Sparingi III-ligówców. Bałtyk Gdynia - Arka II 5:1, Sokół Ostróda - Gedania 2:3

Damian Konwent
16 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
W sobotę do sparingów przystąpiły: Gedania oraz Bałtyk Gdynia, który rywalizował z Arką II Gdynia. Na zdjęciu od lewej: Adam Duda, Igor Jankowski i Daniel Kajzer. W sobotę do sparingów przystąpiły: Gedania oraz Bałtyk Gdynia, który rywalizował z Arką II Gdynia. Na zdjęciu od lewej: Adam Duda, Igor Jankowski i Daniel Kajzer.

Bałtyk Gdynia wygrał z Arką II Gdynia 5:1 (3:0, 0:1, 2:0) w swoim pierwszym letnim sparingu. W zespole biało-niebieskich było ośmiu testowanych zawodników. Natomiast w drużynie żółto-niebieskich wystąpili m.in. piłkarze z pierwszej drużyny, którzy nie pojechali na mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała, m.in. Marcus, Daniel Kajzer, Adrian Purzycki i Marcel Ziemann. W tym samym czasie Gedania wygrała na wyjeździe ze spadkowiczem II ligi - Sokołem Ostróda 3:2 (1:0, 0:1, 2:1).

Bałtyk Gdynia - Arka II Gdynia 5:1 (3:0, 0:1, 2:0)

Bramki: zawodnik testowany 13, Długołęcki 19, testowany 25, testowany 116, Bohm 119 - Marcus 56 (karny)

BAŁTYK (I tercja): Bartkowiak (30 testowany) - testowany, testowany, testowany, Bohm, Długołęcki, testowany, Gołuński, Bożym, testowany, Jankowski

BAŁTYK (II tercja): testowany (60 testowany) - Kapuściński, testowany, Kaźmierczak, testowany, Wołowski, Kośnik, Ossowski, testowany, Brodnicki, testowany

BAŁTYK (III tercja): testowany (90 Bochiński) - testowany (102 Drozdowicz), testowany, Bohm, testowany, Kośnik (100 testowany), Nowicki, Gołuński (100 testowany), Bożym, testowany

ARKA (do 60. minuty): Kajzer - Nawrocki, Lipkowski, Skręta, Ziemann - Przyborowski, Zieliński, Purzycki, Marcus - Soboczyński - Szymański

ARKA (od 60. minuty): Gołoś - Jasiński, Baranowski, Tuliszka, Miotk - Wiktor (90 Jurkiewicz), Galiński, Romanik, Krauze, Łyszkiewicz-Dustet - Babś

Na Narodowym Stadionie Rugby, Bałtyk Gdynia początkowo miał mierzyć się z juniorami Arki Gdynia, ale ostatecznie skorzystano z innego rozwiązania. Sparing rozgrywany był w formule trzech tercji po 40 minut.

Przez pierwszych 60 minut w składzie żółto-niebieskich wystąpili m.in. piłkarze, którzy nie znaleźli się w kadrze meczowej na inauguracyjne spotkanie Fortuna 1. Ligi z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Michał Marcjanik: Interesują miejsca 1-2. Sprawdź, co jeszcze przed meczem z Podbeskidziem mówił kapitan Arki Gdynia

Dlatego też na boisku pojawili się m.in.: Marcus, wracający po kontuzji Daniel Kajzer, Marcel Ziemann, Adrian Purzycki czy młodzi, którzy mieli okazję ostatnio trenować z pierwszym zespołem, czyli: Kasjan Lipkowski, Kornel Przyborowski, Wojciech Zieliński czy Patryk Sobczyński. W tej części spotkania drużynę prowadził Jakub Frydrych, asystent trenera Ryszarda Tarasiewicza.

Natomiast w 60. minucie na boisko weszli zawodnicy z Centralnej Ligi Juniorów prowadzeni przez trenera Roberta Wilczyńskiego, dla których, podobnie jak Bałtyku, było to pierwsze letnie przetarcie.

W zespole biało-niebieskich w wyjściowej "11" wystąpiło tylko sześciu piłkarzy z poprzedniego sezonu. Zabrakło m.in. najlepszego strzelca Michała Marczaka czy Oktawiana Skrzecza, który jeszcze dochodzi do siebie po kontuzji stopy. Nie było także Damiana Garbacika oraz Mateusza Gułajskiego, którzy lada moment dołączą do nowych zespołów, a także Oskara Sikorskiego, który oficjalnie został zawodnikiem Olimpii Grudziądz. Poza kadrą był również Fabian Lengiewicz, ale ten akurat pauzował ze względu na uraz i niebawem ma wrócić do treningów.

Piłkarze odchodzą z Bałtyku Gdynia. Sprawdź, co działo się w ostatnich dniach w klubie

Dlatego też trener Robert Reiwer w ostatnich dniach intensywnie pracował nad wzmocnieniami. W tym spotkaniu przetestował ośmiu potencjalnie nowych zawodników. Ponadto byli Igor Jankowski, który w ostatnich tygodniach był testowany przez Stomil Olsztyn czy Chojniczankę, Mateusz Długołęcki, który prawdopodobnie zostanie liderem obrony, Jakub Kapuściński, Jan Bożym, Oskar Bohm czy Adam Gołuński, a także młodsi zawodnicy.

Co prawda mówimy tylko o sparingu, ale warto podkreślić, że Bałtyk w ostatnich dniach przechodził niemałą reorganizację, a już po 25 minutach gry III-ligowiec wygrywał 3:0. Dwa kolejne trafienia dołożyli w samej końcówce. Natomiast arkowcy odpowiedzieli tylko bramką Marcusa z rzutu karnego.

- Ostatni okres to czas wytężonej pracy. Ten mecz zaliczam do udanych. Zawodnicy testowani pokazali się z dobrej strony. Było to dobre, dynamiczne spotkanie. Przed nami dużo pracy. W okresie przygotowawczym budujesz drużynę na sezon, a nie na jeden mecz. Jeśli nasza gra będzie tak wyglądała, jestem spokojny. Przed nami ciekawy, ale trudny terminarz rozgrywek nie zapominając o Pucharze Polski. Łatwo nie będzie, ale tylko pracą i zaangażowaniem można myśleć o sukcesie - podsumował Robert Reiwer, trener Bałtyku.

Sprawdź terminarz III ligi dla Bałtyku Gdynia i Gedanii

- Tak naprawdę mieliśmy grać mecz wewnętrzny z drużyną CLJ. Wyszło inaczej, ale nie traktowałbym tego w kategoriach oficjalnego sparingu. Spojrzałbym na to raczej pod kątem szkoleniowym - skomentował Jakub Frydrych, asystent trenera Tarasiewicza.
- Były to dwa różne zespoły Arki. Jako trener drużyny CLJ mogę powiedzieć, że młodzież przeszła test na tle seniorów. Dla nich było to dobre przetarcie pod kątem przyszłego sezonu. Przed nami sporo ciężkiej pracy - dodał trener Wilczyński.
Bałtyk Gdynia - sparingi lato 2022

bilans: 1 zwycięstwo, bramki: 5:1
  • 16.07, Gdynia: Arka II Gdynia 5:1
  • Mateusz Długołęcki, Oskar Bohm, testowani x3
  • 23.07, Jaguar Gdańsk (IV liga)
  • 30.07, Elana Toruń (V liga)

Sokół Ostróda - Gedania 2:3 (0:1, 0:0, 1:0, 1:2)

Bramki dla Gedanii: Duda 21, Waliszewski 95, testowany 113

GEDANIA (I i II kwarta): Machola - zawodnik testowany, Bąk, Molga - Pogorzalski, Zyska, zawodnik testowany, zawodnik testowany - zawodnik testowany, Gajewski - Duda

GEDANIA (III i IV kwarta): Cholewa - zawodnik testowany, Rycerski, Król - zawodnik testowany, Gorwa, Kowalewski, Szymański - Waliszewski, Burkhardt - zawodnik testowany

9 piłkarzy odeszło z Gedanii. Sprawdź, co jeszcze działo się w ostatnich dniach w klubie

Tego samego dnia swój pierwszy sparing przed sezonem 2022/23 rozgrywał także beniaminek III ligi. Gedania mierzyła się na wyjeździe z Sokołem Ostróda, czyli spadkowiczem II ligi. Podopieczni Krystiana Ryczkowskiego wygrali 3:2. Mecz kontrolny rozgrywano w formule czterech kwart po 30 minut.

Szkoleniowiec postanowił sprawdzić w sumie 21 piłkarzy. W większości byli to zawodnicy z poprzedniego sezonu. Natomiast testowano również przydatność sześciu zawodników, z czego połowa ma zostać oficjalne zaprezentowana już w najbliższych dniach.

- Jesteśmy w szczególności zadowoleni z tego, że widać zalążki dobrej gry po dobrze przepracowanym pierwszym tygodniu mikrocyklu. To napawa optymizmem, choć jeszcze sporo przed nami. W pierwszych dwóch kwartach byliśmy lepszą drużyną. Było więcej dokładności i powinniśmy wykorzystać więcej sytuacji strzeleckich. W dwóch kolejnych grała głównie młodzież. Chłopaki wykonywali założenia i będą walczyć o miejsce w składzie. Przed nami kolejna część przygotowań, jednak tutaj podkreślę, że nie jesteśmy w trakcie typowego okresu przygotowawczego. Mamy swój system, w którym staramy się budować formę nie tylko na pierwszy mecz, ale będziemy ją sukcesywnie wzmacniać przez całą rundę jesienną. Chcemy podnosić intensywność z tygodnia na tydzień, żeby drużyna była coraz lepsza - ocenił szkoleniowiec Gedanii.
Warto dodać, że doszło do zmian w harmonogramie sparingów gdańskiej drużyny. 23 lipca nie dojdzie do meczu kontrolnego ze Stolemem Gniewino, gdyż te zespoły będą mierzyły się w drugiej kolejce sezonu 2022/23. W tym terminie, o godz. 12, Gedania pojedzie do Luzina.

Gedania - sparingi lato 2022:

• 16.07, Ostróda: Sokół Ostróda (III liga) 3:2
  • Bramki dla Gedanii: Adam Duda, Konrad Waliszewski, testowany
  • 23.07, godz. 12, Luzino: Wikęd Luzino (IV liga)

Wyniki 27 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (1:0)
  • Motor Lublin - ARKA GDYNIA 2:2 (2:1)
  • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
  • Resovia - Stal Rzeszów 0:2 (0:1)
  • GKS Katowice - Odra Opole 1:3 (0:1)
  • Wisła Płock - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
  • Chrobry Głogów - Miedź Legnica 0:0
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 1:2 (0:1)

18 Start Miastko 23 3 5 15 28:58 14
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.

Wyniki 25 kolejki

• GKS Kolbudy - JAGUAR GDAŃSK (sobota, godz. 16)
  • Start Miastko - ENERGA BAŁTYK GDYNIA (niedziela, godz. 12)
  • ARKA II GDYNIA - GEDANIA 1922 II GDAŃSK (niedziela, godz. 17)

18 KP Starogard Gdański 25 2 6 17 31:72 12
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów może zostać powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.