• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sport Talent. Laura Tyszko jest druga na świecie, a skacze na 30-letniej tyczce

Damian Konwent
18 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Laura Tyszko ma 15 lat, jej tyczka... 30. Laura Tyszko ma 15 lat, jej tyczka... 30.

Laura Tyszko trenuje skok o tyczce nieco ponad rok, a już zaistniała na światowych listach lekkoatletyki. Jej wynik 3,86 m jest drugim w tym sezonie na świecie w kategorii do lat 16. Co więcej uzyskała go na sprzęcie, który jest dwukrotnie... starszy od niej. - Skacze na 30-letnich tyczkach po Monice Pyrek i Ani Rogowskiej - przyznaje trener Edward Szymczak z AZS AWFiS Gdańsk, który nie ma wątpliwości, że z nowymi tyczkami jego podopieczna rozwijałaby się jeszcze szybciej. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Eryku Kamińskim, a 1 listopada zaprezentujemy unihokeistkę Martę Bieniasz-Krzywiec.



Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.pl



Laura Tyszko ma 15 lat. Trenuje skok o tyczce w AZS AWF Gdańsk pod okiem trenera Edwarda Szymczaka. Całkiem niedawno została mistrzynią Polski do lat 16., a jej wynik 3,86 m okazał się drugim na świecie w tej kategorii wiekowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jej przygoda z tyczką rozpoczęła się... nieco ponad rok temu.

- Wcześniej trenowałam gimnastykę sportowa, w której również osiągałam wysokie wyniki sportowe. Jednak razem z mamą czułyśmy, że to nie jest sport docelowy. Razem z rodzicami żartowaliśmy, że moje nazwisko jest bliskoznaczne do słowa tyczka, więc postanowiłam spróbować skoku o tyczce. Na początku nie byłam do końca przekonana do zmiany dyscypliny sportowej, ale po pierwszym treningu z trenerem Edwardem Szymczakiem bardzo mi się spodobało - mówi Laura.
Wybór tej dyscypliny sportu okazał się zatem strzałem w przysłowiową "10". Trudno nie odnieść wrażenia, że w 15-latce drzemie ogromny talent.

- Zapewniam, że to niesamowity rezultat. Kiedyś, moim późniejszym medalistkom mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich wejście na taki poziom zajmowało około czterech lat! Laura wywodzi się z grupy o świetlanej przyszłości. Również ma znakomite koleżanki, z rok młodszą Gabrielą Melzacką na czele - uważa Edward Szymczak, który w przeszłości był trenerem m.in.: Anny Rogowskiej czy Moniki Pyrek.

Zobacz także inne artykuły o lekkoatletyce na Trojmiasto.pl



Laura Tyszko. Laura Tyszko.

Jednak talent to nie wszystko. Diament zawsze należy oszlifować, dlatego w tym przypadku potrzebne są jeszcze treningi. Laura trenuje sześć razy w tygodniu, po dwie godzinny dziennie. Co prawda zimą nie ma wielu okazji do rywalizacji w zawodach, ale za to już latem odbywają się one praktycznie co tydzień. Co więcej, nasza bohaterka potrafi łączyć pasję z dobrymi wynikami w szkole.

- Dzięki tej dyscyplinie czuje się wolna, jakbym latała i jest to cudowne uczucie. Myślę, że ta dyscyplina różni się od innych tym, że osoba trenująca ten sport musi być szybka, skoczna i silna oraz to, że skaczę się o "kiju". Jednym z moich najlepszych wspomnień był obóz treningowy w Olecku z moimi koleżankami: Gabrysią, Zuzią, Oliwką i Lidką które również trenują razem ze mną oraz niedawno zakończone mistrzostwa Polski U-16 - uważa Laura.

Tyczka na molo nie dla Polaków. Przeczytaj relację z ostatniej edycji



- Największym wyzwaniem w tej dyscyplinie jest przełamanie lęku wysokości. Nie każdy jest w stanie, latać z głową w dół na wysokości około czterech metrów, a to nie jest wcale takie łatwe. Trudne momenty zdarzają się, gdy zdrowie nie dopisuje, kiedy mam bóle pleców. To sprawia mi duży problem podczas skakania, bo jednak są one bardzo ważne. Dobre momenty, są wtedy, kiedy mnie nic nie boli - dodaje.
Niestety. Wbrew pozorom, trenowanie lekkoatletyki to nie taka tania sprawa. Na szczęście Laura może liczyć na wsparcie rodziców, a także - w wybranych sytuacjach - przez klub. Ci jednak pokrywają jedynie koszty wyjazdów na zawody, a przecież jeszcze jest cały niezbędny sprzęt. Dla przykładu - cena jednej profesjonalnej tyczki to wydatek ok. 4,5 tys. zł.

- Koszty treningu to wielki problem. Klub jest bardzo biedny, ale robi co może. Za zasoby mistrzostw pokrywa koszty - dwa starty w roku, ale za pozostałe częściowo lub wcale to problem trenera i rodziców. Podobnie jest z nielicznymi zgrupowaniami, na które klub nie dokłada wcale a częściowo pomaga w tym federacja. Nie mamy sponsorów. Dotąd nie płaciłam składek miesięcznych dla klubu tylko jedną, roczną. Co więcej mówi się, że od teraz będziemy płacić jeszcze za obiekty - mówi Laura
Laura Tyszko. Laura Tyszko.
Słowa swojej podopiecznej potwierdza doświadczony trener. Jak mało kto, wie doskonale jak wiele potrzeba, by znaleźć się na szczycie.

- Laura skacze obecnie na bardzo starych, blisko 30-letnich tyczkach po Monice Pyrek i Ani Rogowskiej. Tyczki różnią się twardością i jedna zawodniczka potrzebuje ich około 10. O współczesnym sprzęcie może tylko pomarzyć. Bez mecenatu i wsparcia władz może być trudno o skuteczne pójście śladem naszych wspaniałych mistrzyń - twierdzi szkoleniowiec.

Lekkoatletyka w Trójmieście. Gdzie trenować i za ile?



Mimo to nasza bohaterka nie rezygnuje z marzeń. Sport to całe jej życie i wierzy, że w przyszłości będzie reprezentowała nasz kraj na największych sportowych imprezach.

- Moim najbliższym celem sportowym jest udział na zawodach międzynarodowych w przyszłym roku. Natomiast największy to igrzyska olimpijskie. Generalnie lubię sport, nie tylko lekkoatletykę, ale też np. w wolnych chwilach gram z mamą w siatkówkę, w badmintona, a w sezonie zimowym jeżdżę na snowboardzie. Jestem wysportowaną osobą i właśnie sport sprawia mi przyjemność. Lubię interakcje z ludźmi, bo jestem osobą towarzyską i gdy mam wolną chwilę to spędzam ją ze znajomymi i z rodziną. Również sport umożliwia mi poznawanie nowych osób, które jak ja kochają go w każdym wydaniu - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent



Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie (22) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • (1)

    To jest niepoważne. AWFiS każe płacić za korzystanie z obiektów klubowi reprezentującemu ich uczelnię. Jak z filmów Barei.

    • 33 0

    • Fakt

      To skandal, którym powinien zająć się jakiś nadzorujący organ!

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Brawo dziewczyno (2)

    dość niszowy sport, ale jak masz sukcesy to ciśnij dalej!!

    • 50 3

    • (1)

      Lekkoatletyka niszowa? A co do konkretnej dyscypliny to obecnie największa gwiazda lekkiej ją uprawia.

      • 5 1

      • tyczka jest niszowa. A może nie jest? Chyba, że się czepiłeś/aś definicji "sportu" i "dyscypliny"...

        • 1 0

  • Na co więc idą pieniądze AWFiS, których im nie brakuje?

    Skoro uczelniany klub wielosekcyjny nie ma pieniędzy na sprzęt? Co robi były poseł, obecny prezes klubu Leszek Blanik?
    Dlaczego klub, który wychował tylu olimpijczyków, medalistów MŚ i ME w różnych dyscyplinach między innymi: Angelikę Cichocką, Igora Janika, Mateusza Jachlewskiego, Alicję Pęczak, Sylwię Gruchałę, Karolinę Chlewińską, Radosława Glonka, Adama Korola, Jarosława Godka, Magdalenę Mroczkiewicz, czy właśnie Leszka Blanika nie ma pieniędzy?

    Może niech miasto, które przelewa miliony na "popisy" kopaczy Lechii część tych pieniędzy przeznaczy na potrzeby azs awfiS? Może niech pełniący rolę dyrektora Biura Prezydenta ds. Sportu w magistracie Adam Korol wesprze klub, którego barwy przez lata reprezentował zamiast pierdzieć w fotel i pobierać za nic sute wynagrodzenie?

    • 39 0

  • Gratulacje!

    Super, oby tak dalej! Miło słuchać o takich talentach! Trzymam kciuki za dalsze sukcesy! :)

    • 34 0

  • (1)

    Może minister sportu pomoże młodym talentom

    • 11 1

    • A może "prezydentka" Gdańska by cztery litery ruszyła.

      • 3 3

  • Gratulacje

    Może znajdzie się sponsor, który wesprze zawodniczkę doskonale rokującą na przyszłość. Trzymamy kciuki

    • 8 0

  • Spokojnie, za 15 lat ta tyczka będzie tylko o połowę starsza od zawodniczki.

    Tak że idzie ku lepszemu :)

    • 22 0

  • Więcej boisk, orlików i innego piłkarskiego badziewia. Za jednego piłkarza można wychować kilkunastu lekkoatletów czy sportowców olimpijskich w innych dyscyplinach. Taka sytuacja sprzętowa niestety jest w większości dyscyplin, już niewspominając o obiektach. Nowe nie powstają od 30 lat a te co były zostały zniszczone. Chcesz cokolwiek trenować to kup sobie miejsce i płać, płać, płać i kopaczom flaka się kłaniaj.

    • 29 3

  • Najważniejsze, że piłkarze dołu tabeli 28 ligi w Europie dostają miliony od miasta i budżetu państwowej spółki.

    • 18 0

  • byłą zawodniczka (2)

    trenwałam to samo i było tak samo. za wszystko płacili rodziece a co do tyczek to nie do konca prawda bo moj zestaw 14 tyczek został na awf i na pewno z nich korzystaja.

    • 11 0

    • Tak z ciekawości (1)

      Jaki jest koszt takiej tyczki i ile sztuk osoba trenująca ich potrzebuje?

      • 5 0

      • Koszt jednej tyczki to ok 900USD

        Zawodnik w swoim pokrowcu powinien mieć komplet ok 8-10szt. tyczek.

        • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane