Wiadomości

Sport Talent. Mateusz Łopuski trafił do żużla na motocyklu z kwiaciarni

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Mateusz Łopuski z tatą Sebastianem po zawodach jeszcze na minitorze. Obecnie przyszły żużlowiec ma za sobą pierwsze jazdy na dużym obiekcie.
Mateusz Łopuski z tatą Sebastianem po zawodach jeszcze na minitorze. Obecnie przyszły żużlowiec ma za sobą pierwsze jazdy na dużym obiekcie. fot. archiwum prywatne

Mateusz Łopuski swoją przygodę z żużlem rozpoczął od motocykla, który zobaczył w kwiaciarni. Niespełna 13-letni adept Wybrzeża Gdańsk w maju zamierza podejść do licencji 250 cc, a za dwa lata zdobyć uprawnienia 500 cc, czyli w "dorosłym" żużlu. - To nie jest sport dla każdego. Często trzeba włożyć głowę tam, gdzie inni nie włożyliby nawet palca - mówi Mateusz. W cyklu Sport Talent poprzednio zaprezentowaliśmy gimnastyka Jana Gniedziejko. 31 marca przedstawimy koszykarza Olafa Perzanowskiego.Mateusz Łopuski w maju skończy 13 lat. Choć żużlową licencję na motocykl o pojemności 500 cc będzie mógł zdać dopiero jako 15-latek, już trenował na dużym torze. Na razie na motocyklu o pojemności dwukrotnie mniejszej. Do egzaminu licencyjnego na 250 cc będzie mógł podejść zaraz po najbliższych urodzinach.

Amadeusz Szulist i jego niesamowita historia. Nauczył się żużla w pięć miesięcyNa razie Mateusz może pochwalić się sukcesami na motocyklach o pojemności 50 i 125 cc, na których startował na minitorze. Na koncie ma sukcesy nie tylko krajowe, ale i zagraniczne. Co ciekawe, przygoda adepta Wybrzeża Gdańsk zaczęła się od wizyty w... kwiaciarni.

- Miałem 5 lat, gdy poszedłem z mamą do kwiaciarni. Tam zobaczyłem mały motorek crossowy, który był akurat do sprzedania. Po powrocie powiedziałem o nim tacie, a on... wrócił z tym motorkiem do domu. Następnie zaprowadził mnie na żużlowy minitor na trening do Jarosława Olszewskiego. Z okrążenia na okrążenie radziłem sobie coraz lepiej i tak to się zaczęło - wspomina Mateusz.
Sukcesy Mateusza Łopuskiego w miniżużlu
2014 rok: II vice-mistrz Polski 50cc,II vice-mistrz Niemiec 50cc drużynowy mistrz Polski 50cc
2015: Mistrz Polski 50 cc, wicemistrz Niemiec 50 cc
2017: 3. miejsce Pro TEC mini Cup 125 cc, Czechy
2018: 2. miejsce w MCR 125 cc, Czechy; finalista mistrzostw Europy w Divisov, Czechy
2019: wicemistrz Polski 125 cc, 2. miejsce w Pucharze Polski par klubowych 125 cc, finalista mistrzostw Europy w Toruniu


Tym pierwszym motocyklem była Yamana PW50. To nim Łopuski sięgnął po pierwsze sukcesy w 2014 roku. Chłopiec trenował pod okiem Jarosława Olszewskiego i Piotra Szymko, ale nie ograniczał się do tego.

- Tata zabierał mnie zagranicę, gdzie trenowałem z zawodnikami z Danii czy z Niemiec. Lubię motocykle i po pierwszych sukcesach uwierzyłem, że coś może z tego wyjść. tata zaszczepił u mnie żużel. Dba o wszystko, pokazuje mi, że zaangażowanie i sumienność dają efekty. W sezonie trenuję na torze trzy razy w tygodniu, do tego dochodzi praca przy sprzęcie i wyjazdy na zawody, praktycznie co weekend i setki kilometrów spędzonych w busie. Poza sezonem trenuję jeszcze na motocrossie i ćwiczę w sali gimnastycznej - mówi Mateusz.

Jak zostać żużlowcem? Wybrzeże Gdańsk zaprasza na treningi- Dla syna jestem menedżerem, mechanikiem, firmą transportową, głównym sponsorem, ale przede wszystkim ojcem. Wszystko to kosztuje mnie dużo zaangażowania. Na szczęście prowadzę taki rodzaj działalności gospodarczej, że w sezonie żużlowym mam mniej pracy i mogę się tym wszystkim zajmować. Do żużla podchodzimy spokojnie. Mateusz cieszy się jazdą i to jest najważniejsze. Przy tym również kształtuje swoje podejście do życia, zaczyna rozumieć, że nic nie spada z nieba na i wszystko trzeba zapracować na treningach - wyjaśnia Sebastian Łopuski, tata młodego żużlowca.
Nie jest tajemnicą, że żużel podobnie jak wiele innych sportów motorowych, należą do drogich w uprawianiu. W Gdańsku podczas treningów klub zapewnia sprzęt, trenera oraz opiekę medyczną. Koszt jednych zajęć to, w zależności od klasy, 30 do 50 zł, ale ci, którzy zdadzą licencję przynajmniej na 125 cc, trenują już bezpłatnie.

Klub opłaca także wyjazdy na zawody i udostępnia motocykle. Ci, którzy chcą dysponować własnym sprzętem, na sam start muszą przygotować się na wydatek rzędu minimum 5 tys. zł.- Wyniki na torze są uzależnione od zawodnika i sprzętu, to musi być zgrane. Ile wydaliśmy do tej pory? To jest nie do policzenia. Po poważnej rozmowie i wspólnej decyzji, że działamy profesjonalnie, zakupiliśmy cały niezbędny ekwipunek. Kosztuje nas to dużo wyrzeczeń. Nie jeździmy na wczasy czy wycieczki. Wszystkie pieniądze ładujemy w sprzęt. Chciałbym tutaj nadmienić, że gdyby nie sponsorzy, którzy nam zaufali, nie moglibyśmy dalej uprawiać tej dyscypliny na wysokim poziomie. Dziękujemy: Baltic Trade Stacje, Richert, Elnaft, Porter Domofony, Filtrus, Intergrahen, Dewalt, Percuro Stomatologia, LTE Polska, Ekoinbud, SpeedwayEvents.pl za nieocenioną pomoc w ubiegłym i nadchodzącym sezonie - mówi Sebastian Łopuski.

Sport Talent. Dorian Biedrzycki od zabawy klockami do mistrzostwa na żużluMateusz na co dzień uczy się w Szkole Podstawowej nr 47 na Chełmie. W wolnych chwilach od nauki i żużla gra na keybordzie oraz w gry komputerowe. Jego wzorem jest Tomasz Gollob, ale na razie gdański adept nie wybiega jeszcze w przyszłość pytany o to, czy zamierza dążyć do takich sukcesów jak jego idol.

- W szkole idzie mi dobrze, tata mnie pilnuje. Staram się podchodzić do wszystkiego spokojnie. Na razie myślę o tym, aby zdać licencję na 500 cc, czyli "dorosły" żużel. Muszę jak najwięcej się ścigać. Przeskok z 125 na 250 cc nie był dla mnie problemem, więc mam nadzieję, że wyżej będzie podobnie. W żużlu największym wyzwaniem jest przełamanie się do jazdy na pełnym gazie. Często trzeba włożyć głowę tam, gdzie inni nie włożyliby nawet palca. To nie jest sport dla każdego. Trzeba być wytrwałym, opanowanym i stale nad sobą pracować, ale wygrany wyścig czy wejście na podium to są chwile nie do zapomnienia - mówi Mateusz.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (31)

 • Trzymaj gaz mlody

  • 31 0

 • A za chwilę (1)

  Pojawi się jakiś Rusko czy inny Dowhan, namiesza pod kaskiem i ciao GKS. Zawodnikami pl powinni być tylko wychowankowie.

  • 10 4

  • Kazdy normalny stad ucieka

   • 0 0

 • Gks

  Jak na swój wiek jechał super na pierwszym treningu.

  • 20 0

 • w zuzlu oprocz talentu i chęci ważne są dwie kwestie (2)

  pieniądze i ogarnięci rodzice

  po artykule wydaje się, że tu wszystko na miejscu, powodzenia

  • 26 1

  • Niekoniecznie wszystko.....

   • 0 2

  • Tata jest świetnym człowiekiem, bardzo ogarniętym życiowo. Świetny gość :)

   • 0 0

 • Oczywiście koszta ponoszą rodzice. Zdunek nic nie daje na szkolenie a wynikami się chwali i przypisuje sobie.

  • 7 18

 • sport dla bogatych (1)

  kto próbował lub chciał spróbować wie co mam na myśli

  • 20 0

  • Nie da się ukryć

   Jak wiele innych dyscyplin. Motocross, enduro, kolarstwo górskie (szosowe też, ale nie lubię, to nie piszę), żeglarstwo. Itp., itd.

   • 1 0

 • Mateusz (5)

  Musi schudnąć bo jest za gruby

  • 13 14

  • Burak (1)

   Widzę że ból d*p*i jest Zazdroscisz czlowieku chłopakowi że chce osiągnąć jakiś cel w życiu a nie tak jak jak ty siedząc i komentując. Pamiętaj Karma wraca!

   • 9 2

   • dlaczego zazdrości? jest chłopak trochę pulchny, to nic złego

    ale przyda się popracować a nie obrażać

    • 4 3

  • najperw robota na torze atleci ok co to jest hans nilsen co to jest

   • 2 3

  • (1)

   A co słyszałeś to od Zdunka ze jest za gruby ?

   • 1 3

   • widze na zdjeciach

    • 0 0

 • powodzenia

  niesamowita determinacja Rodziców

  • 12 2

 • Stary Chełm rządzi

  Orunia na kolana

  • 1 12

 • Tylko Zdunek ślepy. Ale dla wnuków ma kasę. W klubie który udaje ze prowadzi nie ma na szkolenie kończ wasc

  • 5 8

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 31.07.2021 godz. 16:00 LIVE!

ROW Rybnik
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

77%

174 typowania

x

2%

4 typowania

2

21%

47 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 12 21 58.3%
2. Sławek Surkont 12 19 58.3%
3. Marek Lamczyk 12 19 50%
4. Krzysztof Korniaho 12 18 50%
5. Krystian Cyrzon 10 17 60%

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów 12 7 2 3 588:492 20
2 ROW Rybnik 12 7 1 4 540:517 19
3 Cellfast Wilki Krosno 12 8 0 4 558:518 19
4 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 12 7 0 5 580:497 17
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 12 6 2 4 544:533 17
6 Orzeł Łódź 12 5 1 6 528:448 13
7 Aforti Start Gniezno 12 5 0 7 497:559 11
8 Unia Tarnów 12 0 0 12 420:657 0

W rundzie zasadniczej wszystkie drużyny zmierzą się między sobą systemem mecz i rewanż. Za wygraną w dwumeczu przyznawany jest punkt bonusowy. Ostatni zespół spada z ligi, cztery pierwsze awansują do play-off, w którym odbędą się półfinałowe dwumecze i dwumecz finałowy. Tylko zwycięzca awansuje do PGE Ekstraligi.

Wyniki 12 kolejki:

 • ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Aforti Start Gniezno 52:37 (pierwszy mecz 39:50, bonus dla Wybrzeża)
 • Unia Tarnów - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 27:63 (35:54, bonus dla Polonii)
 • Orzeł Łódź - Cellfast Wilki Krosno 51:39 (40:49, bonus dla Orła)
 • Arged Malesa Ostrów - ROW Rybnik 48:42 (51:39, bonus dla Arged Malesy)

Terminarz

31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik typuj ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
14.08 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!
05.07 (pon) godz.20:15 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 59:31 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
20.06 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:40 Cellfast Wilki Krosno LIVE!

Najczęściej czytane