Wiadomości

stat

Sport Talent. Joanna Wódkowska - strzelec wyborowy

WKS Flota Gdynia


Joanna Wódkowska to przykład, że na rozpoczęcie przygody ze sportem nigdy nie jest za późno. Ona za strzelectwo zabrała się, gdy miała 16 lat, a już w kategorii młodzieżowej była najlepsza w kraju. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio prezentowaliśmy tenisistkę stołową Paulinę Prędę. 14 maja przedstawimy judoczkę, Maję Grochowiecką.Zobacz wszystkich bohaterów cyklu Sport Talent


Joanna Wódkowska mieszka w Gdyni, trenuje strzelectwo sportowe w Wojskowym Klubie Sportowym Flota Gdynia na strzelnicy, która znajduje się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu. Przez większość czasu trenuje sama ale zawsze może liczyć na pomoc trenera Adama Dobosza, który zajmuje się grupą karabiniarzy i jednocześnie jest prezesem sekcji strzeleckiej.

Największymi sukcesami młodej zawodniczki są dwa złote medale zdobyte na młodzieżowych mistrzostwach Polski w konkurencji karabin pneumatyczny seniorek (kpn 60) w 2016 i 2018 roku. W 2015 z kolei zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Polski juniorów w konkurencji karabin pneumatyczny juniorek (kpn 40) oraz tytułu najlepszego zawodnika w tej samej konkurencji. Dodatkowym smaczkiem mógł być udział w mistrzostwach Europy w holenderskim Arnhem. Jeszcze rok wcześniej Joasia wróciła z brązowym medalem z mistrzostw Polski juniorów w konkurencji karabin sportowy (ksp 3x20).

Jej przygoda ze strzelectwem rozpoczęła się w wieku 16 lat, gdy była w pierwszej klasie liceum. Wybrała klasę o profilu policyjnym i w ramach zajęć z przysposobienia obronnego były przewidziane zajęcia na strzelnicy. Odbywały się one pod okiem pani Beaty Komar, która po trzech takich zajęciach zaproponowała jej zapisanie się do sekcji strzeleckiej.

Przypomnij sobie, jak pisaliśmy o zdobyciu mistrzostwa Polski w strzelectwie przez zespół Floty Gdynia


Początkowo zawodniczka na strzelnicy bywała 4-5 razy w tygodniu. W krótkim czasie musiała nauczyć się wszystkich podstaw strzelania w trzech konkurencjach i jednocześnie dojść do poziomu innych zawodniczek z Polski w tej kategorii wiekowej. Obecnie są to 2-3 treningi w tygodniu. W tym roku planuje wziąć udział na siedmiu imprezach sportowych. Dwie z nich to mistrzostwa Polski. Pierwsze odbędą się w sierpniu (karabin sportowy), a drugie w grudniu (karabin pneumatyczny).

- Gdy zaczynałam strzelać był to mniej więcej czas igrzysk olimpijskich w Londynie, na których Sylwia Bogacka zdobyła srebrny medal w karabinie pneumatycznym. Bardzo się wtedy ucieszyłam, ponieważ strzelectwo nie jest zbyt popularnym sportem, a ktoś właśnie zdobył medal w dyscyplinie, która tak mi się podoba i niedawno zaczęłam ją trenować. Podziwiam każdego sportowca, bo wiem ile trzeba poświęcić żeby osiągnąć naprawdę duże rzeczy i spełnić swoje marzenia - mówi nam Joanna Wódkowska.
Treningi nie były przeszkodą w nauce. Szkoła Joasi jest oddalona od AMW tylko o dwa przystanki, więc po zajęciach jeździła od razu postrzelać. Obecnie na studiach plan pozwala na spokojne trenowanie i dodatkowe wyjazdy na zawody. O ile naszej bohaterce udało pogodzić się treningi ze szkołą, to naprawdę duża ilość zawodników ma z tym problem i niestety rezygnuje z uprawiania tego sportu.

Strzelectwo to jednak nie piłka nożna czy koszykówka, gdzie wystarczy wyjść na boisko, których wcale nie brakuje. Dużym wyzwaniem w tej dyscyplinie jest dostępność strzelnicy, co czyni go trudnym i wymagającym sportem. Kolejnym wyzwaniem może być utrzymanie poziomu skupienia na odpowiednim poziomie. Drobne przesunięcie głowy lub ręki może skutkować gorszym strzałem. Dobry zawodnik musi być cierpliwy, opanowany i świadomy, że nie wszystko da się osiągnąć i wypracować w ciągu jednego sezonu.

Dużym wsparciem dla Joasi są jej rodzice. To właśnie ich doping skutkuje motywacją do dalszej pracy. Chętnie również pomagają w przypadku niedalekich wyjazdów, jak np. Ustka, Słupsk czy Lębork. Odciążają trenera i przywożą kilku zawodników. Kupowanie tak specjalistycznego i drogiego sprzętu nie dla każdego może być możliwe, dlatego kluby posiadają cały niezbędny sprzęt, aby dzieci mogły rozpocząć rywalizacje z innymi zawodnikami. Oczywiście nie jest to sprzęt nowy. Często już używany wcześniej przez innych zawodników, dlatego zdarza się, że rodzice pomogą i kupią jakiś sprzęt.

Taki sport to również inne wydatki. Miesięczna składka w sekcji wynosi 50 zł. Koszta związane z wyjazdem na zawody są pokrywane z różnych źródeł, jak np. kadra narodowa wojewódzka, dlatego zawodnicy nie płacą całej kwoty niezbędnej do uczestnictwa w zawodach. Zdarza się że trzeba coś dopłacić lub pokryć koszty związane z dojazdem na miejsce. Nie przekraczają jednak więcej niż 100 zł.

- Myślę, że ciężko byłoby utrzymywać się jedynie ze strzelania. Zawodnicy dostają różne stypendia, ale nie są to sumy porównywalne z wypłatami. Duża liczba strzelców na poziomie kadry narodowej decyduje się na pracę w wojsku w tzw. zespole sportowym i chyba jest to jedyna metoda żeby spokojnie trenować i brać udział w zgrupowaniach i zawodach. W innym przypadku zawodnik nie pogodzi pracy z pełnowymiarowym trenowaniem i wyjazdami na zawody - tłumaczy zawodniczka.
Niezbędnym sprzętem dla strzelców są na pewno będą karabiny: pneumatyczny i sportowy. Potrzebne są też specjalny strój strzelecki, na który składają się spodnie, kurtka, buty, rękawica oraz wałek i pas niezbędne do strzelania z trzech postaw. Dodatkiem jest również statyw, na którym opiera się karabin pomiędzy strzałami. Za taki karabin zapłacić trzeba często od 12 do 15 tys. zł. Przy odpowiedniej konserwacji broni, może starczyć ona na długie lata. Drugie tyle trzeba dać na resztę niezbędnych rzeczy. Oczywiście nie jest tak, że chcąc trenować strzelectwo trzeba wyłożyć od razu taką kwotę. Dobry zawodnik może liczyć na wsparcie kadry narodowej, a część klubów posiada sponsorów.

Nagrody z turniejów, na jakie można liczyć to bardzo popularne w ostatnim czasie bony do różnych sklepów sportowych. Innym razem są to nagrody rzeczowe, jak np. głośniki, słuchawki, myszka ale nadal są również turnieje, gdzie zawodnicy dostają tylko medal i dyplom.

Nasza bohaterka jest miłośniczką książek, zwłaszcza kryminałów. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, rolkach, a zimą na nartach. Najbliższym celem Joasi jest kwalifikacja i start w mistrzostwach Polski, z których chciałaby wrócić z medalem.

- Moim największym marzeniem jest wybudowanie nowej strzelnicy, na której będziemy mogli organizować zawody, szkolić większą liczbę zawodników i przede wszystkim rozwijać sport strzelecki, co na obecnym obiekcie nie jest możliwe. Nasza strzelnica jest mała, mamy po 10 stanowisk na każdej osi. Dla porównania zawodnicy z Bydgoszczy lub Wrocławia mają do wykorzystania 30, a nawet 40 stanowisk. Kolejna sprawa, że znajduje się na strychu, jest to obiekt zamknięty i nie mamy możliwości trenowania na świeżym powietrzu ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, przez co bardzo dużo tracimy, bo po prostu nie jesteśmy nauczeni pracy z wiatrem, deszczem, a nawet słońcem, które czasami zajdzie za chmurę i wtedy obraz celowania się zmienia - kończy zawodniczka Floty Gdynia.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (22)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane