• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Sport Talent. Inna Hvozdetska, unihokeistka z Ukrainy walczy o obywatelstwo

Damian Konwent
22 lutego 2022, godz. 06:00 
Inna Hvozdetska w klubie JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk gra w trzech zespołach: seniorek oraz juniorek starszych i młodszych. Inna Hvozdetska w klubie JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk gra w trzech zespołach: seniorek oraz juniorek starszych i młodszych.

Inna Hvozdetska na pierwszy trening unihokeja w klubie JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk przyjechała ze Starogardu Gdańskiego. Tak jej się spodobało, że wraz z mamą postanowiły zamieszkać w Gdańsku. Dziś gra w trzech różnych kategoriach wiekowych, bo oprócz ekstraligi seniorek, reprezentuje też juniorki młodsze i starsze. Na koncie ma już powołanie do reprezentacji Polski, dlatego obecnie stara się o polskie obywatelstwo. To kolejna bohaterka cyklu Sporto talent. Poprzednią była Julia Czaja. Natomiast 8 marca zaprezentujemy gimnastyczkę Adriannę Ogiegło.Sport Talent - poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu Trojmiasto.plInna Hvozdetska Inna Hvozdetska
Inna Hvozdetska ma 16 lat. Trenuje unihokej w klubie Olimpia Osowa Gdańsk z duetem trenerskim: Piotrem i Pawłem Ludwichowskim. Do 2018 roku mieszkała i uczyła się w Gdańsku, ale wychowała się na Ukrainie. To właśnie tam poznała tajniki swojej ukochanej dyscypliny.

- Zaczęło się we Lwowie. Podczas spaceru w parku zobaczyłam swojego grającego kolegę. Podeszłam, by zapytać co to za sport i wtedy po raz pierwszy usłyszałam o unihokeju. Trenerka zaprosiła mnie na trening. Pierwszy odbyłam w październiku 2016 roku właśnie pod okiem Oksany Pryjmak, która jest bramkarką w reprezentacji Ukrainy. Bardzo mi się spodobało - mówi nam 16-latka.
- Na początku byłam bramkarką, ale potem zaczęłam grać w polu. W drużynie Lemberg trenowałam z chłopakami, ponieważ na tamten moment nie było dziewczęcej drużyny. Rozpatrywaliśmy przeprowadzkę do Polski, ale nie chciałam rezygnować z pasji, więc mama znalazła taki klub w Gdańsku. Na pierwszy trening wyjechałam o godz. 10 ze Starogardu Gdańskiego, bo tam mieszkał mój tata. Bardzo mi się spodobało, mimo że do domu wróciłam dopiero o godz. 23. Byłam bardzo zdziwiona, ile dziewczyn trenuje unihokej. Następnie trener Piotr zaprosił mnie w lipcu na obóz w Rakoniewicach. Zaprzyjaźniłam się z dziewczynami i powiedziałam, że chcę z nimi trenować. W ten sposób zamieszkaliśmy w Osowej - dodaje.

5. miejsce reprezentacji Polski kobiet na mistrzostwach świata w unihokejuOd tego czasu nasza bohaterka wraz z drużyną zdążyła zdobyć mistrzostwo Polski juniorek młodszych i czwarte miejsce w mistrzostwach Polski juniorek starszych. Do tego mamy zwycięstwo w międzynarodowym turnieju Lviv Open-2019 oraz drugie miejsce na międzynarodowym turnieju Prague Games w 2019 roku. Ponadto w listopadzie ubiegłego roku była powołana na zgrupowanie szerokiej szkoleniowej kadry narodowej kobiet do lat 17. Dlatego też dziś stara się o polskie obywatelstwo.

Takie sukcesy wymagają niemałego poświęcenia. Inna wraz z zespołem trenują trzy razy w tygodniu na hali oraz codziennie w domu. W weekendy dochodzą mecze i turnieje, a tych też jest niemało, bo nasza bohaterka gra jednocześnie w trzech kategoriach wiekowych: junior młodszy, junior starszy i ekstraliga kobiet. I nawet to nie przeszkadza jej w zdobywaniu dobrych wyników w nauce.

Inna Hvozdetska (z prawej) na pierwszy trening w JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk jechała ze Starogardu Gdańskiego. Inna Hvozdetska (z prawej) na pierwszy trening w JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk jechała ze Starogardu Gdańskiego.

- Od 1 do 6 klasy na Ukrainie i od 6 do 8 klasy w Polsce miałam świadectwo z paskiem. Bardzo dobrze napisałam egzaminy ósmoklasisty, co pozwoliło mi dostać się do VI Liceum Ogólnokształcącego. Od razu po lekcjach jadę na trening, żeby zaoszczędzić czas. Oprócz treningów mam jeszcze dodatkowe lekcje z języka angielskiego i niemieckiego. Uważam, że im więcej znasz języków, tym lepiej. Zauważyłam, że im więcej mam zajęć, tym lepiej jestem zorganizowana. Dlatego to nie jest problem - uważa 16-latka.

Unihokeistki Olimpii Osowa Gdańsk chcą odzyskać złotoBlisko 200 laureatów Gdańskiej Gali Sportu Młodzieżowego. Nagrody po 500 i 1500 złW całym swoim zamiłowaniu Inna może liczyć na wsparcie rodziców. Nie tylko kibicują, ale również zapewniają niezbędny sprzęt.

- Moja mama zawsze stara się być na moich meczach. Natomiast jeśli gramy na wyjeździe, to śledzi transmisje w internecie. Bardzo mnie wspiera we wszystkim. Rodzie kupują niezbędny sprzęt, czyli: kij, dobre buty sportowe oraz stroje. Najdroższy w tym wszystkim jest kij. Może kosztować około 500-600 zł, a czasami ceny przekraczają nawet 900 zł. Składka miesięczna wynosi 100 zł. W seniorkach wszystkie wyjazdy są za darmo. Natomiast w juniorkach klub opłaca transport i noclegi, a zawodniczki opłacają wyżywienie. Jeździmy po całej Polsce i niekiedy koszty są bardzo wysokie - wyjaśnia Inna.
  • JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk
  • JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk
Nasza bohaterka liczy, że wszystkie te wyrzeczenia zaprowadzą ją na szczyt. By tak się stało musi kontynuować swoją drogę, ale to nie powinien być kłopot, znając jej ambicje.

- Najbliższym celem jest debiut w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w 2024 roku. Moim największym marzeniem jest gra w najbardziej "unihokejowym" kraju świata - Szwecji. Także w przyszłości chciałabym sędziować mecze. Największym wyzwaniem w unihokeju jest umiejętność szybkiego myślenia na boisku, bo sytuacja może zmieniać się bardzo szybko i reagować trzeba natychmiast. To również cenna cecha w życiu - mówi.

Dominacja przerwana. Unihokeistki Olimpii Osowa Gdańsk na 3trzecim miejscu w sezonie 2020/21Jednak nie samym unihokejem Inna żyje. Lubi też rysować, czytać książki fantasy, a także interesuje się medycyną.

- Od czwartego roku życia chciałam zostać lekarzem, od 10. - chirurgiem. Dopiero niedawno zdecydowałam się na konkretny kierunek. Wybrałam neurologię, ponieważ jest to bardzo interesująca dziedzina. Po zakończeniu liceum chcę uczyć się na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. W tym roku szkolnym brałam udział w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu i przeszłam do drugiego etapu tego konkursu, który odbędzie się w marcu. Jestem wolontariuszką stowarzyszenia "Inne jest piękne". Jako lider czteroosobowej grupy projektowała i realizowała warsztaty Artystyczno-Naukowe "Młodzież Dzieciom", które zdobyły grant z Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego 2021.
16-latka pokazuje, że warto mieć kilka pasji, ale przede wszystkim alternatywę. Unihokej nie jest dyscypliną olimpijską, dlatego nie każdy może liczyć na pieniądze, jak np. w piłce nożnej, tenisie czy boksie.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt e-mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Olimpia Osowa

 

Relacje LIVE

Najczęściej czytane