Wiadomości

stat

Sport Talent. Aleksandra Wasiewicz nie lubiła tańczyć, wybrała windsurfing

Sopocki Klub Żeglarski

- Miałam do wyboru taniec lub windsurfing. Gdy stanęłam na desce i chwyciłam żagiel, uświadomiłam sobie, że w życiu nie będę robiła już nic innego - mówi nam Aleksandra Wasiewicz. 13-latka ma ma na koncie m.in. tytuł wicemistrzyni Europy 2018 w klasie Techno 293, a w bieżącym sezonie zdobyła srebrny medal już w mistrzostwach Polski w olimpijskiej specjalności RS:X. Deskarka SKŻ Ergo Hestia Sopot to kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o żeglarzu Tytusie Bytowskim, a za dwa tygodnie zaprezentujemy trenującą jeździectwo Igę Biegalską.



Zobacz wszystkich bohaterów cyklu Sport Talent


Aleksandra Wasiewicz ma 13 lat. Od 2013 roku trenuje w Sopockim Klubie Żeglarskim Ergo Hestia windsurfing pod okiem trenera Roberta Pellowskiego. Jest regularnie powoływana do kadry narodowej w klasie Techno.

- Początkowo trenowałam tenis, jednak liczba mniejszych kontuzji i problemów zmusiła mnie do zmiany dyscypliny. Mama zachęcała mnie do zainteresowania się innym sportem. Miałam do wyboru taniec lub windsurfing, a że nienawidziłam tańczyć, to zostały zmagania na wodzie. Przyznam, że nie wiedziałam, co mnie czeka, i faktycznie pierwsze zajęcia nie przekonywały zbytnio, ale wszystko zmieniło się, gdy stanęłam na desce i chwyciłam żagiel. Wtedy uświadomiłam sobie, że w życiu nie będę robiła już nic innego - mówi Ola.

Przeczytaj o największym sukcesie Aleksandry Wasiewicz


Lista wybranych osiągnięć Aleksandry Wasiewicz

 • 3-5.06.2016 Międzynarodowe Regaty w Windsurfingu Szturwał Kalisz w klasie UKS 4.0 - III miejsce
 • 9-11.08.2017 Mistrzostwa Polski Młodzików w windsurfingu w Kiekrzu w klasie BIC TECHNO 6.8 - IV miejsce
 • 2-4.06.2017 Międzynarodowe Regaty w Windsurfingu Szturwał Kalisz w klasie BIC TECHNO 5.8 - I miejsce
 • 23-24.09.2017 Windsurfingowe Mistrzostwa Pomorza w Osieku w klasie BIC TECHNO 6.8 - I miejsce
 • 18-20.05 Puchar PZŻ Krynica Morska II miejsce w kategorii Młodzik i I miejsce w kategorii 6,8;
 • 1-3.06.2018 International Windsurfing Regatta Kalisz I miejsce Techno293 6,8;
 • 4-12.08.2018 T293 World Championship 2018 Liepaja, Latvia IV miejsce Techno293 6,8;
 • XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich "Śląskie 2018" Goczałkowice I miejsce Techno293 7,8;
 • 24-26.08.2018 Mistrzostwa Polski Młodzików I miejsce Techno293 6,8.
 • 20-27.10.2018 Mistrzostwa Europy w klasie Techno 293 Varkiza Greece II miejsce 6,8 Junior Girl
 • 9-12.05.2019 Puchar PZŻ Krynica Techno293 7,8 - I miejsce
 • 31.05-02.06.2019 Międzynarodowe Regaty Windsurfingowe Kalisz Techno 7,8 - I miejsce
 • 6-10.08.2019  XXV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Techno 7,8 - II miejsce
 • 14-21.08 Mistrzostwa Europy Michmoret w Izraelu Techno 293 7,8 U17 - 8 miejsce
 • 29-31.08.2019 Mistrzostwa Polski Juniorów RS:X Górki Zachodnie - II miejsce
 • 5-8.09.2019 Mistrzostwa Polski Formula Windsurfing w Rewie - I miejsce U-17 i I miejsce U-20

Aleksandra Wasiewicz wicemistrzynią Polski 2019. Poznaj pozostałych medalistów regat, które odbyły się w Gdańsku


Nasza bohaterka trenuje cztery razy w tygodniu. Do tego dochodzą udziały w regatach, które w tym roku odbywały się dość często, bowiem właściwie co tydzień lub dwa Ola walczyła w zawodach. Trzeba podkreślić, że windsurfing, jak sama nazwa wskazuje, wymaga wiatru, więc treningi w sezonie letnim czasami są zależne od warunków atmosferycznych. Zimą natomiast załoga ćwiczy na basenie oraz w sali, gdzie odbywają się zajęcia siłowe i ogólnorozwojowe.

Godzenie wymagających pasji z nauką czasem nie idzie w parze. Dla młodej windsurferki nie stanowi to jednak kłopotu. Wystarczy trochę chęci i zaangażowania, by móc łączyć przyjemności z obowiązkami.

- Przez znaczną liczbę zajęć z żaglem mam mniej czasu na poświęcenie uwagi szkole. Staram się jednak łączyć obie te sprawy, dzięki czemu nie mam większych problemów i uzyskuję dobre wyniki. Cieszę się, że część nauczycieli potrafi zrozumieć, że takim dyscyplinom trzeba poświęcić trochę więcej uwagi - tłumaczy nasza bohaterka.
- Windsurfing to dla mnie świetna zabawa, szczególnie gdy mocno wieje. Mogę się wówczas odprężyć i przestać myśleć o wszelkich codziennych problemach. Lubię śpiewać i często śmieje się, gdy pływam. Dla mnie to naprawdę ogromna przyjemność. Bardzo dobrze wspominam zgrupowanie w Dziwnowie, gdzie mocno wiało i mieliśmy dość spore, jak na nasze warunki, fale. Wszyscy spróbowaliśmy swoich sił, ale dziewczyny szybko rezygnowały, przez co zostałam rodzynkiem w gronie chłopaków. Skakaliśmy na falach i świetnie się bawiliśmy. Trener miał ze sobą kamerę, więc cieszę się, że udało mu się uwiecznić tamte chwile - dodaje

Aleksandra Wasiewicz w bazie Trojmiasto.pl. Sprawdź artykuły, w których pisaliśmy o jej osiągnięciach



Ważną rolę w życiu Oli odgrywają jej rodzice. To oni wożą naszą bohaterkę na wszystkie treningi, a także okazują wielkie wsparcie w postaci dopingu. To również oni przez większość kariery kupowali sprzęt dla córki. Dziś Ola otrzymuje go już z kadry narodowej.

- Każdy zawodnik powinien chcieć uczestniczyć w treningach. Tylko taki scenariusz może pozwolić w zdobywaniu sukcesów. To nie jest sport jednak dla wszystkich. Są momenty, gdy jest zimno i wiejący wiatr nie jest przyjemny, dlatego trzeba być bardzo wytrzymałym. W takich sytuacjach kształtuje się charakter - wyjaśnia Ola.
Podczas zawodów można liczyć zazwyczaj na nagrody rzeczowe i tradycyjne puchary oraz medale. Rzadko kiedy można trafić na wynagrodzenie pieniężne. W skład niezbędnych rzeczy do uprawiania tego sportu wchodzi specjalna pianka, rękawiczki, buty, trapez, maszt, deska oraz żagiel.

- Moim największym marzeniem jest udział w igrzyskach olimpijskich, jednak wszystko zależy od tego, czy klasa RS:X, do której się przymierzam, będzie wciąż włączona w program dyscyplin olimpijskich. Jeśli okaże się, że z niej zniknie, przerzucę się na klasę foil - kończy 13-latka,

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane