• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent. Jakub Kowalski na motorze od 3. roku życia. Teraz motocross i żużel

Mikołaj Pachniewski
19 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk. Liderzy gdańskiego klubu powracają do składu
Jakub Kowalski łączy w sobie zamiłowanie do jazdy na motocrossie i żużlu. Jakub Kowalski łączy w sobie zamiłowanie do jazdy na motocrossie i żużlu.

Jako niespełna 3-latek wsiadł na motocykl, a w wieku 15 lat ma na koncie tytuły mistrza Polski w motocrossie. Niedawno zdał egzamin na licencję żużlową "Ż". Wkrótce wystartuje w Drużynowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, a w przyszłym sezonie już będzie mógł przystąpić do ligowej rywalizacji. Jakub Kowalski jest kolejnym bohaterem cyklu Sport Talent. Poprzednim był pięcioboista - Igor Mentel, natomiast 3 maja zaprezentujemy florecistę - Adama Jakubowskiego.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plJakub Kowalski ma 15 lat i mieszka w Gdyni. Ściga się na żużlu w Gdańskim Klubie Żużlowym Wybrzeże. Swoje umiejętności doskonali pod okiem Piotra Szymki. Na co dzień uczęszcza do Szkoły Sportowej nr 14 w Gdyni. 15-latek równolegle jeździ także na motocrossie, gdzie ma już za sobą pierwsze sukcesy.

- W 2017 roku udało mi się wywalczyć tytuł wicemistrza Polski w motocrossie w klasie o pojemności 65 cc, rok później zostałem mistrzem Polski w Cross Country. Złoty medal zdobyłem też w rajdach Enduro w 2019 i 2020 roku, natomiast w 2021 roku w bardzo silnej klasie junior mistrzostw Polski Enduro zająłem czwarte miejsce - mówi nam Jakub Kowalski.

Przeczytaj o Antonim Jabłońskim, 10-letnim miniżużlowcuGdynianin swoją przygodę z motocyklami rozpoczął mając już niespełna trzy lata na motocyklu Yamaha PW. Pod okiem Mirosława Kowalskiego, czyli swojego taty, który nadal nadzoruje treningi Kuby na motocrossie. Wraz z biegiem lat przesiadał się na motocykle o większej pojemności silnika, a do żużla trafił w 2019 roku.

- Swój pierwszy profesjonalny trening żużlowy odbyłem na gdańskim stadionie im. Zbigniewa Podleckiego pod okiem trenera Piotra Szymki. Niedługo potem zdałem egzamin licencję żużlową w klasie 250 cc na stadionie w Bydgoszczy - wspomina 15-latek.
Jakub Kowalski (z prawej) wraz z trenerem Piotrem Szymko i Antonim Kawczyńskim po egzaminie na licencję w klasie 250 cc/ Jakub Kowalski (z prawej) wraz z trenerem Piotrem Szymko i Antonim Kawczyńskim po egzaminie na licencję w klasie 250 cc/


Jakub po dołączeniu do GKŻ Wybrzeże nie porzucił pierwszej pasji, jaką jest motocross i obie dyscypliny trenuje równocześnie. W swoim tygodniowym grafiku musi więc znaleźć czas na sporo jazdy. Zwłaszcza, że od tego sezonu do jego zmagań dojdą Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów na żużlu.

- Dwa razy w tygodniu trenuję na motocrossie, podobnie jak na żużlu. W środku tygodnia dochodzą do tego zawody DMPJ, a w weekendy motocrossowe - wyjaśnia Jakub.

Przeczytaj o Mateuszu Łopuskim, który do żużla trafił z kwiaciarniUdział Jakuba w zawodach DMPJ jest możliwy, bowiem końcem marca w Zielonej Górze zdał on egzamin na żużlową licencję "Ż". Kowalski już nie może doczekać się występów w meczach ligowych, ale będzie mógł to zrobić dopiero w przyszłym sezonie, gdyż niezbędne jest ukończenie 16 roku życia.

-W tym roku chciałbym zebrać jak najwięcej doświadczenia, aby jak najlepiej przygotować się do ligowego debiutu - mówi Kuba.
Spory natłok motocyklowych obowiązków nie przeszkadza naszemu bohaterowi w nauce.

- Na treningi jeżdżę po zajęciach w szkole, a uczę się w drodze, czy to na trening, czy na zawody oraz w drodze powrotnej - tłumaczy Kowalski.
Jakub Kowalski w przyszłym sezonie będzie mógł zadebiutować w barwach Wybrzeża w meczu ligowym. Jakub Kowalski w przyszłym sezonie będzie mógł zadebiutować w barwach Wybrzeża w meczu ligowym.


Jak mówi nam Kuba, największą radość w trenowaniu na żużlu daje mu prędkość, która niejednokrotnie przekracza 100 km/h, a co jest dla niego największym wyzwaniem?

- W tej dyscyplinie największym wyzwaniem jest, by płynnie i jak najszybsze pokonywać każde okrążenie - wyjaśnia 15-latek.

Przeczytaj o Antonim Kawczyńskim, innym żużlowcu WybrzeżaNajwiększym idolem Kuby jest Brytyjczyk Tai Woffinden, zawodnik Betard Sparty Wrocław i trzykrotny mistrz świata, którego gdynianin ceni za determinację, szybkość i odwagę.

Dla Kuby ogromnym wsparciem są rodzice. To właśnie oni finansują mu sprzęt, który w żużlu nie należy do tanich. Koszt motocykla to nawet 10 tys. złotych.

- Rodzice kupują mi sprzęt, a tata go reperuje. Ja po prostu wsiadam na motocykl i jeżdżę - mówi Kowalski.
15-latek poza spędzaniem czasu na torze żużlowym i motocrossowym lubi także się wyciszyć. W wolnym czasie uprawia wędkarstwo. Kuba nie ma zbyt daleko idących planów związanych z "czarnym sportem", a najbardziej skupia się na nadchodzącym cyklu zawodów DMPJ.

- Chciałbym zdobywać w turniejach DMPJ, jak najwięcej punktów dla Wybrzeża i zebrać jak najwięcej doświadczenia - kończy Kowalski.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Wybrzeża

Texcom Stal Rzeszów
64% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
36% Texcom Stal Rzeszów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 9 32 88.9%
2 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
3 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
4 Marcin Guyfd 10 30 80%
5 Piotr MATYSIAK 10 29 80%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 11 8 0 3 ++84 19
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 7 0 4 ++119 18
3 Innpro ROW Rybnik 10 7 0 3 ++24 17
4 Cellfast Wilki Krosno 11 6 0 5 -10 15
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 11 6 1 4 -4 15
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 11 4 0 7 -42 9
7 Texom Stal Rzeszów 11 4 0 7 -40 8
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 10 0 1 9 -131 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 11 kolejki

  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 60:30 (pierwszy mecz 27:21, bonus dla Abramczyk Polonii Bydgoszcz)
  • Texom Stal Rzeszów - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 38:52 (pierwszy mecz 43:47, bonus dla Arged Malesy Ostrów Wlkp.)
  • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Cellfast Wilki Krosno 44:46 (pierwszy mecz 35:55, bonus dla Cellfast Wilki Krosno)
  • Innpro ROW Rybnik - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 54:36 (pierwszy mecz 50:39, bonus dla Innpro ROW Rybnik)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
7 lipca 2024, godz. 14:00
95% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
67% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
32% #OrzechowaOsada PSŻ Poznań

Relacje LIVE

Najczęściej czytane