• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Sport Talent. Judoka jest już mistrzem Polski. Rusza po medal mistrzostw Europy

Damian Konwent
6 września 2022, godz. 06:00 

Jakub Sordyl trenuje judo od 14 lat i w tej dyscyplinie zdominował rówieśników. W swoim dorobku ma m.in. mistrzostwo Polski juniorów czy Puchar Polski seniorów. Lada moment będzie chciał podnieść poprzeczkę i odnieść kolejny sukces na mistrzostwach Europy juniorów. Te rozpoczną się 15 września w Pradze. - Liczę, że wrócę z medalem - mówi kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio zaprezentowaliśmy Ignacego Ołownię. 20 września przedstawimy Jakuba Majewskiego.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plJakub Sordyl ma 19 lat. Od urodzenia mieszka w Gdyni i to tutaj też trenuje judo, a dokładnie w klubie Galeon pod okiem Andrzeja Jasińskiego. Od trzech lat jest również członkiem kadry narodowej juniorów.

- Trenuję od piątego roku życia. Poszedłem na trening i od razu zakochałem się w tej dyscyplinie. Od tego czasu zdążyłem zostać mistrzem Polski juniorów, juniorów młodszych, zdobyć Puchar Polski seniorów, a także złote i brązowe medale Pucharu Europy juniorów. Razem z drużyną UKS Galeon Gdynia wygraliśmy także drużynowe mistrzostwo Polski juniorów - mówi nam zawodnik, który aktualnie zajmuje 14. pozycję w rankingu światowym juniorów, choć w przeszłości zajmował i 7. lokatę.

Sztuki walki i samoobrona w Trójmieście. Sprawdź, gdzie rozpocząć swoją przygodęJakub Sordyl. Największe sukcesy

 • Mistrz Polski Juniorów 2022, Mistrz Polski Juniorów Młodszych 2020
 • 3 miejsce Mistrzostw Polski Juniorów 2021
 • 1 miejsce Pucharu Polski Seniorów 2022
 • Puchar Europy Juniorów - 3 medale (1 złoty, 2 brązowe) w latach 2021-22
 • Puchar Europy Juniorów Młodszych - 3 medale (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy) w 2019-20
 • Aktualnie na 14. pozycji w rankingu światowym juniorów (najwyżej na 7. miejscu)
 • Razem z drużyną UKS Galeon Gdynia - Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów 2021


I to właśnie takie sukcesy sprawiają, że Kuba codziennie jest pełen zapału do trenowania.

- Najlepsze wspomnienia to te, gdy dwukrotnie zostawałem mistrzem Polski. To największe osiągnięcia. Przeżywanie tych chwil to chyba najlepsze, co mnie w życiu spotkało. Dużym wyzwaniem było przejście do wagi ciężkiej, w której aktualnie walczę. Musiałem nabrać dużo masy, zmienić podejście do walki. Pod okiem trenera mogłem w pełni wykorzystać swoje warunki fizyczne, żeby móc dominować. Po roku się przystosowałem i zacząłem odnosić sukcesy - wyjaśnia nasz bohater.

Czego uczy judo? Oliwia Snopek wzorem do naśladowaniaAby wejść na taki poziom, trzeba było poświęcić wiele czasu. Kuba trenuje dwie godziny dziennie, przez sześć dni w tygodniu. Co ciekawe, nie przeszkodziło mu w uzyskiwaniu dobrych wyników w szkole, w której właśnie zdał maturę. Jego kolejnym krokiem mają być studia informatyczne.

- Zanim poszedłem do liceum, to nie było trudne. Zawsze sobie radziłem, miałem dobre oceny w szkole. Myślałem, że to się zmieni w liceum. Jednak ostatecznie, z dużym wsparciem nauczycieli i otoczenia, czyli głównie rodziców, udało się cały czas móc osiągać dobre wyniki zarówno w nauce, jak i sporcie. Dlatego chcę się dalej kształcić. Dostałem się na studia, chcę programować. To moja druga pasja. Tak naprawdę szkoła zawsze była odskocznią od judo, a judo odskocznią od szkoły - wyznaje.

Jeśli o rodzicach mowa, to właśnie oni byli i są najwierniejszymi fanami swojego syna. Kibicowali od samego początku. Robią to nawet teraz, gdy syn jest już wprawdzie dorosły.

- Generalnie wsparcie rodziców jest nieocenione na każdym etapie. Główną robotę zrobili kiedyś, gdy pchali mnie na treningi, turnieje. Wykonywali całą brudną robotę, czyli przywożenie, odwożenie i tak dalej. Cały czas są dla mnie wsparciem. Mój tata nauczył się nawet wszystkich przepisów, więc mogę o nim o wszystkim pogadać. Są moimi największymi kibicami. Dziękuję im za wszystko - mówi Jakub.

Rodzeństwo judoków inspirują Japończycy. Czy Wegienek bedą jak Abe?Jednak aktualnie nie muszą pokrywać już większości kosztów, które były niezbędne, by Kuba mógł rozwijać swoją pasję.

- Na początku drogi w każdym klubie trzeba płacić składki. W każdym to się różni, ale nie powinno być to więcej jak 100-200 zł. Dochodzi sprzęt, który nie jest tani. Strój do walki dla dzieci, zależnie od modelu, można kupić za około 300 zł. Nie zużywa się, ale często trzeba zmieniać rozmiar. Jeśli zawodnik wchodzi na poziom wyczynowy, czyli jeździ na mistrzostwa Polski, turnieje, to trzeba kupić bardziej profesjonalny. Cena takiego to już około 800 zł. Trzeba mieć dwa: biały i niebieski, czyli mamy już 1600 zł. Na każdym turnieju trzeba mieć oba - wyjaśnia.
Na końcu pozostaje pytanie, czy te koszty w jakiś sposób się zwracają. Otóż odpowiedź brzmi: nie. No chyba, że aspirujesz do poziomu prezentowanego przez naszego bohatera, który lada moment chce wrócić z medalem z kolejnej imprezy, a w przyszłości chce reprezentować nasz kraj na igrzyskach olimpijskich.

- Nagrody są na najwyższym poziomie, seniorskim międzynarodowym. Póki co mam stypendium, które jako tako pokrywają moje wydatki. Ponadto jeżdżę na zgrupowania reprezentacji Polski juniorów. Właśnie przygotowuję się do mistrzostw Europy juniorów, które od 15 września będą trwały w Pradze. Liczę, że wrócę stamtąd z medalem. Natomiast najdalej idącym marzeniem są igrzyska - kończy 19-latek.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (4) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Brawo

  Oby tak dalej. Trzymaj formę.

  • 5 0

 • Fajnie.

  Judo to ogólnorozwojowy sport. Ogólnie ciężka praca. Ale chyba jak w każdym wyczynowym sporcie.

  • 5 0

 • Opinia wyróżniona

  Elegancko

  Trzymamy kciuki.

  • 5 0

 • Opinia wyróżniona

  Brawo. Powodzenia i spełnienia sportowych marzeń

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Świata w Katarze!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane