• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent: Adam Podralski z szermierczym zacięciem

Marcin Dajos
16 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
 • Adam Podralski (drugi od lewej) po triumfie w Pucharze Polski w Toruniu.
 • Adam Podralski z trenerem Andrzejem Witkowskim.

Medale mistrzostw Polski, medal mistrzostw Europy i zaledwie 16 lat. Adam Podralski jest jednym z najlepszych florecistów młodego pokolenia. Przyznaje, że wszedł w ten sport po śladach brata. Jeżeli dalej będzie tak ciężko pracował jak teraz, to może osiągnąć jeszcze większe sukcesy. Jest on kolejnym bohaterem cyklu Sport Talent. Poprzednio prezentowaliśmy gimnastyka Dawida Węglarza, a za dwa tygodnie napiszemy o Igorze Górniewiczu, rugbiście Lechii Gdańsk.Adam Podralski jest zawodnikiem klubu UKS Atena Gdańsk. Pomimo 16 lat ma już w dorobku wiele medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W tym roku zdobył również pierwszy medal na międzynarodowej imprezie - brąz mistrzostw Europy kadetów w drużynie.

PRZECZYTAJ O SUKCESIE ADAMA PODRALSKIEGO I BRĄZOWYM MEDALU MISTRZOSTW EUROPY KADETÓW

- Nie da się ukryć, że szermierką zainteresowałem się dzięki bratu. Kiedy Maciej został mistrzem Polski bardzo mnie to zmotywowało. A kolejne sukcesy brata sprawiły, że jeszcze bardziej chciałem go dogonić. Wiem jednak, że będzie to trudne, gdyż jest m.in. wicemistrzem Europy. Z drugiej strony dobrze mieć ambitne cele - mówi Adam.
Sukcesy oczywiście nie przychodzą same. Adam stara się trenować pięć razy w tygodniu. Zaczyna zajęcia o godz. 17 a kończy o godz. 19:30. Do tego w środy, o godz. 6:30 ma siłownię. Jego trenerem jest Andrzej Witkowski.

- O talencie Adama świadczą wyniki. Zacząłem z nim pracę od 4. klasy podstawówki, teraz jest już w 1. klasie liceum. Pod koniec 3. klasy pojechaliśmy na obóz sportowy, gdzie Adama nie było. Dołączył do nas po nim, ale i tak wyróżniał się na tle rówieśników. Już wtedy było widać, że jest w nim talent - mówi trener.
- Według kryteriów, w czwartej klasie zawodnicy mają przychodzić na trening co najmniej po dwa razy w tygodniu. Natomiast Adam już wtedy pojawiał się na nich 4-5 razy. I wyniki, które teraz przychodzą są pokłosiem tego, co sobie wypracował - dodaje.
Klub w swoich szeregach zrzesza uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 , która znajduje się tuż przy Gdańskiej Szkole Szermierki. Własnie tam, w klasach 1-3 prowadzone są zajęcia fakultatywne. Od 4. klasy zaczynają się zajęcia ukierunkowane na szermierkę. Jest to już klasa sportowa.

Po telefonach od rodziców dzieci nie uczęszczających do Gdańskiej Szkoły Szermierki postanowiono stworzyć grupę młodych adeptów floretu spoza szkoły. Ruszy ona na dniach. Jeżeli ktoś jest zainteresowany posłaniem do niej dziecka, niech odwiedza stronę internetową UKS Atena, czyli organizatora zajęć. Tam pojawią się szczegółowe informacje.

BOHATEREM CYKLU SPORT TALENT BYŁ TAKŻE JAKUB DOŁŻYCKI, FLORECISTA UKS ATENA. POZNAJ JEGO SYLWETKĘ

- Ja nie wyobrażam sobie życia bez sportu i cieszę się, że trafiłem na szermierkę. Myślę, że gdyby nie ona, to wybrałbym coś innego. Lubię grać w tenisa stołowego czy w szachy. Wszystko to sporty indywidualne, taktyczne. Chociaż we florecie w drużynie także udaje się osiągać sukcesy. Ale z drugiej strony tam również walczę pojedynczo, tyle że wynik rozkłada się na zespół - mówi Adam.
Typowy trening Adam zaczyna się od 30 minut rozgrzewki. Później trenerzy przydzielają mu przeciwników i zaczynają się walki.

- I tak przez półtorej godziny. Każdy ma trenera i przyglądają się oni walkom, pomagają nam w eliminacji błędów. Skupiam się ostatnio na technice, choć oczywiście siła i szybkość także są bardzo ważne we florecie. Podstawą jest skoordynowanie ręki z nogą, co nie zawsze jest proste. Cały czas trenujemy to na lekcjach indywidualnych - opisuje Adam.
Co ciekawe treningi całkowicie nie zamykają na świat. Poza nauką, od sześciu lat Adam ma czas także na grę na klawiszach. Co prawda przyznaje, że głównie podczas wakacji, ale nie odpuszcza.

Oczywiście początkujący adepci tego sportu nie dostają od razu broni, ani nie są od nich wymagane zawiłości taktyczne floretu.

- Na zajęciach klas 1-3 mamy dużo zabaw, które są ogólnorozwojowe. Przykład? Jak jest berek czarodziej, gdzie trzeba stanąć w rozkroku trzymając ramiona uniesione w bok, to zamiast tego dzieci muszą się ustawić w postawie szermierczej. Tak powoli uczymy podstaw. Oczywiści najpierw instruujemy jak ustawić kolano, stopę, ręce. Do tego są zabawy z rękawicami, piłeczkami, mamy wiele sposobów, aby kształtować przez zabawę - mówi Witkowski.
Do klasy sportowej odbywają się testy - część jest specjalistyczna, prowadzona przez trenera szermierki, a część ogólna, prowadzona przez nauczyciela wychowania fizycznego. Jeżeli dojdzie do zajęć ze sprzętem, to na początku jest on wypożyczany przez klub. Później rodzice zakupują go indywidualnie.

Zajęcia szkolne są oczywiście bezpłatne, a te popołudniowe, klubowe wymagają uiszczenia składki - 450 zł za cały rok w klasach 1-3 i 650 zł w pozostałych klasach. W klubie jest około 80 osób do lat 17, później starsi zawodnicy przechodzą do AZS AWFiS Gdańsk.

Głównymi imprezami dla Adama są w tym sezonie mistrzostwa Europy - pod koniec lutego we Włoszech, mistrzostwa świata - w marcu w Toruniu oraz majowe mistrzostwa Polski w maju. Wszystko w kategorii kadetów. W tym roku czekają go jeszcze starty w Pucharach Polski kadetów, juniorów, seniorów. Na ME pojedzie pierwsza czwórka z polskiej listy, na MŚ pierwsza trójka. Adam jest aktualnie pierwszy.

CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT

Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie (6)

 • szacun

  Szanuje Adama

  • 9 0

 • Brawo Adam!

  • 9 1

 • Brawo Adam!

  • 8 1

 • Super (2)

  Wielkie Gratulacje dla dziecka i trenerow a takze rodzicow!! Dobrze ze sa jeszcze dzieci dla ktorych net,komputer,TV nie sa najeazniejsze!!!

  • 5 0

  • (1)

   A to nie jest syn tych znanych Stomatologow??

   • 6 1

   • tak :)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane