• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Marysia Kurnatowska łączy siatkówkę z nauką, idolką Iza Bełcik

Mikołaj Pachniewski
27 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (5)
 • Marysia Kurnatowska (nr 9) została w Trójmieście, by łączyć siatkówkę z nauką.

15-letnia Marysia Kurnatowska zaczęła trenować siatkówkę, dzięki Izabeli Bełcik, którą poznała na meczach Atomu Trefla Sopot. Siatkarka, grająca na pozycji środkowej bloku jest dużym talentem i doskonałym przykładem, jak można łączyć talent do sportu i nauki. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Ziemowicie Wierze, a 10 stycznia zaprezentujemy Karola Kwaśniewskiego, trenującego piłkę nożną.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plMarysia Kurnatowska ma 15 lat. Mieszka w Chwaszczynie, a uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie. Na co dzień trenuje siatkówkę w UKS Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk, gdzie gra na pozycji środkowej bloku. Obecnie siatkarka występuje w dwóch kategoriach wiekowych: kadetek i juniorek. Co ciekawe, pasją do siatkówki zaraziła ją Izabela Bełcik, która była kapitanem Atomu Trefla Sopot. Sporą cegiełkę do tego dołożył również tata 15-latki.

- Moja przygoda z siatkówką zaczęła się przez tatę, który pracował dla Atomu Trefla Sopot i jeszcze w przedszkolu zabierał mnie na mecze do Ergo Areny. Potem, już w szkole podstawowej, tata zaprosił zawodniczkę Atomu Izę Bełcik do mojej klasy na lekcje WF i tak się to chyba zaczęło. Zaprowadził mnie też w 2. klasie na pierwszy trening do Gedanii, bowiem wtedy jeszcze nie było w Treflu sekcji dla dziewczyn. Pierwsze treningi to nie była jeszcze normalna siatkówka a "rzucanki" i "singielki". Trenerka Marysia Mróz i trener Paweł Kramek pokazali mi jak odbijać piłkę, jak zrobić "koszyczek" z palców. Dalej już trafiłam do Akademii Siatkówki Trefl Gdańsk, dla której gram do dziś - wspomina Marysia.

Przeczytaj o Wiktorii Jaśko, innej siatkarce, która była bohaterką cyklu Sport Talent15-latka jest wyróżniającą się zawodniczką, która regularnie jest powoływana do kadry woj. pomorskiego. Marysia reprezentowała także północne województwa w Turnieju Nadziei Olimpijskich, gdzie otrzymała indywidualne wyróżnienie. By tak się stało, niezbędne są codzienne treningi. Nasza bohaterka prosto ze szkoły udaje się na zajęcia. Natomiast w soboty i niedziele odbywają się rozgrywki ligowe.

Sukcesy drużynowe Marysi Kurnatowskiej

 • III miejsce Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w piłce siatkowej w kategorii Młodziczek w sezonie 2021/22 (z AST Gdańsk) oraz awans do Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski
 • III miejsce - Ćwierćfinał Mistrzostw Polski w sezonie 2021/22 (z AST Gdańsk)
 • II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Nadziei Olimpijskich (z Kadrą Północy)
 • V miejsce w Międzynarodowym Turnieju IV Baltic Cup (z AST Gdańsk)
 • III miejsce w XXIII Międzynarodowym Maratonie Piłki Siatkowej Młodzieży (z AST Gdańsk) - 10/2021
 • III miejsce w Turnieju Aktywna Plaża 2022 (z Polą Madziewicz - AST Gdańsk) - siatkówka plażowa
 • V miejsce w Finale Mistrzostw Województwa Pomorskiego w Siatkówce Plażowej w kategorii Juniorek Młodszych (z Polą Madziewicz - AST Gdańsk)
 • II miejsce w Finale XXIII Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Siatkówce Plażowej - (ze SP nr 9 w Sopocie)


Przy tak dużym natężeniu treningów łącznie nauki ze sportem nie jest łatwe. Tym bardziej, że Marysia uzdolniona jest także pod tym kątem. 15-latka od dwóch lat objęta programem "Zdolni z Pomorza" w dziedzinie fizyki, a SP nr 9 w Sopocie skończyła z tytułem "Najlepszej Absolwentki". W szkole zdobywa same 5 i 6, jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie życzliwość ze strony nauczycieli.

- Wiemy jak ciężkie jest życie sportowca, a jednocześnie ewentualna kontuzja może szybko zakończyć sportową przygodę, więc uważamy z żoną, że trzeba zbudować alternatywę obok sportu na taką okoliczność. Dlatego Marysia usłyszała od nas : "Możesz grać w siatkówkę ile chcesz, ale pamiętaj, też o szkole". Na szczęście Marysia to piątkowa i szóstkowa uczennica, więc wszystko gra. Jest bardzo zorganizowana i sumienna. Niestety szkoła, ogólnie jako instytucja, nie zawsze jest gotowa wyjść poza utarte schematy czy procedury wobec takich uczniów jak Marysia, by ułatwić im spełniać marzenia czy pomóc im w realizacji ich pasji pozaszkolnych. Na szczęście mieliśmy okazję spotkać takich nauczycieli, wychowawców i trenerów, którzy podali Marysi rękę i pomogli nam rozwiązać przede wszystkim problemy logistyczne, tak by połączyć jedno z drugim. Muszę tu w sposób szczególny podziękować paniom: Basi Książek, Helenie Zielińskiej, Małgorzacie Aftańskiej, panu Janowi Ćwierzowi oraz trenerowi Piotrowi Sobolewskiemu, bez ich przychylności nie byłoby tej przygody z siatkówką - mówi nam Bartosz Kurnatowski, tata Marysi.

Przeczytaj o Karolu Urbanowiczu, siatkarzu Trefla Gdańsk, który również był bohaterem cyklu Sport TalentRównież ze względu na naukę, 15-latka zrezygnowała z zaproszenia PZPS do elitarnej, sportowej szkoły SMS PZPS w Spale, którą ukończyło wielu reprezentantów i reprezentantek Polski. Jak przyznaje, był to jeden z dwóch trudnych momentów w jej karierze.

- Musiałam podjąć decyzję czy postawić na siatkówkę plażową i skorzystać z zaproszenia trenerów ze SMS PZPS w Spale i wyjechać z Trójmiasta, czy jednak wybrać siatkówkę halową i zostać w Trójmieście. To była dla mnie bardzo trudna i stresująca decyzja. Druga bardzo trudna sytuacja to gdy miesiąc temu złapałam pierwszą w życiu poważniejszą kontuzję, mocno skręciłam kostkę i naderwałam wiązadła. Na szczęście powoli wracam do zdrowia, mogę chodzić już bez kuli. Mam nadzieję, że wrócę w styczniu do treningów i że wyjadę z dziewczynami na obóz siatkarski - wyjaśnia siatkarka.
Jak przyznaje 15-latka, siatkówka to dla niej wielka przyjemność i nie przeszkadza jej nawet poranne wstawanie na treningi. Marysia wyjaśnia także, co w tej dyscyplinie jest najciekawszego.

- Najbardziej lubię atakować i zdobywać punkty blokiem. Siatkówka to gra w której w każdej akcji coś się dzieje, każda akcja kończy się punktem, nie ma nudnych przestojów oraz daje dużo emocji. A do tego Treflu są bardzo fajne dziewczyny - mówi.
 • Marysia wraz ze swoją idolką, Izabelą Bełcik
 • Marysia wraz ze swoją idolką, Izabelą Bełcik
 • Marysia wraz ze swoją idolką, Izabelą Bełcik
 • Marysia wraz ze swoją idolką, Izabelą Bełcik
Marysia może także liczyć na wsparcie rodziców. Jak przyznaje, bez ich pomocy nie byłoby możliwe łączenie codziennych treningów ze szkołą. Jednak ci nie tylko zawożą ją na zajęcia, ale także są największymi kibicami. Rodzice uiszczają także klubowe składki oraz kupują sprzęt, na który składają się: stroje sportowe, te meczowe jak i treningowe, dresy, nakolanniki czy buty.

- Rodzice to moi najwięksi kibice, a tata nie tylko kibicuje na meczach, ale robi na nich zdjęcia dla naszego klubu - dodaje.
Choć 15-latka leczy obecnie kontuzje to już rwie się do gry. Środkowa bloku w tym sezonie chciałaby wraz z Treflem wygrać wojewódzką ligę w kategorii: juniorek młodszych i juniorek, a także awansować do krajowych rozgrywek. W przyszłości marzy jej się gra w reprezentacji Polski.

- Chciałabym zagrać przy pełnej hali, na dużej imprezie i móc cieszyć się ze zwycięstw jak pani Iza Bełcik i dawne "Polskie Złotka", czy jak obecna reprezentacja Polski, która w tym roku w mistrzostwach świata zagrała piękne mecze w Gdańsku i ostatecznie zajęła wysokie 7. miejsce - mówi siatkarka.

Sprawdź nagrodzonych na XX Gdańskiej Gali SportuMarysia oprócz siatkówki udziela się także charytatywnie, działając jako wolontariuszka. 15-latka mimo koncentracji na codziennych treningach jest normalną dziewczyną, która ma również inne zainteresowania.

- Wcześniej przez kilka lat grałam na pianinie, ale teraz jak trenuję codziennie od poniedziałku do piątku, a w sobotę i w niedzielę gramy mecze to nie mam za dużo czasu na nic innego, poza siatkówką. Czasem jednak uda się wyskoczyć z moją szkolną paczką "Jeży" do kina czy na lodowisko - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (5) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • I to się nadaje do telewizji

  • 19 2

 • Opinia wyróżniona

  Skąd ja ro znam :-))
  Brawo! Gratulacje i Go Trefl!!

  • 14 2

 • Opinia wyróżniona

  Super! I to jest młodzież, o której powinniśmy pisać i mówić

  A nie jakieś 'ekipy', czy dzieciaki robiące kariery na tiktoku. O tym powinno się pisać, inspirować młodzież do sportu, do nauki. Brawo Dziewczyno, graj i rozwijaj się

  • 18 2

 • damska siatkówka w Trójmieście to zawsze była Gedania Gdańsk

  • 1 0

 • siatkówka super sport

  Fajna dziewczyna,

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane