowym podwórku, to nie jest jednak graczem pokroju: Jureckiego, Daszka, czy chociażby Kriegera, Adamuszka lub Glińskiego, więc nie kosztuje nie wiadomo ile? Zamiast więc wypełnić jeden poważny kontrakt, klub rozdrabnia się na kilka mniejszych. Czy to ma być ta droga do zawodowstwa? Trzeba się zastanowić i określić konkretnie (bez opowiadania bzdur w mediach, bo poważni ludzie tego nie kupują) czy Wybrzeże bazować będzie na graczach akademickich i 1-ligowych czy jednak będzie budować poważny klub na miarę superligi? Ile można słuchać o kolejnym roku nauki dla młodych i utalentowanych itd itp. Przecież z tego nic nie wynika. Z ostatnich wydarzeń: Wybrzeże pojechało na sparring do Płocka i oberwało kilkunastoma bramkami. No i znowu musieliśmy słuchać, jaka to była cenna nauka dla młodych i niedoświadczonych itd. Tylko co z tej nauki wynika? Dzieje się tak od 4 - 5 sezonów, że co rok okrutnie przegrywamy i to pomimo tego, że Płock z sezonu na sezon regularnie osłabia się kadrowo. Jaki z tego wniosek ...? Obserwuję dosyć dokładnie zespoły superligowe i muszę przyznać, że kilka z nich (z m-sc 3 i niżej) wzmocniło się i to znacząco (Puławy, Zabrze, Lubin, Kalisz). Jeżeli ktoś w Gdańsku, rzeczywiście planuje zbudować mocną i poważną piłkę ręczną, to nie da się tego zrobić, nie mając środków na takiego gracza jak Paweł. Jeżeli ktoś chce przyciągnąć kibiców na trybuny (chociażby w takiej liczbie jak 3 sezony temu z Lijkiem w składzie), to trzeba zbudować zespół, który zagwarantuje grę na odpowiednim poziomie, gdzie w każdym meczu będzie walka i emocje od 1-60 minuty!. Tylko widowiska, w pełnym tego słowa znaczeniu, ( a nie zwykłe ligowe mecze) i to na odpowiednim poziomie sportowym, są w stanie przyciągnąć ludzi na trybuny. Najważniejszy jest kibic i jego stała obecność na meczu i życiu klubowym poza nim. Tyle, że ten kibic w dzisiejszych czasach musi otrzymać konkretny "produkt". No ale ten produkt na poziomie, musi "wyprodukować" ktoś, kto ten poziom swoją grą gwarantuje. W innym przypadku kibic więcej nie przyjdzie na taki mecz, a bez tego to wszystko nie ma sensu. .

  • 19 5

  • Żeby wzmacniać skład to trzeba mieć konkretne pieniądze.
   Z tego co się orientuję to przed halą AWFiS nie leży wór pieniędzy do wydania...
   Jeżeli klub ma ograniczone możliwości finansowe - to chwała, że nie dają jednym żeby zabrać innym.
   Składanie obietnic bez pokrycia to co najmniej niepoważne zachowanie!!!!
   Zdaje się, że aktualnie powołania do kadry dostało 4 zawodników Wybrzeża i wśród nich nie ma nazwiska Niewrzawa....
   Kontraktowanie młodych zawodników to jest chyba jednak dobra droga. Praca z młodzieżą zawsze popłaca.
   A doświadczonych zawodników w tej drużynie zdaje się jest kilku - nie widzę powodu do lamentowania. Wybrzeże ma fajną ekipę, która po zebraniu doświadczenia w zeszłym sezonie, po raz kolejny może sprawić niespodziankę.
   Sama oprawa widowisk jest ok. Można kupić gadżety klubowe. Widać progres. Jeżeli w kolejnym sezonie pojawią się nowe pomysły, będzie tylko lepiej!
   Skoro Gdańsk może się poszczycić takim licznym i zasłużonym środowiskiem szczypiorniaka - to gdzie ci ludzie są podczas gdy Wybrzeże rozgrywa mecze? Bo z pewnością nie ma ich na hali. Jest za to coraz więcej młodych ludzi i, który gwarantują dobrą atmosferę i doping. Przychodzą też całe rodziny i wychodząc mają poczucie, że dobrze spędzili czas.
   O to chyba w sporcie chodzi.
   Siła z Wybrzeża!

   • 8 5

  • Wybrzeże stawia na młodych i co w tym złego? Kilka lat temu też postawili, teraz tych młodych masz na zgrupowaniu reprezentacji kraju. Skoro z ligi nie ma możliwości spadku sportowego, dlaczego nie dać się ogrywać i zaistnieć właśnie młodzieży? Po co kontraktować starych, wątpliwej wartości graczy, skoro pięknie mogą się rozwinąć ci młodzi? Ktoś kiedyś popełnił błąd prowadząc reprezentację kraju - nagle okazało się, że po odejściu starych wyjadaczy nie ma zawodników, którzy odnieśliby już teraz sukces na arenie międzynarodowej. Właśnie dlatego, że wtedy na młodzież nikt nie stawiał. Na mecze Wybrzeża chodzę od ładnych paru lat i poziomu, emocji i wrażeń składających się na widowisko nie brakuje. I pięknie patrzy się na to, jak duży postęp zrobili właśnie młodzi zawodnicy. Pytasz: " Ile można słuchać o kolejnym roku nauki dla młodych i utalentowanych itd itp. "??? Odpowiadam: bez końca!!!!!!!! Bo to świadczy o tym, że ludzie w tym klubie i prowadzący ten zespół myślą o przyszłości. Przyszłości! A narzekać przed komputerem zawsze wygodnie. Jak masz luźne pieniądze to daj, niech zakontraktują Niewrzawę. A jak nie masz, to przestań marudzić, tylko ciesz się, że możesz sobie pochodzić na ręczną.

   • 7 5

  • To znajdź kasę na niego bo gwiazda ma swoje wymagania......

   • 3 2

  • Szanowny Panie.
   Pierwsze : "Pomijam fakt, że Niewrzawa mimo, że to uznany gracz na krajowym podwórku,
   to nie jest jednak graczem pokroju: Jureckiego, Daszka, czy chociażby Kriegera, Adamuszka
   lub Glińskiego, więc nie kosztuje nie wiadomo ile?
   Zamiast więc wypełnić jeden poważny kontrakt, klub rozdrabnia się na kilka mniejszych."
   Powyższe rozważanie przypomina mi podpisanie kontraktu przez "Wybrzeże" sekcje żużlową z Nickim Pedersenem, który kosztował znaczną wówczas cześć klubowego budżetu. Jednak nawet gdyby w każdym meczu zdobywał nadkomplet punktów tj. 18
   nie wygrałby sam meczu...
   Podobnie Paweł, sam nie wygra meczu, nawet z takimi statystykami, jak po meczu
   z Orlenem 11bramek.
   Jestem zwolennikiem rozsądku. Może trzech młodzieńców z SMSu, którzy się rozkręcą
   będą w stanie zdobyć ok.20bramek.
   Drugie : "Z ostatnich wydarzeń: Wybrzeże pojechało na sparring do Płocka i oberwało kilkunastoma bramkami." To był sparing,a drużyna Płocka jest bardziej międzynarodowa niż krajowa składem....
   Trzecie : Obserwuję dosyć dokładnie zespoły superligowe i muszę przyznać,
   że kilka z nich (z m-sc 3 i niżej) wzmocniło się i to znacząco (Puławy, Zabrze, Lubin, Kalisz).
   Wszystkie wymienione miasta, nie mają wielu sekcji, może oprócz Zabrza, który jest w ramach GOPu. Pozostałe miasta, nie mają wielu drużyn na SuperLigowym poziomie,
   więc ich budżet można złożyć nieco łatwiej i - może szybciej.
   W aglomeracji trójmiejskiej jest kilka klubów na najwyższym poziomie:
   Lechia, Arka, Trefl, Stoczniowiec, GTK i inne kluby dyscypliny.
   Na koniec: prywatny biznes nie ma żadnego! obowiązku łożyć na sport.
   To dobra wola właściciela/li. A to prywatny biznes jest często w tytułach klubów...
   Ale życzymy sobie rozwoju, wszystkich klubów szczypiorniaka w Trójmieście.

   • 1 1

 • (1)

  Taki gosc jak Dawid Nilsson juz dawno powinien byc co najmniej 2 trenerem i trenerem od przygotowania fizycznego! Czlowiek i zawodnik godny nasladowania, ktory serce oddal dla tej druzyny i niemalo zdrowia tez stracil. Gral nawet pomimo spadku do 1 ligi. Nigdy nie mial pozy gwiazdora, bo jest prawdziwym wojownikiem. Takich ludzi ten klub potrzebuje!

  • 21 0

  • Dawid jest już trenerem. Trenuje żeńską drużynę amatorek. I to z sukcesami...

   • 3 0

 • jaki był wynik

  z GS ZUKOWO

  • 4 0

 • 36-26

  • 2 4

 • gralismy juz z Norwegia (2)

  o ile pamietam w LIDZE MISTRZÓW okolo 2001 roku w hali na Zawodników!
  rEDAKCJO - POPRAW SIE

  • 3 2

  • Jednak nie (1)

   To był GKS Wybrzeże, przypominam, że ten klub o którym mowa dzisiaj istnieje od 2010 roku. Popraw się :)

   • 1 1

   • KURDE MASZ RACJE KOLEGO

    ja jednak kibicuje tylko GKS WYBRZEŻE a nie sztucznym tworom.
    Redakcja i tak czy siak sie nie zna z kim Wybrzeze gralo - nawet komentarza na temat niewiedzy nt. pucharów nie ma :) BEKA

    • 1 1

 • Dawid Nilsson przyszedł już w pierwszej lidze, sezon przed awansem. Fakt, został z drużyną pomimo spadku i to zasługuje na szacunek. Sam z resztą nie znam człowieka w handballowym środowisku, który by Dawida nie szanował. Idealny gość do pracy z młodzieżą, a kto wie, może nie tylko. Pomimo swojego wieku, nie wypominając mu go oczywiście, mógłby co niektórych 20 latków zagiąć swoją kondycją, wytrzymałością, ogólnym przygotowaniem motorycznym, a o sile już nawet nie wspomnę. Jakim Pozdrawiam!

  • 9 0

 • Dwa Wybrzeża (2)

  Szanowny Panie dziennikarzu chcę poinformować Pana jak i obecnych pracowników klubu że stare Wybrzeże grało z Norwegami w PE w roku 90 lub 91.Lepiej by było zmienić coś w obecnej nazwie klubu aby nie ośmieszać się w sprawach dotyczących starego oryginalnego klubu Wybrzeże.Nie podpinać się pod dawny GKS tylko samym zapracować na swój klub.Nikt nie zareagował na hymny pochwalne na cześć Kielc gdy o wiele wcześniej piłkarze ręczni GKS dwukrotnie grali w finale PE raz będąc o krok od wygrania pucharu z trenerem Czoską i prezesem dawnego GKS którym dziś nikt z obecnych władz nie sięga do pięt.Ale lepiej cicho sza o starym GKSie bo jest lepsza zmiana.

  • 4 4

  • (1)

   Szczególnie "trafna" jest opinia o prezesach GKS. Oni byli doskonali tak długo jak długo było finansowanie z pieniędzy resortowych ( milicyjnych). Jak się skończyło "źródełko" skończył się klub GKS Wybrzeże Gdańsk i geniusz Prezesów. A niektórzy nawet mieli kłopoty z wymiarem sprawiedliwości. Halę którą budowali Ci super prezesi przez 25 lat, za długi przejęło miasto i obecnie nie ma po niej śladu . Skandal!!!. Działające obecnie kluby z nazwą Wybrzeże ( nazwa nie jest zastrzeżona), są autonomiczne i organizacyjnie nie mają nic wspólnego ze "starym" Wybrzeżem. I niech tak zostanie.

   • 4 2

   • sodoma i gomora

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 10.12.2021 godz. 19:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

95%

132 typowania

x

1%

2 typowania

2

4%

5 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Jan Motyl 12 20 75%
2. Krzysztof Kamiński 11 19 72.7%
3. Piotr Gollnik 11 19 63.6%
4. Rafał Marczyński 12 19 58.3%
5. Edward Skarżyński 12 19 58.3%

Aktualna tabela

Piłka ręczna - PGNiG Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 Łomża Vive Kielce 12 12 0 0 0 434:315 36
2 Orlen Wisła Płock 12 12 0 0 0 389:274 36
3 Azoty Puławy 12 9 0 0 3 378:298 27
4 Górnik Zabrze 12 6 1 2 3 305:299 22
5 Energa MKS Kalisz 12 5 2 0 5 337:337 19
6 Gwardia Opole 12 5 2 0 5 300:320 19
7 Piotrkowianin 12 6 0 0 6 336:360 18
8 MMTS Kwidzyn 11 5 1 0 5 279:294 17
9 TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 12 4 0 1 7 306:340 13
10 Grupa Azoty Unia Tarnów 12 3 1 1 7 310:329 12
11 Chrobry Głogów 12 3 1 1 7 345:393 12
12 Zagłębie Lubin 11 3 0 1 7 301:328 10
13 Handball Stal Mielec 12 1 0 1 10 304:368 4
14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 12 1 0 1 10 299:368 4

Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do ligi centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym do awansu zespołem z zaplecza ekstraklasy.

Wyniki 12 kolejki:

 • Grupa Azoty Unia Tarnów - TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 22:23 (9:11)
 • Orlen Wisła Płock - Chrobry Głogów 40:19 (16:9)
 • Stal Mielec - Azoty-Puławy 26:34 (13:19)
 • Sandra Spa Pogoń Szczecin - Energa Kalisz 29:29 (14:15, karne 1:4)
 • Piotrkowianin - Łomża Vive Kielce 32:38 (14:22)
 • Gwardia Opole - Górnik Zabrze 20:20 (10:8, karne 5:3)
 • poniedziałek
 • Zagłębie Lubin - MMTS Kwidzyn

Terminarz

10.12 (pt) godz.19:30 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk typuj Zagłębie Lubin
19.01.2022 (śr) Budnex Stal Gorzów TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
04.12 (sob) godz.13:20 Grupa Azoty Tarnów 22:23 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
27.11 (sob) godz.14:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 32:23 Stal Mielec
20.11 (sob) godz.15:00 Azoty Puławy 35:25 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane