Wiadomości

Sport Talent. Michał Polak: pierwszy medalista w nowej klasie olimpijskiej

Gdański Klub Żeglarski

Michał Polak jako pierwszy nasz reprezentant zdobył medal w międzynarodowej imprezie rangi mistrzowskiej w nowej olimpijskiej klasie iQFoil. Czy brąz w młodzieżowych mistrzostwach Europy doda deskarzowi Gdańskiego Klubu Żeglarskiego takiego animuszu, że aż do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 będzie liderem biało-czerwonych? To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o judoczce Oliwii Snopek. 14 grudnia zaprezentujemy piłkarkę Ninę Abe.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cykluMichał Polak jest gdańszczaninem. To tu się urodził, wychował i rozpoczął swoją przygodę z pływaniem w Gdańskim Klubie Żeglarskim.

- Zaczęło się od klasy Optymist. Rodzice kolegi namówili na to moich, gdy byliśmy w szkole podstawowej. Pierwszy trening odbyłem na Górkach Zachodnich pod okiem trenera Grzegorza Mańkuckiego. Jako, że był windsurferem, namawiał mnie na przejście z łódki na deskę. Nie miałem na nią ochoty, ale w końcu zrobiłem to, aby dał mi spokój. Spróbowałem i szybko się przekonałem - wyznaje nasz bohater.

Pomorska Gala Żeglarska 2021 - poznaj najlepszych w tej dyscyplinieLata mijały, a Michał rozwijał swoją pasję. Poświęcił się jej do tego stopnia, że nie miał czasu na inne. Wysiłek został zauważony, bo od 2014 roku jest członkiem kadry narodowej. Ponadto został objęty programem "Olimpijskie Nadzieje" Polskiego Związku Żeglarskiego przygotowującej do startu w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 w nowej klasie IQFoil.

Gdzie trenować żeglarstwo w Trójmieście?Pod koniec października Polak został pierwszym naszym reprezentantem, który w imprez rangi mistrzowskiej w tej specjalności, zdobył medal. W Marsylii wywalczył brąz w młodzieżowych mistrzostw Europy do lat 21.

- Ta dyscyplina może wydawać się monotonna, ale każdy trening, każde wejście do wody, to coś innego. Cały czas uczę się nowych rzeczy. Ten sport stał się widowiskowo ekstremalny, bo dzieje się coraz więcej, a pływanie jest coraz szybsze. Bardzo pozytywnie wspominam pierwszy zagraniczny wyjazd, na Łotwę. To był rok 2015. Dobrze to pamiętam, bo po raz pierwszy w życiu ścigałem się z grupą ponad 100 osób. Takie wyjazdy zawsze mają swój klimat - wyjaśnia 19-latek.
Michał Polak:

 • International teamrider włoskiej firmy RRD - Roberto Ricci Design
 • członek Kadry Narodowej Polski od 2014 roku w różnych kategoriach wiekowych. W chwili obecnej Michał jest członkiem Kadry Narodowej "Olimpijskie Nadzieje" Polskiego Związku Żeglarskiego przygotowującej do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 w nowej klasie IQFoil
 • aktualny młodzieżowy mistrz świata Formula Foil
 • brązowy medalista Mistrzostw Europy IQFoil 2021 (pierwszy oficjalny medal dla Polski w historii w nowej klasie olimpijskiej)
 • aktualny młodzieżowy mistrz Polski w klasach IQFoil i Formula Foil
 • aktualny wicemistrz Polski (klasa senior) w klasach IQFoil i Formula Foil
 • 2. miejsce Mistrzostwa Świata Formula Windsurfing do lat 21
 • 3. miejsce Mistrzostwa Europy IFCA Slalom do lat 15
 • 5-krotny Młodzieżowy Mistrz Polski Slalom - 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
 • 3. miejsce - mistrzostwa Polski Slalom Seniorów 2020
 • zdobywca Pucharu Polski w windsurfingu w różnych klasach i kategoriach wiekowych w latach 2017-2021
 • wielokrotny mistrz Polski i medalista junior, młodzieżowiec i senior w kategoriach BicTechno, RS:X, Formula, Open Foil, Formula Foil, Slalom, IQFoil
 • został uhonorowany nagrodą Kryształowego Żagla jako Żeglarski Pomorski Talent Roku 2020. Ponadto jest wielokrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie. Jest również kilkukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego w uznaniu osiągnięć w nauce i sporcie.


MŚ U-21 w klasach Laser i Laser Radial w Gdyni z udziałem Michała Polaka. Przeczytaj relacjęWidzimy, że Michał ma dziś na koncie liczne osiągnięcia zarówno na arenie międzynarodowej, jak i krajowej. I to w różnych kategoriach, bo w swojej karierze pływał w: BicTechno, RS:X, Formula, Open Foil, Formula Foil, Slalom, IQFoil. Nietrudno się domyślić, że wymagało to sporego nakładu czasu i poświęcenia.

- Zimą trenujemy głównie w siłowni, gdyż warunki w Polsce nie są dogodne. Dlatego musimy jeździć za granicę. Zgrupowania kadry odbywają się raz w miesiącu i trwają do 2-3 tygodni. Najbliższe odbędą się w hiszpańskim Lanzarote. Natomiast w sezonie letnim trenujemy właściwie codziennie. Do tego dochodzą zawody. W kraju to m.in. Puchar Polski, który trwa przez 2-3 weekendy. Są jeszcze inne, do 3 dni, o niższej randzie. Mamy też 4-dniowe mistrzostwa Polski. No i do wszystkiego dochodzą zawody międzynarodowe, jak mistrzostwa czy Puchar Świata, Internationals Games. Na brak czasu nie mogę narzekać - uważa gdańszczanin.

Michał Polak. Więcej o treningach i zawodachOczywiście droga na szczyt nie jest łatwa. Wiąże się nie tylko z różnego rodzaju przeciwnościami losu, ale również i problemami, których rozwiązanie należy tylko do nas.

- Do najtrudniejszych wyzwań należy logistyka i organizacja wyjazdów. Zwłaszcza w trakcie ostatnich dwóch lat w czasie pandemii. Każdy wyjazd, każdy lot to upewnianie się na ostatnią chwilę, czy nie zostały zamknięte granice, czy nie trzeba robić jakichś dodatkowych testów. Ale to ma też plusy, bo można nauczyć się lepszej organizacji - tłumaczy.

Zobacz, jak wyglądały początki Michała Polaka w żeglarstwie. Przypomnij sobie artykuł z 2014 roku

Do wspomnianych spraw organizacyjnych należy zaliczyć też odpowiedni wybór sprzętu, a także pamiętać o jego serwisie. A to nie są tanie rzeczy. Średni koszt sprzętu na jeden sezon (IQFoil, slalom i inne) to ok. 50 tys. zł. Na szczęście Michał może liczyć na wsparcie Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Jako nadzieja olimpijska nie mogę na nic narzekać. Dostaję sprzęt i wszystko mam zapewnione. Jedynie jeśli chce przetestować coś dodatkowego, to muszę sam to kupić. Gorzej z rzeczami, które trzeba załatwić na własną rękę. Mam tu na myśli kwestie kontraktów czy sprawy z firmami sponsorskimi - mówi 19-latek.

Trenował kitesurfing w tajemnicy przed mamą, dziś zdobywa medale. Sport Talent Jakub Balewicz- Jeżeli wszystko się robi z głową, to najlepsi zawodnicy mogą wyżyć wyłącznie z tej pasji. Jednak prawda jest taka, że większość robi jeszcze coś dodatkowego - dodaje.
I właśnie taki zamiar ma 19-latek. Chce zostać czołową postacią polskiego żeglarstwa. A gdzie go to zaprowadzi? Pokaże przyszłość.

- Chcę osiągnąć jak najlepszy wynik na mistrzostwach świata. Podobnie jest z Pucharem Świata. Oczywiście w przyszłości chcę stanowić o sile polskiej kadry i reprezentować nasz kraj na igrzyskach olimpijskich - podsumowuje.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (4)

 • Pierwszy!

  Gratulacje! Nie mam pojecia o Twoim sporcie, ale czekam na medal olimpijski w przyszłości.

  • 7 0

 • Fenomen

  Gratulacje dla Michała, trenerów i rodziców.

  • 8 0

 • Brawo

  Gratulacje i powodzenia

  • 4 0

 • trudno mu będzie o igrzyska

  bo surferów mamy w Polsce wielu dobrych
  ale fakt że nie wiadomo kto się najszybciej przestawi na nową deskę

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane