Spójnia Stargard - Arka Gdynia 95:70. Pogrom, bo gwiazdy odpoczywały

28 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Pod nieobecność gwiazd, najskuteczniejszym koszykarzem Arki Gdynia w Stargardzie był Marcel Ponitka. Pod nieobecność gwiazd, najskuteczniejszym koszykarzem Arki Gdynia w Stargardzie był Marcel Ponitka.

Arka Gdynia w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego oszczędzała swoje gwiazdy. Tym samym doszło do niespodzianki. Najlepsza drużyna rozgrywek wysoko przegrała na wyjeździe ze Spójnią Stargard 70:95 (17:27, 20:25, 14:20, 19:23). W pierwszej rundzie play-off rywalem podopiecznych Przemysława Frasunkiewicza będzie Legia Warszawa. Początek rywalizacji do trzech zwycięstw 2 maja o godzinie 20:45. Dwa pierwsze i ewentualnie piąte spotkanie w Gdynia Arena.

SPÓJNIA: Carter 10 (2x3, 7 as.), Taylor 10 (10 zb.), Pamuła 8 (2x3),Camphor 7 (1x3, 6 as.), Pabian 5 (8 zb.) oraz Wilczek 17 (33, 8 zb.), Richards 10 (2x3), Bręk 7 (2x3), Fraś 6 (2x3), Dymała 6, Raczyński 4, Berdzik 5 (1x3)

ARKA: Ginyard 12, Upshaw 12 (11 zb.), Szubarga 8 (2x3), Kamiński 8 (2x3), Garbacz 5 (1x3, 6 zb.) oraz Ponitka 14 (2x3), Leszczyński 7 (1x3), Witliński 2, Wyka 2

Arka Gdynia, która była już pewna zwycięstwa w sezonie zasadniczym i numeru jeden do play off, zdecydowała się nie forsować kluczowych koszykarzy. Do Stargardu Przemysław Frasunkiewicz zagrał tylko 10 graczy, a na parkiecie sprawdził dziewięciu. W domu zostali m.in.: Josh Bostic, James Florence, Deividas Dulkys, Adam Łapeta czy Filip Dylewicz.

Spójnia, dla której bez względu na wynik był to ostatni mecz sezonu, zwietrzyła szanse, aby pożegnać się z kibicami zwycięstwem nad renomowanym rywalem. Tym bardziej, że w połowie stycznia w Gdyni, gdy rywale grali o wiele silniejszym składem, przegrała zaledwie 88:89.

Przypomnij sobie, jak Arka Gdynia męczyła się ze Spójnią Stargard na własnym parkiecie

Elementem, który sprawił, że w Stargardzie do przerwy gospodarze prowadzili różnicą aż 15 punktów, były rzuty dystansowe. Spójnia zza łuku trafiła 9 razy przy 60-procentowej skuteczności. Natomiast Arka zaliczyła tylko 4 udane takie próby z 15.

Miejscowi byli też lepsi na tablicach (23:16) w zbiórkach oraz grali bardziej zespołowo, co podkreślała większa liczba asyst (11:7). Gdynianie największe kłopoty mieli z powstrzymaniem Marcela Wilczka, który choć mecz zaczął na ławce, do przerwy zaliczył 13 punktów, w tym trzykrotnie trafiając za 3.

Natomiast początek spotkania to popis Tweety Cartera. Amerykanin otworzył wynik od 5:0, a w 3. minucie poprawił na 8:2.

Wydawało się, że Arka opanowała sytuacje, gdy zbliżyła się na 8:10, ale potem znów defensywa przyjezdnych była jak sito. W inauguracyjnej kwarcie zainkasowała aż 27 punktów, a w drugiej niewiele mniej.

W 14. minucie Spójnia odskoczyła na 34:19 oczywiście po rzucie dystansowym, tym razem Roda Camphora. Natomiast w ostatnią minutę drugiej kwarty weszła z wprowadzeniem 50:31, a rezultat ten efektownym wsadem zwieńczył Jimmie Taylor.

Przeczytaj, co Krzysztof Szubarga mówił o znaczeniu defensywy dla wyników Arki Gdynia

Dąbrowa Górnicza

To że Arka jeszcze nie zamierza kapitulować, zapowiadała trójka tuż przed przerwą Macieja Leszczyńskiego oraz otwarcie trzecich 10 minut 7 punktami z rzędu. Wynik został sprowadzony do 52:44. Liderem pościgu próbował stać się Marcel Ponitka, który z dorobkiem 14 punktów stał się najskuteczniejszy w swoim zespole.

Jednak wystarczyło, że gdynianie znów rozluźniali defensywę, a rywale natychmiast ich karcili. Kwartę Spójnia zakończyła dwiema "trójkami" z rzędu, a udane rzuty Piotra PamułyShane'a Richardsa ustaliły rezultat po pół godzinie gry na 72:51.

W ostatniej odsłonie Arka nie podjęła już walki o odwrócenie wyniku. Jedyną niewiadomą były rozmiary końcowego sukcesu Spójni i to, czy uda jej się złamać barierę 100 punktów.

Bez względu na wynik w Stargardzie gdynianie mieli zapewniony numer 1 do play-off. W ostatniej kolejce decydowało się jedynie, z kim zagrają. Jako że swoje mecze przegrali: Legia Warszawa i King Szczecin rywalem Arki będzie ta pierwsza drużyna, gdyż miała nieznacznie gorszy bilans bezpośrednich meczów (minus 2 w małych punktach).

Rywalizacja w ćwierćfinałach, do trzech zwycięstw rozpocznie się 2 maja o godzinie 20:45. Dwa dni później drużyny zmierzą się o 17. Oba spotkania odbędą się w Gdynia Arena. Następnie koszykarze przeniosą się do stolicy, gdzie mecz jest wyznaczony na 7 maja o 20, a gdy będzie potrzeba to i 9 maja o 17:45.

Gdyby te mecze nie dały rozstrzygnięcia, decydujący pojedynek odbędzie się 12 maja w Gdyni.

Wyniki 30 kolejki

• Spójnia Stargard - ARKA GDYNIA 95:70 (27:17, 25:20, 20:14, 23:19)
  • AZS Koszalin - TREFL SOPOT 67:102 (16:26, 19:35, 13:17, 20:24)
  • GTK Gliwice - Miasto Szkła Krosno 98:88 (39:26, 22:20, 18:20, 19:22)
  • Polski Cukier Toruń - King Szczecin 87:71 (19:12, 15:23, 21:18, 32:18)
  • Anwil Włocławek - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 84:78 (20:15, 20:21, 23:19, 21:23)
  • HydroTruck Radom - TBV Start Lublin 87:79 (22:15, 15:25, 26:28, 24:11)
  • Polpharma Starogard Gdański - Legia Warszawa 102:97 (28:31, 24:23, 29:20, 21:23)
  • awansem z 2.10.2018
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 87:81 (19:32, 22:19, 24:23, 22:7)

Opinie (14) 2 zablokowane

• można przegrać.... (4)

Tylko taka porażka ....budzi niesmak

• 16 8

• (3)

Niby czemu. Dla rozumiejących koszykówkę kibiców budzi raczej zrozumienie. Dobra decyzja trenera który oszczędzał zmęczonych zawodników. Mecz bez znaczenia i bez historii. I tyle. Liczą się tylko playoff :)

• 18 5

• (2)

a widzisz w tym chociaż cień sportu - przypominam że sport to walka na maxa bez względu na okoliczności i kalkulacje
        tego oczekują kibice, przynajmniej ja

• 3 7

• (1)

Czyli wolałbyś teraz wygrać i przegrać pierwszą rundę playoff?
          Nie żartuj.

• 3 1

• ten jeden mecz zagrany normalnie miałby decydować o p-o. nie żartuj

• 1 1

• (2)

To jak to jest? Bez gwiazd powinniśmy być w strefie spadkowej? Wstyd!

• 9 11

• Gra strategiczna i w realiach naszego kraju. (1)

Taka jest polska koszykówka.
      Arka ma 4 czy 5 budżet więc musi kombinować by
      wygrywać z wiekszą kasa.
      Chcemy madal, a wygranych nikt nie sądzi !

• 5 0

• to jest tzw g...o prawda
        zobaczyliśmy dzisiaj jedynie jakich mamy grajków drugoplanowych (polaków), nie splamili się nawet walką

• 0 5

• WSTYD!!!! (1)

brak słów wstyd wstyd

• 6 13

• Asseco

Zobaczymy co da odpoczynek gwiazd asseco w pleoff?????Lider powinien zmiatac wszystkich z parkietu bez względu na to czy to 1 czy ostatni mecz!!!!!