• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Sport Talent. Igor Mentel, wielka nadzieja pięcioboju nowoczesnego

Mikołaj Pachniewski
5 kwietnia 2022, godz. 06:00 
Opinie (1)
Igor Mentel trenuje pięciobój nowoczesny. Na zdjęciu 14-latek z nagrodą "Nadzieja Gdyńskiego Sportu 2021" Igor Mentel trenuje pięciobój nowoczesny. Na zdjęciu 14-latek z nagrodą "Nadzieja Gdyńskiego Sportu 2021"

Już od 7. roku życia trenuje pływanie, a niedawno doszło do tego bieganie oraz strzelanie. Należy do kadry narodowej w pięcioboju nowoczesnym, a sport łączy z nauką do egzaminu ósmoklasisty. 14-letni Igor Mentel jest kolejnym bohaterem cyklu Sport Talent. Poprzednim była piłkarka nożna - Zuzanna Grzywińska. Natomiast 19 kwietnia zaprezentujemy Jakuba Kowalskiego, który właśnie uzyskał licencję żużlową.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plIgor Mentel ma 14 lat i należy do kadry Polski w pięcioboju nowoczesnym. Trenuje pływanie w KS Deflin Gdynia, natomiast bieganie w UKS Gromik Gdynia. Na co dzień uczęszcza do Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gdyni. Co ciekawe, jego przygoda z pięciobojem rozpoczęła się stosunkowo niedawno.

- Pływanie trenuję już od 7. roku życia. Biegać zacząłem, gdy była pandemia i wszystkie baseny były zamknięte. Kolega zaprosił mnie wtedy na trening i tak zaczęła się moja przygoda z bieganiem i pięciobojem nowoczesnym - wspomina 14-letni Igor.
Na razie jego największym sukcesem jest mistrzostwo Polski młodzików z 2020 roku oraz mistrzostwo Polski juniorów młodszych z 2021 roku. Obecnie Igor trenuje pod okiem dwóch trenerów. Za jego przygotowanie pływackie odpowiada Przemysław Czoków, a biegowe - Waldemar Lisicki. Kalendarz treningowy młodego sportowca wygląda imponująco.

- Pływanie trenuję 4-5 razy w tygodniu, a trening w wodzie zaczynam o 5:45 i trwa on do 7:15. Cztery razy w tygodniu uczęszczam na półtora godzinny trening biegowy, a trzy razy tygodniowo mam trening strzelecki - wyjaśnia Igor Mentel.
Spory natłok treningów nie przeszkadza jednak naszemu bohaterowi łączyć ich z odpowiednim przygotowaniem do majowego egzaminu ósmoklasisty.

- Sporo czasu poświęcam teraz na przygotowanie się do majowego egzaminu ósmoklasisty i uczęszczam na zajęcia dodatkowe przygotowujące do niego. Przez to w tym sezonie ograniczyłem liczbę treningów biegowych i pływackich. Po egzaminach jednak ruszam z porządnym przygotowaniem do mistrzostw Polski w pływaniu i pięcioboju - wyjaśnia 14-latek.

Przypomnij sobie, jakich jeszcze sportowców nagrodziła Gdynia za 2021 rokIgor Mentel po zwycięstwie w zawodach Pucharu Polski w dwuboju w Konstantynowie Łódzkim. Igor Mentel po zwycięstwie w zawodach Pucharu Polski w dwuboju w Konstantynowie Łódzkim.
Igor podkreśla, że zarówno pływanie, bieganie, jak i strzelanie to indywidualne dyscypliny sportu, co sprawia, że sam musi ciężko pracować na końcowy sukces. Dzięki uczestnictwie w obozach i zawodach miał jednak okazje poznać wielu przyjaciół. Co jest dla niego największym wyzwaniem?

- Na pewno największą trudność sprawia utrzymanie samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do postawionego celu. Nie ukrywam, że nie raz trudno jest wstać o 5 rano i jechać na trening - tłumaczy.
Pięcioboista zdradza że jego idolami są: multimedalista olimpijski w pływaniu Michael Phelps, znakomici biegacze Mo FarahUsain Bolt, a także Piotr "Magik" Łuszcz, którego utworów często słucha. Oprócz pięcioboju do jego zainteresowań należy jazda na snowboardzie. Igor chciałby się także nauczyć kitesurfingu.

Sporym wsparciem dla naszego bohatera są rodzice oraz rodzeństwo. To oni są dla niego dodatkową motywacją oraz największymi kibicami. Rodzice Igora opłacają także miesięczne składki za pływanie oraz koszty wyjazdów na obozy i zawody.

- Chciałbym im bardzo podziękować za wszystko, co dla mnie robią. Tata codziennie wstaje rano i zawozi mnie o 5 rano na treningi, a także na większość zawodów. Cała rodzina jest dla mnie wielkim wsparciem. Dziękuję także za wszelką pomoc panu Przemkowi Czoków oraz Waldemarowi Lisickiemu.

Przeczytaj o Krystianie Trepczyku, innym pięcioboiście w cyklu Sport TalentUprawianie pięcioboju wiąże się z dużymi kosztami, które musieli ponieść rodzice 14-latka. Igor bez namysłu wylicza ceny poszczególnych elementów wyposażenia.

- Najwięcej ekwipunku wymaga pływanie. Oprócz typowego czepka i okularków, niezbędne są także łapki, płetwy, mała i duża deska, rurka oraz pas oporowy. Ten zestaw kosztuje około 950 złotych. Do biegania potrzebne są buty i odpowiednie ubranie i na to trzeba przeznaczyć ok. 1000 złotych, a najkosztowniejsze są tarcza i pistolet do strzelania, które łącznie kosztują 6000 złotych. Cały sprzęt to nawet 8000 złotych - wymienia pięcioboista.
Przynajmniej na razie, Igor nie ma co liczyć na nagrody finansowe na wygrywanych przez siebie zawodach.

- Za każde zwycięstwo w Pucharze Polski otrzymałem medal i puchar. Czasem zdarzają się także drobne nagrody rzeczowe - wyjaśnia gdynianin.
Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty na razie zaprzątają głowę Igora, przez co nasz bohater nie ma postawionych wygórowanych celów na ten sezon. 14-latek chciałby jednak w przyszłości wystąpić na najbardziej prestiżowej imprezie sportowej.

- Ograniczyłem teraz treningi przez egzaminy, więc nie mam żadnych celów na ten rok, poza zakwalifikowaniem się na Mistrzostwa Europy. Natomiast w przyszłości chciałbym wystąpić na Igrzyskach Olimpijskich w pływaniu lub pięcioboju oraz wygrać mistrzostwo Polski w pływaniu - kończy Mentel.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Szacun!

    Szacun w opór!

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE