Wiadomości

Sport Talent. Agnieszka Rudomina. Z Żabianki popłynęła do kadry narodowej

Agnieszka Rudomina pływa przez niemal 2/3 całego swojego życia.
Agnieszka Rudomina pływa przez niemal 2/3 całego swojego życia. fot. archiwum prywatne

Agnieszka Rudomina pływa od 6. roku życia w klubie UKS Żabianka. Dziś 15-latka należy do kadry narodowej juniorów młodszych i zdobywa medale mistrzostw Polski. Aspiruje jeszcze wyżej, dlatego tygodniowo treningom poświęca 25 godzin. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Janie Rodziewiczu. Natomiast 29 czerwca zaprezentujemy Tymoteusza Dzwonkowskiego, trenującego kajakarstwo.Agnieszka Rudomina ma 15 lat. Na co dzień mieszka w Pruszczu Gdańskim, ale w Gdańsku trenuje pływanie w klubie UKS Żabianka pod okiem trenerki Anny Szargiej. Do jej największych sukcesów zaliczyć można: dostanie się do kadry narodowej juniorów młodszych w pływaniu w roku 2020 i 2021 oraz zdobycie dwóch brązowych medali na dystansie 800 m stylem dowolnym i w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym na zimowych mistrzostwach Polski do lat 14, w składzie z: Aleksandrą Szargiej, Mają KlofczyńskąOliwią Paradowską.

- Moja przygoda z pływaniem zaczęła się w wieku 6 lat. Mama zaprowadziła mnie na basen, bym nauczyła się pływać. Później w ramach zajęć szkolnych robiłam to 2 razy w tygodniu. Jedna z koleżanek zachęciła mnie, bym zapisała się do klubu UKS Żabianka. Pierwszy trening pod okiem trenera Artura Mikicina odbyłam w 2015 roku. Bardzo mi się spodobało, dlatego postanowiłam kontynuować tę przygodę - mówi 15-latka.

Sprawdź, gdzie nauczysz się pływać w TrójmieścieDziś intensywność zajęć jest znacznie wyższa. Nasza bohaterka trenuje od poniedziałku do soboty, 2 razy dziennie, co przekłada się na 25 godzin spędzanych w siłowni i pływalni. Do tego dochodzą częste udziały w zawodach.

- Pierwsze zajęcia rozpoczynają się o godz. 5:45 na Chełmie. Od 10 do 15 mam lekcje, a po południu trening na Oruni. Warto się poświęcać, bo na swojej drodze poznałam wielu wspaniałych ludzi. Najbardziej podobają mi się zgrupowania. Pomimo ciężkiej pracy, którą wkładam na tych obozach, mogę spędzić dużo czasu z moimi koleżankami oraz kolegami z grupy treningowej i choć trochę odpocząć od nauki. Są też trudności. Największym wyzwaniem są zajęcia przygotowawcze w wodzie i w siłowni przed ważnymi zawodami. Wtedy organizm jest naprawdę zmęczony. Kiedyś zdarzyła mi się jedna sytuacja, z którą nie mogłam się pogodzić. Na początku roku miałam zapalenie ucha i na tydzień musiałam odpuścić treningi. Dla pływaka to bardzo długi czas, po którym później ciężko jest wrócić do systematycznego pływania - tłumaczy Agnieszka.

Deski do pływania i żeglowania po Bałtyku. Sprawdź rodzaje i ceny

To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez rodziców. Tata codziennie rano i po południu zawozi i odbiera córkę z zajęć. Wraz z mamą wspierają ją także w rozwoju kariery, a także zaopatrują w potrzebny sprzęt.

- Pływanie jest dosyć drogim sportem pod względem wyjazdów na zawody i obozy, a także kupowaniem sprzętu. Na treningach codziennie używam łapki, deskę, czepek, rurkę, płetwy długie i krótkie, kubeczki oporowe. Koszt takiego sprzętu razem wynosi około 500 zł. Na zawodach pływamy w strojach startowych, które kosztują ponad 1300 zł ale szybko się zużywają i co pół roku trzeba kupić nowy, okularki to wydatek ponad 200 zł i też co pół roku trzeba je wymienić, a strój treningowy 180 zł i trzeba kupić ich kilka sztuk w roku. Muszę co jakiś dokładać również pieniądze na strój klubowy - wyjaśnia.

Baseny w Trójmieście. Sprawdź, gdzie możesz popływaćPonadto w klubie co miesiąc rodzice płacą składkę, która wynosi 85 zł. Obozy oraz zawody są zazwyczaj dofinansowywane przez klub, sponsora, Polski Związek Pływacki oraz Ministerstwo Sportu. Natomiast na centralnych imprezach pływackich w Polsce i zagranicznych można liczyć na dobre nagrody tj. medale, dyplomy, nagrody pieniężne, sprzęt pływacki. Nieco mniej można wygrać na okręgowych zawodach. Agnieszka chce realizować się w pasji, a na swoim rozkładzie ma już kolejne cele.

- Chcę zdobyć złoty lub srebrny medal mistrzostw Polski do lat 15. Natomiast tych największych nie zdradzę, bo marzeń się nie zdradza. Moją największą idolką jest trzykrotna mistrzyni olimpijska, węgierska pływaczka Katinka Hosszu. Podziwiam ją za to, że jest wytrwała w tym co robi. Uwielbiam patrzeć jak walczy do końca i nie poddaje się - podsumowuje nasza bohaterka.
Życie 15-latki to jednak nie tylko pływanie. W wolnych chwilach lubi uczyć się języka angielskiego i podróżować po różnych krajach. W planach ma m.in. odwiedzenie Włoch i Hiszpanii.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (7)

 • Agnieszka Rudomina

  Szacun. Nie odpuszczaj.

  • 14 0

 • Brawo,

  • 10 0

 • Gratulacje!

  Agnieszko, wspaniale! Swoją ogromną wytrwałością i ciężką pracą osiągniesz cel. Powodzenia i trzymam kciuki.

  • 11 0

 • Walcz, a osiągniesz sukces!

  • 9 0

 • Brawo!

  Gratuluję samozaparcia, życzę sukcesów. Pływanie ciężki sport. I nie wszyscy rodzice są skłonni wozić dziecko na poranne treningi, więc szacunek również dla nich.

  • 6 0

 • Agnieszko

  Życzę wielu sukcesów i dalszej siły do walki

  • 3 0

 • Agnieszko!
  Jesteś cudna! Praca z Tobą na lekcjach języka polskiego to była czysta przyjemność.
  Powodzenia!

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane