Wiadomości

Sport Talent. Aleksandra Wygonowska - wojowniczka na macie i w życiu

- Taekwon-do kształtuje charakter. To czego uczę się na macie, przenoszę do mojego życia - chcę być waleczna i pokorna - mówi Aleksandra Wygonowska. Utytułowana zawodniczka Gdańskiego Klubu Taekwon-do właśnie rozpoczyna karierę seniorską. Oprócz tego szykuje się do matury, ale i angażuje się w działalność młodzieżowego strajku klimatycznego. - Jestem po prostu osobą, która jak widzi problem, chce działać. Nie lubię bezczynności, tego właśnie nauczyło mnie taekwon-do - mówi kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzedni pisaliśmy o pływaczce Paulinie Cierpiałowskiej. 4 lutego zaprezentujemy skoczkinię narciarską Wiktorię Polanowską.Aleksandra Wygonowska urodziła się w 2001 roku w Gdańsku. Jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego, popularnej "Topolówki". Na zajęcia taekwon-do po raz pierwszy poszła w wieku 6 lat, jeszcze w zerówce.

- To były zajęcia szkolne, na które zapisała się większość mojej grupy. Od razu mi się spodobało i niedługo później rodzice zapisali mnie do klubu. Moja przygoda z tą dyscypliną na dobre rozwinęła się jednak w 2014 roku, gdy trafiłam do Gdańskiego Klubu Taekwon-do pod skrzydła trenera Marcina Wołosza - wspomina zawodniczka.

Gdański Klub Taekwon-do z medalami mistrzostw EuropyOla na koncie ma sporo sukcesów juniorskich z drużynowymi mistrzostwami Europy i drużynowym wicemistrzostwem świata włącznie. Najbardziej obfity w międzynarodowe sukcesy był dla niej miniony rok.

- Taekwon-do do koreańska sztuka walki i samoobrony. Człony jej nazwy kolejno oznaczają: uderzenie, kopnięcie i wewnętrzną drogę rozwoju filozofii. Od pierwszych treningów uczymy się pięciu podstawowych zasad i przysięgi taekwon-do, co kształtuje i pomaga w wychowaniu. Sportowa strona tej dyscypliny czyli taekwon-do ITF, podzielona jest na cztery konkurencje: walki, układy polegające na prezentacji technik, techniki specjalne czyli skoki wzwyż orz testy siły - rozbijanie desek. Moją specjalnością są walki, ale startuję również w układach i testach siły - mówi wojowniczka, która co roku startuje w około 6-7 turniejach.
Największe sukcesy Aleksandry Wygonowskiej:
drużynowe wicemistrzostwo świata juniorek 2019 r.
3 x drużynowe mistrzostwo Europy juniorek i tytuł najlepszej drużyny Europy juniorek, której była kapitanem 2019 r.
2 x drużynowe wicemistrzostwo Europy 2016, 2017 r.
Brązowy medal indywidualnych mistrzostw Europy juniorek w walkach do 60 kg 2017 r.
indywidualne mistrzostwo Polski juniorek w walkach do 55 kg 2016 r.
indywidualne mistrzostwo Polski juniorek w walkach do 60 kg 2017 r.
indywidualne mistrzostwo Polski juniorek w układach I DAN 2019 r.
Puchar Polski juniorek w walkach 2016, 2019 r.


Gdańszczanka w same treningi nie musi inwestować dużych środków. Koszt zajęć w klubie cztery razy w tygodniu po 90 minut to 100 zł miesięcznie. Dobok, czyli strój kosztuje ok. 200 zł, ale jedna sztuka z powodzeniem może wystarczyć na kilka sezonów. Komplet ochraniaczy na piszczele, kask oraz rękawice i buty to łącznie koszt ok. 1000 zł, ale można go też użyczyć od klubu. Największe koszty związane są z wyjazdami na zawody. Częściowo finansują je sponsorzy czy kluby, które mają dotacje z ministerstwa. Zawodnicy z sukcesami mogą liczyć także na stypendia.

- Jest różnie, także w przypadku wyjazdów z reprezentacją. Generalnie trzeba się jednak przygotować na to, że do wyjazdów trzeba dokładać. U nas w klubie zawsze możemy jednak liczyć na pomoc. Trener Wołosz nigdy nie pozwoli, aby ktoś został sam z problemem. Jeżeli widzi zaangażowanie ze strony zawodnika to sam zawsze odwdzięcza się tym samym i bardzo nam pomaga. Dla mnie ogromne wsparcie i inspirację stanowi też mama, która jest moim przyjacielem. Dzięki temu miałam okazję startować w Bośni, Finlandii, Bułgarii, Niemczech czy Irlandii - mówi Ola.

Sport Talent: Oliwia Podwysocka opowiada o taekwon-do ITFGdański Klub Taekwon-Do mieści się w trzech sekcjach: we Wrzeszczu, a także w dzielnicach Osowa i Chełm. Pierwsza i ostatnia są tylko dla uczniów szkół STO i SP 47. Otwarta sekcja jest w dzielnicy Osowa, a główna sekcja w X LO we Wrzeszczu. Do treningu można dołączyć praktycznie w każdym momencie, ale najlepiej zaczynać z początkiem roku szkolnego, czyli we wrześniu. Na przeszkodzie nie stoi także wiek. Trenują również rodzice z dziećmi.

Pierwsze zajęcia są zapoznawcze i bezpłatne. Wystarczy mieć strój sportowy. Pamiętajmy, że ćwiczymy bez butów. Miesięczna opłata dla grupy młodzieżowej i dorosłej wynosi 100 zł i można trenować od dwóch do czterech razy w tygodniu. Natomiast grupa dziecięca ma jeden trening w tygodniu - koszt wynosi 60 zł miesięcznie. W klubie doskonali umiejętności około 150 osób.


Walki to sport kontaktowy, więc zawodniczka gdańskiego klubu narażona jest na urazy takie jak skręcona kostka, złamany nos czy limo pod okiem. Aleksandra przekonuje jednak, iż mimo wysiłku i ryzyka, jest oddana dyscyplinie, do której raczej trzeba dokładać finansowo niż liczyć na duże nagrody.

- Taekwon-do kształtuje charakter. To czego uczę się na macie, przenoszę do mojego życia - chcę być waleczna i pokorna. Dzięki tej przygodzie poznałam wielu niesamowitych ludzi, którzy wiele mnie nauczyli i wnieśli dużo dobrego. Są trudne momenty takie jak gdy zdajesz sobie sprawę, że masz mało czasu na odpoczynek czy naukę albo gdy musisz zbijać i utrzymywać wagę do zawodów. Jestem jednak dobrą uczennicą, po wyjazdach nadrabiam zaległości, a taekwon-do to moja pasja i myślę, że jeszcze kilka ładnych lat powalczę na macie, jeśli tylko zdrowie pozwoli - mówi Wygonowska.
Gdańszczanka w tym roku rozpocznie starty w kategorii seniorek, a to wiąże się z nowymi wyzwaniami. Będzie musiała od zera walczyć o pozycję w seniorskiej kadrze.

- Jednocześnie szykuję się do matury, bo wiem, że moja dyscyplina jest czymś co można realizować jako pasję, obok pracy i nauki. Po maturze mam dosyć ambitne plany, ale nie chcę ich zdradzać. Prywatnie jestem normalną dziewczyną, lubię książki, literaturę czy spotkania ze znajomymi. Angażuję się również w młodzieżowy strajk klimatyczny. Chcemy uświadamiać ludzi o zagrożeniach związanych z globalnym ociepleniem. Jestem po prostu osobą, która jak widzi problem, chce działać. Nie lubię bezczynności, tego właśnie nauczyło mnie taekwon-do - kończy Ola.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (13) 5 zablokowanych

 • Brawo

  • 8 3

 • Pajacowanie i tyle.te jej fikolki i tak w niczym by niepomogly w konfrontacji z przecietnym mezczyzną... buahaaa (3)

  • 2 20

  • Tobie już nic nie pomoże mały ptaszku.

   • 6 2

  • Ty nawet przeciętny nie jesteś

   W dodatku zakompleksiony. Twoja wypowiedź jest poniżej dna.

   • 3 2

  • No to przeciętny mężczyzna mógłby się mocno zdziwić ;) zwłaszcza kondycją zawodników, a zawodników klasy kadry narodowej to już zwłaszcza. A jak nadal przeciętny mężczyzna ma wątpliwości to zapraszam - pierwszy trening jest za darmo i można sobie wykonać lekki sparing z czarnym pasem.

   • 2 0

 • Do garów, a nie głupoty w głowie... (1)

  • 1 19

  • Nie mierz wszystkich swoją miarą pantoflu.

   • 8 2

 • BRAWO !

  Zawsze rób to co kochasz, jeśli życie łaskawie na to pozwala. A pajace od od PS4 :-) niech dalej hejtują :-)

  • 8 2

 • Gratulacje.

  Oby tak dalej.

  • 3 2

 • Wszystko fajnie (3)

  Taekwondo do samoobrony?
  To jedna z najmniej efektownych sztuk walk. Nie chce nikogo dyskredytować, ale oprócz może dwóch kopnięć ta dziedzina nie ma realnego zastosowania w prawdziwej sytuacji. Jak dobrze opisuje artykuł, chodzą już dzieciaki od zerówki. Bardziej zajęcia wuefu niż walka. No i co ma rozbijane desek ze sklejki do strajku klimatycznego? Trochę rozbieżny temat.

  • 2 9

  • Mistrzu prawdziwej sytuacji, czy ulżyło?

   • 2 2

  • ekspercie od tarzania po dywanie, na ulicy gleba oznacza porażkę.

   spróbuj fightera ścągnąć do parteru, pierwsze co stracisz to oko. sztuki walki to nie sport

   • 3 2

  • fighterek

   Jak ćwiczysz tak walczysz. Walczy człowiek a nie styl. Będziesz ćwiczył pod sport to będziesz dobry głównie w sporcie, będziesz ćwiczył bez zbędnego ograniczania się to będzie dobry ale poza sportem. Niestety większość sztuk walki zmieniło się w sporty walki i cały czas mięknie. Takie czasy Kluby chcąc istnieć i mieć kasę muszą mieć nowych ćwiczących a ci z roku na rok są coraz gorszym materiałem więc do nich trzeba się dopasowywać.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »